Magazín

Blog

Vyhodnocení fotosoutěže na téma Aqua & Flora

Martin LukešAktualizováno: 29. 6. 2023 v 11:23 • Rubrika: Blog

Vyhodnocení fotosoutěže na téma Aqua & Flora

V květnu jste se v naší fotografické soutěži zabývali dvěma prvky, a těmi je voda a říše rostlin. Šlo o poměrně zajímavé a především výtvarné téma. Velmi nás proto potěšilo, že jste ho „nezahodili“ a v soutěži se objevilo mnoho opravdu velmi pěkných fotografií. Tak jako každý měsíc vybrala porota i tentokrát 50 nejlepších a vám nyní představíme těch TOP 10.

Obsah

Nejlepší fotografie na téma: Aqua & Flora


1. místoOtakar Metlička / jako suchou jehlou
Jak autor trefně vystihl názvem, fotografie působí, jako by šlo o obraz vytvořený určitou malířskou/grafickou technikou. Porota v tomto případě ocenila kompozici, skvěle vyváženou tonalitu světla a stínů a celkovou náladu a atmosféru snímku. Opravdu velmi povedené. Uměl bych si to představit jako nějaký velkoformátový tisk nebo jako překreslený obraz na velkém formátu.


2. místoFrantišek Kolský / Leknínová čarodějnice
Další velmi dobrá fotografie, kdy sice téma soutěže není hlavním motivem, nicméně zadání bylo splněno. Tento snímek bych si uměl představit jako ilustraci k nějaké dramatické básni nebo baladě. Baví mě ten vysoký kontrast a samozřejmě celá aranž fotografie.


3. místoPavel Žáček / V ranní rose
Precizně zvládnuté makro navíc kromě vody a flory je tu i prvek fauny. Skvělá kompozice, moc hezké světlo, velmi vyvážená hloubka ostrosti. I z hlediska světla, ostrosti a celkové technické kvality je vše na jedničku. Jednoduše tato fotografie je na bedně zaslouženě.


4. místoVeronika Vera Hobson / Pod-vodni dum květinové kolekce Michaela Cinca
S touto fotografií možná někdo bude mít problém a zřejmě padnou argumenty, že zde chybí jeden ze dvou základních prvků, které byly v zadání soutěže. Porota si to ale nemyslela. Ve výtvarném umění je určitá imaginace legitimní, a tak voda nemusí být v záběru fyzicky, ale stačí ji nějak naznačit nebo napodobit zástupnými prvky, a ty na fotografii jsou. Za mě jde o prvoligovou módní fotografii, která velmi příjemně okořenila toto kolo soutěže.


5. místo + cena diváků - Richard Sigmund / Krása Gerbery
Tahle fotografie patřila od začátku k mým favoritům. Obecně se mi líbí kontrast černé a červené barvy a navíc v tomto podání, kde autor velmi vhodně zvolil určitou variantu šerosvitu. Kapky vody na listech to celé hodně oživily. V podstatě by se chtělo říct „jak prosté“. Podobný snímek by zvládl průměrný fotograf s kouskem černého kartonu, lampičkou, stativem a rozprašovačem na vodu. V podstatě jde o takové jednoduché domácí cvičení. Přesto autorovi vyneslo místo v TOP 5. Důležitý je totiž nápad a chuť dotáhnout ho až do finální realizace.


6. místojana nicolas / Help
Přesto, že ke květinám a vůbec do světla flory patří neodmyslitelně barvy, objevilo se v soutěži hned několik velmi zdařilých příspěvků v černobílém provedení. Je to sice určitý risk, ale například v tomto případě vyšel. Přechody šedých tónů vyšly opravdu velmi hezky a i kompozice a určitá symbolika zakódovaná ve fotografii se velmi povedla.


7. místoLukáš Tycar / Bez vody není života
Další fotografie je na první pohled laděná ve velmi podobném duchu, nicméně autor se v tomto případě nestranil barev a navíc velmi dobře zakomponoval světlo na pozadí, které v kombinaci se skleněnými a navíc průsvitnými prvky vždycky funguje. Opět velmi hezké zátiší.


8. místoLucie Prokopová / Paní jezera
Naprosto skvělý aranžovaný portrét, kde je sice jak aqua, tak flora pouhou kulisou, nicméně zadání soutěže v tomto případě jinak porušeno nebylo. Parádní světlo, barvy, styling, perspektiva a kompozice. Zkrátka takhle vypadá stylizovaná fotografie, když někdo umí!


9. místoJakub Šikula / -
Mezi soutěžními fotografiemi se objevilo i několik abstraktních záběrů a tento patří jistě k těm nejzdařilejším. Ono se toto téma i trochu nabízí, zpracovat jej méně konkrétněji, ale je zřejmé, že vymyslet a hlavně nafotit zajímavou abstrakci, není vůbec nic jednoduchého. Proto jsem moc rád, že se tato skvělá fotografie probojovala do první desítky.


10. místoPetra Švehlová / Perly v lese

Tyhle záběry mám moc rád. Má to takovou hezkou až pohádkovou atmosféru. Moc se mi líbí, jak jednotlivé prvky, skladba obrazu i zemité barvy a ostré světlo s hlubokými stíny. Moc hezké zátišíčko.

Ceny pro vítěze květnové foto soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2023

  • 1. místo – poukaz v hodnotě 5 000 Kč na produkty značky Panasonic
  • 2. místo – poukaz v hodnotě 3 000 Kč na produkty značky Panasonic
  • 3. místo – poukaz v hodnotě 1 000 Kč na produkty značky Panasonic
  • Cena uživatelů – poukaz v hodnotě 1 000 Kč na produkty značky Panasonic

Partner květnového kola fotosoutěže přední výrobce foto a videotechniky Panasonic
https://cdn.megapixel.cz/images/article-w1536h5000/5/384665.jpg?v=1682670013 | Megapixel

Dále pokračuje čtvrtletní video soutěž: SVATEBNÍ VIDEO (duben - červen)

Jaro sebou pomalu ale jistě přináší sezónu pro velmi širokou skupinu fotografů videotvůrců, a těmi jsou ti, kteří se věnují svatbám. A právě videomakery, kteří se specializují na natáčení svateb, jistě potěší druhé čtvrtletní kolo naší video soutěže Rok s Megapixelem. To probíhá od 1. 4. 2023 do 30. 6. 2023, takže budete mít dost času ulovit nějaké zajímavé svatební reportáže a také je zpracovat. Protože na soutěžní příspěvek máte 3 měsíce, budeme posuzovat nejen obsahovou kvalitu, ale také celkové zpracování, práci se zvukem i světlem, střih a samozřejmě také emotivní stránku soutěžních příspěvků.

Jak se zapojit do soutěže

Stačí se zaregistrovat v naší Galerii na webu, nahrát jednu soutěžní fotografii či video odpovídající danému měsíčnímu tématu a označit snímek jako soutěžní. Po uplynutí všech 12 měsíčních kol bude vyhlášen nejvšestrannější fotograf a videomaker Galerie Megapixel za rok 2023. Celoroční soutěž i jednotlivá měsíční kola mají dvě soutěžní linie. O vítězi té hlavní rozhoduje odborná porota a vítězem té druhé se stává autor fotografie a videa s nejvyšší dosaženou atraktivitou dle členů Galerie. Bližší podrobnosti naleznete ve všeobecných podmínkách soutěže a na stránkách jednotlivých kategorií – FOTO a VIDEO.

úvodní foto: 27. místo: Pavel Peti  / Fialka zahradní

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.