Vyhodnocení soutěže Architektura jako odraz dějin Blog

Vyhodnocení soutěže Architektura jako odraz dějin

Martin LukešVydáno: 15. 5. 2014 v 9:40 • Rubrika: Blog

Přestože je fotografování architektury hlavně technická záležitost, zhostila se toho většina soutěžících opravdu zodpovědně a někteří přihlásili do soutěže hned několik opravdu skvělých fotografií. Porota musela vybrat nejen nejlepší snímky celkově, ale i nejlepší fotografii daného autora. Po dlouhý diskuzích je ale rozhodnuto. Vítězům gratulujeme a ostatním přejeme dobré světlo v dalších kolech soutěže.

I čtvrté kolo naší celoroční fotografické soutěže s sebou přineslo nepřeberné množství opravdu vynikajících záběrů a i tentokrát bylo velmi těžké vybrat ty nejlepší. Hlavní slovo při výběru měl ale garant mesíčního kola Aleš Jungmann, který rozhodl následovně:


1. místo: Zdeněk DvořákLinie

Jednoduchost a čistota založená na opakujícím se rytmu křivek a hře světla a stínů, to je vítězná fotografie Zdeňka Dvořáka, který potvrdil, že je nejenom dobrým reportérem a dokumentaristou. Na první pohled v podstatě ani není zřejmé, že jde o architektonický objekt, ale i tak může vypadat subjektivní pohled na tento zajímavý žánr.


2. místo: Jaroslava Melicharová -  Zelené oko

I fotografie, která se umístila na druhém místě, je polocelek budovy s nádechem abstrakce. Když jsem viděl snímek poprvé, myslel jsem si, že jde o detail tištěného spoje se zelenou diodou. I tak může tato fotografie ošálit diváka. Kromě skvělého výběru výřezu ze scény porota ocenila precizní zarovnání a podobně jako u předchozí fotografie také hru černé a bílé.3. místo: Jakub Kramárik - Twins

Překvapivě i na třetím místě se umístil monochromatický záběr, který je podobně jako první dva snímky založen na určité geometrii, která je zde podpořena čtvercovým formátem a symetrií. Autor navíc do snímku přidal dynamiku, která je tvořena dlouhým časem a pohybem mraků. I zde musíme pochválit velmi čistý převod do černobíla.


4. místo: Otakar Metlička - Hallgrímskirkja

Od začátku byl velkým favoritem snímek monumentálního kostela v hlavním městě Islandu, Reykjavíku. Znovu velmi čistá a propracovaná kompozice. Autor se zde nebál použít náklonu, který přidal snímku dynamiku. Absence rušivých prvků okolí a pohyb mraků ještě umocnily pozadí stavby. Jediným kontrastním prvkem je stín lampy v popředí, na jehož linii je snímek usazen. Vynikající a promyšlený snímek.


5. místo: Alena Bednářová -  Na devíti hodinách

Vysoký, dalo by se říci až komiksový kontrast, znovu hra stínů a světel a opět černá a bílá. To je charakteristika fotografie na pátém místě. Čistá geometrie a kompozice oblouku, který provází diváka scénou, to jsou hlavní důvody, proč byla vybrána tato fotografie do první pětky.


6. místo: Robert Adamec -  V makovém poli

První barevná fotografie z první desítky je skvělý záběr venkovského kostelíku focený přes makové pole. To ale tvoří pouze nekonkrétní pestrobarevné popředí a podtrhuje tak hlavní motiv, kterým je stavba samotná. Skvělá kompozice, čtvercový formát, práce s barvami a hloubkou ostrosti a především vynikající světlo. To jsou výrazové prostředky, které dělají tento snímek výjimečným.


7. místo: Oldřich Doložílek -  I orla potkáš

Sedmé místo obsadila fotografie založená především na barevném prvku. Jde o architektonický detail, který je v podstatě na těsné hranici žánru, ale odborná porota jednohlasně potvrdila, že tento snímek do soutěže jednoznačně patří. Celý soubor, který autor do soutěže přihlásil je opravdu velmi výjimečný a troufám si říci, že by se vyjímal v nějaké galerii.


8. místo: Roman Jaroš -  Родина Мать

I v další fotografii se střetává několik žánrů, konkrétně architektura a dokument. Snímek válečného památníku v ukrajinském Kyjevě je do jisté míry určitým historickým mementem a zároveň vystihuje současnou napjatou situaci, která v těchto dnech panuje na Ukrajině. Zkřížené hlavně tanků jako by křičely NE, což do snímku zašifrovalo určité symbolické poselství.


9. místo: Zdeněk Papeš - eS

Na deváté místo vybrala porota snímek, který byl pořízen objektivem typu rybí oko. U podobných záběru hrozí riziko, že fotografii poznamená určití klišé, které perspektiva objektivu tvoří, ale zde je to přesně naopak. Autor skvěle využil úhel záběru a jeho perspektivu k tomu aby vytvořil kompozičně dokonalý obraz. Ten nabízí divákovi opravdu nevšední pohled. Dva proti sobě jdoucí diagonální oblouky doslova vedou diváka k ústřední části scény, kterou je vesnické panorama s dominantou kostelní věže.


Cena veřejnosti: Otakar Metlička - Singapur město mrakodrapů

Cenu veřejnosti si v dubnové soutěži odnesla fotografie Otakara Metličky, která zachycuje vyhlídku na asijské metropole. Do popředí jsou skvěle umístěna odpočinková lehátka, která dokreslují atmosféru místa. Autor zvolil i u tohoto snímku kontrastnější desaturaci, díky které není divák rušen barevnými prvky a může si tak vychutnat úchvatnost scenérie.

Nezapomeňte, v současné době probíhá již 5. kolo našeho Roku s Megapixelem a uzávěrka soutěže na téma HLEDÁČKEM REPORTÉRA končí již 31. 5. 2014.

úvodní fotografie: Jan Starčevič -  Danube HouseVložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené produkty

Doporučené stránky

  • Jak fotit architekturu

    Potřeba vylepšovat, zkrášlovat, navrhovat a stavět budovy, navíc tak aby byly nejen funkční a účelové, ale také zároveň aby naplňovala potřeby…

  • Architektura - královská disciplína fotografie

    Architektura patřila k tradičnímu námětu v podstatě již od samotného vynálezu fotografie. Na jednu stranu by se mohlo zdát, že je to žánr poměrně…

  • Geometrie architektury

    Soutěžní kolo na téma architektura patřilo v loňském roce k velmi oblíbeným a proto jsme se rozhodli ho letos zopakovat. Hlavním motivem listopadové…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 10 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Dozvědět se víc.
Souhlasím