Vyhodnocení soutěže Architektura jako odraz dějin Blog

Vyhodnocení soutěže Architektura jako odraz dějin

Martin LukešVydáno: 15. 5. 2014 v 9:40 • Rubrika: Blog

Přestože je fotografování architektury hlavně technická záležitost, zhostila se toho většina soutěžících opravdu zodpovědně a někteří přihlásili do soutěže hned několik opravdu skvělých fotografií. Porota musela vybrat nejen nejlepší snímky celkově, ale i nejlepší fotografii daného autora. Po dlouhý diskuzích je ale rozhodnuto. Vítězům gratulujeme a ostatním přejeme dobré světlo v dalších kolech soutěže.

I čtvrté kolo naší celoroční fotografické soutěže s sebou přineslo nepřeberné množství opravdu vynikajících záběrů a i tentokrát bylo velmi těžké vybrat ty nejlepší. Hlavní slovo při výběru měl ale garant mesíčního kola Aleš Jungmann, který rozhodl následovně:


1. místo: Zdeněk DvořákLinie

Jednoduchost a čistota založená na opakujícím se rytmu křivek a hře světla a stínů, to je vítězná fotografie Zdeňka Dvořáka, který potvrdil, že je nejenom dobrým reportérem a dokumentaristou. Na první pohled v podstatě ani není zřejmé, že jde o architektonický objekt, ale i tak může vypadat subjektivní pohled na tento zajímavý žánr.


2. místo: Jaroslava Melicharová -  Zelené oko

I fotografie, která se umístila na druhém místě, je polocelek budovy s nádechem abstrakce. Když jsem viděl snímek poprvé, myslel jsem si, že jde o detail tištěného spoje se zelenou diodou. I tak může tato fotografie ošálit diváka. Kromě skvělého výběru výřezu ze scény porota ocenila precizní zarovnání a podobně jako u předchozí fotografie také hru černé a bílé.3. místo: Jakub Kramárik - Twins

Překvapivě i na třetím místě se umístil monochromatický záběr, který je podobně jako první dva snímky založen na určité geometrii, která je zde podpořena čtvercovým formátem a symetrií. Autor navíc do snímku přidal dynamiku, která je tvořena dlouhým časem a pohybem mraků. I zde musíme pochválit velmi čistý převod do černobíla.


4. místo: Otakar Metlička - Hallgrímskirkja

Od začátku byl velkým favoritem snímek monumentálního kostela v hlavním městě Islandu, Reykjavíku. Znovu velmi čistá a propracovaná kompozice. Autor se zde nebál použít náklonu, který přidal snímku dynamiku. Absence rušivých prvků okolí a pohyb mraků ještě umocnily pozadí stavby. Jediným kontrastním prvkem je stín lampy v popředí, na jehož linii je snímek usazen. Vynikající a promyšlený snímek.


5. místo: Alena Bednářová -  Na devíti hodinách

Vysoký, dalo by se říci až komiksový kontrast, znovu hra stínů a světel a opět černá a bílá. To je charakteristika fotografie na pátém místě. Čistá geometrie a kompozice oblouku, který provází diváka scénou, to jsou hlavní důvody, proč byla vybrána tato fotografie do první pětky.


6. místo: Robert Adamec -  V makovém poli

První barevná fotografie z první desítky je skvělý záběr venkovského kostelíku focený přes makové pole. To ale tvoří pouze nekonkrétní pestrobarevné popředí a podtrhuje tak hlavní motiv, kterým je stavba samotná. Skvělá kompozice, čtvercový formát, práce s barvami a hloubkou ostrosti a především vynikající světlo. To jsou výrazové prostředky, které dělají tento snímek výjimečným.


7. místo: Oldřich Doložílek -  I orla potkáš

Sedmé místo obsadila fotografie založená především na barevném prvku. Jde o architektonický detail, který je v podstatě na těsné hranici žánru, ale odborná porota jednohlasně potvrdila, že tento snímek do soutěže jednoznačně patří. Celý soubor, který autor do soutěže přihlásil je opravdu velmi výjimečný a troufám si říci, že by se vyjímal v nějaké galerii.


8. místo: Roman Jaroš -  Родина Мать

I v další fotografii se střetává několik žánrů, konkrétně architektura a dokument. Snímek válečného památníku v ukrajinském Kyjevě je do jisté míry určitým historickým mementem a zároveň vystihuje současnou napjatou situaci, která v těchto dnech panuje na Ukrajině. Zkřížené hlavně tanků jako by křičely NE, což do snímku zašifrovalo určité symbolické poselství.


9. místo: Zdeněk Papeš - eS

Na deváté místo vybrala porota snímek, který byl pořízen objektivem typu rybí oko. U podobných záběru hrozí riziko, že fotografii poznamená určití klišé, které perspektiva objektivu tvoří, ale zde je to přesně naopak. Autor skvěle využil úhel záběru a jeho perspektivu k tomu aby vytvořil kompozičně dokonalý obraz. Ten nabízí divákovi opravdu nevšední pohled. Dva proti sobě jdoucí diagonální oblouky doslova vedou diváka k ústřední části scény, kterou je vesnické panorama s dominantou kostelní věže.


Cena veřejnosti: Otakar Metlička - Singapur město mrakodrapů

Cenu veřejnosti si v dubnové soutěži odnesla fotografie Otakara Metličky, která zachycuje vyhlídku na asijské metropole. Do popředí jsou skvěle umístěna odpočinková lehátka, která dokreslují atmosféru místa. Autor zvolil i u tohoto snímku kontrastnější desaturaci, díky které není divák rušen barevnými prvky a může si tak vychutnat úchvatnost scenérie.

Nezapomeňte, v současné době probíhá již 5. kolo našeho Roku s Megapixelem a uzávěrka soutěže na téma HLEDÁČKEM REPORTÉRA končí již 31. 5. 2014.

úvodní fotografie: Jan Starčevič -  Danube HouseVložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené produkty

Doporučené stránky

  • Jak fotit architekturu

    Potřeba vylepšovat, zkrášlovat, navrhovat a stavět budovy, navíc tak aby byly nejen funkční a účelové, ale také zároveň aby naplňovala potřeby…

  • Geometrie architektury

    Soutěžní kolo na téma architektura patřilo v loňském roce k velmi oblíbeným a proto jsme se rozhodli ho letos zopakovat. Hlavním motivem listopadové…

  • Architektura v černobílém

    Na předposlední kolo naší celoroční soutěže Rok s Megapixelem, jsme si pro vás připravili téma, které zahrnuje hned dva fotografické směry. Tím…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc
Rozumím