Vyhodnocení soutěže - I cesta může být cíl Blog

Vyhodnocení soutěže - I cesta může být cíl

Martin LukešVydáno: 13. 1. 2015 v 14:55 • Rubrika: Blog

Silvestrovskou půlnocí skončilo poslední kolo naší celoroční fotografické soutěže ROK S MEGAPIXELEM stejně jako její celý první ročník. Do dvanácti kol na různá témata jste nám zaslali více než 10.000 soutěžních snímků a při vyhlašování jednotlivých témat se porota mnohdy zapotila. O nic jednoduší to nebylo ani ve dvanáctém kole, do kterého jste nám poslali přes 2.200 fotografií. Nakonec jsme ale vybrali vítěze a jejich fotky Vám teď představíme.

Pokud by to šlo, tak bychom nejraději tentokrát nevyhlásili první, druhé a třetí místo, ale všechny tři nejlepší fotografie bychom umístili na nejvyšší stupínek. Tak vyrovnané to tentokrát bylo. Nakonec jsme ale to rozhodnutí udělat museli a jako nejlepší prosincovou fotografii jsme vybrali lanovku do ztracena Jany Andělové. Jednoduchý motiv s úžasnou kompozicí a především se skvělou atmosférou a to jak světelnou, tak symbolickou.


1. místo Jana Andělová / Cesta do ztracena

Na druhém místě skončila fotografie pořízená uvnitř kubánského veterána, kterých je v této zemi k vidění mnoho. Tento snímek byl pro mě od začátku velký favorit. Široké ohnisko, perspektiva a bezprostřední blízkost, ze které byl pořízen, doslova vtahují diváka do děje a ten může skrze stažené okénko cítíit proud vzduchu, který sebou nese opojnou vůni kubánských doutníků a karibského rumu. Vše je podtrženo divokými barvami a dynamikou protijedoucího auta tak, jak to ke Kubě patří.


2. místo Jan Schiller / Cesta do minulosti

I třetí snímek je doslova fenomenální a navíc nese stejný prvek. Obličej, který pozoruje cestu z dopravního prostředku. Vrásčitý obličej staré Pařížanky jakoby vypadl z fotografií, které dělal v minulém století Henri Cartier Bresson. Nebýt moderního auta a motorky v pozadí, věřil bych, že je to jeho snímek. Příběhem samotným je v podstatě základní otázka, kterou si divák musí položit, a to – co všechno ta žena prožila? Opravdu velmi silná fotografie.


3. místo Zoran Toldi / Place Prioritaire

Jednoduchá kompozice, malebné křivky a krásný barevný kontrast. To jsou hlavní prvky fotografie, která se umístila na čtvrtém místě. Postava cyklisty dává scéně měřítko a příběh. Navíc vše podtrhuje výrazné světlo, které dává živost barvám a celému záběru.


4. místo Hana Merunková / Cestou v polích

Sociálních dokumentů a reportáží bylo tentokrát k vidění opravdu hodně. Jedním z nejlepších je záběr šerpů, kteří za úplatu nosí náklád na Kilimanjaro. Kontrastní převod do černobíla ještě podtrhl neutěšenou situaci těchto domorodců.


5. místo Miroslav Fajfrlík / Za malou odměnu

Nádherná noční krajin protnutá zlatými zákrutami cesty. To je další snímek z první desítky. Tento záběr by jistě bodoval i v lednovém tématu, kterým jsou VEČERNÍ VARIACE. Velmi čistá kompozice, naprosto perfektní expozice, práce s extrémně dlouhým čase a nádherné barvy. To jsou věci, které dělají tento snímek výjimečným, o atmosféře nemluvě.


6. místo Jan Stria / Light Snake

Klikatá cesta je motivem i dalšího snímku, tentokrát v černobílém provedení. I zde dala postava záběru příběh, měřítko a celkovou náladu. Velmi se mi líbí převod do černobíla a velký počet přechodů, který snímek nabízí.


7. místo Ilona Hromádková /  Cestou .. necestou ... cestou ... klikatou ...

Osmé místo obsadil další sociální dokument, který zachycuje domorodého rolníka, ženoucího dobytek po visutém mostě kdesi v Nepálu. Prostisvětlo způsobilo, že z hlavního motivu zbyla jen silueta a navíc, přesto že jde o barevnou fotografii, působí téměř monochromaticky. Z výtvarného hlediska jde o perfektní záběr.


8. místo Oto Doubek /  Cesta do Namche Bazaar

Deváté místo obsadil minimalistický snímek provazochodce na laně. Fotografie v sobě nese poměrně dost symboliky a napětí a i to jsou prvky, které dělají z fotografie dobrý záběr.


9. místo Iva Trčková /  Cesta po "lajně"

Cenu divácké poroty si tentokrát odnáší Karel Himmer se svou až fantaskní krajinou, které dominuje klikatá cesta, nad níž se vznáší měsíc. I takové může být pojetí soutěžní fotografie a na hodnotící členy galerie to zřejmě zafungovalo.


cena diváků: Karel Himmer / Cestou na měsíc


Soutěžte s námi i letos!

Celoroční soutěž Rok s Megapixelem samozřejmě pokračuje i v tomto roce. Aktuální téma je Večerní variace, takže pokud vás lákají noční fotky, vezměte foťák a stativ a vyražte na lov pěkných záběrů. Rozhodně ještě není pozdě.

Zanedlouho se můžete těšit i na vyhlášení výsledků celého prvního ročníku soutěže Rok s Megapixelem 2014.


Tutulní foto: Zdeněk Dvořák / Z Burácení...Zobrazeny komentáře (2 - 1)

 • 2

  Bouška

  Reaguje na (1) | Dobrý den,v průběhu soutěže jsme přišli na střet zájmů, takže jsme se museli rozloučit.

  Luděk Bouška - Megapixel, 14.01.2015 | Reagovat

 • 1

  von Königgrätz

  Gratulace všem, myslím, že žádný z vítězným snímků není (alespoň dle mě) nijak "kontroverzní" :-) Zeptal bych se, kam tak v "tichosti" zmizel původní garant pan Konečný? Nebo mi něco uniklo?

  Hans von Königgrätz, 13.01.2015 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené stránky

 • Rok s Megapixelem 2015

  V roce 2014 soutěžilo celkem 2 302 fotografů, bylo nahráno 23 427 fotografií a rozdali jsme ceny za 184 910 Kč! Publikovali jsme 54 vzdělávacích…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 10 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Dozvědět se víc.
Souhlasím