Magazín

Blog

Vyhodnocení soutěže - I cesta může být cíl

Martin LukešVydáno: 13. 1. 2015 v 15:55 • Rubrika: Blog

Vyhodnocení soutěže - I cesta může být cíl

Silvestrovskou půlnocí skončilo poslední kolo naší celoroční fotografické soutěže ROK S MEGAPIXELEM stejně jako její celý první ročník. Do dvanácti kol na různá témata jste nám zaslali více než 10.000 soutěžních snímků a při vyhlašování jednotlivých témat se porota mnohdy zapotila. O nic jednoduší to nebylo ani ve dvanáctém kole, do kterého jste nám poslali přes 2.200 fotografií. Nakonec jsme ale vybrali vítěze a jejich fotky Vám teď představíme.

Obsah

Pokud by to šlo, tak bychom nejraději tentokrát nevyhlásili první, druhé a třetí místo, ale všechny tři nejlepší fotografie bychom umístili na nejvyšší stupínek. Tak vyrovnané to tentokrát bylo. Nakonec jsme ale to rozhodnutí udělat museli a jako nejlepší prosincovou fotografii jsme vybrali lanovku do ztracena Jany Andělové. Jednoduchý motiv s úžasnou kompozicí a především se skvělou atmosférou a to jak světelnou, tak symbolickou.


1. místo Jana Andělová / Cesta do ztracena

Na druhém místě skončila fotografie pořízená uvnitř kubánského veterána, kterých je v této zemi k vidění mnoho. Tento snímek byl pro mě od začátku velký favorit. Široké ohnisko, perspektiva a bezprostřední blízkost, ze které byl pořízen, doslova vtahují diváka do děje a ten může skrze stažené okénko cítíit proud vzduchu, který sebou nese opojnou vůni kubánských doutníků a karibského rumu. Vše je podtrženo divokými barvami a dynamikou protijedoucího auta tak, jak to ke Kubě patří.


2. místo Jan Schiller / Cesta do minulosti

I třetí snímek je doslova fenomenální a navíc nese stejný prvek. Obličej, který pozoruje cestu z dopravního prostředku. Vrásčitý obličej staré Pařížanky jakoby vypadl z fotografií, které dělal v minulém století Henri Cartier Bresson. Nebýt moderního auta a motorky v pozadí, věřil bych, že je to jeho snímek. Příběhem samotným je v podstatě základní otázka, kterou si divák musí položit, a to – co všechno ta žena prožila? Opravdu velmi silná fotografie.


3. místo Zoran Toldi / Place Prioritaire

Jednoduchá kompozice, malebné křivky a krásný barevný kontrast. To jsou hlavní prvky fotografie, která se umístila na čtvrtém místě. Postava cyklisty dává scéně měřítko a příběh. Navíc vše podtrhuje výrazné světlo, které dává živost barvám a celému záběru.


4. místo Hana Merunková / Cestou v polích

Sociálních dokumentů a reportáží bylo tentokrát k vidění opravdu hodně. Jedním z nejlepších je záběr šerpů, kteří za úplatu nosí náklád na Kilimanjaro. Kontrastní převod do černobíla ještě podtrhl neutěšenou situaci těchto domorodců.


5. místo Miroslav Fajfrlík / Za malou odměnu

Nádherná noční krajin protnutá zlatými zákrutami cesty. To je další snímek z první desítky. Tento záběr by jistě bodoval i v lednovém tématu, kterým jsou VEČERNÍ VARIACE. Velmi čistá kompozice, naprosto perfektní expozice, práce s extrémně dlouhým čase a nádherné barvy. To jsou věci, které dělají tento snímek výjimečným, o atmosféře nemluvě.


6. místo Jan Stria / Light Snake

Klikatá cesta je motivem i dalšího snímku, tentokrát v černobílém provedení. I zde dala postava záběru příběh, měřítko a celkovou náladu. Velmi se mi líbí převod do černobíla a velký počet přechodů, který snímek nabízí.


7. místo Ilona Hromádková /  Cestou .. necestou ... cestou ... klikatou ...

Osmé místo obsadil další sociální dokument, který zachycuje domorodého rolníka, ženoucího dobytek po visutém mostě kdesi v Nepálu. Prostisvětlo způsobilo, že z hlavního motivu zbyla jen silueta a navíc, přesto že jde o barevnou fotografii, působí téměř monochromaticky. Z výtvarného hlediska jde o perfektní záběr.


8. místo Oto Doubek /  Cesta do Namche Bazaar

Deváté místo obsadil minimalistický snímek provazochodce na laně. Fotografie v sobě nese poměrně dost symboliky a napětí a i to jsou prvky, které dělají z fotografie dobrý záběr.


9. místo Iva Trčková /  Cesta po "lajně"

Cenu divácké poroty si tentokrát odnáší Karel Himmer se svou až fantaskní krajinou, které dominuje klikatá cesta, nad níž se vznáší měsíc. I takové může být pojetí soutěžní fotografie a na hodnotící členy galerie to zřejmě zafungovalo.


cena diváků: Karel Himmer / Cestou na měsíc


Soutěžte s námi i letos!

Celoroční soutěž Rok s Megapixelem samozřejmě pokračuje i v tomto roce. Aktuální téma je Večerní variace, takže pokud vás lákají noční fotky, vezměte foťák a stativ a vyražte na lov pěkných záběrů. Rozhodně ještě není pozdě.

Zanedlouho se můžete těšit i na vyhlášení výsledků celého prvního ročníku soutěže Rok s Megapixelem 2014.


Tutulní foto: Zdeněk Dvořák / Z Burácení...

Sdílet na


Komentáře k článku

Luděk Bouška

Reaguje na (1) | Dobrý den,v průběhu soutěže jsme přišli na střet zájmů, takže jsme se museli rozloučit.

2

Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 14. 1. 2015 |Reagovat

Hans von Königgrätz

Gratulace všem, myslím, že žádný z vítězným snímků není (alespoň dle mě) nijak "kontroverzní" :-) Zeptal bych se, kam tak v "tichosti" zmizel původní garant pan Konečný? Nebo mi něco uniklo?

1

Hans von Königgrätz, 13. 1. 2015 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.