Vyhodnocení soutěže - Krása portrétní fotografie Blog

Vyhodnocení soutěže - Krása portrétní fotografie

Martin LukešAktualizováno: 18. 4. 2014 v 9:20 • Rubrika: Blog

Při vyhodnocování březnového kola naší celoroční fotografické soutěže to ani nyní neměla porota snadné. Tentokrát jste se opravdu činili. Do soutěže bylo zasláno 2133 snímků a vybrat z nich 50 nejlepších byl vážně oříšek. Nakonec ale porota dospěla k verdiktu a můžete se tak podívat na vítězné fotografie.

Třetí kolo naší velké fotografické soutěže bylo věnováno Kráse portrétní fotografie. Ve stejném duchu se nesly i další březnové aktivity uskutečněné v rámci projektu Rok s Megapixelem. Jako každý měsíc se soutěžilo o hodnotné ceny. Výsledky březnového kola celkem zamíchaly s průběžným pořadím fotografů v soutěži a to jak v soutěži o cenu poroty, tak o cenu diváků.


Zdeněk Dvořák / Salome (1. místo)
Co se prvního místa týče, tak se porota tentokrát poměrně jednohlasně shodla na snímku Zdeňka Dvořáka. Ten přihlásil do soutěže celou řadu reportážních portrétů, ale snímek Salome, patří jednoznačně k tomu nejlepšímu. Na fotografii je vidět skvělá práce se světlem, kompozicí, expozicí a navíc je velmi hezky převedena do ČB. Výjimečný je i pronikavý výraz chlapce, který dává fotografii výjimečnou atmosféru. Tento snímek jasně dokazuje, že děti se dají vyfotografovat zajímavě a bez použití blesku.


Petr Hingar / Martina (2. místo)
Na druhém místě se umístila fotografie Petra Hingara. Jde o velmi profesionálně odvedený ateliérový portrét. Kromě skvělé práce fotografa je ze snímku patrná také práce vizážisty a perfektní styling. Fotografie Martina může s přehledem zdobit titulní stránku světových módních časopisů. Jsme moc rádi, že naše Galerie přilákala fotografie podobné úrovně.


PaulRang / Helenka (3. místo)

Podobně jako u předchozí fotografie, je i na snímku PaulRanga jasně patrná práce s externím bleskem a navíc i přirozeným světlem, perfektní kompozice. I zde je moc hezký styling laděný trochu do retra, čemuž odpovídá i lehký sépiový nádech. Moc hezký je nápad s odrazem modelky. Celkově jde o velmi čistý portrét, který je propracovaný do nejmenších detailů a tak by měla správná portrétní fotografie vypadat.


Václav Vlk
/ Tomáš (4. místo)

Čtvrté místo obsadil Václav Vlk s fotografií Tomáše. Podobně jako na fotografii Zdeňka Dvořáka, je i zde vidět skvělá práce s přirozeným světlem, hloubkou ostrosti, převodem do černobíla a v neposlední řadě s decentním ořezem. Jak říká Robert Vano, nejlíp svítí pán bůh a portrétní fotografie pořízené za přirozeného světla působí velmi čistě a hlavně přirozeně a na to se bohužel dnes celkem zapomíná.


Jaroslav Klouda / Pod parou, připraven... (8. místo)

Pátou pozici obsadil Jaroslav Klouda s reportážním portrétem topiče v parní lokomotivě. Fotografii dominuje skvělý výraz postavy a velmi dobře zvolený kontrastní převod do černobílá. Oblak páry je třešničkou na pomyslném dortu a skvěle dotváří autentickou atmosféru prostředí.


Martina Boráková / hodně hluboké oči (10. místo)

Na poslední, ale i tak velmi dobré místo pomyslné "top ten" jsme vybrali abstraktní portrét Martiny Borákové. Jde o černobílou fotografii postavenou na odrazu tváře v okně hospůdky. Jde o velmi odvážný experiment, který ale autorce vyšel. Přesto, že se většina soutěžících držela standardního konceptu portrétní fotografie, bylo příjemné vidět mezi tou záplavou více či méně podobných fotografií i takovéto věci.Robert Adamec / Lišče (cena diváků)

Divácky nejatraktivnější fotografií soutěže se stalo lišče Roberta Adamce. Jde o skvělý záběr, který vyniká ostrostí, barvami, kompozicí a samozřejmě i samotným tématem. Upřímně ale musím říci, že měla porota poměrně bouřlivou debatu nejen nad touto fotografií, ale i nad ostatními fotografiemi zvířátek v soutěži. Z podstaty věci totiž většinou nejde o portrétní fotografie, ale o žánr "wlid life" a podobně. Něco jiného by byla například fotka pejska v ateliéru, který je fotografován stejným postupem jako klasický portrét člověka. Podle našeho názoru ale není fotografie zvířete v přírodě "portrétní fotografií". Jedna z variant byla vyřadit tyto fotografie ze soutěže, ale nakonec jsme od tohoto radikálního řešení upustili.

Hlavním důvodem bylo zadání soutěže, kde nebylo specifikováno, že by mělo jít o portréty lidí. V hodnocení diváků jsme tedy nechali nakonec všechny fotografie zvířat přesto, že jsou většinou na hraně žánru a někdy dokonce i za ní. Bezesporu jde o úchvatné fotografie, které vyžadují mnoho trpělivosti, a určitě je mnohdy složitější pořídit podobný záběr, než klasickou portrétní fotografii, nicméně není to jedno a to samé. Pro nás z toho plyne ponaučení, že příště budeme striktněji stanovovat zadání soutěže. A pro všechny členy galerie zase to, že by měli pečlivěji vybírat, jaké soutěžní fotografii dají svůj hlas.

Všem vítězům samozřejmě gratulujeme a nezapomeňte, že za pár dní končí další soutěžní kolo tentokrát na téma Architektura jako odraz dějin.

Úvodní fotografie: Přemek Jánský / Lenka (28. místo)Zobrazeny komentáře (11 - 1)

 • 11

  Jan Kocián, 07.05.2014 | Reagovat

 • 10

  Lukeš

  Reaguje na (5) | Určitě se shodneme, že hodnocení fotografií je velmi subjektivní a mnohdy pocitová záležitost. Někdy má i porota problém shodnout se na nějakém konečném verdiktu. Není tedy nic zvláštního na tom, že někoho nezaujme některý z vítězných snímků.

  Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 23.04.2014 | Reagovat

 • 9

  Lukeš

  Reaguje na (2) | Dobrý den, myslím, že jsem se k tomu již vyjádřil v článku samotném. Osobně také nepovažuji fotografii zvířete za klasický portrét, pokud není fotografována portrétním způsobem. Fotografii ale nevybrala porota, ale ostatní členové Galerii. Možnost ovlivnit výsledek měl v tomto případě každý. Fotografie zvířat jsme v soutěži nechali, protože to nebylo přesně specifikováno v zadání. Žádný z těchto snímků ale nezískal body od poroty do celoročního skore soutěže. Žádná se nedostala do první padesátky. Do pořadí podle diváckého bodování jsem nezasahovali. Jinak Vám dávám samozřejmě za pravdu.

  Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 23.04.2014 | Reagovat

 • 8

  Lukeš

  Reaguje na (1) | Je nám to také líto, ale pan Zika právě pracuje na natáčení svého prvního hraného celovečerního filmu, takže se z vyhlášení soutěže musel omluvit.

  Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 23.04.2014 | Reagovat

 • 7

  Hlinovský

  Souhlasím p.Orlíkem, č.4 mi nic neříká a kausa lišče - apríla již bylo...mám dojem, že u tohoto tématu soutěž zakopla ( nebo upadla?)....

  Václav Hlinovský, 22.04.2014 | Reagovat

 • 6

  Trojan

  Reaguje na (5) | Není mi jasné, co vede fotografa J.O. k rozhodnutí "nezúčastnit se s fotkama", ale zato se ex post bezostyšně zúčastní "hloupým plácáním". Vítězné fotografie se mi líbí. Rovněž se mi líbí desítky dalších, které vybrány nebyly...Tak to chodí:) Gratuluji!

  Tomáš Trojan, 22.04.2014 | Reagovat

 • 5

  Orlík

  Tak třeba to čtvrté místo, to je docela legrační. Když nic, tak náklon roviny očí by měl porotě jasně říct, že tudy ne, přátelé. Já do toho nechci nijak dlubat, sám jsem se záměrně akce nezúčastnil, přestože portrét je moje nejsilnější disciplína, řekl bych, ale dění zde sleduji bedlivě a portrétní soutěž mě zajímala obzvlášť a tak vím, že tady bylo pár opravdu senzačních portrétů, které se vůbec neumístily. Samozřejmě že je to jen můj soukromý názor. Nicméně výsledky mě celkem jasně přesvědčily o tom, že mé rozhodnutí neúčastnit se tady s fotkama, bylo správné.

  Jaroslav Orlík, 21.04.2014 | Reagovat

 • 4

  Orlík

  Tak třeba to čtvrté místo, to je docela legrační. Když nic, tak náklon roviny očí by měl porotě jasně říct, že tudy ne, přátelé. Já do toho nechci nijak dlubat, sám jsem se záměrně akce nezúčastnil, přestože portrét je moje nejsilnější disciplína, řekl bych, ale dění zde sleduji bedlivě a portrétní soutěž mě zajímala obzvlášť a tak vím, že tady bylo pár opravdu senzačních portrétů, které se vůbec neumístily. Samozřejmě že je to jen můj soukromý názor. Nicméně výsledky mě celkem jasně přesvědčily o tom, že mé rozhodnutí neúčastnit se tady s fotkama, bylo správné.

  Jaroslav Orlík, 21.04.2014 | Reagovat

 • 3

  Avatar

  Reaguje na (2) | A co kdybyste se, pane S.K., alespoň trošku začervenal za svoji češtinu (tyto??? témata)!!!

  Ivo Kolovratník, 21.04.2014 | Reagovat

 • 2

  Koval

  Mystlím si -Liška ani jiná zvěř nemůže nikdy patřit do portrétní fotografie a porota by se měla červenat. Stejný názor mám že barevná a černobílá fotka je jako voda a oheň. Prosím o vysvětlení proč tyto témata spojujete.Děkuji za ostatní stejně smýšlející S.K.

  Sendy Koval, 21.04.2014 | Reagovat

 • 1

  Avatar

  A to jako tomu mám rozumět, že nebude "vyhodnocení s garantem tohoto kola panem Adolfem Zikou" ? ... a já se tak těšila ...

  Iva Bečvářová, 21.04.2014 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím