Vyhodnocení soutěže - po stopách cestovatelů Blog

Vyhodnocení soutěže - po stopách cestovatelů

Martin LukešAktualizováno: 20. 7. 2016 v 17:17 • Rubrika: Blog

Vyhodnocování červnové fotosoutěže na téma PO STOPÁCH CESTOVATELŮ bylo v jednom směru trochu jiné. Garantem a hlavním porotcem byl totiž Otakar Metlička, dvojnásobný vítěz celoroční soutěže ROK S MEGAPIXELEM. Ten se sám v Galerii pohybuje již téměř 3 roky a tak zná velmi dobře její prostředí i zákulisí. Navíc jsem za tu dobu co se známe zjistil, že máme velmi podobný pohled na fotografii jako takovou, takže při vyhodnocování nebyl v podstatě žádný větší rozpor. Jediné, s čím jsme měli trochu problém, bylo vyřadit všechny ty nádherné fotografie, které už se do první padesátky nevešly. Ale to je bohužel úděl poroty.

V pátek jsme se tedy s Otou sešli u nás v Holešovicích, dali si kafíčko a během dvou hodin bylo rozhodnuto. Cestopis je mu velmi blízký, ostatně proto jsme ho také oslovili jako garanta a všem finalistům bych rád tlumočil jeho slova chvály. Cestopisné fotografie měly opravdu vysokou úroveň a za mnohé z nich by se nemusely stydět ani titulní stránky prestižních světových časopisů typu NATIONAL GEOGRAPHIC.

http://megapixel.cz/data/gallery/_orig/7/249487.jpg
1. místo - Jakub Müller  / Na vesmírných výpravách

O tom, která fotografie vyhraje toto soutěžní kolo, jsme se v podstatě ani nemuseli dlouze radit. Fotografie polární záře, doplněná dvěma rozsvícenými stany, je scéna, která snad nemůže cestování vystihnout lépe. Skvělá kompozice, práce se světlem, expozicí a samozřejmě trochu toho cestovatelského štěstíčka spatřit tento kouzelný přírodní úkaz. Tenhle snímek se opravdu povedl.

http://megapixel.cz/data/gallery/_orig/5/248465.jpg
2. místo - Ilona Hromádková / V zemi hobitů a elfů

I druhá nejlepší fotografie by mohla s přehledem soutěžit na téma pohádková krajina. Pointa cestopisných fotografií je v tom, že mají v divákovi vyvolat chuť zabalit si batoh a vyrazit tam. A přesně tak na mě působí alej stromů v oparu, kdesi v Irsku. Tam bych se chtěl rozhodně podívat.

http://megapixel.cz/data/gallery/_orig/7/246897.jpg
3. místo - Peter I / Trinidad - Cuba

Bronzovou příčku obsadila fotografie exotické Kuby, která skvěle vystihuje tamní atmosféru, hliněné ulice, barevné fasády, staré americké káry. Na tomto snímku porota ocenila velmi dobrou kompozici, práci s hloubkou ostrosti a v neposlední řadě barevnou náladu fotografie. I tato fotografie doslova láká k zakoupení letenky na tuto destinaci.

http://megapixel.cz/data/gallery/_orig/8/247918.jpg
4. místo - Eliska Richterova / Bolívijský trh

Čtvrtá nejlepší fotografie je v podstatě něco mezi cestopisem a sociálním dokumentem. Tento záběr patřil do začátku k favoritům soutěže. Je navíc krásným důkazem toho, že fotografie nemusí být vždy technicky dokonalá. Důležité je, aby měla atmosféru a určitý náboj a to tento snímek určitě má. Zpracováním velmi připomíná fotografie z počátku minulého století, což mu navíc dává určitou nadčasovost. Jde o velmi silný záběr.

http://megapixel.cz/data/gallery/_orig/2/245092.jpg 5. místo - Božena Košilková / Centrální náměstí Djema el-Fma

Další úžasní snímek je trochu z jiného soudku. Jde o noční, reportážní fotografii, která zachycuje večerní městský mumraj a diváky uhrane skvělou světelnou atmosférou. Ani toto není technicky dokonalý záběr, ale přesto má svoje kouzlo a hodnotu.

http://megapixel.cz/data/gallery/_orig/5/241635.jpg
6. místo - Lucie Pešáková / Jedno dobrodružství za námi, druhé před námi

Velmi výtvarná fotografie mola v zapadajícím slunci uchvátila porotu především čítankovou kompozicí, barevnou atmosférou a celkovým výtvarným dojmem. Někdo by mohl namítnout, že balancuje až na hraně kýče, ale to je u romantických krajinek běžné a umění dobrého fotografa je v tom, tuto hranici definovat a vybalancovat snímek tak, aby ji nepřekročil.

http://megapixel.cz/data/gallery/_orig/0/241870.jpg
7. místo - Lukáš Zabystrzan / Tuk-tuk

Fotografie na sedmém místě mě doslova baví. Jde o velmi netradiční perspektivu, která diváka doslova vtahuje do scény a ten má tak pocit, jako by byl její součástí.  Kromě perspektivy má spoustu zajímavých fragmentů, které může divák postupně objevovat a rozvíjet tak příběh fotografie. Zajímavé jsou také pestré barvy, které vyvolávají pocit exotiky. Opravdu velmi zajímavá a netradiční fotografie, která se jen tak neokouká.

http://megapixel.cz/data/gallery/_orig/3/246673.jpg 8. místo - Tom Mer / Buddha se dívá

Další oceněný snímek spadá opět spíš do kategorie pohádkové krajinky. Scéna vypadá jak kulisa nějakého filmu a jak barevně, tak krajinka a hory v oparu, a samozřejmě sedící budha v popředí, to vše působí velmi uklidňujícím až meditačním dojmem. Navíc symbolická harmonie mezi východní filosofií a přírodou, dělá z fotografie výjimečný záběr.

http://megapixel.cz/data/gallery/_orig/8/244788.jpg
9. místo - Milan Fiala / Klábosení na návsi

Technicky, barevně i kompozičně dokonalá fotografie domorodých obyvatel Afriky, jako by vypadla z nějaké cestopisné knihy po černém kontinentu. Zde je vidět zručnost autora, který si dokázal nejen dojít pro záběr, ale ještě velmi zručně vyhodnotil expozici i skladbu obrazu, takže je záběr naprosto bezchybný.

http://megapixel.cz/data/gallery/_orig/8/245298.jpg
10. místo - Jiří Večerník / Samice rypoušů sloních

To samé by se dalo říci i o snímku, který uzavírá první desítku nejlepších fotografií. Precizní technické provedení, ale zároveň skvělý úhel záběru a perspektiva, která dává divákovi možnost nahlédnout do scény z bezprostřední blízkosti. Toto je přesně ten typ snímku, za který by se nemusela stydět žádná odborná publikace, ani prestižní světové časopisy. A jsem velmi rád, že se tento snímek, stejně jako předchozí, objevují i v naší Galerii.

titulní foto / cena diváků: Ladislav Šos / Cestou ke svítání
Cenu diváku si tentokrát odnáší další romantická krajinka, tentokrát s Toskánska, na které se autorovi kromě charakteristických prvků této destinace podařilo zachytit také nádhernou barevnou i světlenou atmopsféru.


Nezepomeňte, že současné soutěžní kolo na téma Ulice, jako jeviště i hlediště, končí poslední červencovou půlnocí a vzápětí startuje další fotografická soutěž, ve které budeme věnovat Portrétům okem mistra.Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené stránky

  • Rok s Megapixelem 2016

    Zapojte se s námi do již 3. ročníku fotografické soutěže o nejlepšího fotografa roku 2016. I letos jsme si pro vás připravili 12 soutěžních kol,…

  • Jsem nový pohled

    Májové téma naší fotografické soutěže bude trochu netradiční. Tentokrát ho nebudeme svazovat určitým žánrem, ani přesným zadáním a necháme to čistě…

  • Zdeněk Dvořák / Garant soutěže

    Fotografii se věnuje od svých devatenácti let. Během svého fotografického vývoje se našel v oblasti dokumentu a reportáže. Dává přednost dlouhodobým…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 300 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím