Vyhodnocení soutěže - po stopách cestovatelů Blog

Vyhodnocení soutěže - po stopách cestovatelů

Martin LukešAktualizováno: 20. 7. 2016 v 17:17 • Rubrika: Blog

Vyhodnocování červnové fotosoutěže na téma PO STOPÁCH CESTOVATELŮ bylo v jednom směru trochu jiné. Garantem a hlavním porotcem byl totiž Otakar Metlička, dvojnásobný vítěz celoroční soutěže ROK S MEGAPIXELEM. Ten se sám v Galerii pohybuje již téměř 3 roky a tak zná velmi dobře její prostředí i zákulisí. Navíc jsem za tu dobu co se známe zjistil, že máme velmi podobný pohled na fotografii jako takovou, takže při vyhodnocování nebyl v podstatě žádný větší rozpor. Jediné, s čím jsme měli trochu problém, bylo vyřadit všechny ty nádherné fotografie, které už se do první padesátky nevešly. Ale to je bohužel úděl poroty.

V pátek jsme se tedy s Otou sešli u nás v Holešovicích, dali si kafíčko a během dvou hodin bylo rozhodnuto. Cestopis je mu velmi blízký, ostatně proto jsme ho také oslovili jako garanta a všem finalistům bych rád tlumočil jeho slova chvály. Cestopisné fotografie měly opravdu vysokou úroveň a za mnohé z nich by se nemusely stydět ani titulní stránky prestižních světových časopisů typu NATIONAL GEOGRAPHIC.

http://megapixel.cz/data/gallery/_orig/7/249487.jpg
1. místo - Jakub Müller  / Na vesmírných výpravách

O tom, která fotografie vyhraje toto soutěžní kolo, jsme se v podstatě ani nemuseli dlouze radit. Fotografie polární záře, doplněná dvěma rozsvícenými stany, je scéna, která snad nemůže cestování vystihnout lépe. Skvělá kompozice, práce se světlem, expozicí a samozřejmě trochu toho cestovatelského štěstíčka spatřit tento kouzelný přírodní úkaz. Tenhle snímek se opravdu povedl.

http://megapixel.cz/data/gallery/_orig/5/248465.jpg
2. místo - Ilona Hromádková / V zemi hobitů a elfů

I druhá nejlepší fotografie by mohla s přehledem soutěžit na téma pohádková krajina. Pointa cestopisných fotografií je v tom, že mají v divákovi vyvolat chuť zabalit si batoh a vyrazit tam. A přesně tak na mě působí alej stromů v oparu, kdesi v Irsku. Tam bych se chtěl rozhodně podívat.

http://megapixel.cz/data/gallery/_orig/7/246897.jpg
3. místo - Peter I / Trinidad - Cuba

Bronzovou příčku obsadila fotografie exotické Kuby, která skvěle vystihuje tamní atmosféru, hliněné ulice, barevné fasády, staré americké káry. Na tomto snímku porota ocenila velmi dobrou kompozici, práci s hloubkou ostrosti a v neposlední řadě barevnou náladu fotografie. I tato fotografie doslova láká k zakoupení letenky na tuto destinaci.

http://megapixel.cz/data/gallery/_orig/8/247918.jpg
4. místo - Eliska Richterova / Bolívijský trh

Čtvrtá nejlepší fotografie je v podstatě něco mezi cestopisem a sociálním dokumentem. Tento záběr patřil do začátku k favoritům soutěže. Je navíc krásným důkazem toho, že fotografie nemusí být vždy technicky dokonalá. Důležité je, aby měla atmosféru a určitý náboj a to tento snímek určitě má. Zpracováním velmi připomíná fotografie z počátku minulého století, což mu navíc dává určitou nadčasovost. Jde o velmi silný záběr.

http://megapixel.cz/data/gallery/_orig/2/245092.jpg 5. místo - Božena Košilková / Centrální náměstí Djema el-Fma

Další úžasní snímek je trochu z jiného soudku. Jde o noční, reportážní fotografii, která zachycuje večerní městský mumraj a diváky uhrane skvělou světelnou atmosférou. Ani toto není technicky dokonalý záběr, ale přesto má svoje kouzlo a hodnotu.

http://megapixel.cz/data/gallery/_orig/5/241635.jpg
6. místo - Lucie Pešáková / Jedno dobrodružství za námi, druhé před námi

Velmi výtvarná fotografie mola v zapadajícím slunci uchvátila porotu především čítankovou kompozicí, barevnou atmosférou a celkovým výtvarným dojmem. Někdo by mohl namítnout, že balancuje až na hraně kýče, ale to je u romantických krajinek běžné a umění dobrého fotografa je v tom, tuto hranici definovat a vybalancovat snímek tak, aby ji nepřekročil.

http://megapixel.cz/data/gallery/_orig/0/241870.jpg
7. místo - Lukáš Zabystrzan / Tuk-tuk

Fotografie na sedmém místě mě doslova baví. Jde o velmi netradiční perspektivu, která diváka doslova vtahuje do scény a ten má tak pocit, jako by byl její součástí.  Kromě perspektivy má spoustu zajímavých fragmentů, které může divák postupně objevovat a rozvíjet tak příběh fotografie. Zajímavé jsou také pestré barvy, které vyvolávají pocit exotiky. Opravdu velmi zajímavá a netradiční fotografie, která se jen tak neokouká.

http://megapixel.cz/data/gallery/_orig/3/246673.jpg 8. místo - Tom Mer / Buddha se dívá

Další oceněný snímek spadá opět spíš do kategorie pohádkové krajinky. Scéna vypadá jak kulisa nějakého filmu a jak barevně, tak krajinka a hory v oparu, a samozřejmě sedící budha v popředí, to vše působí velmi uklidňujícím až meditačním dojmem. Navíc symbolická harmonie mezi východní filosofií a přírodou, dělá z fotografie výjimečný záběr.

http://megapixel.cz/data/gallery/_orig/8/244788.jpg
9. místo - Milan Fiala / Klábosení na návsi

Technicky, barevně i kompozičně dokonalá fotografie domorodých obyvatel Afriky, jako by vypadla z nějaké cestopisné knihy po černém kontinentu. Zde je vidět zručnost autora, který si dokázal nejen dojít pro záběr, ale ještě velmi zručně vyhodnotil expozici i skladbu obrazu, takže je záběr naprosto bezchybný.

http://megapixel.cz/data/gallery/_orig/8/245298.jpg
10. místo - Jiří Večerník / Samice rypoušů sloních

To samé by se dalo říci i o snímku, který uzavírá první desítku nejlepších fotografií. Precizní technické provedení, ale zároveň skvělý úhel záběru a perspektiva, která dává divákovi možnost nahlédnout do scény z bezprostřední blízkosti. Toto je přesně ten typ snímku, za který by se nemusela stydět žádná odborná publikace, ani prestižní světové časopisy. A jsem velmi rád, že se tento snímek, stejně jako předchozí, objevují i v naší Galerii.

titulní foto / cena diváků: Ladislav Šos / Cestou ke svítání
Cenu diváku si tentokrát odnáší další romantická krajinka, tentokrát s Toskánska, na které se autorovi kromě charakteristických prvků této destinace podařilo zachytit také nádhernou barevnou i světlenou atmopsféru.


Nezepomeňte, že současné soutěžní kolo na téma Ulice, jako jeviště i hlediště, končí poslední červencovou půlnocí a vzápětí startuje další fotografická soutěž, ve které budeme věnovat Portrétům okem mistra.Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené stránky

  • Rok s Megapixelem 2016

    Zapojte se s námi do již 3. ročníku fotografické soutěže o nejlepšího fotografa roku 2016. I letos jsme si pro vás připravili 12 soutěžních kol,…

  • Jsem nový pohled

    Májové téma naší fotografické soutěže bude trochu netradiční. Tentokrát ho nebudeme svazovat určitým žánrem, ani přesným zadáním a necháme to čistě…

  • Zdeněk Dvořák / Garant soutěže

    Fotografii se věnuje od svých devatenácti let. Během svého fotografického vývoje se našel v oblasti dokumentu a reportáže. Dává přednost dlouhodobým…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím