Vyhodnocení soutěže - SVĚTLO V KRAJINĚ Blog

Vyhodnocení soutěže - SVĚTLO V KRAJINĚ

Martin LukešAktualizováno: 18. 8. 2015 v 10:04 • Rubrika: Blog

Krajina je již druhým rokem patrně nejoblíbenějším tématem naší celoroční fotografické soutěže. Fotografií se sešlo mnohem více než v jiných kolech a kvalita mnoha z nich nás velmi mile překvapila. Nejen, že se v soutěži objevilo mnoho záběrů, za které by se nemuseli stydět ani světoví fotografové zvučných jmen, ale milé bylo i to, že velkou část snímků tvořili snímky tuzemské. To je krásným důkazem toho, že za dobrým záběrem krajiny nemusí fotograf cestovat přes půl zeměkoule. Krásné lokace pro tento žánr jsou i u nás a my jsme moc rádi, že jste je našli a navíc se o ně s námi podělili.

Schrammsteine
1.místo Jan Kurel / Schrammsteine
A to dokazuje hned první záběr, který si odnese kromě věcné ceny, také titul nejlepší krajinářské fotografie letošního roku. Česko-saské Švýcarsko patří mezi nejfotogeničtější místa střední Evropy. Moc hezké záběry se dají pořídit nejen u nás, ale i pár metrů za hranicemi na německé straně. V tomto případě je to hlavně o tom, počkat si na to správné světlo, být na místě ve správnou chvíli a vybrat si nějakou zajímavou kompozici. A to vše se tady povedlo na jedničku s hvězdičkou.

Vyvolený
2.místo Jan Šafár / Vyvolený
I druhý záběr je pořízen na severu Čech, kousek od Českého Švýcarska. Podobných scén ale najdete u nás mnoho, rozkvetlý strom uprostřed pole je velmi častým motivem české krajinářské fotografie. V podstatě je to velmi jednoduchý záběr, kterému ale světlo dalo tu úžasně živou atmosféru a velmi příjemný zelený odstín. A právě o tom je červencové  soutěžní kolo, ale v podstatě i tento žánr všeobecně.

Ranní
3.místo Robert Adamec / Ranní
Nádherné světlo využil i autor třetího nejlepšího snímku. Cesta lemovaná stromy jakých najdeme všude tisíce. Ale to kouzelné protisvětlo a u krajiny paradoxně malá hloubka ostrosti dala snímku doslova pohádkovou atmosféru. Krásná ukázka toho, že dobrá fotka se dá pořídit i pár metrů za vsí, jen se musí přemýšlet a maximálně využít všechny výrazové prostředky, které nám krajina nabízí.

Světelná sprcha
4.místo Ivan Šašek / Světelná sprcha
Ani další záběr není nijak zvlášť zajímavý místem jako takovým. Listnatý les a mechem obrostlé kameny. Takových viděl každý, kdo holduje procházkám v lese desítky, možná stovky. I zde si ale autor počkal na úchvatné světlo, které dalo snímku úžasnou atmosféru a také barevný kontrast. Paprsky slunce doslova protínají mlžný opar, fotografie tak trochu působí jako malovaný obraz.


Mlhavé ráno
5.místo Hana Merunková / Mlhavé ráno
Zlatavý závoj protisvětla vycházejícího slunce, linie paprsků lámajících se o mraky, mlžný opar, třetinové dělení snímku a zajímavý architektonický prvek, který tvoří v krajině jakousi dominantu. To jsou věci, se kterými velmi často pracují ti nejzkušenější krajináři. Ty také využila autorka pátého nejlepšího snímku a moc se jí to povedlo.

Večerní bouřka
6.místo Bohumil Vopat /  Večerní bouřka
Fotografie krajin jsou velmi často postaveny na výrazném popředí a dramatické obloze. A přesně to přináší další oceněná fotografie. Výrazné slunečnice v popředí a obloha před bouřkou, spolu s kontrastem studených a teplých barev dávají snímku trochu ponurou, ale zároveň velmi podmanivou atmosféru. Ani tato fotografie nepochází z žádné exotické lokace, byla vyfocena v západních Čechách. Na podobné slunečnicové pole lze u nás občas narazit, bohužel ne tak často, jako na pole s řepkou, která je ke smůle krajinářů mnohem méně zajímavá.

Antelope Cnyon
7. místo Jaroslav Farník /  Antelope Canyon
Když nepočítáme německé příhraničí a Slovensko, tak je Antilopí kaňon v podstatě jedinou cizokrajnou fotografií v první desítce. Jde o velmi zajímavé a hlavně fotogenické místo, kde příroda spolu se světlem nabízí neuvěřitelné množství úchvatných záběrů. Jeden takový se dostal až do naší soutěže. Říká se, že díky vynálezu fotografie se začala po světě doslova šířit lavina turismu, protože lidé z celého světa chtěli vidět na vlastní oči ta úchvatná místa amerických národních parků z fotografií, které oblétly svět. To se na druhou stranu podepsalo i na místech samotných. Lokace, které dříve bývaly mystickou oázou klidu, se přes noc staly turistickou dálnicí a to bohužel platí i o slavném kaňonu antilop.

Tesne pred západom
8.místo Pavol Turčani / Tesne pred západom
Výrazné popředí v podobě dřevěného mola, zapadající slunce v kontrastu s podvečerními mráčky a horizont lemovaný stromy.  Doslova krajinářská idylka. Tak vypadá osmý nejlepší záběr soutěže pocházející ze sousedního Slovenska. I zde světlo vykouzlilo nádhernou atmosféru a barvy a autor tak beze zbytku splnil zadání soutěže.

Cesta do světla
9.místo Martin Tic / Cesta do světla
Jedinou monochromatickou fotografií vítězné desítky je opět záběr z Českého Švýcarska, kde se z okolních kopců dají při ranních mlhách ulovit fantastické záběry. Opar nad členitou krajinou a žilky v podobě cest, působí v tomto odbarveném podání velmi zajímavě a vysoký kontrast světel a stínů umocnil již tak výraznou atmosféru celé fotografie.

Mračno nad zlatem
10.místo Stanislav Priesol /  Mračno nad zlatem
Pomyslnou TOP TEN uzavírá snímek, který je podobně jako předchozí slunečnice postaven na kontrastu detailu zemědělského pole a oblohy. I zde velmi příjemně fungují dramatické mraky, perfektně vykreslené popředí a kontrast studené a teplé barvy. Třešničkou na dortu jsou pak linie kolejí vyjetých koly traktoru, které daly snímku nejen perspektivu, ale také velmi silný výtvarný prvek.

Hook Head Lighthouse
CENA DIVÁKŮ: Peter Krocka /  Hook Head Lighthouse

Fotografie majáku, která si odnáší tento měsíc cenu diváků, sice neuspěla v hodnocení poroty, ale pro mě osobně byla velkým favoritem celé soutěže. Jsem proto moc rád, že si odnesla alespoň toto ocenění. Nádherné světlo, barvy kompozice i perspektiva doslova vtahují diváka do scény a myslím, že podobné záběry nepotřebují žádné další komentáře. I to je důvod, proč jsem fotografii vybral jako ilustrační obrázek pro nový rozcestník naší GALERIE.Srpnovým soutěžním tématem je MÓDA, ČILI FASHION a uzávěrka tohoto kola je o poslední prázdninové půlnoci, tedy 31.8.2015. Vzápětí začíná již sedmé deváté kolo naší celoroční fotografické soutěže ROK S MEGAPIXELEM, jehož téma zní -  Z DENÍKU REPORTÉRA.

Přijďte na den workshopů

Pro každého, kdo si s módními fotografiemi neví rady, máme připravený den plný workshopů. V sobotu 29.8.2015 proběhne na naší pražské prodejně exkluzivní workshop FOTOGRAFUJEME AKT a hned po něm následuje workshop FOTOGRAFUJEME FASHION. Fotit se bude jak v exteriéru, interiéru, i ateliéru a účastníci si vyzkouší nejrůznější typy světel.

Oba workshopy se nesou v duchu minimum teorie a maximum focení a oba jsou striktně omezeny na velmi malou skupinu 5 fotografů, abyste si focení opravdu užili. Proto s registrací neváhejte.

29.8.2015 / 12:30 - 15:00h – Fotografujeme AKT
29.8.2015 / 15:30 - 18:30h – Fotografujeme FASHION


titulní foto: Jan Stria / Barevná podkova (19. místo podle poroty / 50. místo podle diváků)Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené produkty

Doporučené stránky

  • Jak fotit krajinu

    Tento fotografický a v podstatě i výtvarný žánr, patřil vždy k těm nejpopulárnějším jak mezi profesionálními fotografy, tak i mezi těmi amatérskými.…

  • I cesta může být cíl

    Máme tu závěrečné kolo naší celoroční fotografické soutěže a rozhodli jsme se, že poslední téma necháme trochu volnější. Fotografování, a to rodinné…

  • Světlo v krajině

    Fotografie krajinek jsou v letním období zřejmě tím nejčastějším a nejoblíbenějším tématem většiny fotografických nadšenců. Nejen že jsou k focení…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc
Rozumím