Magazín

Blog

Vyhodnocení soutěže - Tisíc barev, vůní a chutí světa

Martin LukešVydáno: 30. 3. 2017 v 12:13 • Rubrika: Blog

Vyhodnocení soutěže - Tisíc barev, vůní a chutí světa

S menším zpožděním vám přinášíme vyhodnocení výsledků únorové fotosoutěže, ve které jsme se věnovali fotografování jídla. Zúčastnění nasadili tentokrát laťku opravdu hodně vysoko a hlavu zamotali nejenom porotě, ale i garantovi soutěže, kterým byl profesionální food fotograf Marek Kučera. Nakonec jsme ale došli ke konečnému verdiktu a nyní vám přinášíme žebříček deseti nejlepších fotografií.

Obsah1. místo - Svatava Vašková  / Krevety
Asijská kuchyně patří celosvětově mnoho let k jedné z nejvyhledávanějších. Zároveň je ale také velmi fotogenická a toho využila i autorka vítězné fotografie. Čistá kompozice, krásný barevný kontrast a v neposlední řadě skvělý food styling a volba dekoru. Jak prosté a efektivní.

2. místo - Ivan Onuska / Chobotnice
Stříbrnou příčku obsadila fotografie, která je pojata spíše dokumentárním způsobem a v podstatě zachycuje přípravu jídla. I zde je vidět skvělé aranžmá, promyšlená kompozice. Velmi zajímavým prvkem je pára nad hrncem, která dává záběru perfektní dynamiku.

3. místo - Ondřej Mikoláš / Italské risotto s hráškem a kachním prsem
Bronzová fotografie již nedisponuje tak exotickou recepturou, nicméně právem patří do vítězné trojice. Protože jde o jídlo rozprostřené po celém talíři a není servírováno do výšky, zvolil autor velmi dobře moderní nadhled, tzv. ptačí perspektivu, která nabízí divákovi nejen texturu samotného jídla, ale také zajímavé barevné kontrasty u kterých se mu doslova sbíhají sliny. Za povšimnutí stojí také elegantní, rustikální dekor.


4. místo - Markéta Prostecká / Chřestová polévka
U další fotografie se autor zaměřil na tradiční šikmý pohled a na rekvizity v pozadí. Ty prozrazují z čeho je polévka složena a povzbuzují chuťové pohárky. I zde je skvěle pracováno s jednotnou barevnou tonalitou a rustikálním nádechem.

5. místo - Lucie Šmerdová / Nové meníčko
Páté místo obsadil snímek, který by se skvěle hodil pro prezentaci konkrétní restaurace. Kulisu tvoří deisgnově zdařilý nápojový lístek a nechybí ani logo podniku.

6. místo - Marcela Prachařová / Semínková směs na saláty
Zdravá kuchyně slaví v poslední době velké úspěchy i mezi širokou veřejností. A jak je vidět i zdravé jídlo může vypadat dobře.


7. místo - Vanilková Esence / Ingredience
V podstatě i samotné suroviny a ingredience spadají do food fotografie a když se umí poskládat kompozičně a barevně vypadají velmi dobře i z výtvarného hlediska. Opět velmi jednoduchý, ale zároveň moderní a elegantní koncept, který funguje.


8. místo - Klára D. / Letní dort
Dorty, moučníky a dezerty jsou velmi oblíbeným motivem kulinářské fotografie. Není divu, jsou pestré, hrají všemi barvami a navíc kdo by si rád občas nezamlsal. I zde je vidět rustikálnější koncept, který evokuje domácí kuchyni našich babiček a který nepůsobí zbytečně škrobeně.

9. místo - Marie Nimrichterová / Velmi chutné špagety
Opět velmi příjemné barevné ladění, měkké světlo a ukázka čerstvých ingrediencí použitých v daném pokrmu.


10. místo - Robert Jahn / Francie
Stejně pestré jako je ovoce na dortech, může být i zelenina na slaných jídlech. Moderní kulinářská fotografie velmi často pracuje s hotovým jídlem, které je v obraze doplněno čerstvými surovinami. Tak vypadají současné kuchařky i stránky populárních food blogerů a na to vsadil autor této fotografie, která uzavírá pomyslný TOP TEN naší kulinářské fotosoutěže.

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1380h900/7/310437.jpg | Michal Škvára, Produktová fotografie | Megapixel
cena diváků: Tomáš Škvára / Panna cotta tří chutí

Pomyslnou sladkou tečkou na závěr je nejlepší fotografie podle diváků. Autor fotografie je zároveň autorem dezertu, za což si zaslouží dvojitou poklonu. Krásný barevný kontrast, čisté pozadí a krásné měkké světlo. Tyto věci při focení jídla prostě fungují.


V tuto chvíli až do půlnoci 31.3.2017 probíhá další soutěžní kolo celoroční soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2017, tentokrát na téma ČERNOBÍLÉ FOTOGRAFIE a v zápětí začíná nové, na téma KDYŽ NEMŮŽEŠ, PŘIDEJ!, ve které se budeme věnovat sportovní fotografii.

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.