Vyhodnocení soutěže - VÝTVARNÁ MAKROFOTOGRAFIE Blog

Vyhodnocení soutěže - VÝTVARNÁ MAKROFOTOGRAFIE

Martin LukešAktualizováno: 29. 6. 2015 v 8:45 • Rubrika: Blog

Když jsme vymýšleli zadání na květnové téma, říkali jsme si, jestli už to není moc specifické téma. O to milejší bylo překvapení, jak kreativně se ho většina z vás zhostila. Do soutěže přišlo mnoho zajímavých fotografií a opravdu hodně z nich si dovedeme představit jako obraz na plátně, který bude zdobit nějaký zajímavý interiér. Vyhrát ale mohl vždy jen jeden a i při závěrečném hodnocení měl poslední slovo garant měsíčního kola, kterým byl tentokrát Viktor Sýkora.

Rodinka hnojníků
1. místo - Robert Adamec / Rodinka hnojníků
Za nejlepší snímek jsme tentokrát označili rodinku houbiček Roberta Adamce, který svým nezaměnitelným rukopisem skvěle využil přirozené světlo, hloubku ostrosti, bokeh, barevné tónování a v neposlední řadě velmi osobitou perspektivu k zachycení tohoto přírodního motivu. Tato fotografie je skvělou ukázkou toho, jak se zcela popisné scény dá vykouzlit výtvarná fotografie s ohromnou dávkou autorské invence.

nocni motyli
2. místo - Martin Simane / Noční motýli
Druhé místo obsadila poetická abstrakce, která na první pohled zaujme především svou jednoduchostí a velmi harmonickou kompozicí. I to byl jeden z důvodů, proč ohodnotila porota snímek tak vysoko.

Šestihlavá
3. místo - Lubomír Lanský / Šestihlavá
Bronzovou medaili si odnesl velmi častý motiv makrofotografií, kterým jsou pestíky a okvětní lístky exotické rostliny. Autor zde velmi dobře využil hry světel a stínu, barevného kontrastu a samozřejmě také příjemné hloubky ostrosti, která doslova manipuluje s pozorností diváka.

A rieka tečie ďalej...
4. místo - Veronika Bahnová /  A rieka tečie ďalej...
I další dvě fotografie v pořadí patří do kategorie abstrakce. Ono se to k výtvarné fotografii nabízí. Konkrétní objekty se mohou po nějaké době okoukat, kdežto v abstraktním motivu může divák pokaždé nalézt nové a nové prvky a s různou náladou vnímá stejný motiv různě. Čtvrtá nejlépe hodnocená fotografie v sobě skrývá rostlinný motiv a i zde je velmi zdařile pracováno s barevným kontrastem.

V bublinách
5. místo - Pavel Noga / V bublinách
Na pátém místě je proti tomu fotografie, na které rozehrávají  svou hru odlesky a barevné přechody na detailu bublinek, což působí velmi uklidňujícím a harmonickým dojmem. I tento snímek by se skvěle vyjímal jako zvětšenina na plátně někde v hale, nebo kanceláři.

Biliard na lupeňoch
6. místo - Štefan Csontos / Biliard na lupeňoch
Motivem šesté nejlepší fotografie jsou odrazy květin v kapkách vody, které v detailu působí jako zvětšovací sklo, nebo optická soustava objektivu. Autor kromě skvělého aranžmá scény, zvládl také velmi dobře barevné sladění a nasvícení celé scény.

Sršeň
7. místo - Čestmír Poul / Sršeň
Jediný zástupcem fauny v první desítce naší soutěže, je fotografie detailu sršně, který díky zvětšení působí jako predátor z jiné planety. Samozřejmě je diskutabilní, zda by tento motiv byl vhodnou dekorací, na druhou stranu díky technické kvalitě, hloubce ostrosti, světlu a barevnému ladění jde i v tomto případě o výtvarnou fotografii.

Sítí spoutané
8. místo - Jana Andělová / Sítí spoutané
I na dalším oceněném snímku dominují již dříve zmiňované prvky, jednoduchost, kapky vody a velmi výtvarně pojatá hloubka ostrosti. Říká se, že v jednoduchosti je krása a tento snímek to rozhodně potvrzuje.

Pro někoho plevel...
9. místo - Jenda Bank / Pro někoho plevel...
Deváté nejlepší hodnocení získala monochromatická  fotografie rostlinky do nádherně rozostřeného pozadí. O úžasný bokeh se zde postaral starý manuální objektiv Carl Zeiss Jena Tessar 2.8 / 50. Tyto objektivy se v poslední době znovu dostávají do módy a přesto, že je práce s nimi mnohem složitější, než s klasickým autofokusem, dávají snímkům nezaměnitelný punc, který sám o sobě působí velmi výtvarně.

Barvy
10. místo - Stanislav Dědina / Barvy
Pomylsný "TOP TEN" uzavírá opět abstraktní fotografie, na které dominují  křivky a rytmus palety barev. Díky převaze teplých tónu a měkkým přechodům, působí snímek velmi harmonicky a nemůže být pochyb o tom, že jde o velmi zdařilou, výtvarnou fotografii.

Titulní fotografie:  Štefan Csontos / Môj maličký pštros
Cenu diváků si tentoikrát odnesla fotografie květiné abstraktní příšerky, která zaujala zřejmě svým pronikavým pohledem, tvořeným dvěma kapkami vody s odrazem květů uvnitř.

Názor poroty a diváků se tentokrát až na pár vyjímek rozcházel, ale osobně myslím, že je to v pořádku. Výtvarná fotografie je především pocitová záležitost a jednotlivé motivy působí na každého z nás různě. Vnímání výtvarna je tedy čistě subjektivní záležitost podobně jako vnímání hudby, barev, nebo chutí. Vítězem je tedy stejně jako v ostatních kolech každý, kdo se pokusil poprat s žánrem, který mu je jinak cizí. Každý takový úkol a téma posouvá soutěžící dál a pomáhá jim rozšiřovat vlastní obzory a o to nám jde v ROKU S MEGAPIXELEM především.


Nezapomeňte že aktuální soutěžní téma KRÁLOVSTVÍ ZVÍŘAT KONČÍ 30.6.2015. Příští měsíc si přijdou na své především krajináři a už nyní se těšíme na snímky SVĚTLA V KRAJINĚ, které se vám podaří ulovit v první polovině prázdnin.

Méně zdatní krajináři mohou načerpat inspiraci na besedě se skvělou footgrafkou Jiřinou Bílkovou, která je zároveň garantkou červencového kola. Setkání se uskuteční 7.6.2015 na naší holešovické prodejně v Praze.

Kromě toho jsme pro vás připravili celou řadu dalších kurzů a workshopů, které se týkají právě fotografování krajinyZobrazeny komentáře (2 - 1)

 • 2

  Avatar

  Zajímalo by mě co to je za odbornou porotu? Vyfocení třech hub mi na první místo teda nepřijde. :-( Nebo mrtvého sršně :-( bylo tam mnoho nádherných fotografií ale tyhle ,opravdu ? Fotka číslo 6 je třeba krásna, výtvarná a jde vidět že tam byla práce. Nechci prznit něčí fotky jen se pozastavuji nad "odbornou porotou" Tak samo i některé jiné témata, opravdu odbornost. Je mi líto že v ČR není kvalitní fotografie dostatečně ohodnocená. :-( Toť pouze můj názor, nechtěla jsem nikoho urazit. Je mi líto této "odbornosti" a těch fotografu kteří si to opravdu zasloužili. :-(

  Nikol Navratilova, 12.07.2015 | Reagovat

 • 1

  Pánek

  Fotky nádherné, o tom žádná, ale pod názvem soutěže "výtvarná MAKROfotografie" jsem si představoval trochu něco jiného :) , ale koukám, že autor tohoto článku zde slovo "makro" ani neuvádí:) pouze výtvarná fotografie :) omlouvám se za vyjádření mého názoru :)

  Tomáš Pánek, 25.06.2015 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené produkty

Doporučené stránky

 • Jak fotit makro

  Přestože počátky makrofotografie sahají hluboko do historie, skutečnou popularitu si tento žánr našel až dnes. Jedním z hlavních důvodů je především…

 • Výtvarná makrofotografie

  Makro bylo v loňské soutěži jedním z nejoblíbenějších měsíčních témat, čemuž napovídal i počet soutěžních fotografií, které jsme do Galerie vložili.…

 • Svět pod lupou

  Makro fotografie patří bezesporu k jednomu z nejvýtvarnějších a zároveň nejkreativnějším žánrům vůbec. Dá se říci, že jedinou hranicí makra je lidská…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 10 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Dozvědět se víc.
Souhlasím