Magazín

Blog

Vyhodnocení soutěže - VÝTVARNÁ MAKROFOTOGRAFIE

Martin LukešAktualizováno: 29. 6. 2015 v 9:45 • Rubrika: Blog

Vyhodnocení soutěže - VÝTVARNÁ MAKROFOTOGRAFIE

Když jsme vymýšleli zadání na květnové téma, říkali jsme si, jestli už to není moc specifické téma. O to milejší bylo překvapení, jak kreativně se ho většina z vás zhostila. Do soutěže přišlo mnoho zajímavých fotografií a opravdu hodně z nich si dovedeme představit jako obraz na plátně, který bude zdobit nějaký zajímavý interiér. Vyhrát ale mohl vždy jen jeden a i při závěrečném hodnocení měl poslední slovo garant měsíčního kola, kterým byl tentokrát Viktor Sýkora.


1. místo - Robert Adamec / Rodinka hnojníků
Za nejlepší snímek jsme tentokrát označili rodinku houbiček Roberta Adamce, který svým nezaměnitelným rukopisem skvěle využil přirozené světlo, hloubku ostrosti, bokeh, barevné tónování a v neposlední řadě velmi osobitou perspektivu k zachycení tohoto přírodního motivu. Tato fotografie je skvělou ukázkou toho, jak se zcela popisné scény dá vykouzlit výtvarná fotografie s ohromnou dávkou autorské invence.


5. místo - Pavel Noga / V bublinách
Na pátém místě je proti tomu fotografie, na které rozehrávají  svou hru odlesky a barevné přechody na detailu bublinek, což působí velmi uklidňujícím a harmonickým dojmem. I tento snímek by se skvěle vyjímal jako zvětšenina na plátně někde v hale, nebo kanceláři.


7. místo - Čestmír Poul / Sršeň
Jediný zástupcem fauny v první desítce naší soutěže, je fotografie detailu sršně, který díky zvětšení působí jako predátor z jiné planety. Samozřejmě je diskutabilní, zda by tento motiv byl vhodnou dekorací, na druhou stranu díky technické kvalitě, hloubce ostrosti, světlu a barevnému ladění jde i v tomto případě o výtvarnou fotografii.


8. místo - Jana Andělová / Sítí spoutané
I na dalším oceněném snímku dominují již dříve zmiňované prvky, jednoduchost, kapky vody a velmi výtvarně pojatá hloubka ostrosti. Říká se, že v jednoduchosti je krása a tento snímek to rozhodně potvrzuje.


9. místo - Jenda Bank / Pro někoho plevel...
Deváté nejlepší hodnocení získala monochromatická  fotografie rostlinky do nádherně rozostřeného pozadí. O úžasný bokeh se zde postaral starý manuální objektiv Carl Zeiss Jena Tessar 2.8 / 50. Tyto objektivy se v poslední době znovu dostávají do módy a přesto, že je práce s nimi mnohem složitější, než s klasickým autofokusem, dávají snímkům nezaměnitelný punc, který sám o sobě působí velmi výtvarně.


10. místo - Stanislav Dědina / Barvy
Pomylsný "TOP TEN" uzavírá opět abstraktní fotografie, na které dominují  křivky a rytmus palety barev. Díky převaze teplých tónu a měkkým přechodům, působí snímek velmi harmonicky a nemůže být pochyb o tom, že jde o velmi zdařilou, výtvarnou fotografii.

Titulní fotografie:  Štefan Csontos / Môj maličký pštros
Cenu diváků si tentoikrát odnesla fotografie květiné abstraktní příšerky, která zaujala zřejmě svým pronikavým pohledem, tvořeným dvěma kapkami vody s odrazem květů uvnitř.

Názor poroty a diváků se tentokrát až na pár vyjímek rozcházel, ale osobně myslím, že je to v pořádku. Výtvarná fotografie je především pocitová záležitost a jednotlivé motivy působí na každého z nás různě. Vnímání výtvarna je tedy čistě subjektivní záležitost podobně jako vnímání hudby, barev, nebo chutí. Vítězem je tedy stejně jako v ostatních kolech každý, kdo se pokusil poprat s žánrem, který mu je jinak cizí. Každý takový úkol a téma posouvá soutěžící dál a pomáhá jim rozšiřovat vlastní obzory a o to nám jde v ROKU S MEGAPIXELEM především.


Nezapomeňte že aktuální soutěžní téma KRÁLOVSTVÍ ZVÍŘAT KONČÍ 30.6.2015. Příští měsíc si přijdou na své především krajináři a už nyní se těšíme na snímky SVĚTLA V KRAJINĚ, které se vám podaří ulovit v první polovině prázdnin.

Méně zdatní krajináři mohou načerpat inspiraci na besedě se skvělou footgrafkou Jiřinou Bílkovou, která je zároveň garantkou červencového kola. Setkání se uskuteční 7.6.2015 na naší holešovické prodejně v Praze.

Kromě toho jsme pro vás připravili celou řadu dalších kurzů a workshopů, které se týkají právě fotografování krajiny

Sdílet na


Komentáře k článku

NN

Zajímalo by mě co to je za odbornou porotu? Vyfocení třech hub mi na první místo teda nepřijde. :-( Nebo mrtvého sršně :-( bylo tam mnoho nádherných fotografií ale tyhle ,opravdu ? Fotka číslo 6 je třeba krásna, výtvarná a jde vidět že tam byla práce. Nechci prznit něčí fotky jen se pozastavuji nad "odbornou porotou" Tak samo i některé jiné témata, opravdu odbornost. Je mi líto že v ČR není kvalitní fotografie dostatečně ohodnocená. :-( Toť pouze můj názor, nechtěla jsem nikoho urazit. Je mi líto této "odbornosti" a těch fotografu kteří si to opravdu zasloužili. :-(

2

Nikol Navratilova, 12. 07. 2015 |Reagovat

Tomáš Pánek

Fotky nádherné, o tom žádná, ale pod názvem soutěže "výtvarná MAKROfotografie" jsem si představoval trochu něco jiného :) , ale koukám, že autor tohoto článku zde slovo "makro" ani neuvádí:) pouze výtvarná fotografie :)
omlouvám se za vyjádření mého názoru :)

1

Tomáš Pánek, 25. 06. 2015 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.