Magazín

Blog

Vyhodnocení soutěží RODINNÝ PORTRÉT a SVATEBNÍ VIDEO

Martin LukešAktualizováno: 1. 8. 2023 v 9:33 • Rubrika: Blog

Vyhodnocení soutěží RODINNÝ PORTRÉT a SVATEBNÍ VIDEO

V červnu proběhlo další kolo naší fotografické soutěže ROK S MEGAPIXELEM na téma RODINNÝ PORTRÉT, a tak, jako každý měsíc, vám i tentokrát představíme deset nejlepších autorů a jejich vítězné fotografie. Zároveň jsme uzavřeli čtvrtletní kolo video soutěže o nejlepší SVATEBNÍ VIDEO a i na nejlepší videotvůrce čekají jako vždy hodnotné ceny.

Obsah

Nejlepší fotografie soutěže - RODINNÝ PORTRÉT


1. místo - Dana Buday / Momenty

Krásný a velmi intimní portrét plný emocí, který je navíc skvěle převeden do černobíla. Absence barev nutí diváka o to víc soustředit se na samotné pouto mezi oběma aktéry a na velmi silnou atmosféru celé fotografie. Krásná práce.


2. místo - František Kolský / Očekávání před prvním krmením
Emoce a pouto, to jsou prvky, které spojují skoro všechny fotografie v první desítce. I zde autor vsadil na zachycení radostí z běžných úkonů, které provází narození každého potomka. Moc hezká kompozice a krásně využité protisvětlo.


3. místo - Zbyněk UherB R O T H E R S
Tato fotografie byla pro mě od začátku velkým favoritem a jsem moc rád, že se dostala na bednu. Lišácké výrazy obou výrostků naznačují, že nezkazí žádnou legraci a že si s nimi rodiče asi ještě užijí. I zde je z fotografie cítit velmi silné pouto, které mezi sebou oba bráškové mají.


4. místo - Štěpánka Jáchymová / dva
Skvěle zvolený close up formát, který nejen že velmi silně vtahuje diváka do fotografie, ale navíc ji extrahuje od všeho nepodstatného a dává tak vyniknout emocím a vztahu obou postav.


5. místo - Jan Zavadil / Babička s dědečkem
Parádní hra s barvami, hloubkou ostrosti, jednotlivými rovinami scény a navíc se povedlo zachytit emoce a chemii mezi oběma lidmi. Řemeslně skvělá fotografie.


6. místo + cena divákůMarkéta Myšková / Rodinné štěstí
Autorka tohoto snímku vsadila na jednoduchý ale zároveň osvědčený koncept siluet v protisvětle. Za mě to bylo trochu riziko, protože podobné snímky mohou občas sklouznout k určité kýčovitosti. Tady se to ale myslím povedlo a líbí se mi nejen hra se světlem, ale i perspektiva a místo, které bylo pro fotografii vybráno.


7. místo - Roman Jaroš / Čekání...
Je to již více než 30 let, co se nechala hollywoodská star Demi Moorová vyfotografovat v pokročilém stádiu těhotenství na titulní stránku magazínu Vanity Fair. Odstartovala tak ohromný trend těhotenské fotografie a dodnes chce mít spoustu maminek po celém světe takové fotografie jako ona. Osobně považuji Romanovu fotografii ještě o level výš, protože přesto, že použil tento osvědčený model, dal fotografii další dva plány, a to hru se stíny a trochu tajemnou postavu v klobouku, která otevírá fantazii diváka a vytváří tak různé příběhy. Velmi povedený snímek.


8. místo - Robert Jahn / Š+Š
Další z mých velkých favoritů, který je koncepčně postaven na podobné šabloně jako vítězný snímek. Moc se mi líbí světlo, emoce a především pak bravurně zvládnutý převod do BW. Ten dal krásně vyniknout jednotlivým odstínům šedé a jejich přechodům. Fotografie má naprosto skvělý kontrast, i když paradoxně převládá šedá místo černé. Podobná úprava je často velmi riskantní, ale tohle se povedlo na jedničku.


9. místo - Karin Petrskovská / V  síti...
Rozverná momentka ze světa dětí, která má nejen velmi dobrou technickou kvalitu a skvělý převod do ČB, ale zároveň je krásnou ukázkou toho, že i podobné dětské momentky se dají zachytit velmi důstojně ba dokonce profesionálním reportážním způsobem.


10. místo - Jan Martinek / Společně v objetí
Desítku nejlepších fotografií červnové fotosoutěže uzavírá další skvělý close up trojportrét, který vsadil na v poslední době velmi populární hru s protisvětlem. Na první pohled se může zdát, že jde o velmi jednoduchý snímek, ale není to zdaleka tak jednoduché, jak to vypadá. Uspořádat profily tak, aby tvořily jeden zajímavý reliéf, a navíc nastavit světlo tak, aby z toho nevyšla silueta a záběr zůstal alespoň trochu plastický, není žádná legrace. Tady se to ale povedlo.

 

Ceny pro vítěze červnové foto soutěže

  • 1. místo – poukaz v hodnotě 5 000 Kč na produkty značky Sony
  • 2. místo – poukaz v hodnotě 3 000 Kč na produkty značky Sony
  • 3. místo – poukaz v hodnotě 1 000 Kč na produkty značky Sony
  • Cena uživatelů – poukaz v hodnotě 1 000 Kč na produkty značky Sony

Partner červnového kola fotosoutěže přední výrobce foto a videotechniky Sony

 

Nejlepší videa soutěže - SVATEBNÍ VIDEO


1. místo: David Tomeška


2. místo: Šárka Krsková


3. místo: Patrik Jericha


cena diváků: Vojtěch Váchal

Ceny pro vítěze čtvrtletní video soutěže

  • 1. místo – poukaz v hodnotě 5 000 Kč na produkty značky Fujifilm
  • 2. místo – poukaz v hodnotě 3 000 Kč na produkty značky Fujifilm
  • 3. místo – poukaz v hodnotě 1 000 Kč na produkty značky Fujifilm
  • Cena uživatelů – poukaz v hodnotě 1 000 Kč na produkty značky Fujifilm

Partner měsíčního kola foto soutěže společnost Fujifilm


Jak se zapojit do soutěže

Stačí se zaregistrovat v naší Galerii na webu, nahrát jednu soutěžní fotografii či video odpovídající danému měsíčnímu tématu a označit snímek jako soutěžní. Po uplynutí všech 12 měsíčních kol bude vyhlášen nejvšestrannější fotograf a videomaker Galerie Megapixel za rok 2023. Celoroční soutěž i jednotlivá měsíční kola mají dvě soutěžní linie. O vítězi té hlavní rozhoduje odborná porota a vítězem té druhé se stává autor fotografie a videa s nejvyšší dosaženou atraktivitou dle členů Galerie. Bližší podrobnosti naleznete ve všeobecných podmínkách soutěže a na stránkách jednotlivých kategorií  - FOTO a VIDEO.

titulní foto: Libor Dušek / Bikers

Sdílet na


Komentáře k článku

František Kolský

ČB válela :) Tady se ukázalo, jak dokáže vypíchnout emoce.

1

František, 31. 7. 2023 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.