Vyhodnocení únorové soutěže - Klidný život zátiší Blog

Vyhodnocení únorové soutěže - Klidný život zátiší

Martin LukešAktualizováno: 12. 3. 2014 v 14:40 • Rubrika: Blog

Únor utekl jako voda a my vám přinášíme výsledky druhého kola naší celoroční soutěže ROK S MEGAPIXELEM. Přesto, že v dnešní době nepatří zátiší k masivně vyhledávaným tématům, zhostili jste se tohoto úkolu opravdu velice dobře. S přibývajícími fotografiemi byl vidět i posun jejich kvality. Fotek se nakonec sešlo necelých 1300, což je vzhledem k samotnému žánru velmi slušný počet. O to těžší to samozřejmě měla porota a nakonec jsme byli velice rádi, že se vyhodnocování účastnila i samotná garantka tohoto kola, lektorka fotografie Libuše Jarcovjáková.

Kupodivu, ale k vzácné shodě při vyhodnocování došlo mezi paní Jarcovjákovou a zbytkem poroty složené z několika zkušených fotografů z Megapixelu. Menší shoda už byla mezi pořadím podle odborné poroty a pořadím, které jste si určili vy, tedy členové naší Galerie a účastníci projektu ROK S MEGAPIXELEM.

Na druhou stranu jsem ale vlastně docela rád. Do soutěže bylo přihlášeno tolik zajímavých snímků a ne všechny se vešly do první padesátky. Navíc mnoho autorů přihlásilo do soutěže několik fotografií, ale body mohla získat vždy jen jedna. Díky vašemu hodnocení se tak v druhém žebříčku objevily i další snímky, které se do hlavního hodnocení poroty nevešly. Bohužel se staly i takové případy, že několik fotografií muselo být vyřazeno z čelních pozic hodnocení, protože nesplňovaly podmínky tématu. Zátiší má svá specifická pravidla a ty se bohužel obejít nedají. Ostatně i proto v daném měsíci na vyhlášené téma probíhá spoustu doplňkových aktivit, ke kterým patří například odborné články v Magazínu, beseda a workshopy,  učebnice žánrů v naší Fotoškolenebo fotografické kurzy, které pořádáme.


1. místo Otakar MetličkaMlýnská přiznání

Vítězným snímkem se stala Mlýnská přiznání, jejichž autorem je Otakar Metlička. Myslím, že to je velkým překvapením nejen pro porotu, ale i pro autora samotného. Sám totiž přiznal, že zátiší není zrovna jeho šálkem kávy a že ho ještě dlouho bude budit ze sna. S panem Metličkou jsem několikrát polemizoval v komentářích pod jeho fotografiemi a vítězný snímek je jasným důkazem, jak vážně toto téma pojal. Garantka soutěže paní Libuše Jarcovkáková prohlásila: "…těžko se rozhoduji mezi prvními dvěma kandidáty, jsou to velmi výtvarné fotografie, nekonvenční, experimentální, jednoduché, vizuální - prostě se mi hodně líbí, fotografii s vejcem dávám na první místo především kvůli použití vejce.“ Tento motiv byl totiž domácím minicvičením, které probíhalo v rámci soutěžního tématu.


2. místo Martina Sudová / Souboj

Druhým v pořadí je snímek Souboj od Martiny Sudové. Jde do jisté míry až o abstraktní motiv, který je ale zároveň velmi jemný a krásně vystihuje zadání soutěže. Vzhledem k tomu, že šlo o velmi silně výtvarný motiv, odpustili jsme autorce i rámeček, který se v Galerii standardně „nenosí“.


3. místo Mojmír Klimek / Před domem

Mojmír Klimek je autorem bronzového snímku Před domem. Jde a klasické nalezené zátiší s velmi příjemnou atmosférou, o které se garantka vyjádřila takto: „vynikající nalezené zátiší, čisté, jednoduché, krásná světelná atmosféra, barevnost, prostor, kompozice na diagonálu, z mála uděláno hodně…“


4.místo Zdeněk Dvořák / Zabijačkové zátiší

Za zmínku ale stojí také čtvrtá příčka, na které se umístilo Zabijačkové zátiší Zdeňka Dvořáka. Jde v podstatě o velmi dobře výtvarně zpracovaný dokumentární motiv, který garantka tohoto kola okomentovala slovy: „Vynikající práce s hloubkou prostoru, kultivovaná kompozice, schopnost vyvolávat pocit tajemství a nekonvenčnost.“


10. místo Petra Tomaštíková / Čas her

Mým tajným favoritem byl Čas her od velmi aktivní členky naší Galerie, Petry Tomaštíkové. Jde o fotografii na těsném okraji žánru, kde je velmi dobře pracováno se světlem kompozicí a hlavně stínohrou. Snímek nakonec obsadil velmi hezké 10. místo.


13. místo Jan Medřický / Ovocný stůl

Posledními snímky, které bych rád okomentoval za porotu, jsou Ovocný stůl od Jana Medřického a Jablka v bílém zátiší Zdeňka Papeše. V obou případech jde o klasická zátiší, tak jak je známe z obrazů slavných mistrů. Šerosvit ovocného stolu by se dal zařadit někam na přelom 17.-18. století, jablka s příchutí avantgardního kubismu by se jako obraz dala datovat pro změnu někdy na počátek 20. století. Obě fotografie zaujmou především jednoduchou a čistou kompozicí, skvělým světlem a liniemi jednotlivých prvků.


14. místo Zdeněk Papeš / Jablka v bílém zátiší

Diváckým vítězem se pak stala Jana Zoulová se svou snovou koláží Spoutáni. Tento obraz zaujeme především barvou, kompozicí a do jisté míry i prvky abstrakce, která v sobě skrývá rukopis autorky.


cena diváků Jana Zoulová / Spoutáni

Všem vítězům samozřejmě gratulujeme. Nejlepší fotografie jsme ohodnotili jako každý měsíc věcnými cenami a jejím autorům jsme navíc připsali cenné body do celoroční soutěže. V té se hraje o několik digitálních fotoaparátů. Jednu z hlavních cen může vyhrát i ten, kdo vynechal první dvě kola, pokud samozřejmě bude dost kreativní a dožene bodovou ztrátu. To samozřejmě není nemožné.Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím