Magazín

Blog

Vyhodnotili jsme poslední kolo soutěže na téma SVĚTLO a VIDEO Z CEST

Martin LukešAktualizováno: 22. 1. 2024 v 11:35 • Rubrika: Blog

Vyhodnotili jsme poslední kolo soutěže na téma SVĚTLO a VIDEO Z CEST

Do nového roku jsme vstoupili s novým ročníkem velké foto a video soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2024, ale ještě nám zbývá vyhodnotit ten předešlý. K jeho zakončení chybělo uzavřít poslední prosincové kolo, které bylo právě vyhodnoceno. Aktuálně se tedy můžete podívat, jak na nejlepší fotografie soutěže S DŮRAZEM NA SVĚTLO, tak i na výsledky čtvrtletního kola video soutěže na téma REPORTÁŽ Z CEST.

Obsah

Nejlepší fotografie soutěže - S důrazem na světlo


1. místo - Galina Gordeeva Shchelokova / Achát
Tentokrát měla porota jasno celkem jednohlasně. Zlatou příčku obsadila fotografie výjimečná po všech směrech. Autorka zde nepracovala se světlem pouze jako s primárním výrazovým prostředkem, ale světlo se stalo základním kamenem celého konceptu tohoto snímku. Využila ho zde jako kulisu, a zároveň s ním vnesla do záběru dynamiku a neklid, které je spojené s očekáváním zrození nového života. Skvěle zde navíc funguje kontrast teplých a studených barev. Hned několik dalších prvků v sobě nese určitou symboliku. Jakou? Zkuste se dívat na fotografii déle a uvidíte, že není těžké ji rozklíčovat. Gratulujeme vítězce k naprosto zaslouženému prvnímu místu.


2. místo - Olga D / Pallets of the night
Druhý snímek byl mým velkým favoritem tohoto kola a jsem moc rád, že se umístil hned na druhé, tedy stříbrné příčce. Celý výjev působí jako obraz nejen barvami a kompozicí, ale také celkovou atmosféru. A možná i právě proto, že má tak zajímavé světlo, se zdá být neuvěřitelné, že jde o skutečnou, fyzickou scénu a ne jen mistrné provedení tahů štětcem a olejovými barvami po malířském plátně. 


3. místo - Pavel Svozil / V jeskyni
Poslední místo odměněné hodnotnou cenu získává další skvělá fotografie. Autor vsadil na jistotu a technikou zvanou light painting, tedy malování světlem. Doslova vykreslil trojici tajemných a možná i trochu strašidelných postav. Kromě skvěle provedené techniky porota ocenila také výběr prostředí, kompozici, perspektivu a samozřejmě celkově ladění barev. Vše funguje jako jeden dokonalý celek.


4. místo - Robert Jahn / Vánoční abstrakce
Vzhledem k zadaní prosincové soutěže, která nebyla omezena žádným konkrétním žánrem, se nabízelo využít abstraktního motivu. Těch se v soutěži sešlo hned několik. Tento patřil jednoznačně k těm nejlepším. Skvělé barvy, kontrast, dynamika pohybu i práce s dlouhým časem. To vše se povedlo na jedničku.


5. místo - Ilona Rosenkrancová / Vánoční gloriet
Další z mých favoritů tohoto kola se probojoval na krásné páté místo. Jde o úžasné ztvárnění architektonického motivu s opravdu krásným využitím modré hodiny. Baví mě ta precizní kompozice a práce s perspektivou, geometrií a samozřejmě samotnou světelnou atmosférou.


6. místo - Lukáš Tycar / Nude
Další úžasná fotografie, které patří k naprostým skvostům svého žánru a přesto, že jde o žánr velmi specifický a konkrétní, tak se perfektně podařilo splnit zadání soutěže, protože důraz na světlo je zde naprosto evidentní. Fotografie je navíc skvělá v tom, že se autor obešel bez barev a díky moc hezky zpracovanému černobílému podání dal krásně vyniknout jednotlivým gradientům světla a stínu.


7. místo - Radoslav Gadoczi / Fulton
Další moc hezká fotografie, která využívá prvek architektury v kombinaci s mysteriózní světelnou atmosférou. Na této fotografii se povedla nejen perspektiva, ale také práce s expozicí, která v silném protisvětle vůbec nebyla jednoduchá.


8. místo - Miroslav Černoch / Krampus
Vzhledem k tomu, že prosincové kolo nebylo nijak vymezeno konkrétním žánrem, dala se využít i reportážní fotografie. A přesně tímto směrem šel další z autorů, který se umístil v TOP TEN. Světlo a barvy na tomto snímku vytváří skvěle strašidelnou atmosféru, což krásně koresponduje s danou akcí. Na to, že jde o momentku a navíc v hodně špatných světelných podmínkách, tak vyšla velmi dobře i technická kvalita celého záběru.


9. místo - Michaela Vinterová / Dvě strany
I krajináři měli šanci zúčastnit se prosincového kola. A že šance byly nemalé ukazuje další parádní záběr, který kombinuje nejen nádherné světlo, ale také zajímavou perspektivu a krásný barevný kontrast. 


10. místo - Minh Pham / Noční šichta
Trošku z jiného soudku je poslední fotografie vítězné desítky. Divák je nucen přemýšlet, zda jde o zdařilou montáž, nějakou video projekci nebo záběr z mysteriózního sci-fi představení. Ať už je to jakkoliv, jde o zajímavý počin a to je důležité.


cena diváků: Olga Havlíčková / Alcedo atthis - ledňáček říční

 

Partner prosincové foto soutěže - společnost Canon

 

Ceny pro vítěze prosincové foto soutěže:

  • 1. místo – poukaz v hodnotě 5 000 Kč na produkty značky Canon
  • 2. místo – poukaz v hodnotě 3 000 Kč na produkty značky Canon
  • 3. místo – poukaz v hodnotě 1 000 Kč na produkty značky Canon
  • Cena uživatelů – poukaz v hodnotě 1 000 Kč na produkty značky Canon

Nejlepší videa soutěže - Reportáž z cest


1. místo - Jiří Kučík / Isle of Sky
 


2. místo + cena diváků - Matěj HřibMoody autumn3. místo - Vojtěch VáchalEngland | Scotland 2023


 

 

Partner čtvrtletního kola video soutěže je společnost Sony

Ceny pro vítěze čtvrtletního kola video soutěže:

  • 1. místo – poukaz v hodnotě 5 000 Kč na produkty značky Sony
  • 2. místo – poukaz v hodnotě 3 000 Kč na produkty značky Sony
  • 3. místo – poukaz v hodnotě 1 000 Kč na produkty značky Sony
  • Cena uživatelů – poukaz v hodnotě 1 000 Kč na produkty značky Sony

Jak se zapojit do dalšího ročníku soutěže Rok s Megapixelem 2024

Stačí se zaregistrovat v naší Galerii na webu, nahrát jednu soutěžní fotografii či video odpovídající danému měsíčnímu tématu a označit snímek jako soutěžní. Vyhodnocení měsíčních kol probíhá každý měsíc a po uplynutí všech 12 kol bude vyhlášen nejvšestrannější fotograf a videotvůrce Galerie Megapixel za rok 2024. Celoroční soutěž i jednotlivá měsíční kola mají dvě kategorie. O vítězi té hlavní rozhoduje odborná porota a vítězem té druhé se stává autor fotografie a videa s nejvyšší dosaženou atraktivitou (skóre) udělenou ostatními členy Galerie. Bližší podrobnosti naleznete ve všeobecných podmínkách soutěže a na stránkách jednotlivých soutěžních kol – FOTO a VIDEO.

titulní foto: Eduard Pitka / Večerní práce se světlem

Sdílet na


Komentáře k článku

Martin Lukeš

Reaguje na (5) | Určitě se nezlobím a skutečně jde jen o diskuzi. Opravdu nemáme potřebu si cokoliv obhajovat. Jak říkám z venku vidíte věci trochu jinak. Možná máte pravdu, že ne každý fotograf musí být i dobrý "selektor", ale znovu opakuji, že i o tom je soutěž, která prověřuje všechny možné dovednosti fotografa.
6

Prodejce Megapixel.cz, Martin, 19. 1. 2024 |Reagovat

František Kolský

Reaguje na (4) | Nezlobte se na me, ale toto:"je přístup velké části soutěžících, kdy přihlásí jednu dobrou, nebo průměrnou fotku a k tomu dvě další bez jakéhokoli konceptu a snahy jen tak do počtu, aby "zvýšili" svou šanci. Výsledkem je to, že se v Galerii objeví nadpoloviční většina velmi špatných fotografií" je naprosto neobjektivni pohled a navic velice nelichotive napsany a jen snaha obhajit ten krok MPX. Ale chapu, ze musite. Prijde mi, ze nevnimate, co pisu. Nebo ano, ale zamerne to vypoustite. 1 fotka misto 5 je silenost. Opravdu by byly 2 fotky tolik? I vyborni fotografove nemusi byt vyborni "selektori" fotek. A point, ze nekdo treba plbe nepochopil tema, ci tape, je naprosto relevantni. Zalezi na uhlu pohledu. Uplne stejne jak to pisete vy, ze jsou spazne fotky, stejne tak MPX kvuli tomu omezeni prichazi o spoustu dobrych fotek. Je to spatne. A 1 fotka misto 5 je jen alibi, aby bylo mene prace v selekci. Jsem soutezivy clovek a troufam si tvrdit, ze mnoho soutezivych lidi je na tom psychologicky stejne a dokazu se do jich trochu vzit. Pisete, ze to nevyhovuje par jedincum. Tomu zase neverte vy. Nevyhovuje to vice lidem, ale obecne plati, ze lidi se radsi nevyjadri. Myslim, ze delate chybu. Prvni byla z 5 na 1 a druha jsou temata aktualniho rocniku. Samozrejme se to neda soudit z prvniho tematu, ale uz ted je videt, jak malo fotek je zatim v soutezi. To se umisti v top 50 vsichni. Kolo na reality tipuju jeste mene.

Pokud ctete ostatni soutezici, klidne me opravte v me deziluzi, at to neni jen pohled jednoho blazna proti redakci MPX, jez si musi za svymi kroky stat, takze nemohu ocekavat jakykoli souhlas na sve placani.

Doufam, ze se, Martine, nezlobite. Je to jen diskuse. Byt treba uz pro vas unavna.

5

František, 19. 1. 2024 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (1) | Reaguje na (1) | Reaguje na (1) | Zdravím Františku, děkujeme za uvedené připomínky. V tomto případě jen znovu zopakuji to co už jsem napsal několikrát. Tak jako má každá mince dvě strany, tak i zmiňovaný systém soutěže má dva úhly pohledu. Tím první je ten Váš, kdy chápu, že by pár soutěžících uvítalo, kdyby mohli přihlásit více fotografií, čímž by zvýšili svou šanci na úspěch. Statisticky je ta šance pořád stejná, protože možnost vložit pouze jednu fotografii mají všichni soutěžící bez výjimky. Druhým důvodem proč jsme omezili počet fotografií je přístup velké části soutěžících, kdy přihlásí jednu dobrou, nebo průměrnou fotku a k tomu dvě další bez jakéhokoli konceptu a snahy jen tak do počtu, aby "zvýšili" svou šanci. Výsledkem je to, že se v Galerii objeví nadpoloviční většina velmi špatných fotografií, což vytváří dominový efekt a když ostatní vidí s čím někdo soutěží pokouší štěstí také ze slabšími fotografiemi a to snižuje celkovou úroveň soutěže. Dalším důvodem proč jen jednu fotku je to, že se v užším finále objevovalo pravidelně více fotografií od jednoho autora, což je následně pro porotu velmi těžké rozhodnout, kterou fotku poslat do finální 50tky kde se teprve utká s těmi ostatními. Nechť tuto zodpovědnost nese autor a je jen na něm aby se rozhodl, kterou fotografii považuje za nejlepší, nebo za tu s největší šancí na úspěch. Ostatně i o tom právě soutěž je. No a co se týče toho proč jsme zveřejnili všechny témata na jednou. Tak jako se zde ozvou hlasy, že bylo fajn těšit se na nové téma, tak stejně tak jsme zaznamenali názory, že by bylo dobré aby se na dané kolo mohli soutěžící více připravit. Takže opět jsme u toho, že prostě není v našich silách zavděčit se všem. A něvěřte tomu, že si někdo v lednu sedne, naseká dvanáct fotek na celý rok dopředu a pak má po zbytek soutěže leháro. Stejně to bude většina účastníků řešit až v daném měsíci, nebo když se naskytnou vhodné podmínky. A pokud to tak někdo opravdu udělá? No proč ne, to je přece každého volba a my v tomto směru nikoho nebudeme svazovat.

4

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 19. 1. 2024 |Reagovat

Roman Jaroš

"Má pravdu předsedo"... Já měl vždy k danému tématu min. 2 fotky a měl problém vybrat tu, která zaujme porotu... :-)

3

Roman, 19. 1. 2024 |Reagovat

Ladislav Palát

Reaguje na (1) | Plně souhlasím.

2

Ladislav, 18. 1. 2024 |Reagovat

František Kolský

Gratuluji umístěným. 1. místo je fotka s přesahem.
Jako jeden z klasických rýpalů s i už asi po desáté povzdechnu a znovu apeluji na MPX, aby dával možností aslespoň 2 fotek. Martni L. už mě asi zabije za to. Skok z 5 fotek na 1 je strašně extrémní. Pokud se tou jednou fotkou netrefíte do nálady poroty. Máte aspoň možnost dvou naprosto odlišných pohledů na dané téma. Vzhledem k tomu, že jsou ve hře hodnotné ceny a vzhledem k tomu, že se (Za mě, ale troufám si říci, že nejsem jediný, kdo takový pocit měl. Psal jsem si o tom s více účastníky galerie a škoda, že se nikdo veřejně nepřihásil k tomuto názoru) častěji stalo, že zadání fotek z top50 nebylo zcela dodrženo, tak o to víc by to dávalo smysl. Alespoň 2 fotky. Tímto se ještě vracím ke kolu "Barvy a emoce," kde toto nedodržení zadání bylo ne jen subjektivní, ale očividné. Barvy nepředstavovaly emoci. Byly to jen barevné fotky s emocí. U naprosté většiny fotek navíc chyběl popis, který byl jako jedno z HLAVNÍCH kriterií toho kola. No nic.
Nemění to nic na tom, že jsem za tu soutěž rád. Obávám se však po radikálním kroku z 5 fotek na 1 i nynějšího formátu, kde jsou známá všechna témata rok dopředu. To vyhlášení tématu přibližně na začátku měsíce mělo veliké kouzlo a MPX se tím odlišoval od zbytku. Fotograf byl v očekávání. Takto fotograf může během krátké doby vymyslet vše nebo aspoň více témat a pak má dost času z roku "volno a bez motivace."

Každopádně už je to venku a MPX s tím těžko bude něco dělat. Za tím si musí stát.

Omlouvám se MPX a komukoli, komu to bude připadat nevhodné, ale tak nějak jsem cítil potřebu to napsat.

Každopádně dobré světlo všem.

1

František, 17. 1. 2024 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.