Výskyt Blooming efektu na senzoru Fuji FinePix X10 Produktové aktuality

Výskyt Blooming efektu na senzoru Fuji FinePix X10

Aktualizováno: 5. 9. 2012 v 13:32 • Rubrika: Produktové aktuality

Tzv. Blooming efekt je snad nejskloňovanějším výrazem ve všech diskusích ohledně digitálního fotoaparátu Fuji FinePix X10. Zaznívají různé názory. Dokonce i takové, že má fotoaparát Fuji X10 závadu čipu. Tento článek by měl osvětlit, jak k tzv. Blooming efektu dochází a co dělat při jeho případném výskytu.

Blooming efekt

Co přesně tento pojem znamená? Encyklopedie Wikipedia definuje Blooming (white dots) jako „jev čipu CCD v digitální fotografii, k němuž dochází při použití elektronické závěrky. Vzniká ve chvíli, kdy na některé pixely dopadne tolik světla, že přeteče jejich kapacita. Přebytečné elektrony se pak roztečou do okolních pixelů v řadě, takže okolo silného světla na fotografii vzniknou rovnoběžné čárky nepravidelných délek."
Zmiňovaný nešvar vyvolal v souvislosti s retro kompaktem Fuji FinePix X10 několik otazníků. Jev Blooming se projevil u několika málo jeho snímačů. Společnost FUJIFILM před časem výskyt tohoto jevu přiznala a prohlásila, že u fotoaparátů s novým snímačem se již blooming efekt nebude projevovat, neboť již obsahuje novou verzi firmware. Chvíli se zdálo, že je tato záležitost vyřešena. Ukázalo se ale, že se na českém trhu vyskytují fotoaparáty stále se „starým" snímačem a tedy i se starší verzí firmware.

Nejde o výrobní závadu

Blooming není výrobní závada senzoru, ale fenomén. Nevyskytuje se u všech fotoaparátů. Může se objevit u jakéhokoliv fotoaparátu užívajícího CMOS za určitých podmínek, zejména při intenzivním světle, vysokém kontrastu, např. světla auta svítící do tmy při tmavé scéně. Může se vyskytovat i u fotoaparátů jiných výrobců a je způsoben charakteristikou senzoru, ale úroveň efektu blooming se liší model od modelu. Fotoaparát Fuji FinePix X10 je vybaven velice kvalitním senzorem poskytujícím vynikající kvalitu obrazu a nízkou úroveň šumu, ale může se vyskytnout blooming efekt.

Doporučení řešení této situace

Pokud jste u svého fotoaparátu tento jev zaznamenali, společnost FUJIFILM doporučuje následující postup:

1. Zkontrolujte, zda máte instalovanou poslední verzi 1.03 firmware ve Vašem fotoaparátu. Pokud tomu tak není, nainstalujte si ji pomocí tohoto odkazu:

http://www.fujifilm.com/support/digital_cameras/software/firmware/x/x10/

2. Pokud pozorujete, že blooming efekt přetrvává a je pro vás obtěžující, obraťte se na servis FUJIFILM, který váš fotoaparát pošle na bezplatnou výměnu senzoru do Anglie.

Kontakt na servis FUJIFILM:
Fujifilm Europe
U nákladového nádraží 2
130 00 Praha 3
dcservice@fujifilm.cz

www.fujifilm.cz
Před odesláním zásilky je nutné vyplnit reklamační formulář na adrese www.servis.fujifilm.czVložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím