Vysvětlivky zkratek u objektivů Tamron

V názvech jednotlivých objektivů je většinou obsaženo několik zkratek, které napovídají o vlastnostech objektivu nebo použitých technologiích. Je velice důležité jim dobře porozumět, protože díky tomu si můžeme vybrat ten správný objektiv.

 • Di (digitally integrated design) - Hlavním znakem takto vyvíjeného objektivu Tamron je předurčení vývojových charakteristik optiky tak, aby poskytovaly pokud možno optimální výkon pro digitální zrcadlovky. Zároveň zabezpečují výkonnost uživatelům kinofilmových zrcadlovek.
 • Di-II - Objektivy jsou vyvíjeny pro exkluzivní použití u digitálních zrcadlovek s menší velikostí snímacího čipu a přebírají všechny výhody a vlastnosti Vašich Di (digitálních) produktů. Tyto objektivy nejsou vyvíjené a použitelné pro kinofilmové zrcadlovky (35mm film) a digitální zrcadlovky se snímacím senzorem větším než 24x16 mm.
 • Di-III - Tyto objektivy jsou určeny pro bezzrcadlovky se snímačem APS-C nebo micro 4/3.
 • XR - technologie k dosažení lepší kompaktnosti objektivu - Zmenšuje celkovou délku optické soustavy díky novým poznatkům v oblasti vývoje optiky. Ty dovolily zmenšení objektivu při zachování stejné hodnoty světelnosti, jako u předchozích modelů, a také zlepšení celkové kompaktnosti. Optická výkonnost je zvýšena použitím speciálního tvaru inovovaných XR (mimořádný index lomu) skel, která zabezpečují minimální optické vady.
 • ASL - Hybridní asférické členy poskytující vrcholnou kompaktnost a obrazovou kvalitu - Díky použití unikátní výrobní technologie Tamron, a to v oblasti hybridních asférických členů (dříve bylo nutné použít skupinu čoček), nebylo nikdy dříve možno dosáhnout tak vysoké kvality a při tom i kompaktnosti, jako se to podařilo u objektivů AF 28-300 mm Di, AF 18-200 mm Di-II a SP AF 28-75 mm Di.
 • VC - Vibration Compensation - Optická stabilizace obrazu, kterou tvoří jeden nebo více stabilizovaných optických členů objektivu.
 • USD - Ultrasonic Silent Drive - Ostření objektivu zajišťuje ultrasonický motorek, který je velmi tichý a zároveň rychlý a přesný.
 • LD - Low Dispersion - Optický člen s nízkou disperzí (rozptylem). Ten eliminuje optickou vadu zvanou chromatická aberace.
 • XLD - Extra Low Dispersion - Optický člen se super nízkým rozptylem světla, který eliminuje optické vady jako chromatická aberace a další.
 • G2 - Generation 2 - Objektivy, které vycházejí z původního modelu. Mají stejnou světelnost a ohniskovou vzdálenost, ale jsou vylepšeny konstrukčně i opticky.
 • PZD - PieZo Drive - Pohon motorku pro autofokusové objektivy. Jeho přednosti jsou menší rozměry, váha a efektivita.
 • BIM - Built-in Motor - Objektivy, které jsou vybaveny vlastním motorkem automatického ostření a díky tomu funguje AF i na fotoaparátech, které v těle nemají vlastní pohon objektivu.
 • FTM - Full-Time Manual Focus - Jde o trochu zavádějící zkratku. Objektiv je vybaven automatickým ostřením, ale přepínač mezi automatickým a manuálním ostřením se provádí přímo pomocí ostřícího prstence, což je rychlejší a pohotovější.
 • RD - Rounded Diaphragm - Profil, který tvoří lamely clony, je šestiúhelníkový nebo více. To vytváří kulatý bokeh a velmi zajímavé krémové pozadí mimo hloubky ostrosti.
 • FEC - Filter Effect Control - Objektiv, který je vybavený speciálním prstencem filtru, jenž umožňuje otáčet filtrem i při nasazené sluneční cloně.
 • MR - Moisture Resistant - Objektiv odolný proti prachu a vlhkosti. Nejedná se o 100% vodotěsnost a prachotěsnost.
 • LAH: LD + ASL - Objektiv, který v sobě kombinuje asférické optické členy spolu s členy s nízkým rozptylem.
 • AD - Anomalous Dispersion - Anomální disperze. Objektiv s potlačením chromatické vady aberace.
 • ADH: AD + ASL - Hybridní objektiv, který kombinuje optické členy s nízkým rozptylem i asférické členy.
 • HID - High Index Dispersion - Objektivy s vysokým indexem lomu světla, který maximálně eliminuje chromatickou aberaci.

Speciální optické materiály používané pro nejvyšší kvalitu obrazu: LD (skla s nízkým rozptylem) a AD (skla s anomálním rozptylem)

Aby byly odstraněny sekundární (zbytkové) barevné vady, které nemohou být odstraněny klasickými optickými skly, operativně využíváme speciální vysokovýkonné LD (skla s nízkým rozptylem) a AD (skla s anomálním rozptylem) členy. Tyto nákladné optické materiály ve výsledku zlepšují brilanci a čistotu obrazu.

 • LD skla s nízkým rozptylem: Barevná vada je formou optického šumu, který snižuje ostrost obrazu. LD členy jsou vyrobeny ze speciálních optických skel s extrémně nízkým rozptylem světla (charakteristika, jak je světelný paprsek po průchodu tímto optickým sklem rozložen do barev duhy), které efektivně kompenzují barevnou vadu, obzvláště patrnou při používání teleobjektivů v krajní poloze.
 • AD skla s anomálním rozptylem: Základní charakteristikou skla s anomálním rozptylem světla je abnormálně široké pásmo s odlišným rozptylem světla (hodnota rozptylu světla vztažená k určitému pásmu vlnových délek viditelného spektra), které odpovídá určitým vlnovým délkám. Kombinací AD členů a prvků z klasického optického skla s různými hodnotami rozptylu světla, což jsou rozptyly světla s pásmovými charakteristikami (rozptyly světla závislé na různých vlnových délkách), může být efektivně řízená kompenzace osových barevných vad u teleobjektivů, nebo mimoosové barevné vady u širokoúhlých objektivů s běžnou optickou konstrukcí. 

Další použité technologie

LD hybridní asférické členy  

Integrace hybridních asférických částí na LD (sklo s nízkým rozptylem) členy je unikátní výrobní postup. Použitím LD skel přinesl Tamron nevyrovnatelnou optickou kvalitu z pohledu eliminace barevných vad, které snižují výsledný kontrast a ostrost obrazu. Masově rozšířená produkce vysokokvalitní optiky, jakou je bezesporu revoluční Tamron AF 28-75 mm, posunula požadavky na vývojové inženýry Tamronu v oblasti nových metod výroby optických členů. Materiálové charakteristiky optických pryskyřic, které potřebují optimalizovanou teplotu během procesu vytváření, a zároveň i komplikace dané fyzickou křehkostí optického LD skla během leštění a povlakování, byly vyřešeny speciální metodou Tamronu. Metoda spočívá ve speciálním systému zpracování asférických vrstev, které přilnou na dokončený LD skleněný člen, který pak získá vlastnosti shodné, jako mají dva optické členy. Monitoring a programové řízení teploty při procesu zpracování vytvoří dva rozdílné typy členů, které jsou použity v jediném objektivu Tamron AF 28-75 mm F/2,8 a propůjčují mu kvalitu zobrazení, jemuž se jednoduše žádný jiný objektiv nemůže přiblížit.

AD hybridní asférický člen  

Použitím nové technologie, jako u LAH (základ tvoří LD čočka) při použití AD čočky, Tamron ještě vylepšil optickou kvalitu u nového objektivu AF 28-300 mm, a to použitím asférické vrstvy na AD (sklo s anomálním rozptylem) člen.

IF - Vnitřní zaostřovací systém, který propůjčuje maximální poměr zvětšení 1:2,9

Dalším benefitem pro uživatele Tamron objektivů je vnitřní zaostřovací systém, který podtrhuje všestrannost těchto objektivů. Hlavním cílem je dosáhnout co možná nejkratší minimální zaostřitelné vzdálenosti (MFD). Systém navíc dodatečně zlepšuje optické charakteristiky v rozích obrazu, kde minimalizuje světelnou ztrátu a potlačuje vadu, která je závislá na pozici zaostření. Dalším benefitem vnitřního zaostřovacího systému je nehybný zaostřovací kroužek, nezávislý na zaostřovacím procesu. Rychlé a citlivé manuální zaostření je otázkou mžiku, například u modelu A014 AF 18-200 mm, jehož 3. znakem je působivé makro 1:3,7 při ohnisku 200 mm

AF/MF - Změnou pozice zaostřovacího kroužku  

Přepínání mezi AF (automatickým ostřením) a MF (manuálním ostřením) je jednoduše možné posunutím zaostřovacího kroužku vpřed - vzad. Manuální ostření je citlivé a přesné díky širokému ostřícímu kroužku.

Efektivní řízení rotace filtru  

Nové efektivní řízení rotace filtru je navrženo tak, aby otáčelo filtr do vhodné pozice při použití clony. Toto je dosaženo otáčením FEC kroužku, který otáčí přední částí objektivu, kde je nasazen filtr, a to proti rotaci objektivu způsobené zaostřováním.

Zámek zoomu  

Mechanismus zamknutí zoomu je hlavním praktickým znakem, dnes již nutným pro fotografy závislé na zoom objektivech. Z hlediska častosti používání zoom objektivů jako základního objektivu je požadováno, aby se uzamkl v nejkompaktnější pozici zoomu. Toto uzamčení (ZL) poskytuje ochranu proti nežádoucímu vyjetí tubusu při jakémkoliv nošení fotoaparátu vybaveného objektivem.

Sluneční clona objektivu ve tvaru květiny

Naprostá většina objektivů Tamron je dodávána se sluneční clonou ve standardním příslušenství. Tamron sluneční clona je vyvinuta jako nedílná součást objektivu, poskytující mu maximální odstínění optiky. U objektivu s vnitřním zaostřovacím systémem používá Tamron k pokrytí širokoúhlé oblasti objektivu sluneční clonu ve tvaru květiny. Tento typ sluneční clony propůjčuje objektivu nejlepší možné odstínění, dokonce i když fotíte v pozici teleobjektivu, což umožňuje maximálně předsunutý okraj clony v oblasti odpovídající horní a spodní části obrazu. A jelikož by klasická kruhová clona po obou stranách zasahovala do obrazového pole, je tvarována tak, aby se předešlo zastínění obrazu ve všech čtyřech rozích.

SP Super série

Tamron SP (Super série) je linií objektivů s vysokým výkonem, dosahujícím nejvyššího vývojového stupně. Hlavní a jedinou prioritou konstrukce objektivů SP série je nejvyšší dosažitelná výkonnost v dané třídě, a to bez prioritního omezení cenou. Proto mají SP objektivy tak působivé hlavní rysy s podtextem inovativních technologií.

 

Další informace na Megapixelu