Vysvětlivky zkratek u objektivů Tokina

V názvech jednotlivých objektivů je obsaženo většinou několik zkratek, které napovídají o vlastnostech objektivu a nebo použitých technologiích. Je velice důležité jim dobře rozumět, protože díky tomu si můžeme vybrat ten správný objektiv.

Technologie AT-X je koncept firmy Tokina, který se neustále vyvíjí a zdokonaluje již přes 22 let od prvního uvedení objektivu AT-X na trh, v roce 1981. Každý nový objektiv ze Série Pro, označený zlatým kroužkem, má na rozdíl od předchozí verze inovovaný design a využívá novější technologické postupy při výrobě. Tokina objektivy pouze nesestavuje z jednotlivých částí. Tokina provádí důkladný výběr použitých materiálů a při kompletování objektivů používá technologie pracující s mikronovou přesností, aby byla zaručena maximální funkčnost. Věnování max. pozornosti výrobě každého jednoho objektivu dovoluje Tokině vyrábět spolehlivé objektivy pro amatérské i profesionální fotografy.

Technologie AT-X
Zkratka AT-X je odvozena od našeho původního firemního označení "Advanced Technology-Xtra". Toto označení nese zvláštní skupina objektivů, která se vyrábí za použití nejnovějších technologií. Díky použití bezprecedentní konfigurace optického systému, který vyvinula firma Tokina, bylo u objektivů dosaženo vysokých výkonů, nízké váhy a kompaktního designu. Velký důraz klademe také na ergonomii výrobků. AT-X znamená vynikající výkon s použitím nejmodernějších technologií.

Vnější zpracování
Armalitová povrchová úprava modelů Pro zvyšuje mechanickou odolnost a propůjčuje objektivům vysoce kvalitní vzhled.
Ergonomický design klade důraz na ovládání a snadnou manipulaci. Příkladem může být speciálně profilovaná guma použitá na zoomovacích a ostřících kroužcích. Použitím původních materiálů Tokina zaručuje věrnou a bezchybnou funkčnost výrobků po mnoho let.

Mechanizmy
Potažení všech pohyblivých částí speciálním rubrikantem zvyšuje životnost. Tokina sama vyvinula vysoce precizní technologii opracování mechanických součástí objektivů s přesností tolerance v mikronech.
Pohyblivé válečky, které se používají v mechanizmech zoomu a vnitřního zaostřování jsou vyráběny s mikronovou přesností. Tím je zaručen plynulý pohyb ostření a zoomu.
Příruby objektivů jsou vyrobeny z mosazi a ostatní mechanizmy jsou potaženy tvrzeným chrómem pro zvýšení odolnosti a životnosti.

Funkčnost
Použití speciální slitiny duraluminium zaručuje vynikající životnost, stabilizuje torze a zlepšuje ovládání. Zároveň zaručuje plynulý chod objektivu po celou dobu jeho životnosti. Speciální rubrikant, který se používá na pohyblivých částech je vysoce odolný vůči extrémním teplotám.

Povrchová úprava
Prostřednictvím mnohovrstevné povrchové úpravy objektivů se minimalizují odlesky a nežádoucí účinky protisvětla. 

Technologie objektivů Tokina

Systém vnitřního zaostřování

Jsou dva hlavní způsoby zaostřování objektivů. Přímý pohyb prvků vpřed (používá se hlavně u objektivů s pevným ohniskem) nebo otáčení celého tubusu přední skupiny (používá se hlavně u zoom objektivů). Systém vnitřního zaostřování, který používá Tokina, pohybuje každou skupinou čoček, ale nemění přitom celkovou délku objektivu. IF systém se zvláště používá u teleobjektivů.

Systém vnitřního zaostřování má několik výhod:

  • rychlé zaostřování
  • lepší manipulace s objektivem. Lépe vyvážené těžiště díky menšímu počtu) tu pohyblivých prvků okolo těžiště
  • rozměrově menší
  • snadné použití filtrů - přední příruba objektivů se neotáčí

IF (Systém vnitřního zaostřování) Pomocí pohybu předních prvků
IRF (Systém vnitřního zaostřování pomocí zadní skupiny) Pomocí pohybu zadní skupiny: AT-X 300AF Pro

Floating System

Když navrhujeme objektiv, kalibrujeme jeho astigmatizmus ve všech hodnotách mezi minimální vzdáleností zaostření a nekonečnem. Nicméně při velkých rozdílech v mezích zaostřování není dokonalá kalibrace možná. Zabudováním optických prvků, které se pohybují úměrně k nastavení zaostřovací vzdálenosti, lze astigmatizmus korigovat. Tento systém v konstrukci objektivů se nazývá Systém plovoucích prvků (Floating System). Objektivy, které používají systém plovoucích prvků jsou: AT-X 17AF PRO a již nevyráběný AT-X 828AF PRO.

Focus Clutch Mechanism

Mechanizmus pro přepínání AF dovoluje povytažením zaostřovacího kroužku vyřadit jeho funkčnost a využít maximální rychlost a účinnost automatického zaostřování. Kroužek lze snadno zatlačit zpět a opět zařadit jeho funkci pro využívání manuálního zaostřování.

One touch Focus Clutch Mechanism

Nově zdokonalený systém dovoluje rychlé přepínání mezi automatickým a manuálním způsobem zaostřování.

Asférické čočky

Standardní objektivy jsou sestavovány kombinováním sférických čoček. U takových objektivů se může vyskytnout problém, kdy paprsky světla procházející krajem a středem čočky nemusí být dobře zaostřeny do jednoho bodu. To představuje určité hranice optického výkonu širokoúhlých objektivů a objektivů s velkým průměrem čoček.
Kromě korekce sférického astigmatizmu tyto čočky plně korigují průtok světla a krajovou distorzi a vykazují vynikající výsledky v kombinaci s použitím plovoucích prvků.
Díky spolupráci s firmou Hoya dokážeme vyrábět vysoce kvalitní lisované asférické skleněné optické prvky. Tato technologie nemá obdoby u jiných výrobců.

Sklo SD

U objektivů se značkou SD se používá sklo se Supernízkou Disperzí.
SD sklo minimalizuje sekundární spektrum vzniklé chromatickou aberací. V zásadě se u těchto objektivů používá optické sklo FK01 a FK02, které jim dává vlastnosti SD (APO). u aberaci celého obrazu a umožňuje přesné zaostření všech barev na rovině filmu.

 

Další informace na Megapixelu

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím