Vysvětlivky zkratek u objektivů Tokina

V názvech jednotlivých objektivů je většinou obsaženo několik zkratek, které napovídají o vlastnostech objektivu nebo použitých technologiích. Je velice důležité jim dobře porozumět, protože díky tomu si můžeme vybrat ten správný objektiv.

Technologie AT-X je koncept firmy Tokina, který se neustále vyvíjí a zdokonaluje již přes 22 let od prvního uvedení objektivu AT-X na trh, což bylo v v roce 1981. Každý nový objektiv ze Série Pro, který je označený zlatým kroužkem, má na rozdíl od předchozí verze inovovaný design a využívá novější technologické postupy při výrobě. Tokina objektivy pouze nesestavuje z jednotlivých částí, Tokina provádí důkladný výběr použitých materiálů a při kompletování objektivů používá technologie, které pracují s mikronovou přesností, aby byla zaručena maximální funkčnost. Věnování maximální pozornosti při výrobě každého jednoho objektivu dovoluje Tokině vyrábět spolehlivé objektivy pro amatérské i profesionální fotografy.

Technologie AT-X

Zkratka AT-X je odvozena od našeho původního firemního označení "Advanced Technology-Xtra". Toto označení nese zvláštní skupina objektivů, která se vyrábí za použití nejnovějších technologií. Díky použití bezprecedentní konfigurace optického systému, který vyvinula firma Tokina, bylo u objektivů dosaženo vysokých výkonů, nízké váhy a kompaktního designu. Velký důraz klademe také na ergonomii výrobků. AT-X znamená vynikající výkon s použitím nejmodernějších technologií.

Vnější zpracování

Armalitová povrchová úprava modelů Pro zvyšuje mechanickou odolnost a propůjčuje objektivům vysoce kvalitní vzhled.
Ergonomický design klade důraz na ovládání a snadnou manipulaci. Příkladem může být speciálně profilovaná guma, která je použita na zoomovacích a ostřících kroužcích. Použitím původních materiálů Tokina zaručuje věrnou a bezchybnou funkčnost výrobků po mnoho let.

Mechanizmy

Potažení všech pohyblivých částí speciální zvlhčující látkou zvyšuje životnost. Tokina sama vyvinula vysoce precizní technologii opracování mechanických součástí objektivů s přesností tolerancí v mikronech.
Pohyblivé válečky, které se používají v mechanizmech zoomu a vnitřního zaostřování, jsou vyráběny s mikronovou přesností. Tím je zaručen plynulý pohyb ostření a zoomu.
Příruby objektivů jsou vyrobeny z mosazi, ostatní mechanizmy jsou potaženy tvrzeným chrómem pro zvýšení odolnosti a životnosti.

Funkčnost

Použití speciální slitiny duraluminium zaručuje vynikající životnost, stabilizuje torze a zlepšuje ovládání. Zároveň zaručuje plynulý chod objektivu po celou dobu jeho životnosti. Speciální zvlhčující látka, která se používá na pohyblivých částech, je vysoce odolná vůči extrémním teplotám.

Povrchová úprava

Prostřednictvím mnohovrstevné povrchové úpravy objektivů se minimalizují odlesky a nežádoucí účinky protisvětla. 

Systém vnitřního zaostřování

Jsou dva hlavní způsoby zaostřování objektivů. Přímý pohyb prvků vpřed (používá se hlavně u objektivů s pevným ohniskem), nebo otáčení celého tubusu přední skupiny (používá se hlavně u zoom objektivů). Systém vnitřního zaostřování, který používá Tokina, pohybuje každou skupinou čoček, ale nemění přitom celkovou délku objektivu. IF systém se používá zvláště u teleobjektivů.


Systém vnitřního zaostřování má několik výhod:

 1. rychlé zaostřování
 2. lepší manipulace s objektivem, lépe vyvážené těžiště díky menšímu počtu pohyblivých prvků okolo těžiště
 3. rozměrově menší
 4. snadné použití filtrů - přední příruba objektivů se neotáčí

IF (Systém vnitřního zaostřování) pomocí pohybu předních prvků
IRF (Systém vnitřního zaostřování pomocí zadní skupiny) pomocí pohybu zadní skupiny

Ostatní zkratky

 • AF - objektivy disponují automatickým zaostřováním.
 • AS - objektiv obsahuje asférické členy, díky kterým jsou paprsky světla, které procházejí krajem a středem čočky, lépe zaostřeny do jednoho bodu v rovině ostření.
 • AT-X (Advanced Technology-Xtra) - objektivy, které se vyrábí za použití nejnovějších technologií. Jde o kombinaci vysokých výkonů, nízké váhy, ergonomie a kompaktního designu.
 • AT-X Pro (Advanced Technology-Xtra Professional) - objektivy v nejvyšší možné kvalitě.
 • DX - objektivy určené a konstruované pro menší velikosti senzorů (jako je APS-C).
 • FE (Floating Elements) - objektivy disponují plovoucím členy. Tento systém polovoucích prvků v konstrukci umožňuje lépe korigovat ostření u objektivů s velkým rozsahem ostření (mezi minimální ostřící vzdáleností a nekonečnem).
 • FX - objektivy určené a konstruované pro full-frame nebo kinofilm.
 • F&R - objektivy s pokročilými asférickými členy.
 • NH - objektivy, které nejsou osazené vestavěnou sluneční clonou.
 • SD (Supernízká disperze) - objektivy s SD členy, které eliminují chromatickou aberaci.

Floating System

Když navrhujeme objektiv, kalibrujeme jeho astigmatizmus ve všech hodnotách, a to mezi minimální vzdáleností zaostření a nekonečnem. Nicméně při velkých rozdílech v mezích zaostřování není dokonalá kalibrace možná. Zabudováním optických prvků, které se pohybují úměrně k nastavení zaostřovací vzdálenosti, lze astigmatizmus korigovat. Tento systém v konstrukci objektivů se nazývá Systém plovoucích prvků (Floating System). Objektivy, které používají systém plovoucích prvků jsou AT-X 17AF PRO a již nevyráběný AT-X 828AF PRO.

Focus Clutch Mechanism

Mechanizmus pro přepínání AF dovoluje povytažením zaostřovacího kroužku vyřadit jeho funkčnost a využít tak maximální rychlost a účinnost automatického zaostřování. Kroužek lze snadno zatlačit zpět a opět zařadit jeho funkci pro využívání manuálního zaostřování.

One touch Focus Clutch Mechanism

Nově zdokonalený systém dovoluje rychlé přepínání mezi automatickým a manuálním způsobem zaostřování.

Asférické čočky

Standardní objektivy jsou sestavovány kombinováním sférických čoček. U takových objektivů se může vyskytnout problém, kdy paprsky světla, které procházejí krajem a středem čočky, nemusí být dobře zaostřeny do jednoho bodu. To představuje určité hranice optického výkonu širokoúhlých objektivů a objektivů s velkým průměrem čoček.
Kromě korekce sférického astigmatizmu tyto čočky plně korigují průtok světla a krajovou distorzi, a proto vykazují vynikající výsledky v kombinaci s použitím plovoucích prvků.
Díky spolupráci s firmou Hoya dokážeme vyrábět vysoce kvalitní lisované asférické skleněné optické prvky. Tato technologie nemá obdoby u jiných výrobců.

Sklo SD

U objektivů se značkou SD se používá sklo se Supernízkou Disperzí.
SD sklo minimalizuje sekundární spektrum vzniklé chromatickou aberací. V zásadě se u těchto objektivů používá optické sklo FK01 a FK02, které jim dává vlastnosti SD (APO) u aberace celého obrazu a umožňuje přesné zaostření všech barev na rovině filmu.

 

Další informace na Megapixelu