Vysvětlivky zkratek u fotografických filtrů

Výběr vhodného fotografického filtru je stejně důležitý, jako výběr kvalitního objektivu. Právě na kvalitě použitého filtru závisí to, jestli budou vaše fotografie ostré a kontrastní. V označení jednotlivých filtrů je obsaženo většinou několik zkratek, které napovídají o vlastnostech filtru, anebo použitých technologiích. Je dobré jim dobře porozumět, protože díky tomu si můžete vybrat ten správný filtr.

Technická specifikace filtrů B+W

Obroučky

Obroučky filtrů B+W jsou vyráběné z mosazi. Ta zajišťuje mnohonásobně delší životnost filtru než hliníková obroučka. Sklo filtru je v mosazi dokonale uložené, takže je mnohem méně náchylné k prasknutí, například při pádu filtru na zem. Mosazná obroučka se navíc díky své samomazné funkci nezakousne do závitu objektivu, takže nehrozí jeho poškození.

 • F-PROStandardní mosazná obroučka, která je doporučovaná pro objektivy od ohniska 28 mm. Funguje ale bez vinětace i s některými objektivy s ohniskem17 mm. U běžných filtrů přesahuje obroučka objektiv o 4,5 mm, u otočných filtrů o 6,7 mm. Používá se pro všechny typy filtrů a vyrábí se v průměrech od 37 mm do 122 mm.
 • XS-PRO DIGITALNovinka v obroučkách B+W, jejíž vývoj trval 4 roky. Momentálně je to nejnižší obroučka na světě s plnohodnotným předním závitem pro uchycení dalších filtrů, krytek a ostatního příslušenství. Díky dokonalému uložení se zde může použít špičkové optické sklo Schott ve stejné tloušťce, jako je tomu u standardní obroučky F-PRO. Není nutné používat chemicky tvrzené sklo, které má horší optické vlastnosti. U pevných filtrů přesahuje obroučka hranu objektivu pouze o 3,3 mm, u polarizačních filtrů 4,2 mmPoužívá se u filtrů UV MRCnano, Polarizační Cirkulární Kaesemann HTC MRCnano, 007 CLEAR MRCnano a ND Vario MRCnano. Vyrábí se v průměrech od 30,5 mm do 86 mm.
 • SLIMNízká obroučka pro širokoúhlé objektivy bez předního závitu, která se již nevyrábí a byla nahrazena obroučkou XSPro Digital. 
 • EWRyze profesionální předsazená objímka pro extrémně širokoúhlé objektivy. Sklo je většího průměru, než závit objektivu, takže filtry nevinětují. Vyrábí se na objednávku pro všechny typy filtrů.

Antireflexní vrstvy

Jsou napařené kovy nebo oxidy kovů, které se ve vakuu nanesou v dokonale čistém prostředí na povrch skla. Některé filtry, například infračervené, se vkládají do ovrstvovací pece až 40x. Schneider zvládnul dokonale antireflexní vrstvy už v devadesátých letech. Stejné vrstvy, které se používají na těch nejlepších objektivech na světě se používají i na filtrech B+W. V Kreuznachu však šli s vývojem ještě dál a k dokonalým antirefexním vrstvám přidali u filtrů B+W ještě vrstvu ochrannou, která chrání filtr před prachem, odřením, znečištěním, mastnotou a vlhkostí. 

Antireflexní vrstvy výrazně zvyšují optickou kvalitu i toho nejlepšího skla. Svým složením zabraňují světlu, aby se od povrchu skla odráželo, takže jím naopak beze změny prochází. Čistým optickým sklem neprojde asi 9 % světla, které se odrazí zpět. Odrazy světla mají vliv nejen na prodloužení expozice, ale také výrazně snižují ostrost a kontrast snímku. Paprsky, vzniklé odrazy a odlesky světla způsobují na fotografii závoj a tzv. duchy.

Jedna antireflexní vrstva sníží odraz světla asi na polovinu, ale jen v určité části barevného spektra. Opravdovým mistrovstvím v antireflexních vrstvách je vícenásobné ovrstvení povrchu skla, takzvaný multicoating ( MC ). Na sklo se napařují různé látky tak, aby světlo procházelo sklem co nejlépe, a to stejně v celé šíři viditelného spektra. Jinak dochází k barevnému posunu, tzv. color shiftu.

 • EOsm základních antireflexních vrstev (čtyři z každé strany) nanesené na povrch skla filtru. Mají dostatečný antireflexní účinek pro běžnou práci. Doporučené jsou hlavně pro fotografování v interiéru.
 • MRCSedm antireflexních vrstev plus jedna ochranná z každé strany skla zajišťují vynikající průchod světla sklem filtru. Poslední vrstva navíc chrání povrch skla před nečistotami, vlhkostí a významně prodlužuje životnost filtru.

 • MRCnanoRevoluční vrstvy B+W s poslední krycí nano vrstvou, která je nepřilnavá, takže je na ni obtížné udělat otisk prstu nebo čáru lihovým fixem. Veškeré znečištění se snadno odstraní suchou cestou hadříkem z mikrovlákna. Vzhledem k nízké přilnavosti B+W MRCnano vrstvy se může hovořit až o samočistícím efektu.

 • Käsemann (Kaesemann)Erwin Käsemann vynalezl v padesátých letech technologii zatmelení polarizační fólie mezi dvě skla a umožnil tak použití polarizačního filtru na objektivu. Jím použité materiály dodnes nebyly překonány. Polarizační filtr typu Käsemann (dříve se udávalo „polarizační filtr podle Käsemanna“) má vysoce účinnou polarizační fólii zatmelenou přírodní pryskyřicí, která je odolná proti plísním. V kombinaci s černým antireflexním utěsněním hrany filtru proti vlhkosti je tak polarizační filtr Käsemann vhodný do vlhkého prostředí a na cesty. Filtr B+W Käsemann je po zatmelení fólie mezi skla ještě znovu broušen a leštěn, a tím je dosaženo dokonalé planparalelnosti optické soustavy.
 • HTCNejnovější polarizační filtry s vysoce transparentní fólií, které blokují maximálně 0,8 clony. Tato fólie se nyní začíná používat u všech polarizačních filtrů Käsemann.
 • ND-VarioŠedý neutrální filtr originální konstrukce Schneider Kreuznach, který blokuje světlo 1-5 clon. Univerzální filtr pro reportáže nebo na cesty.

Výrobní proces filtrů Hoya

Každý filtr HOYA je výsledkem výzkumu, know-how a precizního výrobního zařízení podpořeného důkladnou kontrolou kvality. Před započetím výroby jsou do počítače naprogramovány jednotlivé kontrolní údaje, poté se smíchají nejkvalitnější suroviny pomocí automatického V-homogenizátoru, aby se dosáhlo maximální homogenity. Po roztavení směsi se tento materiál lisuje za použití přímého lisu. Tento surový výlisek optického skla je potom programově ochlazován, aby se odstranilo pnutí materiálu, po ochlazení se výlisek následně leští na vysoce rychlostním oboustranně leštícím stroji, aby bylo dosaženo precizní povrchové kvality. Po vyleštění přichází na řadu proces povrchové úpravy, který zlepšuje propustnost filtru. Pomocí spektrofotometru se pak kontroluje křivka propustnosti. Filtry se nakonec čistí pomocí ultrazvuku. Pouze ty filtry, které vyhoví všem kvalitativním testům jsou kompletovány, dokončeny a připraveny pro odeslání zákazníkům po celém světě.

 • DMC - Digital Multi-Coated - Filtry s mnohavrstevnou povrchovou úpravou DMC, které velmi dobře redukují přesvětlení objektivu a zdvojování obrazu způsobené povrchovými reflexemi.
 • BAF – Black Almite Frame (Černý almitový kroužek) - U filtrů je použit černý hliníkový kroužek s matnou saténovou úpravou, který snižuje reflexe.
 • BRD – Black Rimmed Glass - Hrana skel filtrů je černá, aby se snížila možnost odrazu světla na hranách.
 • LPF – Low Profile Frame (Nízký kroužek) - Ultra tenké kroužky filtrů zamezují vinětaci na superširokých objektivech. Kroužky mají na přední straně závit a je možné na ně nasadit krytku.
 • KEF – Knurling Edge Frame (Vroubkovaná hrana kroužku) - Kroužek filtru je z vnější strany vroubkovaný. Tato úprava kroužku usnadňuje manipulaci při nasazování na objektiv a snímání.
 • UVC – UV Protected Case (Ochranné pouzdro proti UV paprskům) - Pouzdra filtrů poskytují ochranu proti UV záření a prodlužují tak životnost filtru.

HOYA nabízí velký výběr filtrů špičkové kvality, jak pro všechny typy kamer, jako jsou 35mm SLR fotoaparáty, středo- a velkoformátové kamery, tak samozřejmě i pro videokamery a digitální fotoaparáty a kamery. Zvolit ten nejlepší filtr je velmi důležité, protože volba nekvalitního filtru může zhoršit vlastnosti vašeho vysoce kvalitního objektivu. Filtry HOYA vám zaručují nepřekonatelnou kvalitu a pro vaši orientaci v široké nabídce filtrů HOYA jsou níže popsány čtyři základní skupiny:

 1. FILTRY PRO STÁLÉ POUŽITÍTato skupina zahrnuje filtry pro každodenní používání, které mohou být neustále nasazeny na objektivu, jako jsou filtry typu SKYLIGHT (1B), UV a POLARIZAČNÍ. Tyto filtry by měl mít ve výbavě každý fotograf. Pro získání lepší čistoty obrazu a barevného vyvážení se vyplatí mít filtry SKYLIGHT a UV neustále nasazené na objektivu. Filtry také poskytují velmi dobrou mechanickou ochranu přední čočky vašeho mnohdy velmi drahého objektivu. POLARIZAČNÍ filtr má několik použití, jako je potlačení nežádoucích reflexí, zvýšení barevného nasycení a zvýraznění kontrastu. 
 2. FILTRY PRO UMĚLECKOU FOTOGRAFII (KREATIVNÍ FILTRY)Vytvářejí jemný, a přitom realistický efekt, který můžeme použít k uměleckým záměrům. Jsou také vhodné jako ochranné filtry, pro zvýraznění efektu mohou být navíc kombinovány i s jinými typy filtrů, jako jsou PL-Cirkular a UV. Pro zamezení vinětace a nežádoucích reflexí doporučujeme v případě kombinace s jinými filtry použít filtry série PRO-1, ULTRA nebo PL-Cirkular Super HMC, které mají tenké kroužky a mnohavrstevnou úpravu.
 3. BAREVNÉ FILTRYJak napovídá název, používá se v těchto filtrech barevné sklo HOYA. Jsou určeny pro barevnou korekci různých světelných zdrojů v barevné fotografii nebo pro korekci kontrastu v černobílé fotografii. Barevné korekční filtry jsou velmi důležité, protože fotografický film nemá na rozdíl od lidského oka schopnost automaticky se přizpůsobovat různým světelným podmínkám a situacím. Černobílé filmy zaznamenávají barvy jako škálu šedých odstínů, naopak barevné filtry se v černobílé fotografii používají pro zvýraznění nebo potlačení některých barev. Barevné složení skla je velmi pečlivě sledováno a pro snížení možnosti barevné odchylky filtru způsobené stárnutím jsou filtry ošetřeny povrchovými antireflexními (coated/multicoated) a ochrannými vrstvami na obou stranách. Tyto povrchové úpravy dlouhodobě zachovávají neměnnou kvalitu požadovaného efektu filtru. 
 4. FILTRY PRO ZVLÁŠTNÍ EFEKTYJak uvidíte z ukázek v tomto katalogu, pomocí kreativních filtrů HOYA můžete na vašich fotografiích dosáhnout mnoha zvláštních efektů, jako jsou hvězdičky na osvětlených hranách, close-up efekt, změkčení obrazu, znásobení obrazu atd. Můžete snadno docílit vynikajících tvořivých a neobvyklých záběrů z významných událostí, jako je svatba, narozeniny atd. Mějte prosím na paměti, že některé filtry pro zvláštní efekty (např. Fog, Sepia a Softener) se vyrábějí v provedení „A“ a „B“ a liší se sílou efektu, „B“ je tedy silnější než „A“.

Proč antireflexní vrstvy?

Jsou tři hlavní důvody, proč by filtry měly mít povrchovou úpravu:

 • Povrchová úprava zvyšuje propustnost (transmitanci) světla.
 • Chrání povrch filtru.
 • Částečně odstraňuje reflexe a přesvětlení mezi vnitřní stranou filtru a plochou přední čočky objektivu. 

Všeobecně lze říci, že propustnost světla (transmitance) stoupá s násobností povrchové úpravy. V rámci výše zmíněných skupin filtrů nabízí HOYA tři kategorie s různou povrchovou úpravou:

 • STANDARDSérie těchto filtrů nabízí jak amatérům, tak profesionálům osvědčenou kvalitu HOYA za velmi zajímavé ceny. Standardní filtry mají povrchovou úpravu aplikovanou po obou stranách filtru, aby se potlačily reflexe a zvýšila propustnost světla. Protože u několika kreativních filtrů jsou použity speciální materiály, nemají tyto filtry antireflexní povrchovou úpravu.
 • HMC (HOYA MULTI COATED)Filtry s povrchovou úpravou HMC jsou uznávány pro svou vynikající schopnost minimalizovat reflexe na povrchu filtru, což má za následek potlačení přesvětlení a neostrosti. Po obou stranách filtrů je aplikována HMC – mnohavrstevná povrchová úprava. Výsledkem je průměrná propustnost světla přes 97 %. Filtry HMC poskytují ostrý a kontrastní obraz s brilantními a vyváženými barvami a jsou doporučovány pro zvýšení výkonu současných objektivů.
 • SUPER HMC (SUPER HOYA MULTI COATED)Tyto jedinečné filtry SUPER HMC nabízejí převratný výkon v propustnosti světla a ve vyváženosti barev. Díky unikátní 12 vrstevné povrchové úpravě Super Multicoating je u filtrů Super HMC Skyligt 1B a UV (0) dosaženo vynikající propustnosti světla 99,7 %. Použitím technologie SUPER MULTI COATING jsou povrchové reflexe redukovány téměř na nulovou hodnotu a ve spojení s vysokou propustností světla vám filtry série HMC SUPER umožní úplné využití vašeho objektivu, a to bez jakýchkoli kompromisů i při minimálním clonovém čísle. 

Ultra tenký, kruhově polarizační filtr ze série HOYA SUPER HMC má na zadní straně 7vrstevnou (!) povrchovou úpravu Super Multicoating. Pro dosažení perfektní polarizace světla s neutrální vyvážeností barev je použit velmi tenký film, který je vyrobený pomocí nejmodernějších technologických postupů. Nízký, 5 mm vysoký profil kroužku polarizačních filtrů série SUPER HMC vylučuje jakýkoli problém s vinětací a předurčuje tyto filtry pro použití se širokoúhlými objektivy. Na přední straně filtru POL. C. SUPER není závit, k filtru je ale možné přikoupit nasazovací krytku. Vlastní výzkum a nejmodernější technologické postupy jsou zárukou, že s filtry HOYA SUPER HMC získáte bezkonkurenčně špičkovou a profesionální kvalitu.

 • PRO 1Tyto vynikající filtry nabízejí převratný výkon v propustnosti světla a barevném vyvážení. Nová technologie umožňuje firmě HOYA vyrábět pro filtry Skylight, UV a PL 1 mm (!) tenké, tvrzené sklo s mimořádnými vlastnostmi. Sklo je nasazeno v super tenkém 3mm kroužku se závitem na přední straně. Tenký kroužek zamezuje vinětaci a v kombinaci se sklem o síle 1 mm je o 40 % lehčí než standardní modely. Díky 12vrstevné povrchové úpravě Super Multicoating je dosaženo vynikající propustnosti světla 99,7 %.
 • PRO 1 DIGITALTato série filtrů používá stejné optické 1mm sklo jako série PRO 1. Nová mnohavrstevná povrchová úprava filtrů je speciálně vytvořena pro digitální kamery se senzory CCD nebo CMOS, které jsou velmi citlivé na reflexe. 

Zkratky u filtrů Marumi

 • DHG – Digital Hi Grade (Digital High Grade) - základní řada filtrů, která je vyvinutá pro potřeby snímacích čipů digitálních fotoaparátů. Nízký, saténově hladký rámeček, kvalitní sklo se začerněnou hranou a velmi kvalitní antireflexní vrstvy.
 • Super DHG  Super Digital High Grade - vyšší řada filtrů vyvinutá pro potřeby snímacích čipů digitálních fotoaparátů. Nízký, saténově hladký rámeček, kvalitní sklo se začerněnou hranou, vysoce kvalitní antireflexní vrstvy, vodu a oleje odpuzující vrstva.
 • EXUS  EXperiencel Ultimate Specification - nejvyšší řada filtrů MARUMI, která je vyvinutá pro potřeby nejnovějších digitálních zrcadlovek. Novinkou roku 2014 je patentované ukotvení vysoce kvalitního skla v matněném, 6,3 mm nízkém rámečku, dále antireflexní vrstvy nejvyšší kvality, vodu a oleje odpuzující vrstva, antistatické vrstvy, u C-PL teflonový povlak rámečku a 2mm sklo nejvyšší kvality s ultra nízkou odrazivostí (max. 0,3 % v případě UV filtru; max. 0,6% u C-PL).

 • MC - Multi Coating - antireflexní vrstvy, multi = několik, super multi = ještě víc
 • RC - základní antireflexní úprava
 • C-PL – Cirkulární Polarizační Filtr

 

Další informace na Megapixelu