Vysvětlivky zkratek u fotografických filtrů

Výběr vhodného fotografického filtru je stejně důležité, jako výběr kvalitního objektivu. Právě na kvalitě použitého filtru závisí to, jestli budou vaše fotografie ostré a kontrastní. V označení jednotlivých filtrů je obsaženo většinou několik zkratek, které napovídají o vlastnostech filtru a nebo použitých technologiích. Je dobré jim dobře rozumět, protože díky tomu si můžete vybrat ten správný filtr.

Technická specifikace filtrů B+W

Obroučky

Obroučky fltrů B+W jsou vyráběné jako jediné z mosazi. Ta zajišťuje mnohonásobně delší životnost fltru, než hliníková obroučka. Sklo fltru je také v mosazi dokonale uložené, takže je mnohem méně náchylné k prasknutí, například při pádu fltru na zem. Mosazná obroučka se díky své samomazné funkci nezakousne do závitu objektivu, takže nehrozí jeho poškození.

 • F-PROStandardní mosazná obroučka doporučovaná pro objektivy od ohniska 28 mm. Funguje ale bez vinětace i s některými objektivy 17mm. U běžných fltrů přesahuje obroučka objektiv o 4,5mm, u otočných filtrů o 6,7mm. Používá se pro všechny typy fltrů. Vyrábí se v průměrech od 37 mm do 122 mm.
 • XS-PRO DIGITALNovinka v obroučkách B+W jejíž vývoj trval 4 roky. Momentálně nejnižší obroučka na světě s plnohodnotným předním závitem pro uchycení dalších fltrů, krytek a ostatního příslušenství. Díky dokonalému uložení se může použít špičkové optické sklo Schott ve stejné tloušťce, jako u standardní obroučky F-PRO. Není nutné používat chemicky tvrzené sklo, které má horší optické vlastnosti. U pevných fltrů přesahuje obroučka hranu objektivu pouze o 3,3mm, u polarizačních fltrů 4,2mmPoužívá se u fltrů UV MRCnano, Polarizační Cirkulární Kaesemann HTC MRCnano, 007 CLEAR MRCnano a ND Vario MRCnano. Vyrábí se v průměrech od 30,5 mm do 86 mm.
 • SLIMNízká obroučka pro širokoúhlé objektivy bez předního závitu, která se již nevyrábí a byla nahrazena obroučkou XSPro Digital. 
 • EWRyze profesionální předsazená objímka pro extrémně širokoúhlé objektivy. Sklo je většího průměru, než závit objektivu, takže fltry nevinětují. Vyrábí se na objednávku pro všechny typy fltrů.

Antireflexní vrstvy

Jsou napařené kovy nebo oxidy kovů, které se ve vakuu nanesou v dokonale čistém prostředí na povrch skla. Některé fltry, například  infračervené, se vkládají do ovrstvovací pece až 40x. Schneider zvládnul dokonale antirefexní vrstvy už v devadesátých letech. Stejné vrstvy, které se používají na těch nejlepších objektivech na světě se používají i na fltrech B+W. V Kreuznachu však šli s vývojem ještě dál a k dokonalým antirefexním vrstvám přidali u filtrů B+W ještě vrstvu ochrannou, která chrání fltr před prachem, odřením, znečištěním mastnotou, vlkostí. 

Antirefexní vrstvy výrazně zvyšují optickou kvalitu i toho nejlepšího skla. Svým složením zabraňují světlu, aby se od povrchu skla odráželo, ale naopak aby jím beze změny prošlo. Čistým optickým sklem neprojde asi 9% světla, které se odrazí zpět. Odrazy světla mají vliv nejen na prodloužení expozice, ale také výrazně snižují ostrost a kontrast snímku. Paprsky vzniklé odrazy a odlesky světla způsobují na fotografii závoj a tzv. duchy.

Jedna antirefexní vrstva sníží odraz světla asi na polovinu, ale jen v určité části barevného spektra. Opravdovým mistrovstvím v antirefexních vrstvách je vícenásobné ovrstvení povrchu skla, takzvaný multicoating ( MC ). Na sklo se napařují různé látky tak, aby světlo procházelo sklem co nejlépe, a to stejně v celé šíři viditelného spektra. Jinak dochází k barevnému posunu, tzv. color shiftu.

 • EOsm základních antirefexních vrstev (čtyři z každé strany) nanesené na povrch skla fltru. Mají dostatečný antirefexní účinek pro běžnou práci. Doporučené hlavně pro fotografování v interieru.
 • MRCSedm antirefexních vrstev plus jedna ochranná z každé strany skla zajišťují vynikající průchod světla sklem fltru. Poslední vrstva navíc chrání povrch skla před nečistotami, vlhkostí a významně prodlužuje životnost fltru.

 

 • MRCnanoRevoluční vrsty B+W s poslední krycí nano vrstvou, která je nepřilnavá, takže je na ni obtížné udělat otisk prstu nebo čáru lihovým fxem. Veškeré znečištění se snadno odstraní suchou cestou mikrovláknovým hadříkem. Vzhledem k mnohem vyšší přilnavosti okolí oproti B+W MRCnano vrstvě se může hovořit o samočistícím efektu vrstvy.

 

 • Käsemann (Kaesemann)Erwin Käsemann vynalezl v padesátých letech technologii zatmelení polarizační fólie mezi dvě skla a umožnil tak použití polarizačního fltru na objektivu. Jím použité materiály dodnes nebyly překonány. Polarizační fltr typu Käsemann (dříve se udávalo „polarizační fltr podle Käsemanna“) má vysoce účinnou polarizační fólii zatmelenou přírodní pryskyřicí, která je odolná proti plísním. V kombinaci s černým antirefexním utěsněním hrany fltru proti vlhkosti je tak polarizační fltr Käsemann vhodný do vlhkého prostředí a na cesty. Filtr B+W Käsemann je po zatmelení fólie mezi skla ještě znovu broušen a leštěn, a tím je dosaženo dokonalé planparalelnosti optické soustavy.
 • HTCNejnovější polarizační fltry s vysoce transparentní fólií, blokují maximálně 0,8 clony. Tato fólie se nyní začíná používat u všech polarizačních fltrů Käsemann.
 • ND-VarioŠedý neutrální fltr originální konstrukce Schneider Kreuznach, blokuje světlo 1-5 clon. Univerzální fltr pro reporáže nebo na cesty.

Výrobní proces filtrů Hoya

Každý filtr HOYA je výsledkem výzkumu, know-how a precizního výrobního zařízení podpořeného důkladnou kontrolou kvality. Před započetím výroby jsou do počítače naprogramovány jednotlivé kontrolní údaje. Potom se smíchají nejkvalitnější suroviny pomocí automatického V-homogenizátoru, aby se dosáhlo maximální homogenity. Po roztavení směsi se tento materiál lisuje za použití přímého lisu. Tento surový výlisek optického skla je potom programově ochlazován, aby se odstranilo pnutí materiálu. Po ochlazení se výlisek leští na vysoce rychlostním oboustranně leštícím stroji pro dosažení precizní povrchové kvality. Po vyleštění přichází na řadu proces povrchové úpravy, který zlepšuje propustnost filtru. Pomocí spektrofotometru se pak kontroluje křivka propustnosti. Filtry se potom čistí pomocí ultrazvuku. Pouze ty filtry, které vyhoví všem kvalitativním testům jsou kompletovány, dokončeny a připraveny pro odeslání zákazníkům po celém světě.

 • DMC - Digital Multi-Coated: Filtry s mnohavrstevnou povrchovou úpravou DMC velmi dobře redukují přesvětlení objektivu a zdvojování obrazu způsobené povrchovými reflexemi.
 • BAF – Black Almite Frame: Černý almitový kroužek U filtrů je použit černý hliníkový kroužek s matnou saténovou úpravou, který snižuje reflexe.
 • BRD – Black Rimmed Glass: Hrana skel filtrů je černá, aby se snížila možnost odrazu světla na hranách.
 • LPF – Low Profile Frame: Nízký kroužek. Ultra tenké kroužky filtrů zamezují vinětaci na superširokých objektivech. Kroužky mají na přední straně závit a je možné na ně nasadit krytku.
 • KEF – Knurling Edge Frame: Vroubkovaná hrana kroužku: Kroužek filtru je z vnější strany vroubkovaný. Tato úprava kroužku usnadňuje manipulaci při nasazování na objektiv a snímání.
 • UVC – UV Protected Case: Ochranné pouzdro proti UV paprskům. Pouzdra filtrů poskytují ochranu proti UV záření a prodlužují tak životnost filtru.

HOYA nabízí velký výběr filtrů špičkové kvality, jak pro všechny typy kamer, jako jsou 35 mm SLR fotoaparáty, středo a velko formátové kamery, tak samozřejmě i pro video kamery, digitální fotoaparáty a kamery. Zvolit ten nejlepší filtr je velmi důležité, protože volba nekvalitního filtru může zhoršit vlastnosti vašeho vysoce kvalitního objektivu. Filtry HOYA vám zaručují nepřekonatelnou kvalitu. Pro vaši orientaci v široké nabídce filtrů HOYA jsou níže popsány čtyři základní skupiny:

 1. FILTRY PRO STÁLÉ POUŽITÍTato skupina zahrnuje filtry pro každodenní používání, které mohou být neustále nasazeny na objektivu, jako jsou filtry typu SKYLIGHT (1B), UV a POLARIZAČNÍ. Tyto filtry by měl mít ve výbavě každý fotograf. Pro získání lepší čistoty obrazu a barevného vyvážení se vyplatí mít filtry SKYLIGHT a UV neustále nasazené na objektivu. Filtry také poskytují velmi dobrou mechanickou ochranu přední čočky vašeho mnohdy velmi drahého objektivu. POLARIZAČNÍ filtr má několik použití jako je potlačení nežádoucích reflexí, zvýšení barevného nasycení a zvýraznění kontrastu. 
 2. FILTRY PRO UMĚLECKOU FOTOGRAFII (KREATIVNÍ FILTRY)Vytvářejí jemný a přitom realistický efekt použitelný k uměleckým záměrům. Jsou také vhodné jako ochranné filtry a pro zvýraznění efektu mohou být kombinovány s jinými typy filtrů jako jsou: PL-Cirkular a UV. Pro zamezení vinětace a nežádoucích reflexí doporučujeme v případě kombinace s jinými filtry použít filtry série PRO-1, ULTRA nebo PL-Cirkular Super HMC, které mají tenké kroužky a mnohavrstevnou úpravu.
 3. BAREVNÉ FILTRYJak napovídá název, používá se v těchto filtrech barevné sklo HOYA. Jsou určeny pro barevnou korekci různých světelných zdrojů v barevné fotografii nebo pro korekci kontrastu v černobílé fotografii. Barevné korekční filtry jsou velmi důležité, protože fotografický film na rozdíl od lidského oka nemá schopnost automaticky se přizpůsobovat různým světelným podmínkám a situacím. Černobílé filmy zaznamenávají barvy jako škálu šedých odstínů. Barevné filtry se v černobílé fotografii používají pro zvýraznění nebo potlačení některých barev. Barevné složení skla je velmi pečlivě sledováno a pro snížení možnosti barevné úchylky filtru způsobené stárnutím jsou filtry ošetřeny povrchovými antireflexními (coated/multicoated) a ochrannými vrstvami na obou stranách. Tyto povrchové úpravy dlouhodobě zachovávají neměnnou kvalitu požadovaného efektu filtru. 
 4. FITRY PRO ZVLÁŠTNÍ EFEKTYJak uvidíte z ukázek v tomto katalogu, pomocí kreativních filtrů HOYA můžete na vašich fotografiích dosáhnout mnoha zvláštních efektů jako jsou hvězdičky na osvětlených hranách, close-up efekt, změkčení obrazu, znásobení obrazu atd. Můžete snadno docílit vynikajících tvořivých a neobvyklých záběrů z významných událostí jako je svatba, narozeniny atd. Mějte prosím na paměti, že některé filtry pro zvláštní efekty (např. Fog, Sepia a Softener) se vyrábějí v provedení „A“ a „B“. Liší se sílou efektu: „B“ je silnější než „A“.

Proč antireflexní vrstvy?

Jsou tři hlavní důvody proč by filtry měly mít povrchovou úpravu.

 • Povrchová úprava zvyšuje propustnost (transmitanci) světla.
 • Chrání povrch filtru.
 • Částečně odstraňuje reflexe a přesvětlení mezi vnitřní stranou filtru a plochou přední čočky objektivu. 

Všeobecně lze říci, že propustnost světla (transmitance) stoupá s násobností povrchové úpravy. V rámci výše zmíněných skupin filtrů nabízí HOYA tři kategorie s různou povrchovou úpravou:

 • STANDARDSérie těchto filtrů nabízí jak amatérům, tak profesionálům osvědčenou kvalitu HOYA za velmi zajímavé ceny. Standardní filtry mají povrchovou úpravu aplikovanou po obou stranách filtru, aby se potlačily reflexe a zvýšila propustnost světla. Protože u několika kreativních filtrů jsou použity speciální materiály, nemají tyto filtry antireflexní povrchovou úpravu.
 • HMC (HOYA MULTI COATED)Filtry s povrchovou úpravou HMC jsou uznávány pro svou vynikající schopnost minimalizovat reflexe na povrchu filtru, což má za následek potlačení přesvětlení a neostrosti. Po obou stranách filtrů je aplikována HMC – mnohavrstevná povrchová úprava. Výsledkem je průměrná propustnost světla přes 97 %. Filtry HMC poskytují ostrý, kontrastní obraz s brilantními a vyváženými barvami. Filtry HOYA HMC jsou doporučovány pro zvýšení výkonu současných objektivů.
 • SUPER HMC (SUPER HOYA MULTI COATED)Tyto jedinečné filtry SUPER HMC nabízejí převratný výkon v propustnosti světla a ve vyváženosti barev. Díky unikátní 12 vrstevné povrchové úpravě Super Multicoating je u filtrů Super HMC Skyligt 1B a UV (0) dosaženo vynikající propustnosti světla: 99,7 %Použitím technologie SUPER MULTI COATING jsou povrchové reflexe redukovány téměř na nulovou hodnotu a ve spojení s vysokou propustností světla vám filtry série HMC SUPER umožní úplné využití vašeho objektivu bez jakýchkoli kompromisů při minimálním clonovém čísle. 

Ultra tenký kruhově polarizační filtr série HOYA SUPER HMC má na zadní straně 7vrstevnou (!) povrchovou úpravu Super Multicoating. Pro dosažení perfektní polarizace světla s neutrální vyvážeností barev je použit velmi tenký film vyrobený pomocí nejmodernějších technologických postupů. Nízký, 5 mm vysoký profil kroužku polarizačních filtrů série SUPER HMC vylučuje jakýkoli problém s vinětací a předurčuje tyto filtry pro použití se širokoúhlými objektivy. Na přední straně filtru POL. C. SUPER není závit. K filtru je možné přikoupit nasazovací krytku. Vlastní výzkum a nejmodernější technologické postupy jsou zárukou, že s filtry HOYA SUPER HMC získáte bezkonkurenčně špičkovou, profesionální kvalitu.

 • PRO 1Tyto vynikající filtry nabízejí převratný výkon v propustnosti světla a barevném vyvážení. Nová technologie umožňuje firmě HOYA vyrábět pro filtry Skylight, UV a PL 1 mm (!) tenké, tvrzené sklo s mimořádnými vlastnostmi. Sklo je nasazeno v super tenkém 3mm kroužku se závitem na přední straně. Tenký kroužek zamezuje vinětaci a v kombinaci se sklem o síle 1 mm je o 40 % lehčí než standardní modely. Díky 12vrstevné povrchové úpravě Super Multicoating je dosaženo vynikající propustnosti světla: 99,7 % !
 • PRO 1 DIGITALTato série filtrů používá stejné optické sklo tenké 1 mm jako série PRO 1. Nová mnohavrstevná povrchová úprava filtrů je specielně vytvořena pro digitální kamery se senzory CCD nebo CMOS, velmi citlivými na reflexe. Toto odražené světlo může znehodnotit Vaše fotografie. Neriskujte znehodnocení Vašich fotografií používáním nekvalitních filtrů bez povrchové úpravy.

Zkratky u filtrů Marumi

 • DHG – Digital Hi Grade - Digital High Grade - základní řada filtrů vyvinutá pro potřeby snímacích čipů digitálních fotoaparátů. Nízký saténově hladký rámeček, kvalitní sklo se začerněnou hranou, velmi kvalitní antireflexní vrstvy...
 • Super DHG - Super Digital High Grade - vyšší řada filtrů vyvinutá pro potřeby snímacích čipů digitálních fotoaparátů. Nízký saténově hladký rámeček, kvalitní sklo se začerněnou hranou, vysoce kvalitní antireflexní vrstvy, vodu a oleje odpuzující vrstva...
 • EXUS - EXperiencel Ultimate Specification - nejvyšší řada filtrů MARUMI vyvinutá pro potřeby nejnovějších digitálních zrcadlovek - novinka roku 2014 patentované ukotvení vysoce kvalitního skla v matněném 6,3mm nízkém rámečku, antireflexní vrstvy nejvyšší kvality, vodu a oleje odpuzující vrstva, antistatické vrstvy, u C-PL teflonový povlak rámečku, sklo 2,0mm silné nejvyšší kvality s ultra nízkou odrazivostí (max. 0,3% v případě UV filtru; max. 0,6% u C-PL)

 

 • MC - Multi Coating - antireflexní vrstvy multi – několik, super multi – ještě víc
 • RC - základní antireflexní úprava
 • C-PL – Cirkulární Polarizační Filtr

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím