Výtvarná makrofotografie / 5. kolo fotosoutěže odstartovalo Blog

Výtvarná makrofotografie / 5. kolo fotosoutěže odstartovalo

Martin LukešAktualizováno: 5. 5. 2015 v 9:18 • Rubrika: Blog

Ti, kdo pravidelně sledují naší Galerii a celoroční vzdělávací projekt Rok s Megapixelem, si jistě všimli nového tématu fotosoutěže. První májový den odstartovalo další kolo, tentokrát na téma VÝTVARNÁ MAKROFOTOGRAFIE.

Jaterník podléška x

Jana Zoulová / Jaterník podléška

FOTOSOUTĚŽ VÝTVARNÁ MAKROFOTOGRAFIE

Ne každý se tomuto tématu věnuje a tak by se asi slušelo trochu vysvětlit, o co v soutěži půjde. Žánr makro vychází všeobecně z fotografování detailů. Jde tedy o miniaturní svět, který je většinou skrytý lidskému zraku. Tento žánr v podstatě nemá žádné hranice. Tou jedinou je fantazie fotografa. Žánr makro má většina lidí spojený s focením kytiček a broučků, tedy fauny a flory. V detailu se ale dají fotografovat struktury, ať už umělé, ale třeba i abstrakce, technické detaily atd. Abychom to ale trošku ztížili, přidali jsme do zadání soutěže slovíčko „VÝTVARNÁ“.

Stříbrná poezie
Jaroslava Melicharová / Stříbrná poezie

No a co si pod tímto spojením představit? Je to docela prosté. Soutěžní fotografie by měly zaujmout především výtvarnou stránkou. Toho může autor docílit mnoha prostředky. Většina z nich vychází z malířství a výtvarného umění. Pracovat můžete s perspektivou, barvami, hloubkou ostrosti, dynamikou, světlem a světelnou atmosférou, dále se stíny, liniemi, geometrickými tvary atd.

Soudržnost
Petr Chalupa / Soudržnost

Než nahrajete snímek do soutěže, zeptejte se sami sebe – stála by tato fotografie za to, zvětšit ji alespoň do formátu 60x40 cm, zarámovat a pověsit na zeď? Pokud ano, bez toho aniž byste se za tuto dekoraci museli stydět, pak je to výtvarná fotografie. No a jestli na konci soutěže budete mít chuť to opravdu zrealizovat, nezapomeňte, že nově nabízíme služby on-line sběrny, stejně jako fine art tisk, velkoformátový tisk, tisk na plátno a rámování foto-obrazů.

Trošku abstrakce :-)
Radek Jonát / Trošku abtsrakce

Soutěž končí o půlnoci 31.5.2015 a vyhodnocovat ji bude garant měsíce Viktor Sýkora. Pokud si chcete poslechnout něco o tvorbě pana Sýkory, můžete 21.5.2015 navštivit jeho besedu. Ta se uskuteční na naší pražské prodejně v Holešovicích, stejně jako právěprobíhající výstava jeho fotografií.  V následujícím měsíci se budeme věnovat focení KRÁLOVSTVÍ ZVÍŘAT a garantem červnového kola bude populární fotograf fauny celého světa Petr Bambousek.

MINIMAL
Tom Karola / Minimal

Úvodní foto: Petra Tomaštíková / Kouzlo barevVložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené produkty

Doporučené stránky

  • Jak fotit makro

    Přestože počátky makrofotografie sahají hluboko do historie, skutečnou popularitu si tento žánr našel až dnes. Jedním z hlavních důvodů je především…

  • Výtvarná makrofotografie

    Makro bylo v loňské soutěži jedním z nejoblíbenějších měsíčních témat, čemuž napovídal i počet soutěžních fotografií, které jsme do Galerie vložili.…

  • Svět pod lupou

    Makro fotografie patří bezesporu k jednomu z nejvýtvarnějších a zároveň nejkreativnějším žánrům vůbec. Dá se říci, že jedinou hranicí makra je lidská…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc
Rozumím