Výtvarná makrofotografie - inspirujte se v Galerii Blog

Výtvarná makrofotografie - inspirujte se v Galerii

Martin LukešAktualizováno: 4. 10. 2019 v 9:49 • Rubrika: Blog

Pro všechny, kterým chybí nápad na to, jak se vypořádat s květnovým měsíčním tématem, kterým je VÝTVARNÁ FOTOGRAFIE, jsme připravili malou inspiraci z naší Galerie. Tam je mimochodem opravdu z čeho vybírat. Makro je všeobecně žánr, který v podstatě nemá žádné mantinely a tentokrát uspějí jen ti opravdu nejkreativnější fotografové.Ranní probuzení ...
Jana Kubíčková / Ranní probuzení

Nádherné světlo, barevná tonalita a kompozice. To jsou prvky, které dělají z fotografie doslova výtvarný skvost. Velkou měrou se na tom podílí také bokeh, o který se zasloužil starý manuální objektiv Trioplan 50/2.9. To je jasný důkaz toho, že dobrá fotografie není jen o nejmodernější technice. Naopak kouzlo staré optiky je v podobných případech k nezaplacení.

Bubliny.....
Robert Janda / Bubliny

Výtvarně zajímavé abstrakce jsou velmi častým námětem makrofotografií. Pokud je navíc snímek postaven na zajímavém barevném kontrastu a geometrických tvarech a křivkách, u diváka to musí fungovat. Podobné abstraktní obrazy jsou stále populárnějším motivem jako výzdoba interiéru. Hlavním důvodem je asi to, že se nikdy neokoukají.

Le nom de la rose
Vladimír Brabec /  Le nom de la rose

Dalším zajímavým motivem mohou být detaily květin a flory všeobecně. Struktury a záhyby, které jsou pro lidské oko jen velmi těžko postřehnutelné mohou na zvětšenině rozehrát rytmus který je z výtvarného hlediska velmi zajímavý. Výhodou je, že pro podobné záběry nemusíte cestovat nikam daleko, stačí na zahrádku před domem, případně do nejbližšího květinářství.

Žárovka
Miloš Štěrba / Žárovka

Neméně oblíbenými motivy jsou technické detaily. I na první pohled fádní věci denní potřeby mohou v detailu působit velmi zajímavě. Zvláště pokud se využije nějaké dramatické nasvícení, sladí se to barevně a rozehraje se hra stínů, linií a křivek.


Když Francouz dojedl...
Dušan Axmann / Když Francouz dojedli

Z výtvarného hlediska mohou vypadat také velmi dobře nejrůznější struktury a to jak umělé, přírodní, nebo dokonce živé. I tyto snímky patří k velmi častému námětu foto obrazů a interiérových dekorací. A dokonce nemusí být fotografie ani barevná, když má dost silný motiv, který zaujme i bez barev.

Ze života hmyzu
Radomír Pekarík / Ze života hmyzu

Jedním z nejslavnějších dokumentů pojednávajících o životě hmyzu je francouzský film MIKROKOSMOS. Následující fotografie hmyzu na stéble trávy v protisvětle je námětově podobná plakátu právě k tomuto krásnému filmu. U podobných fotografií se vyplatí pracovat se světlem, barvami, hloubkou ostrosti a především pak zajímavou perspektivou. Je zřejmé, že komu vadí hmyz, tak si asi podobný snímek jako zvětšeninu na zeď nepověsí. Ale to je samozřejmě věcí vkusu. V každém případě je to výtvarně velmi zajímavý snímek.

Když mráz začne zamykat potoky
Miloslava Ludvíková /  Když mráz začne zamykat potoky

Dalším zajímavým snímkem, který by mohl inspirovat mnohé soutěžící, je abstraktní motiv popraskaného ledu na zamrzlém potůčku. Zimě už ale definitivně odzvonilo, takže v současné době budete tento motiv v přírodě jen těžko hledat. Na druhou stranu plastová nádoba s vodou a mrazák jsou rekvizity, které lze najít v každé běžné domácnosti. Mikroskopický svět tajících vloček a bublinek zamrzlých v ledu, působí úchvatně.

štramák pražský
Mirka Brázdováštramák pražský

Jedním z nejčastějších námětů makrofotografií asi je a nejspíš i zůstane svět květin. Na druhou stranu čím fádnější je motiv, tím kreativněji by měl fotograf přistupovat k jeho zpracování. Využít se k tomu dá především světlo, stíny, barvy, kompozice, hloubka ostrosti, ohnisková vzdálenost, a v neposlední řadě i perspektiva a úhel pohledu. A uznejte sami, že na tomto snímku tulipánu je pracováno se vším.

Nezapomeňte že uzávěrka květnové soutěže končí 30.5.2015. a v červnu se budeme věnovat KRÁLOVSTVÍ ZVÍŘAT . Během celého dubna můžete navštívit výstavu fotografii garanta soutěže Viktora Sýkory, nebo můžete přijít osobně 21.5.2015 na jeho besedu. Ta se koná stejně jako výstava na naší pražské prodejně v Holešovicích.

Pro všechny, kdo by se chtěli zlepšit v tomto žánru, máme také speciální nabídku celodenního KURZU MAKROFOTOGRAFIE s 30% slevou, který proběhne tento čtvrtek v Praze.

Titulní foto: Monika Zaklaiová / Jarní sen

 Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené produkty

Doporučené stránky

 • Jak fotit makro

  Přestože počátky makrofotografie sahají hluboko do historie, skutečnou popularitu si tento žánr našel až dnes. Jedním z hlavních důvodů je především…

 • Výtvarná makrofotografie

  Makro bylo v loňské soutěži jedním z nejoblíbenějších měsíčních témat, čemuž napovídal i počet soutěžních fotografií, které jsme do Galerie vložili.…

 • Svět pod lupou

  Makro fotografie patří bezesporu k jednomu z nejvýtvarnějších a zároveň nejkreativnějším žánrům vůbec. Dá se říci, že jedinou hranicí makra je lidská…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Košík

Způsoby doručení

 • Denní doručení PPL 129 Kč
 • Kurýr od 249 Kč
 • Osobní odběr v Zásilkovně 99 Kč
 • Osobní odběr (Praha, Brno, Ostrava) Zdarma

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Kontakt

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím