Výtvarná makrofotografie - inspirujte se v Galerii Blog

Výtvarná makrofotografie - inspirujte se v Galerii

Martin LukešAktualizováno: 11. 5. 2015 v 9:27 • Rubrika: Blog

Pro všechny, kterým chybí nápad na to, jak se vypořádat s květnovým měsíčním tématem, kterým je VÝTVARNÁ FOTOGRAFIE, jsme připravili malou inspiraci z naší Galerie. Tam je mimochodem opravdu z čeho vybírat. Makro je všeobecně žánr, který v podstatě nemá žádné mantinely a tentokrát uspějí jen ti opravdu nejkreativnější fotografové.Ranní probuzení ...
Jana Kubíčková / Ranní probuzení

Nádherné světlo, barevná tonalita a kompozice. To jsou prvky, které dělají z fotografie doslova výtvarný skvost. Velkou měrou se na tom podílí také bokeh, o který se zasloužil starý manuální objektiv Trioplan 50/2.9. To je jasný důkaz toho, že dobrá fotografie není jen o nejmodernější technice. Naopak kouzlo staré optiky je v podobných případech k nezaplacení.

Bubliny.....
Robert Janda / Bubliny

Výtvarně zajímavé abstrakce jsou velmi častým námětem makrofotografií. Pokud je navíc snímek postaven na zajímavém barevném kontrastu a geometrických tvarech a křivkách, u diváka to musí fungovat. Podobné abstraktní obrazy jsou stále populárnějším motivem jako výzdoba interiéru. Hlavním důvodem je asi to, že se nikdy neokoukají.

Le nom de la rose
Vladimír Brabec /  Le nom de la rose

Dalším zajímavým motivem mohou být detaily květin a flory všeobecně. Struktury a záhyby, které jsou pro lidské oko jen velmi těžko postřehnutelné mohou na zvětšenině rozehrát rytmus který je z výtvarného hlediska velmi zajímavý. Výhodou je, že pro podobné záběry nemusíte cestovat nikam daleko, stačí na zahrádku před domem, případně do nejbližšího květinářství.

Žárovka
Miloš Štěrba / Žárovka

Neméně oblíbenými motivy jsou technické detaily. I na první pohled fádní věci denní potřeby mohou v detailu působit velmi zajímavě. Zvláště pokud se využije nějaké dramatické nasvícení, sladí se to barevně a rozehraje se hra stínů, linií a křivek.

Lovec perel
Petr Šedý / Lovec perel

K častým námětům makrofotografů patří také miniaturní svět zvířat. Většina snímku ale vyzní moc popisně, než aby se dalo mluvit o výtvarné fotografii. Může jít o nádherné záběry, ale to výtvarno tam chybí. Pokud ovšem autor fotografii neoživí. Mnohdy stačí základní výrazový prostředek, kterým je hloubka ostrosti a zajímavý bokeh a rázem je z popisné fotografie výtvarný skvost. I zde se o fantastické pozadí postaral dědeček mezi objektivy Primoplan 58/1,9.

Když Francouz dojedl...
Dušan Axmann / Když Francouz dojedli

Z výtvarného hlediska mohou vypadat také velmi dobře nejrůznější struktury a to jak umělé, přírodní, nebo dokonce živé. I tyto snímky patří k velmi častému námětu foto obrazů a interiérových dekorací. A dokonce nemusí být fotografie ani barevná, když má dost silný motiv, který zaujme i bez barev.

Ze života hmyzu
Radomír Pekarík / Ze života hmyzu

Jedním z nejslavnějších dokumentů pojednávajících o životě hmyzu je francouzský film MIKROKOSMOS. Následující fotografie hmyzu na stéble trávy v protisvětle je námětově podobná plakátu právě k tomuto krásnému filmu. U podobných fotografií se vyplatí pracovat se světlem, barvami, hloubkou ostrosti a především pak zajímavou perspektivou. Je zřejmé, že komu vadí hmyz, tak si asi podobný snímek jako zvětšeninu na zeď nepověsí. Ale to je samozřejmě věcí vkusu. V každém případě je to výtvarně velmi zajímavý snímek.

Když mráz začne zamykat potoky
Miloslava Ludvíková /  Když mráz začne zamykat potoky

Dalším zajímavým snímkem, který by mohl inspirovat mnohé soutěžící, je abstraktní motiv popraskaného ledu na zamrzlém potůčku. Zimě už ale definitivně odzvonilo, takže v současné době budete tento motiv v přírodě jen těžko hledat. Na druhou stranu plastová nádoba s vodou a mrazák jsou rekvizity, které lze najít v každé běžné domácnosti. Mikroskopický svět tajících vloček a bublinek zamrzlých v ledu, působí úchvatně.

štramák pražský
Mirka Brázdováštramák pražský

Jedním z nejčastějších námětů makrofotografií asi je a nejspíš i zůstane svět květin. Na druhou stranu čím fádnější je motiv, tím kreativněji by měl fotograf přistupovat k jeho zpracování. Využít se k tomu dá především světlo, stíny, barvy, kompozice, hloubka ostrosti, ohnisková vzdálenost, a v neposlední řadě i perspektiva a úhel pohledu. A uznejte sami, že na tomto snímku tulipánu je pracováno se vším.

Nezapomeňte že uzávěrka květnové soutěže končí 30.5.2015. a v červnu se budeme věnovat KRÁLOVSTVÍ ZVÍŘAT . Během celého dubna můžete navštívit výstavu fotografii garanta soutěže Viktora Sýkory, nebo můžete přijít osobně 21.5.2015 na jeho besedu. Ta se koná stejně jako výstava na naší pražské prodejně v Holešovicích.

Pro všechny, kdo by se chtěli zlepšit v tomto žánru, máme také speciální nabídku celodenního KURZU MAKROFOTOGRAFIE s 30% slevou, který proběhne tento čtvrtek v Praze.

Titulní foto: Monika Zaklaiová / Jarní sen

 Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené produkty

Doporučené stránky

  • Jak fotit makro

    Přestože počátky makrofotografie sahají hluboko do historie, skutečnou popularitu si tento žánr našel až dnes. Jedním z hlavních důvodů je především…

  • Výtvarná makrofotografie

    Makro bylo v loňské soutěži jedním z nejoblíbenějších měsíčních témat, čemuž napovídal i počet soutěžních fotografií, které jsme do Galerie vložili.…

  • Svět pod lupou

    Makro fotografie patří bezesporu k jednomu z nejvýtvarnějších a zároveň nejkreativnějším žánrům vůbec. Dá se říci, že jedinou hranicí makra je lidská…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 300 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím