Recenze Wacom Cintiq 22HD

Zpět na detail

Jan Krásný

Recenzoval:
Jan Krásný Další recenze

Wacom Cintiq 22HD máme Skladem 3ks za 48 990 Kč
Koupit

Nahoru

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Kvalitní zpracování a pevná konstrukce
  • Výborné pozorovací úhly a gamut
  • Pohodlné přenastavování polohy
  • Ovládání a dvojice ExpressKeys
  • Příjemný povrch

Co se nám nelíbí

  • Rozměry a široký rámeček kolem displeje
  • Slabší antireflexní úprava

Nahoru

Představení Wacom Cintiq 22HD

Konstrukce

Tablety Cintiq od svého počátku směřovaly k lidem, co potřebují skutečný pracovní nástroj. Nesou odkaz prosvětlovacích stolů a rýsovacích prken architektů a inženýrů, které postupně nahrazoval. To se do dnes odráželo i ve vzhledu nejvyšších řad. Ty na první pohled zaujmou svojí robustní konstrukcí. Displej je v širokém rámu, kolem kterého je ještě panel s ovládacími prvky. Zezadu celý tablet zapadá do stojanu na dvojrozměrném kloubu a je upevněn do vodorovné polohy sadou šroubů. Na někoho to může působit až zbytečně mohutně, nepatřičně. Obzvláště v kontrastu s jemnou a precizní funkcí, kterou zařízení zprostředkovává.

Je třeba si ale uvědomit, že tablet vám slouží v mnoha případech jako stůl, o který opíráte svojí ruku, navíc několikrát za den musíte změnit jeho polohu. Zároveň nejen že můžete tablet mít ve spolu s ním dodávaném stojanu, ale spousta výtvarníků volí i možnost připevnit ho do nastavitelného ramene. Tablet totiž umožňuje připevnění na normovaný VESA úchyt a to vám umožňuje pracovat i ve stoje - což mi každý profesionál dá za pravdu, uleví občas vaší páteři.

Co mi ovšem úplně nevyhovuje je řešení kabelů tvrdým přivedením do vnitřku tabletu. Ztrácíte tak možnost v případě nějakého problému si kabel snadno vyměnit. Soustava kabelů je klasická, kterou výtvarníci již povětšinou znají. DVI video kabel, propojující zobrazovací část tabletu s počítačem. Pak tu máme zdrojový kabel, který je napojen do adaptéru vlastní koncovkou, na který až pak připojíme standardizovaný. Nakonec tu máme USB 2.0 kabel, který se stará o komunikaci ovladačů s digitizérem (dotyková plocha), ovládáním, zvukem a bočním USB výstupem.

 Vzadu na stojanu má tablet  dvě páky, s pomocí kterých můžete tablet polohovat.  Přiznám se, že s ohledem na velikost a váhu (úctyhodných 8,5 Kg!) celého zařízení jsem z tohoto měl trochu obavy.  Zbytečně. Natočení displeje se ovládá neuvěřitelně pohodlně a i když mám poměrně hrubý, dřevěný stůl, válečky na zadních nohou snadno umožňují v okamžiku přejít z plohy monitoru do polohy tabletu a zpět.

To je hodně důležité. Polohovat budete často. Když si tablet rozložíte na stůl, budete ho chtít mít co nejblíže k sobě. Tak zřejmě, stejně jako já, budete kreslit, skicovat, navrhovat. Tady je první rozdíl oproti Intuosu (tedy tabletu bez displeje), na který jsem byl předtim zvyklí a který používám při své práci. Klávesnici si už nedáte "za tablet", přes který se natahujete ke klávesovým zkratkám. Kam tedy s ní? V mém případě ji Cintiq vytlačil ze stolu do klína. Případně úplně pryč. O tom ale níže.
Samozřejmě pokud pak chcete sledovat film, být na internetu nebo přistupovat k PC běžným způsobem, horizontální poloha tabletu a klávesnice v klíně není způsob jak to chcete dělat. Takže zpět rolujete tablet do polohy monitoru. Proto je naprosto zásadní, aby se tohle dělo co nejsnažším způsobem. Z mého pohledu - bez problémů.

Co ale opět vidím jako drobný nedostatek a co by byl pro mě jeden z důvodů později přejít také na přichycení do ramene, je nemožnost mít displej v 90° vertikální rovině - tak jako monitor. Cintiq je nakloněný mírně do zadu.

Displej a digitizér

Displej je parádní. H-IPS displej, pro práci (a 21,5" úhlopříčku) plně dostačující Full HD (1920 x 1080) a 72 % Adobe RGB (99% sRGB) gamutu. Čeho si hned všimnete jsou pozorovací úhly a jednotné zobrazení plochy. Tady není snad jediná věc, kterou by člověk vytknul. Jako grafik jsem právě na tyto vlastnosti hodně náročný a můžu s klidem říct, že Cintiq 22HD patří mezi to nejlepší co jsem viděl a ani v extrémních úhlech nevidíte změnu barev. Stejně tak kalibrace barev je výborná. Pod vrstvou displeje je možné vidět síť bodů digitizéru, práci to ale nikterak nevadí. S tím se dostávám k těm horším vlastnostem. Rozhodně nedoporučuji postavit si tablet proti oknu.

Sklo displeje není lesklé. Je polomatné. To je výborné pro kreslení, protože pero není bržděno povrchem a ani po něm nepříjemně neklouže. Protože jde o solidní pracovní nástroj a je třeba, aby tedy bylo jeho vrchní sklo silnější, může se mezi ním a LCD panelem přímé světlo odrážet.  Stručně a jednoduše řečeno, pod přímým světlem toho na monitoru moc neuvidíte. To je samozřejmě problém takřka všech monitorů a základní pravidlo naší profese - nestavět si displej proti oknu. I tak bych uvítal větší důraz na antireflexní úpravu, která v novějších verzích je už vcelku dobře odladěna.

Cizí slova - Parallax, lag a jitter

Když se řekne vzdálenost skla a panelu, asi každému grafikovi, co se v problematice tabletů s displejem orientuje vyskočí v myšlenkách parallax a lag. O co jde. Parallax je negativní fyzická vlastnost tabletu, kdy tablet snímá přesnou polohu pera na dotykové ploše, ale naše oko, hledící na hrot pera vidí skrze sklo pod úhlem polohu dotyku jinde. Jednodušeji řečeno, díky tloušťce skla vidíte dotyk pera jinde, než kde skutečně je (viz obrázek).

Je to u Cintiqu 22 HD problém? Je i není. Naprosto objektivně mohu říct, že si té vzdálenosti pera od displeje všimnete. Vyndal jsem zařízení z krabice - připojil ho k mému PC a "vyskočila" na mě automaticky nabídka kalibrace. Odmítl jsem. Byl jsem zvědavý, do jaké míry právě tento nešvar všech větších tabletů bude problém. A odpověď? Prakticky vůbec. I přesto je skvělé, že narozdíl od levnějších značek Wacom kalibraci umožňuje.

To samé lag. Tedy zpoždění kurzoru za hrotem pera. Můžete si ho všimnout při rychlých tazích, ale při práci je naprosto zanedbatelný a nevnímáte ho.

Méně lidí ví, co je jitter, ale z pohledu ilustrátora je hodně podstatný. Jedná se o nepříjemnou vlastnost Windows. Ta je způsobená interpretací diagonálního pohybu kurzoru jako průměrem mezi pohybem po ose X a Y - tedy podobně jako že schody jsou v průměru šikmá plocha.

U myši to není až takový problém, ale u kreslícího tabletu se tento nešvar projeví naplno. Mnoho z nás si tak kolikrát řeklo, že naše linky jsou při pomalejším kreslení nepříjemně zubaté, i když při práci s tužkou takový problém nemáme. To je právě onen jitter. Trpí na to všechny tablety, které jsem dodnes vyzkoušel. Surface, Genius, tablety levných značek z Číny. A tady bych chtěl právě vyzdvihnout Wacom. Již před časem si této skryté vlastnosti všiml a začal ji ve svých ovladačích obcházet a napravovat. Proto z mého pohledu pocit z práce s Wacomem je naprosto jiný, než s ostatními značkami.

(moje rychlá skica v programu Autodesk Sketchbook Pro)

Ovládání

Dodávané pero je tu klasický Grip Pen a tak, stejně jako já, si můžete být jistí, že vám bude fungovat i pero např. z Intuos 4 (testováno). Pokud tedy máte třeba "Classic Pen" jako já, který se mi lépe drží v ruce, můžete ho použít i zde. Tohle dodržování vlastních standardů rozhodně vítám. Pero dodávané s tabletem nabídne dneska už vcelku standardních 2 048 úrovní přítlaku. Co jsem ale nově začal využívat oproti Intuosu byla guma - perfektní věc, a hlavně rozeznávání úhlu pod kterým pero k tabletu přikládáte.

Již jsem trochu zmínil, že klávesnici budete moci "zahodit". Na mém Intuosu jsem postranní ovládací panel nepoužil téměř nikdy. Vždy jsem si vystačil s levou rukou na klávesnici a pravou na peru. Tady je tomu přesně naopak. Okamzitě jak jsem položil tablet do kreslící polohy, chytil jsem se ho po straně, kde jsou ovládací prvky a naprosto podvědomě začal hledat funkční klávesy (Alt, Shift, Ctrl, Mezerník). Ovládací tlačítka (ExpressKeys) jdou po obou stranách, takže jakmile jsem zjistil, jak snadno to jde, skočil jsem do nastavení a přiřadil si i všechny menu zkratky: Zpět, Vpřed, Uložit, Nová vrstva... Výborné je, že stejně jako u jiných Wacom tabletů si můžete nastavit pro každý program jinou sadu kláves.

Za samostatnou zmínku stojí scroll. Přiznám se, že jsem nejdřív nevěděl, kde ho najdu. Ale je na tom nejchytřejším místě - vzadu. Asi si teď říkáte: "Jak vzadu?" Představte si, že chytíte tablet z obou stran do rukou. Palec máte na funkčních klávesách, zbylé prsty - na scrollu. Chytré, intuitivní. Středovým tlačítkem pak klasicky přiřazujete funkci kterou má plnit - procházet vrstvy, scrollovat/zoomovat, měnit velikost štětce...

Shrnutí

Raději bych závěrečnou část nazval "Strhnutí".  To je přesně to, čím totiž pro mě Wacom Cintiq 22HD je. Zapomeňte na všechny ty technikálie a vlastnosti, o kterých jsem do teď psal. Úplně.
Představte si, že jako já dostanete v 5 odpoledne bez mála desetikilovou obří (35x60x150cm) krabici a tu si dovezete domů. Jasně, trochu mě děsilo, co mě vlastně čeká. Tablet jsem vybalil, během asi pěti minut sestavil a "píchnul" k počítači. Sednul jsem si k němu, spustil Sketchbook Pro a odtrhnul jsem se v půl 1 ráno.

Naprostá přirozenost. Je to úplně něco jiného, než když máte klasický tablet bez displeje. Ten je výborný na grafiku, nějaké ty rychlé úpravy a retuše, ale při ilustracích jsem měl vždy pocit, že s tím trochu bojuji. Přeci jen kreslíte jinde, než kam koukáte. U Cintiqu vůbec. Přehazujete si hrot s gumou na peru, mícháte barvy za chodu, pomocí klávesy v mžiku přepínáte kapátko se štetcem, jedete naplno. Tohle není periferie k vašemu PC. Je to plnohodnotné výtvarné médium, plátno - štětec. 

Wacom Experience Centre

Ostatně, přijďte si ho sami vyzkoušet. Včetně dalšího příslušenství. Zjistěte, jak se na něm pracuje v Autodesk Sketchbook Pro, Corel Painter a dalších. V pražské prodejně jsme jako jediní společně s firmou Wacom otevřeli 1. Wacom Experience Centre, kde najdete kompletní sortiment Wacom a možnost otestovat si všechno na "nabušených" pracovních stanicích Mac/PC.

 

 

Nahoru

Parametry

Ostatní
Značka: Wacom
 
Fyzikální specifikace
Rozměry v mm: 650 × 400 × 55
Hmotnost: 8500 g
 
Grafický tablet
Typ: Displej
Řada: Cintiq
Velikost: 22"
Rozlišení displeje: 1920 × 1080 px (Full HD)
Počet barev displeje: 16,7 milionů
Pokrytí Adobe RGB: 72 %
Počet úrovní přítlaku: 2048
Rozlišení snímací vrstvy: 5080 lpi
Velikost pracovní plochy v mm: 479 × 271
Technologie displeje: H-IPS
Napájení: Ze sítě
Rozhraní: DVI, USB, USB 2.0
Ostatní výbava: Tlačítka
Pero: Grip Pen
Typ pera: tlaku citlivé, bezdrátové, bez baterie
Maximální náklon pera: 40°
Úrovně náklonu pera: 60
Technologie pera: elektromagnetická rezonance
Poměr stran displeje: 16:9
Jas displeje: 230 cd/m²
Kontrast displeje: 1000:1
Odezva displeje: 14 ms
Pozorovací úhly (horizontálně / vertikálně): 178° (89°/89°) H, (89°/89°) V
Obsah balení: displej, stojan, pero, náhradní hroty, DVI-D video a USB kabel, napájecí adaptér, software, návod

Kompletní parametry Sbalit parametry

Nahoru

Vybrané příslušenství

Vybrali jsme pro vás příslušenství, které by vám určitě nemělo chybět.

Všechno vybrané příslušenství
pro Wacom Cintiq 22HD

Wacom Cintiq 22HD Wacom Cintiq 22HD máme Skladem za 48 990 Kč Koupit

Nahoru

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím