Všechny objednávky nad 500 Kč doručíme zdarma! Naše prodejny jsou otevřené jen pro výdej internetových objednávek.

Wacom Intuos, Cintiq nebo iPad: Jak vybrat grafický tablet Fotoporadna

Wacom Intuos, Cintiq nebo iPad: Jak vybrat grafický tablet

Eliška Podzimková, Lukáš BlahutAktualizováno: 28. 5. 2019 v 11:59 • Rubrika: Fotoporadna

Eliška Podzimková patří v současné době mezi nejzajímavější ilustrátorky, animátorky a umělkyně. V samém počátku její tvorby to byla snaha jen fotografii ozvláštnit svou kresbou. To platí dodnes. Každá fotografie je tvořena expozicí, kde si Eliška libovolně inscenuje postavu dle uvážení. Potom v grafickém editoru fotografii poupraví smazáním nějaké přebytečné věci a začne do ní vkreslovat pomocí tabletu své nápady. Jak začínala a na jakém tabletu pracuje dnes, o to se s námi podělila v následujícím článku.

Sama jsem kdysi začínala na grafickém tabletu od firmy Wacom. Byl to ten klasický černý, relativně malý a bez displeje. Naučit se kreslit takzvaně do prázdna a koukat při tom na obrazovku monitoru je velký nezvyk a trvá to nějaký ten týden, než tomu přijdete na kloub, ale jde to. 

Není to jen o kreslení

Každopádně grafický tablet mi otevřel dveře do úplně nového světa. Kombinování fotografie a grafiky/ilustrace mi přijde jako ideální médium, které kloubí realitu a fantazii.  Grafický tablet ale určitě není jen pro kreslení. Mně osobně je sympatické používat pero jako myš i při některých dalších aktivitách - animaci, úpravě fotek apod. Ruka není tolik v křeči, jako když drží myš a pohyby perem jsou určitě přesnější. 

Když hodně cestujete

Jelikož neustále jezdím tam a sem a práci si vozím s sebou, objednala jsem si před rokem a půl také nový iPad 6, který podporuje Apple Pen. iPad je ideálním řešením na cesty. I když mi prozatím práce v něm nenahradí celý proces na notebooku ve Photoshopu, protože některé funkce prostě aplikace nepodporují… Například hodně pracuji s texturami místo s plochou barvy a to je na iPadu celkem složité. Já osobně používám tedy iPad jen k první fázi práce a tím je samotné kreslení kontury a šrafu. Následně převedu kresbu do notebooku a pokračuju ve Photoshopu do finále, to znamená vložení textur, stínování, stíny objektů a barevné sjednocení v Lightroomu. 

Vše v jednom

Nedávno jsem dostala profesionální Wacom Cintiq, už ne ten malý černý, ale s velkým displejem. Mám 16 palcový a na můj vkus je právě kvůli tomu cestování zbytečně velký. Práce na něm je ale skvělá. Konečně vidím pod rukou, co kreslím. Můžu naplno využívat všechny funkce Photoshopu a celý proces dělat na jednom zařízení. Nejčastěji tedy pracuji přímo ve Photoshopu s tabletem od Wacomu a iPad používám jen občas, když si třeba vezmu práci do kavárny, protože kdybych si tam rozložila celé své působiště, tak by asi docela koukali :-)

Za mě je tedy ideální varianta tablet Wacom Cintiq v menší velikosti, aby se pohodlně vešel do batohu. iPad je pro mě dostačující jen pro určité fáze práce. Záleží ale na každém, co plánuje tvořit. Každopádně je vždy dobré si zjistit, jaké aplikace jsou k dispozici a co všechno umí. Já nejčastěji dělám v aplikaci Sketch přímo od Adobe, která umí importovat kresbu i s vrstvami přímo do Photoshopu.

 

 

Shrnutí závěrem

Wacom Intuos klady Wacom Intuos zápory
1. velikost 1. bez displeje, je těžké si na to zvyknout
2. pro začátek super 2. relativně rychle se plocha poškrábe
Wacom Cintiq klady Wacom Cintiq zápory
1. přesnost tužky 1. moc kabelů
2. nastavení pera a kalibrace 2. na mě moc velký
iPad klady 3. občas se stane při pokládání ruky, že tablet začne blikat a zoomovat
1. velikost iPad zápory
2. cena 1. malé možnosti rozlišení kresby
3. funkční i na jiné věci, než na kreslení 2. překlikávání z aplikace do aplikace, abyste dosáhli dobrého výsledku

Jak vytvořit jednoduchou koláž?

 

Chcete se o ilustraci dozvědět víc? Přijďte na kurz ilustrace s Eliškou

V rámci kurzu budete mít příležitost si vyzkoušet, jak taková graficky upravená fotografie vlastně vzniká. V rámci první části se zaměříme na tvorbu foto-materiálu, do kterého budeme následně dokreslovat. Za ideálních podmínek budeme fotit venku, pokud bude pršet, tak máme k dispozici ateliér. Poté se vrhneme na postprodukci s tabletem ve Photoshopu a teoreticky i v Lightroomu. Pro účastníky kurzu budou připraveny tablety Wacom Intuos Pro M.

Přečtete si, co u kurzu říkají naši zákazníci: 

V první části kurzu jsme se vydali na pro nás velmi zajímavé místo poblíž Holešovického přístavu. Tam jsme začali “vytvářet” figurální kompozice a už napřed si vytvářeli představy, jak by mohla zapadnout do našeho nápadu jí výtvarně zpracovat. Jednoduše dokreslit něco zajímavého. Krásné počasí a místo plné zajímavých věcí, jako staré opuštěné lodě se pro nás stávali zdrojem spousty nápadů. Poté jsme se vydali do učebny Megapixelu, kde jsme pomocí tabletu společnosti Wacom začali s úpravami pořízených fotografií v editoru Adobe Photoshop. Díky velice otevřené a neformální atmosféře jsi každý z kurzu mohl odnést pro sebe to nejzajímavější - zkušenost, jak se vlastně taková fotografie dá upravit k “obrazu svému”. Tímto patří velký dík Elišce, která byla vždy po ruce pro každého, kdo se ocitl ve své tvorbě v úzkých.

Zdroj foto: Eliška PodzimkováZobrazeny komentáře (1)

 • 1

  Avatar

  Ďakujem za vaše posty. Tablet jsem kupoval na dvakrát, pokaždé XP-PEN : https://www.xp-pen.com , napřed menší abych zjistil co a jak. Zkušenost - na stole to překáželo, takže se stěhoval do šuplíku a pak vytahoval čím dál míň až se přestal používat úplně. Po dvou letech, kdy jsem se odhodlal pustit do fotek vážněji, jsem investoval do většího a dražšího modelu ( Deco Pro ), ale hlavně jsem si pod stůl dodělal výsuv, nikoliv na klávesnici, ale na ten tablet, takže kdykoliv potřebuji, tak jej mám po ruce a jinak nepřekáží. Po pár peripetiích s ovládači v PS už vše funguje a i když mám jednu z nejlepších myší pro grafiky, tak tablet pro retuše používám vždy. Důležité je si na něj zvyknout, což pokud byl v šuplíku nešlo .

  vodička, 22.08.2020 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Košík

Způsoby doručení

 • Denní doručení PPL 129 Kč
 • Kurýr Messenger od 249 Kč
 • Osobní odběr v Zásilkovně 99 Kč
 • Osobní odběr (Praha, Brno, Ostrava) Zdarma

Doprava zdarma od 500 Kč

Kontakt

Nahrát

Tento web používá pro analýzu návštěvnosti a personalizaci reklam soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace | Nastavení soukromí
Rozumím