Objednávejte bezpečně online! Vše vám přivezeme zdarma až domů!
Naše prodejny také fungují, ale pouze pro výdej internetových objednávek.

Recenze Wacom Intuos Pro M Paper Edition

Zpět na detail

Tomáš Kučírek

Recenzoval:
Tomáš Kučírek Další recenze

Wacom Intuos Pro M Paper Edition máme Skladem >3 ks za 10 590 Kč
Koupit

Nahoru

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • Digitální záznam kresby na papír
 • Pokročilé funkce aplikace Inkspace
 • Rozměry identické jako 14” laptop
 • Relativně nízká váha
 • Špičkové dílenské zpracování
 • Perfektní design
 • Možnost bezdrátového připojení
 • Možnost ovládání prsty
 • Přesnost pera
 • Množství úrovní přítlaku pera
 • Rozpoznání náklonu pera

Co se nám nelíbí

 • Nižší rozlišení při exportu do rastru
 • Nekompatibilita s jinými aplikacemi (kromě Inkspace)
 • Rychlost opotřebení hrotů pera Pro Pen 2

Nahoru

Představení Wacom Intuos Pro M Paper Edition

Není to tak dávno, co jsme si představili nejmenší variantu profesionálního grafického tabletu Wacom Intuos nesoucí označení Pro. Jelikož je sortiment společnosti Wacom široký, na trhu se kromě standardních verzí nachází i provedení nazvané výstižně Paper Edition. Jedná se v podstatě o identické zařízení s přidanou hodnotou ve formě možnosti kreslení skic přímo na papír. To jistě ocení například umělci, kteří rádi cestují na lehko, ale přesto by rádi své nápady uchovali i v digitální podobě. Ne každý je smířený s tím, že mimo tabletu na zádech potáhne i laptop. Dovedu si představit, že využití nalezne také u lidí, kteří jsou zvyklí kreslit na klasický papír a povrch tabletu jim není úplně přirozený. Nakonec může částečně řešit i problém uživatelů majícím potíže s koordinací oka a ruky, kde si velkou část kresby načrtnou na papír a později dokončí na počítači. A protože se mi původní zařízení zamlouvalo a byl jsem s ním spokojený, tak mi pan Megapixel nadělil k otestování i tuto variantu, kterou si v následujících odstavcích ukážeme.

Větší papírový brácha

Odnáším si domů obří papírovou tašku obsahující o něco menší krabici. Po designové stránce se na první pohled od té původní moc neliší. Kruhově ohraničená nápaditá malba dominuje přední straně, zadní strana potom vyobrazuje samotný tablet a technické specifikace. Na pohled druhý si ovšem všimneme výrazně větší tloušťky celého balení. Krabici lze totiž po kratší straně otevřít jako knihu a tím jí rozdělit na dvě části. Po rozevření se naskytne pohled na dva kruhové výřezy. Ty umožňují nahlédnout dovnitř, kde se nachází další krabice (jak jinak), potištěné ilustracemi - jedna černobílou skicou a druhá již finální barevnou kresbou. Líbí se mi nejenom designové provedení, které je jedinečné, ale i logické rozdělení samotného balení. Jeho černobílá část reprezentuje samotné kreslení na papír a obsahuje inkoustové pero Finetip Pen, tři náhradní náplně, praktické pouzdro na pera, svorku na papír Paper Clip, deset kusů papíru formátu A5 a jednoduše ilustrovanou brožuru. Barevná část znázorňující digitální úpravu kresby pak obsahuje samotný tablet, pero Pro Pen 2, stojánek s náhradními hroty, čtyři barevné výměnné kroužky pera, USB-C -> A kabel, vzorník se třemi různými texturami povrchu tabletu a příslušnou brožuru s instrukcemi. Příjemný je také způsob zavírání jednotlivých krabic, který je řešený suchými zipy.

Jak jsem již zmiňoval v úvodu recenze, technické parametry samotného tabletu i pera Pro Pen 2 jsou identické jako u standardního modelu Intuos Pro. Stejně jako u něj, i zde jsou k dispozici různé velikosti tabletu, tentokrát však pouze dvě varianty - střední M a velká L. Design je tak opět velice elegantní, hrany jsou zaoblené a zařízení se příjemně drží v rukách. Oproti dříve testované nejmenší verzi je tato střední znatelně větší a pochopitelně i těžší. Subjektivně mi ale rozdíl ve váze nepřišel tak výrazný, jako ve velikosti samotné. Rozměrově jde konkrétně o 338 × 219 × 8 mm (původní 269 x 170 x 8 mm) a hmotnostně o 700 g (původní 450 g). Odolnost tabletu proti poškrábání a poničení je zajištěna pomocí použitého materiálu - anodizovaný hliník a kompozitní skleněná vlákna. Dalo by se očekávat, že díky velikosti bude zařízení náchylnější na prohyb, který způsobí vydávání nepříjemných zvuků v podobě vrzání. Není tomu tak, kvalita zpracování tabletu je opět na velice vysoké úrovni. Varianta M se liší ještě v počtu programovatelných tlačítek Expresskeys umístěných na přední straně zařízení. Nachází se jich zde celých 8 (6 u verze S). Zbytek je pak již téměř stejný a skládá se z dotykového kroužku Touch Ring se čtyřmi diodami umístěnými po jeho obvodu. V jeho středu nalezneme centrální tlačítko s podsvíceným křížkem měnícím barvy v případě rozpoznání inkoustového pera. Abychom poznali, kam přesně připnout svorku s papírem, je pracovní plocha ohraničena světlými rohy. Kratší hrana tabletu nacházející se blíže k fyzickým ovládacím prvkům pak nabízí tlačítko pro zapnutí/vypnutí zařízení a mechanický přepínač, kterým dle potřeby aktivujeme či deaktivujeme dotykovou funkci. Jelikož plocha pak reaguje i na dotyk prstů, lze ji využít jako obří touchpad. Gesty tak můžeme ovládat nejenom konkrétní grafický software, ale i celý počítač, kdy tablet dokáže nahradit myš. Na protější hraně se pak nachází pouze konektor USB-C pro nabíjení a připojení zařízení k počítači. Když už jsem zmínil nabíjení, tablet samozřejmě obsahuje baterii a lze jej připojit i bezdrátově pomocí technologie bluetooth. Narozdíl od varianty S je zde možná výměna povrchu pracovní plochy tabletu. Dodávaný vzorník pak pomůže určit, která textura je nám nejpřirozenější.

Inkoustové pero Finetip Pen je na první pohled k nerozeznání od pera klasického. Je tvořeno černým matným plastem s pogumovanou částí v místě úchopu. Hrot je krytý víčkem s klipsnou, pero tak lze nosit připnuté k oblečení. Víčko lze navíc nasadit na opačnou stranu pera, což zabrání jeho ztracení. Jako náplň zvolil Wacom černý gelový inkoust. Ten v kombinaci s hrotem o průměru 0,4 mm umožňuje kreslení slabých, avšak dobře viditelných linií. Tři náhradní náplně pak zajistí dostatečně dlouhou výdrž. V případě potřeby lze samozřejmě dokoupit další, a to v balení po pěti kusech.

Jakmile jsme hotovi s kresbou na papír a chceme práci dokončit, nezbyde nám nic jiného, než sáhnout po starém známém Pro Pen 2. To je samozřejmě oproti inkoustovému peru vybavené funkcemi nezbytnými pro kresbu a editaci díla v digitální podobě. Zatímco Finetip Pen mělo po celé délce stejnou tloušťku, Pro Pen 2 se směrem ke špičce s hrotem výrazně rozšiřuje. Použitým materiálem se pak pera prakticky neliší, černý plast je o něco málo lesklejší a pogumovaná vrstva delší. U středně velké varianty tabletu jsou již součástí balení náhradní kroužky, kterými lze barevně odlišit část pera. Co se fyzických tlačítek týče, na boku lze nalézt dvě, která jsou řešená kolébkou. Pomocí dodávaného softwaru pak můžeme každému z nich přiřadit libovolnou funkci. Hrot je, společně s gumou umístěnou na druhém konci pera, schopný rozpoznat celých 8192 úrovní přítlaku. Naklánění pera je zaznamenáno v ±60 úrovních. Nízké hmotnosti je dosaženo především absencí baterie, která díky použité technologii elektromagnetické rezonance není potřeba.

Aby se nám pero někam nezakutálelo, přibalil Wacom ještě originální stojánek. Ten svým unikátním tvarem dovoluje Pro Pen 2 uložit ve dvou polohách. Buďto vodorovně do drážky, anebo svisle do otvoru. Instrukce vyobrazené na spodní straně stojánku nám napoví, že jej lze rozdělit na dvě části. Horní plastovou a spodní, která je vyrobená z broušené oceli. Důvodem je úložný prostor pro náhradní hroty ukrývající se uvnitř stojanu. Těch je tu jako u každého modelu Intuos Pro hned 10, konkrétně 6 standardních a 4 plstěné.

Při cestování se určitě bude hodit dodávané pouzdro na pera. V podstatě se jedná o jednoduchý penál s přihrádkami, jednou malou a dvěma většíma. Pomocí pružných gumových úchytů na boku vnitřní strany v něm lze zafixovat až čtyři pera. Díky jeho délce se bez problémů vejde i svorka určená k uchycení papíru. Hádám, že povrch penálu bude díky použitému materiálu nepromokavý, ale nezkoušel jsem, tak nemohu potvrdit.

Ale jak to funguje?

Protože zpočátku nemusí být úplně jasné, kde a jakým způsobem lze kresbu na papír využít, pokusím se o krátké vysvětlení. Nejprve ale k počátečnímu zprovoznění tabletu. To je velice jednoduché a vyžaduje pouze instalaci ovladačů, nástroje Inkspace a zaregistrování svého Wacom ID. Aplikace Inkspace je jakési centrum sloužící primárně pro import a export všech výtvorů. Její funkce dále zahrnují ukládání do cloudu, organizaci souborů pomocí tagů, sdílení a kolaboraci s přáteli/kolegy, jednoduchou editaci, anebo třeba živý přenos kresby z papíru přímo na monitor počítače. Abychom mohli plně využít veškerý její potenciál, je nutná registrace uživatelského účtu. Po přihlášení pak získáme například přístup ke cloudovému úložišti s kapacitou 5 GB a zpřístupní se funkce, které by jinak nebyly dostupné. Inkspace umožňuje export nejenom do rastrových a vektorových (i vícevrstvých) grafických formátů, ale třeba i konverzi na text či záznam celého pracovního postupu do videa. Jmenovitě se jedná například o formáty jpg, png, psd, svg, doc, txt, nebo mp4. Co trošku zamrzelo, bylo nižší rozlišení při exportu do rastru, ale ten stejně není vhodný na pozdější editaci. Rád bych ještě vypíchnul funkci Live Mode, kde kresba z papíru na monitor probíhá ve stejný moment s nepatrnou prodlevou. K dispozici je i ve webovém prostředí, kde navíc umožňuje kolaboraci několika uživatelů, kteří mohou současně pracovat na stejném projektu a vidět tak veškeré změny v reálném čase. To zní jako fajn věc. Aplikaci Inkspace lze též stáhnout do mobilního zařízení s operačním systémem Android nebo iOS a mít tak přístup ke cloudovému úložišti odkudkoliv.

Ještě bych podotknul, že při kreslení na papír lze k synchronizaci obsahu využít pouze a jenom aplikaci výrobce. V praxi to znamená, že není možné naimportovat soubor například přímo do Photoshopu, nebo očekávat, že se kresba bude propisovat rovnou do Illustratoru. Vždy je nutné soubory nejprve stáhnout do Inkspace, poté exportovat do požadovaného formátu a až potom otevřít v příslušném softwaru.

Samotná práce s tabletem je velmi intuitivní. Jakmile se s inkoustovým perem přiblížíme na určitou vzdálenost pracovní plochy/papíru, aktivuje se režim kresby na papír. To poznáme tak, že se na centrálním tlačítku uprostřed Touch Ringu rozsvítí zelený křížek. V momentě, kdy se perem dotkneme papíru se barva křížku změní na modrou. Neznamená to nic jiného, než že tablet započal se záznamem a byl vytvořen nový soubor. Od této chvíle se veškerá aktivita ukládá do vytvořeného souboru, který může mít jak jednu, tak i více vrstev. Pro vytvoření nové vrstvy stačí dvojitě poklepat na tlačítko, které zabliká a zůstane svítit modře. Wacom uvádí, že počet vrstev není omezen. Pokud jsme s prací hotovi, stačí pouze stisknout stejné tlačítko, které tentokrát změní barvu zpět na zelenou. Tím se původní práce uloží a vytvoří nový soubor, kde můžeme začít s čistým listem papíru. Tablet dokáže uchovat až 1000 jednovrstvých a 200 vícevrstvých projektů. Výhodou je, že lze použít jakýkoliv druh papíru, a dokonce i slabý sešit nebo poznámkový blok. Pero přestává být rozpoznáváno až při znatelně silnější vrstvě papíru.

Jelikož je pero Pro Pen 2 včetně hrotů identické jako u varianty Intuos Pro S, doporučuji přečíst si původní recenzi, kde se jím zabývám detailněji.

A stojí vůbec za ty prachy?

Já myslím, že stojí. Kdo už je léta zvyklý na tužku a papír, tomu produkt nebude cizí a bude z něho nadšený. Majitelům standardního tabletu Intuos Pro (2017) bych v případě zájmu doporučil koupi veškerého příslušenství samostatně. Získají tak zařízení s identickými funkcemi a nebudou muset řešit, co s původním tabletem. Přechod z varianty S je potom na individuálním uvážení. Záleží na preferencích, ale vzhledem k tomu, že je Mko sice stejně velké, avšak rozhodně tenčí a lehčí než čtrnáctipalcový laptop, nebude překážet v žádném batohu.

Nahoru

Parametry

Fyzikální specifikace
Rozměry v mm: 338 × 219 × 8
Hmotnost: 700 g
 
Ostatní
Značka: Wacom
 
Grafický tablet
Typ: Tablet
Řada: Intuos Pro
Velikost: Střední (M)
Počet úrovní přítlaku: 8192
Rozlišení snímací vrstvy: 5080 lpi
Velikost pracovní plochy v mm: 224 × 148
Napájení: Z počítače
Rozhraní: USB, Bluetooth
Ostatní výbava: Tlačítka, Dotykové ovládání
Pero: Finetip Pen
Typ pera: tlaku citlivé, bezdrátové, bez baterie
Úrovně náklonu pera: 60
Technologie pera: elektromagnetická rezonance
Obsah balení: tablet, 2× pero a tři náplně navíc, držák pera, USB kabel, náhradní hroty, software, pouzdro na příslušenství, návod, instalační CD

Kompletní parametry Sbalit parametry

Nahoru

Vybrané příslušenství

Vybrali jsme pro vás příslušenství, které by vám určitě nemělo chybět.

 • Pera Wacom Finetip Pen stylus pro Wacom Intuos Pro (M a L) je součástí balení Paper edice, Je…

  Wacom Finetip Pen Wacom Finetip Pen

  2 990 Kč Skladem 2 ks

  Do košíku

 • Pera Wacom Pro Pen 2 - profesionální stylus pro grafické tablety Wacom Intuos Pro, Cintiq Pro a…

  Wacom Pro Pen 2 Wacom Pro Pen 2

  2 690 Kč Skladem 3 ks

  Do košíku

 • Pera Wacom Pro Pen 3D – speciální pero k tabletům Wacom určené především pro práci v aplikací pro…

  Wacom Pro Pen 3D Wacom Pro Pen 3D

  2 890 Kč Skladem 3 ks

  Do košíku

 • Pouzdra pro grafické tablety Wacom Soft Case měkké pouzdro velikost Medium – pouzdro navrženo proto, aby chránilo vaše…

  Wacom Soft Case velikost Medium Wacom Soft Case velikost Medium

  1 190 Kč Skladem 2 ks

  Do košíku

Všechno vybrané příslušenství
pro Wacom Intuos Pro M Paper Edition

Wacom Intuos Pro M Paper Edition Wacom Intuos Pro M Paper Edition máme Skladem za 10 590 Kč Koupit

Nahoru

Přihlásit

Košík

Způsoby doručení

 • Denní doručení PPL 129 Kč
 • Kurýr od 249 Kč
 • Osobní odběr v Zásilkovně 99 Kč
 • Osobní odběr (Praha, Brno, Ostrava) Zdarma

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Kontakt

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím