Recenze Wacom Intuos Pro M (verze 2017)

Tomáš Kučírek

Tomáš Kučírek • 24. 07. 2019

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Kompaktní rozměry
  • Nízká váha
  • Špičkové dílenské zpracování
  • Perfektní design
  • Možnost bezdrátového připojení
  • Možnost ovládání prsty
  • Přesnost pera
  • Množství úrovní přítlaku pera
  • Rozpoznání náklonu pera

Co se nám nelíbí

  • Rychlost opotřebení hrotů
  • Nemožnost výměny povrchu pracovní plochy

Představení Wacom Intuos Pro M

Představení Wacom Intuos Pro M

Jak všichni patrně tušíme, japonská společnost Wacom se již dlouhá léta zabývá výrobou grafických tabletů a příslušenství. Ty jsou hojně využívány ilustrátory, fotografy, grafickými designéry a další řadou umělců. Musím se přiznat, že mě vždy lákalo si podobnou hračku vyzkoušet, ne-li rovnou zakoupit. Jelikož jsem ale vrcholu své umělecké dráhy dosáhl někdy v sedmi letech při kreslení na magickou tabulku (:, netrvalo dlouho a dostavily se pochyby o potřebě takové zařízení vlastnit. Po důkladném uvážení jsem se rozhodl, že koupi prozatím odložím co by tvůrce, ale uvažuji o ni jako člověk, který se dnes a denně setkává s grafikou a fotografiemi jiných a schopnějších tvůrců. 
Shodou okolností se mi nakonec podařilo se k jednomu takovému tabletu dostat. Jedná se o letošní model řady Intuos, který nese označení Pro. Díky svým vlastnostem a pokročilým funkcím jej ocení především profesionálové. I tak jsem ale zvědavý, jaký na mě tento kreativní nástroj udělá dojem a zda si jeho pořízení ve finále přece jen nerozmyslím. Dost už ale k úvodu, jde se rozbalovat.

 

Tak se ukaž…

Leží přede mnou na první pohled nicneříkající bílá krabice. Je potištěná nápaditým vizuálem, který je umístěn do kruhového výřezu. Společně s malým logem Wacom a označením modelové řady v jednom rohu a náčrtu tabletu s perem v rohu druhém tak tvoří příjemný, vcelku minimalistický design. Co se obsahu balení týče, uvnitř se nachází pero se stojánkem, USB kabel, jednoduchý ilustrovaný průvodce, brožurka s informací o záruce a samozřejmě samotný tablet, u kterého si dovolím začít.

 

 

Design přechozí generace z roku 2013 připomínal kvůli výrazně odlišnému barevnému odstínu pracovní plochy a jejího okolí spíše klasický tablet s displejem. Oproti němu působí ta současná daleko více konzistentním, uhlazeným a elegantním dojmem. Nejsou tu žádné ostré hrany a celkově je zařízení velmi příjemné na dotek. Když už jsem u srovnávání, nový Intuos Pro je rozměrově nejenom menší a tenčí, ale také znatelně lehčí. Z původních 320 x 208 x 12 mm se srazil na slušných 269 x 170 x 8 mm a váha klesla z 660 g na 450 g. Nutno podotknout, že pracovní plocha se paradoxně nepatrně rozrostla, a to už v případě verze S z 158 x 98 na 160 x 100 mm. Dosahuje tak zhruba velikosti papírového formátu A6. Použité materiály jako jsou anodizovaný hliník a kompozitní skleněná vlákna zajišťují odolnost proti poničení povrchu tabletu. I po vynaložení určité síly a tlaku nikde nic nevrže, ani se neprohýbá, kvalita zpracování je na opravdu vysoké úrovni. Na přední straně těla se nachází mechanické ovládací prvky ve formě 6 programovatelných tlačítek Expresskeys, dále pak dotykový kroužek Touch Ring s LED diodou a v jeho středu centrální tlačítko. Dioda slouží k signalizaci zapnutí tabletu a při připojování přes bluetooth, kdy začne po podržení centrálního tlačítka blikat. Pracovní plocha je ohraničená viditelnými bílými rohy, které sice nejsou nijak podsvícené, přesto jsou ale dobře rozpoznatelné i v šeru. Boční strana nacházející se blíže tlačítkům pak skrývá nenápadný mechanický přepínač sloužící k aktivaci či deaktivaci dotykových funkcí. Pracovní plocha pak mimo pera reaguje i na dotyk prstů, jako tomu je u klasického touchpadu laptopu. Protější bok obsahuje už jen USB-C port pro připojení/nabíjení tabletu. Při této příležitosti bych rád zmínil fakt, že tablet lze k počítači připojit také pomocí technologie bluetooth. Předchozí generace sice bezdrátové připojení také umožňovala, avšak pouze za pomocí přídavného USB donglu. Záda zařízení už pak nenabídnou nic zajímavého k vidění krom dvou podélných pogumovaných protiskluzových ploch a lesklého stříbrného loga společnosti. Odkládám tablet a beru do ruky jeho nedílnou součást - pero.

 

Zde je již ze změny názvu pera patrné, že došlo k jeho výměně za nové, technologicky mnohem pokročilejšíNejvětší rozdíl je bezpochyby v úrovních přítlaku, kdy se počet zvýšil na celý čtyřnásobek - z 2048 na 8192. Tato změna se týká jak hrotu, tak i gumy. Až na změny v designu pera jsou další specifikace obou zařízení identické. Jmenovitě ±60 úrovní rozpoznání náklonu, rozlišení 5080 LPI a také žádná baterie. Využíváno je totiž technologie elektromagnetické rezonance. Zpracování je stejně jako u tabletu prémiové. Povrch je z větší části pokrytý bezlatexovou silikonovou gumou, která zabraňuje sklouzávání prstů. Zbytek je vyroben z plastu.

Zhruba v úrovni úchopu se nachází 2 boční tlačítka (kolébková), která jsou plně programovatelná. Špička pera je společně s hrotem oddělená stříbrným kroužkem, který je po vyšroubování špičky vyměnitelný za kroužek jiné barvy, což slouží buďto k personalizaci, anebo k rozlišení více kusů per. Sada s dalšími barevnými kroužky (červený, zelený, modrý, černý) bohužel není součástí balení u nejmenší varianty tabletu (je k dispozici pouze u M a L), ale lze ji dokoupit samostatně. Na opačném konci pera je umístěna guma, která je samozřejmě plastová.

 

 

V posledním odstavci se budu věnovat stojánku pera, který už jen potvrzuje fakt, že si Wacom dává na svých produktech opravdu záležet. Opět jednoduchý design skloubený s perfektním dílenským zpracováním. Kombinace černé plastové horní části s broušeným kovem, který slouží jako podstavec, vypadá zkrátka dobře. Pero je navíc možné uložit jak do vertikální, tak horizontální polohy, a to díky šikovně umístěnému výřezu, který společně s otvorem při pohledu shora připomíná lidské oko. Spodní strana stojánku na první pohled zaujme ilustrovanými instrukcemi, které vysvětlují funkci malého otvoru uprostřed kovového podstavce. Ten neslouží k ničemu jinému než ke snadné výměně hrotů pera. Obvod potom opět tvoří protiskluzová guma, která navíc pomáhá při odšroubování spodní části od horní. Ano, stojánek totiž navíc slouží ještě jako úložný prostor pro náhradní hroty, kterých je tu rovnou 10, a to 6 standardních (včetně jednoho již nainstalovaného) a 4 plstěné. Z nějakého důvodu byl obsah náhradních hrotů v minulosti mírně odlišný, a tak jsme se u předchůdce mohli setkat s 5 standardními hroty, 1 flex, 1 stroke a 3 plstěnými. Každý z hrotů klade na plochu tabletu jiný odpor a poskytuje tak při práci odlišný pocit. Např. hrot typu stroke by měl díky miniaturní pružině imitovat malbu štětcem. Náhradní hroty lze naštěstí zakoupit v balení po x kusech samostatně. Ještě bych rád podotknul, že stojánek je z důvodu použití kovu dostatečně těžký, takže nehrozí jeho převrácení při vertikálním uložení pera. K propojovacímu/nabíjecímu kabelu bych jen dodal, že je 2 metry dlouhý s koncovkami USB-C na jednom konci a USB-A na konci druhém.

 

 

...co vlastně umíš

Co se instalace týče, přiznám se, že jsem necítil potřebu studovat instrukce v ilustrovaném průvodci. Zkrátka jsem připojil kabel, stáhnul ovladače a všechno šlapalo, jak má. Oceňuji ale jejich jednoduchost a srozumitelnost. V určité části přímo odkazují na stránku výrobce, kde jsou k dispozici podrobnější informace spolu s instruktážními videi. Je tu také možnost zaregistrovat svůj produkt, která s sebou u vybraných modelů přináší také výhodu ve formě dodávaného softwaru. Bohužel ale mezi tyto modely Intuos Pro nepatří, a tak si software člověk musí shánět sám. No nevadí.

 

Při prvním testování padla volba na volně dostupný nástroj určený ke kreslení - Autodesk SketchBook. Abych řekl pravdu, ovládání perem pro mě bylo zpočátku docela matoucí. Asi největší problém pro mě byla takzvaná koordinace oka a ruky (v originále eye-hand coordination), kdy mi zkrátka nepřišlo přirozené, že čmářu na jinou plochu, než na kterou ve skutečnosti koukám. Další problém nastal, když jsem chtěl kurzor na obrazovce rychle přesunout na jiné, vzdálené místo. V tu chvíli jsem se snažil perem postupně pohybovat na kousku plochy tak, jako s myší. Přece jen k veškeré činnosti na počítači používám léta klávesnici a myš, takže se dal podobný problém očekávat. Jakmile jsem si ale zvykl, práce byla plynulá a intuitivní. Jak přítlak, tak naklápění pera fungovalo dokonale, odezva byla okamžitá a dotyková gesta pomáhala při posouvání, přibližování, oddalování, rotaci atdStejné, nebo naopak jiné funkce lze přiřadit Touch Ringu, po kterém pak stačí jezdit prstem kolem dokola. Software instalovaný spolu s ovladači dovoluje uživateli tablet přizpůsobit svým potřebám a požadavkům. Konfigurovatelné je prakticky vše, a to i separátně pro jednotlivé aplikace, které pak mají v softwaru vytvořené samostatné profily.

 

 

Naopak nepříjemně mě překvapila rychlost opotřebení hrotů pera. Nedokážu posoudit, zda jsem na plochu tabletu netlačil přespříliš, ale přišlo mi zvláštní, že už zhruba po dvou hodinách kreslení jsem pozoroval obroušení hrotu. To by samo o sobě ani tak nevadilo, kdyby hrot nebyl zbroušený do špičky a kreslení nebylo chvílemi až nepříjemé. Navíc při kreslení s takovým hrotem samozřejmě hrozí poškrábání povrchu tabletu. Po pročtení několika vláken jsem se dozvěděl, že uživatelé doporučují změnit sklon pera, tlačit méně, popřípadě používat jiné hroty. Pak je tu ještě možnost změny povrchu pracovní plochy za hladší. Nejmenší verze S výměnu povrchu nepodporuje, pouze její větší bratříčci. Ke koupi jsou k dispozici tři varianty - hladká, standardní a hrubá.

 

Protože jsem pořízené fotografie produktu potřeboval editovat v Adobe Lightroom, napadlo mě, proč to nezkusit rovnou s tabletem. Nejpoužívanější příkazy jsem si přiřadil na tlačítka Expresskeys a začal s úpravou fotek. Je pravda, že v Lightroomu je preciznost vyžadována především při ruční editaci speciálními nástroji, ale práce byla i tak moc příjemná, rychlá a ovládání nepůsobilo nijak krkolomně. Tablet bude fungovat ideálně v aplikacích, které dokážou využít jeho potenciál naplno, jako třeba Adobe Photoshop. To ale neznamená, že by svůj účel nesplnil i v jiných, třeba ne tak pokročilých editorech. Právě naopak.

 

 

Slovo závěrem

Pokud hledáte kreativní nástroj, který budete moci nosit na cestách spolu s laptopem, aniž by váš batoh výrazně přibral, je Wacom Intuos Pro ideální volbou. Za cenu necelých 6 tisíc korun (verze S) nabízí vlastnosti a funkcionalitu větších, výrazně dražších modelů, jako jsou varianty M (formát A5) nebo L (formát A4+). Mouchy, kterými trpí, mu s klidem odpustíme, nejedná se o nic zásadního. A navíc, ostudu s ním díky velice povedenému designu rozhodně nikde neuděláte.

Popis a parametry

Popis a parametry

Wacom Intuos Pro M (verze 2017)- Nový profesionální standard v kreativních grafických tabletech Vyrobený z kvalitních materálů a navržený tak, abyste dokázali vytěžit maximum z nového pera Wacom Pro Pen 2. Nový Wacom Intuos Pro je nejlepší grafický tablet, který jsme kdy vyrobili. Má nový elegantní design, zabudovanou Bluetooth konektivitu, jednoduše se nastavuje a vypadá skvěle na každém pracovním stole. Můžete se rovnou pustit do svých nových výjimečných projektů.

Pro ty z vás, kteří tvoříte digitálně - je nejlepší v historii

Připojte Intuos Pro k Macu nebo Windows PC pomocí USB kabelu nebo přes Bluetooth, nainstalujte ovladače, a jste připraveni začít rovnou tvořit v softwaru, na který jste zvyklí 
Ultra cittlivé pero Wacom Pro Pen 2 vás propojí z vaší kreativitou lépe než kdykoliv předtím. 
Kvalitní materiály a kompaktní design vám poskytnou perfektní prostor pro kreslení. 

Nový Wacom Pro Pen 2 

Naše nové pero Wacom Pro Pen 2 se okamžitě stane vaším oblíbeným tvůrčím nástrojem. Je mnohem citlivější, mnohem přesnější a mnohem rychlejší než jakékoliv jiné pero, které jsme kdy vyrobili. 
pro pen 2 | Megapixel

  • výjimečné úrovně přítlaku: 8.192 úrovní
  • podpora rozpoznání náklonu pera
  • prakticky žádné zpoždění
  • bez baterií, takže odpadá nutnost nabíjení

Tenký a hladký design

Wacom Intuos Pro přichází se dvěma formáty: střední velikost (M) a větší formát (L). Oba z nich mají menší a kompaktnější rozměry než předchozí verze a jsou tenčí. Jsou vyrobeny z exkluzivních materiálů (hliníku a skleněného vlákna) a právě díky tomu může být nový tablet dostatečně odolný a přitom jenom 8 mm tenký. 

Záleží na Vašem způsobu práce

Umělci, výtvarníci, kreativní lidé mají svůj jedinečný způsob práce. Někteří umělci pracují pouze digitálně, zatímco jiní rádi začínají přípravou na papír. Nový Intuos Pro nabízí své služby pro oba dva způsoby. Pokud je váš způsob práce zcela digitální vyberte si standartní verzi Intuos Pro. Pokud preferujete prvotní načrtnutí na papír a potom pokračujete ve vašem počítači, nabízíme revoluční nový Intuos Pro Paper Edition, který je pro navržený právě pro tento způsob práce. 

Osvědčené funkce zůstávají 

Není důvod měnit něco, co funguje skvěle, a proto i na novém Intuos Pro najdete oblíbené funkce z předchozích verzí: Touch Ring, Radial Menu, tlačítka pera a konfigurovatelná tlačítka ExpressKeys nabízí rychlý a pohodlný přístup ke klávesovým zkratkám, a ovládání dotykem vám zase umožní zoomovat, posouvat a navigovat. 

verze 2017 | Megapixel

Můžete si vybrat i později 

Pokud až po čase zjistíte, že by se vám přece jen hodilo skicování na papír, můžete si komponenty (které jsou v balení Paper Edition) dokoupit i později a začít je používat s vaším Intuos Pro. 

Obsah balení:

Intuos Pro Pen Tablet, Wacom Pro Pen 2, stojánek pera (6 standardních hrotů, 4 plstěné), 4 kroužky pro odlišení tabletu, karta se vzorky textury papíru, USB kabel (2m), rychlý průvodce instalací 

Rozhraní a napájení

Způsoby napájení Z počítače

Fyzikální specifikace

Rozměry v mm 338 × 219 × 8
Hmotnost 700 g
Velikost M

Ostatní

Číslo produktu PTH-660
Značka Wacom

Grafický tablet

Řada grafického tabletu Intuos Pro
Počet úrovní přítlaku 8192
Velikost pracovní plochy v mm 224 × 148
Typ grafického pera tlaku citlivé, bezdrátové, bez baterie

Ke stažení

Návod - Wacom Intuos Pro (PDF)

Zobrazit popis a parametry