Stěhujeme prodejnu v Ostravě. Od 21. 9. nás najdete na nové adrese 28. října 960/178, Ostrava - Mariánské Hory a Hulváky, 709 00.

Recenze Wacom Intuos Pro S (2019) - Zánovní!

Zpět na detail

Tomáš Kučírek

Recenzoval:
Tomáš Kučírek Další recenze

Nahoru

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • Kompaktní rozměry
 • Nízká váha
 • Špičkové dílenské zpracování
 • Perfektní design
 • Možnost bezdrátového připojení
 • Možnost ovládání prsty
 • Přesnost pera
 • Množství úrovní přítlaku pera
 • Rozpoznání náklonu pera

Co se nám nelíbí

 • Rychlost opotřebení hrotů
 • Nemožnost výměny povrchu pracovní plochy

Nahoru

Představení Wacom Intuos Pro S (2019) - Zánovní!

Jak všichni patrně tušíme, japonská společnost Wacom se již dlouhá léta zabývá výrobou grafických tabletů a příslušenství. Ty jsou hojně využívány ilustrátory, fotografy, grafickými designéry a další řadou umělců. Musím se přiznat, že mě vždy lákalo si podobnou hračku vyzkoušet, ne-li rovnou zakoupit. Jelikož jsem ale vrcholu své umělecké dráhy dosáhl někdy v sedmi letech při kreslení na magickou tabulku (:, netrvalo dlouho a dostavily se pochyby o potřebě takové zařízení vlastnit. Po důkladném uvážení jsem se rozhodl, že koupi prozatím odložím co by tvůrce, ale uvažuji o ni jako člověk, který se dnes a denně setkává s grafikou a fotografiemi jiných a schopnějších tvůrců.
Shodou okolností se mi nakonec podařilo se k jednomu takovému tabletu dostat. Jedná se o letošní model řady Intuos, který nese označení Pro. Díky svým vlastnostem a pokročilým funkcím jej ocení především profesionálové. I tak jsem ale zvědavý, jaký na mě tento kreativní nástroj udělá dojem a zda si jeho pořízení ve finále přece jen nerozmyslím. Dost už ale k úvodu, jde se rozbalovat.

 

Tak se ukaž…

Leží přede mnou na první pohled nicneříkající bílá krabice. Je potištěná nápaditým vizuálem, který je umístěn do kruhového výřezu. Společně s malým logem Wacom a označením modelové řady v jednom rohu a náčrtu tabletu s perem v rohu druhém tak tvoří příjemný, vcelku minimalistický design. Co se obsahu balení týče, uvnitř se nachází pero se stojánkem, USB kabel, jednoduchý ilustrovaný průvodce, brožurka s informací o záruce a samozřejmě samotný tablet, u kterého si dovolím začít.

 

 

Design přechozí generace z roku 2013 připomínal kvůli výrazně odlišnému barevnému odstínu pracovní plochy a jejího okolí spíše klasický tablet s displejem. Oproti němu působí ta současná daleko více konzistentním, uhlazeným a elegantním dojmem. Nejsou tu žádné ostré hrany a celkově je zařízení velmi příjemné na dotek. Když už jsem u srovnávání, nový Intuos Pro je rozměrově nejenom menší a tenčí, ale také znatelně lehčí. Z původních 320 x 208 x 12 mm se srazil na slušných 269 x 170 x 8 mm a váha klesla z 660 g na 450 g. Nutno podotknout, že pracovní plocha se paradoxně nepatrně rozrostla, a to už v případě verze S z 158 x 98 na 160 x 100 mm. Dosahuje tak zhruba velikosti papírového formátu A6. Použité materiály jako jsou anodizovaný hliník a kompozitní skleněná vlákna zajišťují odolnost proti poničení povrchu tabletu. I po vynaložení určité síly a tlaku nikde nic nevrže, ani se neprohýbá, kvalita zpracování je na opravdu vysoké úrovni. Na přední straně těla se nachází mechanické ovládací prvky ve formě 6 programovatelných tlačítek Expresskeys, dále pak dotykový kroužek Touch Ring s LED diodou a v jeho středu centrální tlačítko. Dioda slouží k signalizaci zapnutí tabletu a při připojování přes bluetooth, kdy začne po podržení centrálního tlačítka blikat. Pracovní plocha je ohraničená viditelnými bílými rohy, které sice nejsou nijak podsvícené, přesto jsou ale dobře rozpoznatelné i v šeru. Boční strana nacházející se blíže tlačítkům pak skrývá nenápadný mechanický přepínač sloužící k aktivaci či deaktivaci dotykových funkcí. Pracovní plocha pak mimo pera reaguje i na dotyk prstů, jako tomu je u klasického touchpadu laptopu. Protější bok obsahuje už jen USB-C port pro připojení/nabíjení tabletu. Při této příležitosti bych rád zmínil fakt, že tablet lze k počítači připojit také pomocí technologie bluetooth. Předchozí generace sice bezdrátové připojení také umožňovala, avšak pouze za pomocí přídavného USB donglu. Záda zařízení už pak nenabídnou nic zajímavého k vidění krom dvou podélných pogumovaných protiskluzových ploch a lesklého stříbrného loga společnosti. Odkládám tablet a beru do ruky jeho nedílnou součást - pero.

 

Zde je již ze změny názvu pera patrné, že došlo k jeho výměně za nové, technologicky mnohem pokročilejší. Největší rozdíl je bezpochyby v úrovních přítlaku, kdy se počet zvýšil na celý čtyřnásobek - z 2048 na 8192. Tato změna se týká jak hrotu, tak i gumy. Až na změny v designu pera jsou další specifikace obou zařízení identické. Jmenovitě ±60 úrovní rozpoznání náklonu, rozlišení 5080 LPI a také žádná baterie. Využíváno je totiž technologie elektromagnetické rezonance. Zpracování je stejně jako u tabletu prémiové. Povrch je z větší části pokrytý bezlatexovou silikonovou gumou, která zabraňuje sklouzávání prstů. Zbytek je vyroben z plastu.

Zhruba v úrovni úchopu se nachází 2 boční tlačítka (kolébková), která jsou plně programovatelná. Špička pera je společně s hrotem oddělená stříbrným kroužkem, který je po vyšroubování špičky vyměnitelný za kroužek jiné barvy, což slouží buďto k personalizaci, anebo k rozlišení více kusů per. Sada s dalšími barevnými kroužky (červený, zelený, modrý, černý) bohužel není součástí balení u nejmenší varianty tabletu (je k dispozici pouze u M a L), ale lze ji dokoupit samostatně. Na opačném konci pera je umístěna guma, která je samozřejmě plastová.

 

 

V posledním odstavci se budu věnovat stojánku pera, který už jen potvrzuje fakt, že si Wacom dává na svých produktech opravdu záležet. Opět jednoduchý design skloubený s perfektním dílenským zpracováním. Kombinace černé plastové horní části s broušeným kovem, který slouží jako podstavec, vypadá zkrátka dobře. Pero je navíc možné uložit jak do vertikální, tak horizontální polohy, a to díky šikovně umístěnému výřezu, který společně s otvorem při pohledu shora připomíná lidské oko. Spodní strana stojánku na první pohled zaujme ilustrovanými instrukcemi, které vysvětlují funkci malého otvoru uprostřed kovového podstavce. Ten neslouží k ničemu jinému než ke snadné výměně hrotů pera. Obvod potom opět tvoří protiskluzová guma, která navíc pomáhá při odšroubování spodní části od horní. Ano, stojánek totiž navíc slouží ještě jako úložný prostor pro náhradní hroty, kterých je tu rovnou 10, a to 6 standardních (včetně jednoho již nainstalovaného) a 4 plstěné. Z nějakého důvodu byl obsah náhradních hrotů v minulosti mírně odlišný, a tak jsme se u předchůdce mohli setkat s 5 standardními hroty, 1 flex, 1 stroke a 3 plstěnými. Každý z hrotů klade na plochu tabletu jiný odpor a poskytuje tak při práci odlišný pocit. Např. hrot typu stroke by měl díky miniaturní pružině imitovat malbu štětcem. Náhradní hroty lze naštěstí zakoupit v balení po x kusech samostatně. Ještě bych rád podotknul, že stojánek je z důvodu použití kovu dostatečně těžký, takže nehrozí jeho převrácení při vertikálním uložení pera. K propojovacímu/nabíjecímu kabelu bych jen dodal, že je 2 metry dlouhý s koncovkami USB-C na jednom konci a USB-A na konci druhém.

 

 

...co vlastně umíš

Co se instalace týče, přiznám se, že jsem necítil potřebu studovat instrukce v ilustrovaném průvodci. Zkrátka jsem připojil kabel, stáhnul ovladače a všechno šlapalo, jak má. Oceňuji ale jejich jednoduchost a srozumitelnost. V určité části přímo odkazují na stránku výrobce, kde jsou k dispozici podrobnější informace spolu s instruktážními videi. Je tu také možnost zaregistrovat svůj produkt, která s sebou u vybraných modelů přináší také výhodu ve formě dodávaného softwaru. Bohužel ale mezi tyto modely Intuos Pro nepatří, a tak si software člověk musí shánět sám. No nevadí.

 

Při prvním testování padla volba na volně dostupný nástroj určený ke kreslení - Autodesk SketchBook. Abych řekl pravdu, ovládání perem pro mě bylo zpočátku docela matoucí. Asi největší problém pro mě byla takzvaná koordinace oka a ruky (v originále eye-hand coordination), kdy mi zkrátka nepřišlo přirozené, že čmářu na jinou plochu, než na kterou ve skutečnosti koukám. Další problém nastal, když jsem chtěl kurzor na obrazovce rychle přesunout na jiné, vzdálené místo. V tu chvíli jsem se snažil perem postupně pohybovat na kousku plochy tak, jako s myší. Přece jen k veškeré činnosti na počítači používám léta klávesnici a myš, takže se dal podobný problém očekávat. Jakmile jsem si ale zvykl, práce byla plynulá a intuitivní. Jak přítlak, tak naklápění pera fungovalo dokonale, odezva byla okamžitá a dotyková gesta pomáhala při posouvání, přibližování, oddalování, rotaci atd. Stejné, nebo naopak jiné funkce lze přiřadit Touch Ringu, po kterém pak stačí jezdit prstem kolem dokola. Software instalovaný spolu s ovladači dovoluje uživateli tablet přizpůsobit svým potřebám a požadavkům. Konfigurovatelné je prakticky vše, a to i separátně pro jednotlivé aplikace, které pak mají v softwaru vytvořené samostatné profily.

 

 

Naopak nepříjemně mě překvapila rychlost opotřebení hrotů pera. Nedokážu posoudit, zda jsem na plochu tabletu netlačil přespříliš, ale přišlo mi zvláštní, že už zhruba po dvou hodinách kreslení jsem pozoroval obroušení hrotu. To by samo o sobě ani tak nevadilo, kdyby hrot nebyl zbroušený do špičky a kreslení nebylo chvílemi až nepříjemé. Navíc při kreslení s takovým hrotem samozřejmě hrozí poškrábání povrchu tabletu. Po pročtení několika vláken jsem se dozvěděl, že uživatelé doporučují změnit sklon pera, tlačit méně, popřípadě používat jiné hroty. Pak je tu ještě možnost změny povrchu pracovní plochy za hladší. Nejmenší verze S výměnu povrchu nepodporuje, pouze její větší bratříčci. Ke koupi jsou k dispozici tři varianty - hladká, standardní a hrubá.

 

Protože jsem pořízené fotografie produktu potřeboval editovat v Adobe Lightroom, napadlo mě, proč to nezkusit rovnou s tabletem. Nejpoužívanější příkazy jsem si přiřadil na tlačítka Expresskeys a začal s úpravou fotek. Je pravda, že v Lightroomu je preciznost vyžadována především při ruční editaci speciálními nástroji, ale práce byla i tak moc příjemná, rychlá a ovládání nepůsobilo nijak krkolomně. Tablet bude fungovat ideálně v aplikacích, které dokážou využít jeho potenciál naplno, jako třeba Adobe Photoshop. To ale neznamená, že by svůj účel nesplnil i v jiných, třeba ne tak pokročilých editorech. Právě naopak.

 

 

Slovo závěrem

Pokud hledáte kreativní nástroj, který budete moci nosit na cestách spolu s laptopem, aniž by váš batoh výrazně přibral, je Wacom Intuos Pro ideální volbou. Za cenu necelých 6 tisíc korun (verze S) nabízí vlastnosti a funkcionalitu větších, výrazně dražších modelů, jako jsou varianty M (formát A5) nebo L (formát A4+). Mouchy, kterými trpí, mu s klidem odpustíme, nejedná se o nic zásadního. A navíc, ostudu s ním díky velice povedenému designu rozhodně nikde neuděláte.

Nahoru

Parametry

Níže uvedené informace načítáme od nových produktů v eshopu. Některé parametry, typu obsah balení, jazyky v menu apod. se proto mohou lišit.

Fyzikální specifikace
Rozměry v mm: 369 × 170 × 8
Hmotnost: 450 g
 
Ostatní
Značka: Wacom
 
Grafický tablet
Typ: Tablet
Řada: Intuos Pro
Velikost: Malý (S)
Počet úrovní přítlaku: 8192
Rozlišení snímací vrstvy: 5080 lpi
Velikost pracovní plochy v mm: 160 × 100
Napájení: Z počítače
Rozhraní: USB, Bluetooth
Ostatní výbava: Tlačítka, Dotykové ovládání
Pero: Pro Pen 2
Typ pera: tlaku citlivé, bezdrátové, bez baterie
Úrovně náklonu pera: 60
Technologie pera: elektromagnetická rezonance
Obsah balení: tablet, pero, držák pera, USB kabel, náhradní hroty, software, návod, instalační CD

Kompletní parametry Sbalit parametry

Nahoru

Přihlásit

Košík

Způsoby doručení

 • Denní doručení PPL 129 Kč
 • Kurýr od 249 Kč
 • Osobní odběr v Zásilkovně 99 Kč
 • Osobní odběr (Praha, Brno, Ostrava) Zdarma

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Kontakt

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím