White balance – vyvážení bílé barvy

Nastavení správné barevné teploty.

Vyvážení bílé (white balance) - funkce, která se objevila nejdříve u videokamer a s nástupem digitální fotografie přešla i na fotoaparáty. Možnost vyvážení bílé je jedna z obrovských výhod digitálních fotoaparátů, umožňuje věrné barevné podání při naprosto rozdílných světelných podmínkách (umělé osvětlení, denní světlo, bleskové světlo apod.)
U filmových přístrojů se věrného barevného podání dosahovalo buď výměnou filmu podle daného osvětlení (filmy se vyrábí na denní/bleskové světlo a na umělé žárovkové osvětlení). Jemné odchylky se kompenzují korekčními filtry, barevná teplota daného světla se měří tzv. colormetrem.

Komentáře

Martin Lukeš

Reaguje na (4) | Dobrý den, pokud vím, tak uvedená kamera umožňuje nastavit vyvážení bílé. Viz. návod str. 117. Co se týče rozostření, tak předpokládám, že k tomu dochází pokud hodně zazoomujete. Určitě dnes existují fotoaparáty, které mají pokročilejší možnosti nahrávání videa, ale jde o to, jak velký zoom potřebujete. Další důležitá věc je, jaký máte zhruba rozpočet a zda budete chtít něco s pevným objektivem, nebo nějaký model, který má objektivy výměnné. Ideální by bylo kdybyste se mohl zastavit na kterékoliv naší prodejně a zde Vám rádi pomůžeme s výběrem a můžeme Vám konkrétní modely předvést rovnou na místě. Pokud byste tuto možnost neměl, napište mi prosím email a pokusíme se to vyřešit korespondenčně (lukes@megapixel.cz).

5

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 24. 1. 2023 |Reagovat

F

Dobrý den, prosím o radu. Vlastním kameru Canon Legria HF R88 a amatérsky natáčím závody v požárním útoku. Využím automatické přiblížení, ale občas se stane, že obraz se v průběhu přibližování rozostří a to samé je i při nočních závodech. Bohužel na této kameře je korekce bílé automatická.
Můžete mi prosím doporučit jinou kameru, kde by se vyvážení bílé bechalo nastavit, nebo popřípadě foťák na který se nechá nahrávat. Do budoucna bych ctěl i možnost připojit více mikrofonů, Děkuji

4

František, 24. 1. 2023 |Reagovat

Luděk Bouška

Reaguje na 2 | Dobrý den, u vyvážení bílé nejde o barvu fotografovaného objektu, ale o barvu světla, při kterém fotografujete. Fotíte-li při žárovkovém osvětlení, je v obou případech vhodný režim WB žárovka.

3

Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 23. 4. 2012 |Reagovat

VE

Dobrý den,
chci Vás požádat o radu. Vlastním Sony Alfa 500. Když budu fotit např. dítě v místnosti s fialovým pozadím a následně v místnosti s bílým pozadím, mám pokaždé nastavovat vyvážení bílé, nebo jej mám nechat automaticky nastavit foťák.

Děkuji Vám za odpověď.

2

Veronika Ertlová, 21. 4. 2012 |Reagovat

H

dik moc si mi pomohl.
1

Hanys, 18. 1. 2010 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.