White balance – vyvážení bílé barvy

Nastavení správné barevné teploty.

Vyvážení bílé (white balance) - funkce, která se objevila nejdříve u videokamer a s nástupem digitální fotografie přešla i na fotoaparáty. Možnost vyvážení bílé je jedna z obrovských výhod digitálních fotoaparátů, umožňuje věrné barevné podání při naprosto rozdílných světelných podmínkách (umělé osvětlení, denní světlo, bleskové světlo apod.)
U filmových přístrojů se věrného barevného podání dosahovalo buď výměnou filmu podle daného osvětlení (filmy se vyrábí na denní/bleskové světlo a na umělé žárovkové osvětlení). Jemné odchylky se kompenzují korekčními filtry, barevná teplota daného světla se měří tzv. colormetrem.

Komentáře

Luděk Bouška

Reaguje na 2 | Dobrý den, u vyvážení bílé nejde o barvu fotografovaného objektu, ale o barvu světla, při kterém fotografujete. Fotíte-li při žárovkovém osvětlení, je v obou případech vhodný režim WB žárovka.

3

Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 23. 4. 2012 |Reagovat

VE

Dobrý den,
chci Vás požádat o radu. Vlastním Sony Alfa 500. Když budu fotit např. dítě v místnosti s fialovým pozadím a následně v místnosti s bílým pozadím, mám pokaždé nastavovat vyvážení bílé, nebo jej mám nechat automaticky nastavit foťák.

Děkuji Vám za odpověď.

2

Veronika Ertlová, 21. 4. 2012 |Reagovat

H

dik moc si mi pomohl.
1

Hanys, 18. 1. 2010 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.