Recenze X-Rite i1Studio

Zpět na detail

Martin Hájek

Recenzoval:
Martin Hájek Další recenze

X-Rite i1Studio máme na dotaz za 12 990 Kč
Koupit

Nahoru

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Univerzální CMS řešení
  • Kalibrace mobilních zařízení
  • Rychlé, intuitivní ovládání
  • 2v1 - sonda a Pantone terč
  • Upgrade ze starších verzí
  • Automatické i manuální režimy
  • Skvěle spolupracuje s Adobe Lightroom

Co se nám nelíbí

  • Vzhledem k ceně by mohla být v balení i klasická 18% šedá tabulka

Nahoru

Představení X-Rite i1Studio

Všestranný a kvalitní spektrofotometr, který má za cíl maximálně usnadnit barevnou shodu všech zařízení - od digitální zrcadlovky, přes fotografický monitor a skener až po tiskárnu. Novinkou je zde podpora mobilních zařízení jako je chytrý telefon a tablet.

Jedná se vlastně o spojení produktů X-Rite ColorMunki Photo a ColorChecker Classic. Vše navíc v jednoduchém uživatelském rozhraní včetně pohodlného ovládání. Jde o zajímavou alternativu, poskytující efektivní nástroje pro přesné nastavení celého foto/video workflow. Součástí zařízení je nový software i1Studio a ColorTRUE Mobile App pro kalibraci zařízení s iOS (iPhone, iPad). V balení najdete kapesní terč ColorChecker Classic pro kalibraci fotoaparátů.

Hardware

Co všechno umí sonda X-Rite i1Studio? Snímá okolní světlo, disponuje adaptivní profilovací technologií, podporuje video standardy NTSC a PAL a lze dokonce profilovat více monitorů a vytvořit pro každý vlastní ICC profil. Již zmíněný terč ColorChecker - který je součástí balení - zahrnuje 24 základních barev: odstíny šedé, RGB i CMY barvy a 12 základních odstínů, zahrnující typické přírodní barvy (pleťovka, nebeská modř ap.). Terč perfektně poslouží pro přesnou barevnou shodu u reklamní/produktové fotografie ale své uplatnění najde také třeba v krajinné či portrétní fotografii. Kolorimetr je vybaven ochranným koženým pouzdrem, posuvným krytem senzoru, závažím a USB kabelem rozhraním.

Software

Obslužný SW intuitivně provádí celým procesem kalibrace a po úspěšném vygenerování ICC profilu dojde k automatickému uložení do systému PC. Aplikace ColorTRUE pro mobilní zařízení iOS: přesný způsob, jak kalibrovat mobilní zařízení Apple iOS pro barevné shody všech mobilních zařízení. Ke stažení z Apple App Store. Zákazníkům ColorMunki Photo & Design je k dispozici bezplatná aktualizace softwaru i1Studio.

Jak se pracuje se sondou v reálu

Obslužný SW je součástí sondy ale lze jej stáhnout i ze stránek výrobce zde. Po výběru správné verze a instalaci do systému (Mac nebo Win) možno přejít k samotné kalibraci.

Lze volit co budeme kalibrovat (display, projektor, skener a nebo tisk - v barvě vs monochrom), dále nastavujeme co a jak kalibrovat. Můžeme vybrat monitor i typ kalibrace. Buďto necháme vše na automatice (doporučuji pro začátečníky) a nebo zvolíme volbu manuální (pouze pro pokročilé uživatele). Také lze volit typ kalibrace: pro foto nebo video (systémy PAL NTSC).  

Postup samotné kalibrace se odvíjí dle volby režimu (auto ve custom). Nastavíme základní parametry: bílý bod D65 (6500K) → jas 100cd/m2 → Gamma 2.2. Pak připojíme sondu, systém ji načte a dále se řídíme dle instrukcí na obrazovce. Sonda měří jak okolní světlo, tak světlo vyzařované monitorem. SW přitom vede uživatele celým procesem kalibrace. Kalibrace samotná zabere cca 10-15 minut, kdy měření probíhá 118x a neustále porovnává naměřené hodnoty. Závěrem dojde k vygenerování a uložení naměřeného profilu ICC do systému PC. Pro kontrolu můžeme porovnat stav náhledu před a po kalibraci.

Shrnutí

Sondu X-Rite i1Studio lze využít na kalibrování všech nových monitorů včetně LED  širokogamutových LCD. Využití najde jak u poloprofesionálů tak i nadšenců - fotografů, filmařů, grafiků a tiskařů - kteří požadují rychlou a přesnou barevnou shodu. Jednou ze zásadních novinek je zaměření na segment smartphonů a tabletů (ty byly ještě donedávna oborem CMS zcela opomíjeny). Další plus je v jednoduchosti a intuitivnosti procesu. Vždy máte možnost volby, zda-li necháte vše na automatice nebo si ponecháte kontrolu nad výsledkem. Spektrofotometr nabídne i několik zajímavých funkcí jako například rozpoznání jednotlivých panelů a přizpůsobení optimálního nastavení důležitých parametrů. 

Nahoru

Parametry

Ostatní
Značka: X-Rite

Kompletní parametry Sbalit parametry

X-Rite i1Studio X-Rite i1Studio máme na dotaz za 12 990 Kč Koupit

Nahoru

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím