Z deníku reportéra - inspirace z Galerie Fotoporadna

Z deníku reportéra - inspirace z Galerie

Martin LukešVydáno: 16. 9. 2015 v 9:33 • Rubrika: Fotoporadna

Reportážní fotografie je poměrně široký pojem. Do reportáže spadá například focení svateb, kulturních, společenských a sportovních událostí, ale v důsledku jde vždy o to, zachytit nějakou událost, nebo dění. Účastníci naší záříjové soutěže to mají o to jednodušší, že nemusí předkládat soubor, který by dokumentoval danou událost, ale stačí nám v podstatě jeden snímek. Zajímavé jsou samozřejmě fotografie z exotických krajin, jako je Indie, Afrika, střední a dálný východ, ale za dobrou reportáží nemusíte rozhodně cestovat tak daleko. Reportážně a navíc zajímavě se dá nafotit i hasičská zábava, myslivecký hon, výlov rybníka, dětská drakiáda, nebo zabíjačka u sousedů na dvorku. Stačí si předem vymyslet nějaký koncept, najít si ten správný úhel pohledu a pak čekat na zajímavý okamžik. A abyste si udělali představu jak na to, připravili jsme pro vás již tradiční výběr z naší Galerie.

Next station Bronx
Martin Lukeš
-  Next station Bronx
Reportážní momentka z New Yorského metra se dá v podstatě zařadit do kategorie street fotografie. Tyto dva žánry jsou totiž velmi spjaté a streetky jsou v podstatě takovou malou reportáží dění kolem nás. Podzemní dráha americké metropole má velmi silnou a velmi specifickou atmosféru, kterou jsem se snažil dostat do svého záběru. Šlo jen o to počkat si na nějakou zajímavou scénu a včas zareagovat. Při čekání na vlak se přede mnou objevila tato postavička černocha a já jsem věděl, že to je ten okamžik kdy musím zareagovat. Šel trochu ohnutý a držel se za břicho, což vypadalo jako by ho právě někdo bodnul nožem a oranžová košile velmi silně připomínala vězeňský stejnokroj.
Ze snímku jsem se snažil dostat maximum a proto jsem do kompozice vměstnal americkou vlajkou, kterou jsou označeny vagóny soupravy a v počítači jsem následně snímek trochu zkontrastnil a ztlumil světla abych mu dodal jakousi filmovou atmosféru. Malá hloubka ostrosti vytvořila v pozadí zajímavou rozostřenou kulisu a vypíchla hlavní motiv. Byl to docela fofr, protože scéna trvala jen pár okamžiků, a navíc jsem měl docela zábrany vytáhnout fotoaparát a z ničeho nic s ním někomu začít mávat ze dvou metrů před obličejem, ale nakonec touha po zajímavém záběru zvítězila nad ostychem a o to raději tuto fotografii mám.

Zamyšlená
Lukáš Vötter
- Zamyšlená
I další snímek souvisí úzce s dopravou. Jde o záběr z indické železnice, která je v podstatě jakýmsi symbolem této končiny. I zde šel autor pro záběr velmi blízko, díky čemuž je divák doslova vtahován do záběru a má pocit, jako by byl přímo v centru dění. Na této fotografii bych vyzdvihl tři hlavní prvky, kterými jsou barevný kontrast, kompozice a v první řadě nádherná světelná atmosféra, která dala fotografii tu správnou náladu. Vyfotit to stejné s bleskem, tak snímek může jít rovnou do koše. Za mě jde o velmi silný záběr.

Komisař
Boris Moskovský - Komisař
Další velmi dramatický záběr je také postaven na bezprostřední blízkosti hlavního aktéra. I když si autor tentokrát pomohl teleobjektivem, zůstal záběr velmi efektní. Přesto že jde o záběr z rekonstrukce bitvy, kterou pořádají kluby vojenské historie, vypadá snímek velmi autenticky a v detailech si nezadá s precizními záběry s velkorozpočtových hollywoodských válečných filmů. Autentičnost je navíc podtržena lehkým ztlumením barev, což fotku paradoxně hodně oživilo.

Míliari v TransylvaniiZoran Toldi - Míliari v Transylvanii
Reálnějším dokumentárním záběrem je autentický portrét uhlíře odkudsi z Transylvánie. Nádherná kompozice a pozadí, které funguje jako skvělá kulisa portrétu, skvělé boční světlo, která dělá obličej velmi plastickým a barevné tónování, umocňují dojem z celého záběru.  Osobně považuji tento reportážní soubor za jeden z vůbec nejlepších v naší Galerii a umím si ho představit, jak visí na zdi nějaké světové Galerie.

Nádrž je plná
Jan Záliš
- Nádrž je plná
Na fotografii, která zachycuje drážního dělníka při práci, je kouzelné především to, že je v podstatě absolutně bez jakéhokoliv vodítka a díky tomu mohla být pořízena jak na začátku minulého století, nebo v jeho polovině a zrovna tak před třemi lety na nějaké historické akci, jak tomu ve skutečnosti bylo. Velmi oceňuji kompozici, brilantní a velmi příjemně kontrastní převod do černobílá a v neposlední řadě dynamiku a načasování celého záběru. Takhle by měl vypadat dobrý reportážní záběr.


Modlitba ...
Iva Bečvářová- Modlitba
Poněkud exotičtějším fotkou je snímek z indonézského Bali, který zachycuje původní obyvatelku při každodenním náboženském rituálu. I zde je vidět velmi krásná práce se světlem, barvami a kompozicí. Fotografie má nejen velmi dobrou atmosféru, ale je za ní také silný příběh a o to jde u reportáží především.

PřesvědčeníAlbert Pich - Přesvědčení
Další velmi silnou fotografií je záběr z pouličního shromáždění, pravděpodobné z oblasti středního východu. Celý záběr je v podstatě postaven na symbolickém náznaku kontrastu dvou kultur a především pak na velmi důrazném gestu, samozřejmě že bez popisu si člověk může domyslet příběh jaký chce, ale i tak jde o velmi dobře vystižený moment, ve kterém je symbolika a emoce, které nenechávají diváka chladným.

ČtyřvesliceRobert Adamec - Čtyřveslice
Mnohem poetičtější je sportovní snímek z tréninku veslařů, který přesto, že jde o sportovní reportáž, působí velmi romanticky. Autor zde využil veškeré možné výrazové prostředky k tomu aby udělal tuto reportáž zajímavou. K těm hlavním patří, perspektiva/úhel pohledu, velmi malá hloubka ostrosti s krásnou kulisou rozostřeného pozadí, dále dynamika kapiček stříkající vody s jinak klidnou vodní hladinou a v neposlední řadě také barevné tónování a samozřejmě světlo jako takové. Díky těmto prvkům je snímek opravdu velmi zajímavý a umím si ho představit jako plakát na zdi nějaké veslařské klubovny.  Rozhodně se jen tak neokouká.

Smuteční průvodJan Futera - Smuteční průvod
O reportážních fotografiích se říká, že nepotřebují slova, protože mluví samy za sebe. Autentický snímek ze smutečního průvodu při pohřbu Jana Palacha, patří přesně do kategorie snímků, kde jsou jakákoliv další slova zbytečná.

V Albánském vlakuRoman Jaroš - V Albanském vlaku
Podobně je tomu i u dalšího snímku z našeho malého výběru. Jak jsme na železnici začali, tak na ni i skončíme. Krajina, lidé i vlaky, na nichž nechala válka stopy v podobě vrásek a jizev, hovoří dost výmluvným jazykem na to, aby nepotřebovala další doplňující komentář a v tom je tajemství dobré reportážní fotografie.

Nepřehlédněte - beseda s garantem 21.9.2015 / 17 - 18:30h

Fílip Singer / vítězná fotografie CZECH PRESS PHOTO 2014

Pokud vás zajímá zákulisí profesionální reportážní fotografie, můžete navštívit ZDARMA besedu s velmi úspěšným zpravodajským fotografem, vítězem prestižní soutěže CZECH PRESS PHOTO a garantem naší fotografické soutěže Filipem Singerem. Přednáškový sál je ale kapacitně omezen, takže se nezapomeňte včas REGISTROVAT.

titulní foto: Václav Lála - Kudy - tudyVložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené produkty

Doporučené stránky

  • Jak fotit reportáž

    Reportážní fotografie patří k náročnějším fotografickým disciplínám. Vyžaduje totiž postřeh, protože se fotografovaná událost už pravděpodobně nebude…

  • Hledáčkem reportéra

    Slovo reportáž je odvozené z francouzštiny a dalo by se přeložit jako zpráva, nebo sdělení. Dobrý reportážní fotograf se musí dostat do víru událostí…

  • I cesta může být cíl

    Máme tu závěrečné kolo naší celoroční fotografické soutěže a rozhodli jsme se, že poslední téma necháme trochu volnější. Fotografování, a to rodinné…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím