Zataženo a déšť. Ideální počasí pro fotodílnu v ZOO Blog

Zataženo a déšť. Ideální počasí pro fotodílnu v ZOO

Petr BryndaVydáno: 12. 12. 2014 v 12:53 • Rubrika: Blog

V rámci nově otevřených víkendových fotodílen jsme minulou sobotu zavítali do pražské zoologické zahrady. Fotodílna byla samozřejmě zaměřena na fotografování zvířat, kde právě ZOO může výborně posloužit jako místo pro trénink, než se fotograf vydá na lov beze zbraně do živé přírody. Díky špatnému počasí jsme měli spoustu prostoru a klid na focení.

Vyhlídky na sobotní počasí nebyly nejlepší. Zataženo a déšť nevěstily nic dobrého, přesto se nás celkem sešlo deset odvážlivců a po krátkém seznámení jsme nasedli do aut s jasným cílem vzít Tróju útokem. Byla nás poměrně pestrá směsice složená jak z fotografů, kteří mají svou zrcadlovku v malíku, tak i těch, kteří se do hlubin nastavení své techniky teprve potřebují pořádně zanořit. Právě taková skupina je vhodná pro předávání a sdílení zkušeností.

Po tom, co jsme prošli brány ZOO, jsme se vydali po stopách rozpisu krmení zvěře. Právě v čase pravidelného krmení se totiž i jinak pasivní zvířata ukážou ve zcela jiném světle a je možnost zachytit snímky poodkrývající jejich chování, které v běžném čase návštěvníkům zoo zůstane povětšinou skryto.

V průběhu fotografování jsme probrali, základní nastavení zrcadlovek vhodné k fotografování v tak extrémních podmínkách, jako jsou pavilony a vnitřní expozice, které zpravidla neoplývají nejlepšími světelnými podmínkami. Přitom se fotograf musí poprat s pohybovým rozmazáním či volbou vhodné clony, která ostře vykreslí fotografované zvíře a současně mimo hloubku ostrosti postaví pozadí, které zpravidla divákovi dává tušit, že se nebude jednat o úplně volného člena živočišné říše.

K dobrým snímkům ze ZOO pak nesmí chybět ani triky, jak si poradit s fotografováním skrze ploty a skleněné bariéry, které mnohdy úspěšně hatí fotografovy snahy. Společnými silami se je nám podařilo zvládnout. Příkladem může být fotografování v pavilonu šelem, kdy jsme si navzájem pomáhali zastiňovat rušivé zdroje světla, které na sklech tygřích a dalších výběhů tvořily nepěkné odrazy. 

Překonávat jsme museli i teplo uvnitř a relativní zimu s lehkým deštěm venku, které (spolu s neustálým hledáním vhodné kompozice a těžkou výbavou) působilo lépe, než kdejaké fitness. Útočiště pro oddech a doplnění energie nám v době oběda poskytla restaurace přímo v areálu. Po skončení fotografování jsme ještě zajeli vyhodnotit a probrat pořízené snímky do holešovické prodejny Megapixelu a za sebe mohu říci, že se účastníci kurzu měli čím pochlubit.

Navzdory počátečním obavám z nepřízně počasí akce dopadla dobře a myslím, že byla cenným tréninkem, pro fotografování živé přírody, které patří k nejnáročnějším fotografickým disciplínám. Špatné počasí a mimosezónní termín pak stály za velmi nízkou návštěvností, která nám umožnila fotografovat za klidných podmínek, kdy jsme se příliš nemuseli přetahovat o nejlepší ,,fleky“ s ostatními návštěvníky ZOO. 


Jdeme fotit do ZOO

Další termín:

  • Sobota 24. ledna 2015 od 9:15 do 16:45 hodin

Zoologická zahrada v sobě skrývá mnohé fotografické možnosti, které se stanou součástí našeho přátelského a lehkého putování. Konečně se možná přestanete bát a naučíte se jednoduchými kroky docílit parádních fotografií, kterými se rádi pochlubíte. Celý kurz je postaven na přátelské atmosféře, sounáležitosti, porozumění a touze pomoci druhému a něco si sám odnést. Je úplně jedno, jestli je vám 15, nebo 60. Je úplně jedno, jestli fotíte kompaktem, mobilem, nebo zrcadlovkou. Je to pouze nástroj, který vám slouží k zachycení prchlivých okamžiků života. Tempo bude procházkové, s mnoha zastávkami a okruhy témat. Bude to váš velký den, kdy se nenásilnou formou dozvíte spoustu důležitých informací pro vaše další zážitky s fotografováním.

REGISTROVAT



Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím