Zdeněk Dvořák druhý nejlepší fotograf Roku s Megapixelem 2014 Rozhovory

Zdeněk Dvořák druhý nejlepší fotograf Roku s Megapixelem 2014

Martin LukešVydáno: 3. 3. 2015 v 15:34 • Rubrika: Rozhovory

Kdo sleduje tuzemské fotografické soutěže, tomu není jméno Zdeněk Dvořák neznámým pojmem. Jmenovaný autor se za poslední roky zapsal do podvědomí především svojí houževnatostí a nezaměnitelným fotografickým rukopisem. Jeho dokumentární fotografie ze sousedovic dvorku a několikaleté časosběrné reportáže ze svého života v rámci projektu Week of Life jsou opravdu úchvatné. Byl jsem moc rád, že se tento skvělý fotograf objevil před rokem i v naší Galerii. Pro mnohé možná nebylo překvapením jeho umístění v soutěži rok s Megapixelem 2014, kde získal 2. cenu poroty a 5. místo v hodnocení diváku. V následujícím rozhovoru vám dáme trochu nahlédnout do Zdeňkova života, jinak než prostřednictvím jeho fotografií.


Skok přes kaluž

Kolik je Vám let?
34 :-)


Z Burácení

Odkud pocházíte?
Narodil jsem se ve Znojmě, ale od roku 2012 žiji v obci Slup odkud pochází moje manželka a i nejvíce mých fotografií.


Burácení-Vica Kerekes

Jak dlouho fotografujete?

Fotografuji od 19 let, kdy jsem během studia v Pardubicích začal experimentovat s tátovou zrcadlovkou Praktica MTL3.


Výstup na MOUNT TIRES

Co pro Vás fotografování, respektive fotografie jako taková znamená?
Fotografie je mi neodmyslitelnou součástí života, která mi dala spoustu přátel a zážitků. Čím je mi fotografie, je důkazem účast ve fotografickém projektu Week of Life, kde jsem nedávno dokončil jako první člověk na světě dokumentaci pěti let mého života formou 9 fotografií denně. Možná si říkáte, že j to bláznovství, ale moje děti mají neuvěřitelnou kroniku života naší rodiny a to je k nezaplacení.


Tosa-Inu

Čím se živíte, pokud není fotografování Váš zdroj přijmu?
Jsem vystudovaný cukrář, poté jsem si dokončil vzdělání a deset let pracoval jako vychovatel u mentálně postižených. Právě tam přišel hlavní impulz do mé fotografické tvorby. Tehdy jsem se zařadil jako dokumentarista a reportér a už se od fotografování lidí neodklonil. Už v této době byla fotografie mým zdrojem příjmů, ale vždy jako vedlejší činnost. Poslední tři roky je mi však fotografie hlavním povoláním a to přímo jako fotograf, tak i jako obrazový redaktor fotografického projektu Week of Life, který založil známý fotograf Adolf Zika. Je skvělé pracovat pod někým jako je pan Zika. O to vice si cením toho, že si mě pro tuto práci sám vybral.


Fotbal je můj život

Jak vnímáte celý projekt Rok s Megapixelem a soutěž, které jste se zúčastnili?
Se soutěžemi, které jsou celoroční mám bohaté zkušenosti z časopisu Fotovideo, kde je známá soutěž Fotograf roku. Navíc se mi i tehdy dařilo a já se 4 ročníky udržel na bedně. Pak mě to přestalo bavit a dál se této soutěže již nezúčastňuji. Najednou se objevil projekt Rok s Megapixelem, který mi dal možnost v oblíbených tématech publikovat den co den fotku. V tématech, která nefotím mi to zase bylo inspirací procházet archiv a tím objevovat zapomenuté fotografie, či se do něj přímo zapojit, což bylo v tématu křivky lidského těla zajímavé :-) Kvituji v každém kole kvalitní garanty i doplňkový program k soutěži.


K.O.

Máte k němu nějaké připomínky, případně vylepšili byste něco?

Klidně bych se vrátil k publikaci vícero fotografií než je pět za celé kolo. Jinak nemám připomínky a soutěž mi vyhovuje. Všeobecně mi chybí soutěže, kde se dá prezentovat jen soubor fotografií. Vytvořit dobrý a ucelený soubor je dle mého mnohem těžší než jedna skvělá fotografie, ale to by tady asi zapojit nešlo :-)


Chuť sportovat

Jakou techniku používáte?

Moje první zrcadlovka byl analogový Canon EOS 50E. Proč Canon? Líbilo se mi ostření podle oka. Od té doby jsem Canoňák a nelituji toho. V tuto dobu používám Canon EOS 1Ds Mark III a záložní 700D. Z objektivů, kterých jsem vyzkoušel  za ty roky docela dost a jednalo se jak o pevná skla, tak i o zoomy. Nakonec mám nyní v brašně jen dva. Milovaný Canon EF 24/1,4L, který bych nikdy nevyměnil a portrétní Canon 85/1,8. Na 99% mojí tvorby mi to bohatě stačí. Nakonec jsem však podlehl a pořídil si Fujifilm X-E1 s objektivem Fujinon 23/1,4R a 35/1,4. Fujina nakonec vyhrála a nosím ji téměř stále u sebe kvůli projektu Week of Life.


Sportovní kynologie

Jaký byl Váš největší fotografický zážitek?
Bylo jich hodně. Ať výhra s Fujifilm a zájezd do Japonska v roce 2003, tak třeba dvojnásobné vítězství v soutěži Fotograf roku v letech 2008-9, třetí místo v jedné z kategorií Czech Press Photo 2008 či třeba fotografování svatby na Sardinii. Největší zážitek je však z loňského roku a to byla možnost se stát hlavním fotografem filmu režiséra a fotografa Adolfa Ziky Burácení. Zážitky  z natáčení jsou stále velmi živé... Jak jsem zmínil výše, fotografie mi toho dala opravdu hodně.


Burácení

Máte nějaký fotografický sen?
Sny samozřejmě jsou. Dříve to byly sny o té nejlepší fototechnice a také to byly cesty po světě s myšlenkou, že v exotických oblastech nafotím své nejlepší fotografie. Dnes to mám jinak. Mé nejlepší fotky vznikly asi 150 metrů od našeho domu na ploše 10x10 metrů, tedy na dvoře rodiny Prčíkových. Pokud se mi bude dařit tak jako doposud, budou přicházet nápady na nové projekty a moje fotografie budou lidem dělat radost, je to vlastně ten největší fotografický sen.


Zabíjačková

Co pro Vás znamená vítězství v soutěži?

Ocenění, že má moje fotografování smysl. Zařadím je mezi mé významné úspěchy, které dosud mám. Těším se na osobní setkání při vyhodnocení, kdy poznám osobně další nadšené fotografy.


Studené osvěžení

Zúčastníte se i dalšího ročníku?

Určitě, i když první kolo mi moc nesedí :-)


Z rybího hororu

Dáte nějaký stručný recept na úspěch méně zkušeným fotografům?
Moje rada asi nebude originální, protože ji v galerii praktikuje mnoho z nás. Důležité je najít své oblíbené téma a snažit se mu co nejvíce věnovat. Pokud se budeme snažit fotografovat vše, tak je malá šance, že se vymaníme z průměru. Já miluji dokument, ale třeba krajina je mi cizí. Navíc se mi osvědčilo, že vytrvat u jednoho tématu dlouhodobě přináší ovoce. Sám to mám vyzkoušené třeba na výlovu rybníka. Rybáři mě za několik let již znají, a i když se cyklus výlovu stále několikrát denně opakuje, pokaždé se mi podaří najít nový a zajímavý moment, který jsem doposud neviděl.


Solárno

Pokud se Vám líbí fotografie Zdeňka Dvořáka, stejně jako jeho osobitý styl máte jedinečnou příležitost navštívit jeho workshop REPORTÁŽNÍ FOTOGRAFIE, který pořádáme již tuto sobotu 7.3.2015 na naší pražské prodejně v Holešovicích. Na tento kurz lze v současné době navíc využít 30% „last minute“ slevu. S registrací ale neváhejte, protože máme pár posledních volných míst.


Malý hasičZobrazeny komentáře (11 - 1)

 • 11

  Avatar

  I když Vaše komentáře a připomínky vůči Vašim "kolegům" jsou často hodně peprné, Váš postřeh a Vaše tvorba je pro mě velice koukatelná. Gratuluji

  Růžena Rybanská, 09.03.2015 | Reagovat

 • 10

  Sebera

  opravdu pěkná práce,potěší a gratuluji

  Jiří Sebera, 09.03.2015 | Reagovat

 • 9

  Lenart

  Zdeňku, upřímně ti blahopřeji a do další tvůrčí práce držím palce.

  Petr Lenart, 09.03.2015 | Reagovat

 • 8

  Dvořák

  Reaguje na (6) | Zde je zajímavý jeden fakt. Czech Press Photo mohou obesílat fotografové z ČR a SR. Slovak Press Photo je tu pár let a mohou obesílat pouze fotografové ze SR a pak můžeme některé soubory vidět v obou soutěžích...

  Zdeněk Dvořák - Megapixel, 04.03.2015 | Reagovat

 • 7

  Krása

  Jsem velice rád, že i v dnešní době stále existují fotografové s natolik kvalitními fotkami, že nezapadnou ani v té masivní záplavě nekvalitních prací všemožných hipsterů s instagramem válející se všude okolo. Gratuluji a děkuji za inspiraci!

  Lukáš Krása, 04.03.2015 | Reagovat

 • 6

  Avatar

  Reaguje na (3) | Ano, tohle vyhrálo i tu absolutně nejvyšší fotožurnalistickou cenu na Slovensku v roce 2013: http://aktualne.atlas.sk/obrazom-vitazne-fotografie-slovak-press-photo-2013/showbizz/vystavy/foto/17

  Jan Kocián, 03.03.2015 | Reagovat

 • 5

  Dvořák

  Reaguje na (4) | Ano o tom to je. Když na to po několika letech poctivého posílání přijdete, je to k naštvání... Výlov fotím několik let a pokaždé se dostanu k jiným záběrům, které předešlé snímky doplňují a tím i zlepšují a tak to dělám tak jako je běžná praxe...

  Zdeněk Dvořák - Megapixel, 03.03.2015 | Reagovat

 • 4

  Avatar

  Reaguje na (3) | Zinscenované fotky jsou přípustné. Archivní fotky ne, ale porota to neřeší........... No dobře, tak nejste podvodník, každopádně porota je špatná.

  Jan Kocián, 03.03.2015 | Reagovat

 • 3

  Dvořák

  Dobrý den Jane, do Czech Press Phota posílám už od roku 2007. Asi pět let jsem posílal fotografie, které vždy vznikly v období jak uvádí pravidla. Jenže ono tomu tak není. Několikrát jsem si všiml, že jsou tam soubory, které byly z širšího časového období než je jeden rok. Viz např. oceněný soubor, který získal první cenu v roce 2013 http://www.czechpressphoto.cz/cz/rocniky/2013/detail/761. Přímo v názvu je uveden rok 2010-2013. Je tedy autor též podvodník a porota tak hloupá? Další příklad http://www.czechpressphoto.cz/cz/rocniky/2012/detail/672 Další podvodník, který podplatitl porotu? Do soutěže, se mnohou přihlásit soubory, který byly určeny k publikaci v médiích a to v daném období spnil. Vidíte je to v pořádku i u oceněných souborů. Do přihlášky jsem poctivě napsal datum vzniku celého souboru. Zaslané fotografie  na dvd mají exif. Včem jsem tedy podvodník, když to projde přes přijímací řízení a dostane se až do třetího kola výběru poroty?

  Zdeněk Dvořák - Megapixel, 03.03.2015 | Reagovat

 • 2

  Avatar

  Moc se mi vaše fotogrfie líbí.Hodně dalších úspěchů.Pokračujte v tom.Gratuluji! Jak může pan Kocián vědět,ze kterého roku jsou fotky z výlovu rybníku když jej fotíte už několik let,jak jste uvedl?

  Věra Sobotková, 03.03.2015 | Reagovat

 • 1

  Avatar

  Zdeněk Dvořák je především podvodník, který do Czech Press Photo přihlásil archivní snímky pořízené kdysi dávno, přestože podpisem stvrdil, že žádná z fotek není starší 12 měsíců (pravidlo soutěže Czech Press Photo). Mám na mysli sérii fotek z výlovu rybníku.

  Jan Kocián, 03.03.2015 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené produkty

Doporučené stránky

 • Jak fotit reportáž

  Reportážní fotografie patří k náročnějším fotografickým disciplínám. Vyžaduje totiž postřeh, protože se fotografovaná událost už pravděpodobně nebude…

 • Hledáčkem reportéra

  Slovo reportáž je odvozené z francouzštiny a dalo by se přeložit jako zpráva, nebo sdělení. Dobrý reportážní fotograf se musí dostat do víru událostí…

 • I cesta může být cíl

  Máme tu závěrečné kolo naší celoroční fotografické soutěže a rozhodli jsme se, že poslední téma necháme trochu volnější. Fotografování, a to rodinné…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech.
Dozvědět se víc
Rozumím