Magazín

Fotoporadna

Zdolávejte vrcholky hor s foťákem v ruce

Lucie VořechováAktualizováno: 9. 1. 2023 v 21:18 • Rubrika: Fotoporadna

Zdolávejte vrcholky hor s foťákem v ruce

Každý krajinář zná ten pocit, kdy vystoupá na horu, pořádně se nadechne a rozhlédne kolem sebe. Krajina zalitá světlem z ptačího pohledu vezme dech i ostřílenému fotografovi. Pokud se řadíte mezi ty, kteří se chystají na svou první výpravu, věřte, že i výstup do hor nese určitá pravidla, přípravu a především důkladné nachystání potřebné výbavy. Začtěte se do našeho článku, ve kterém získáte odpovědi na důležité otázky.

Obsah

Výstup na horu se neodmyslitelně pojí s touhou zaznamenat východ nebo západ slunce. Proč? Jednak na vrcholu potkáte málo lidí a také vás za včasné vstávání, nebo naopak odchod za tmy, odmění zlatá nebo modrá hodinka, které dodají vaší fotografii až magický nádech. Při plánování je ale možné, že narazíte na zásadní otázku: Kam vyrazit? 

Zimní krajina | Megapixel
Autor: Tomáš Kráčmar

Kam vyrazit fotit 

Odpovědí vám mohou být sociální sítě, jako je Instagram nebo Facebook, kde najdete inspiraci na profilech oblíbených autorů nebo nadšenců do horské turistiky. 

Zaujmout by vás mohla také naše Fotoporadna nebo Galerie, do které vkládá své záběry nespočet talentovaných autorů. U jednotlivých fotek naleznete mapu s místem, kde byl snímek pořízený. 

V neposlední řadě vám pomůže stará dobrá mapa ať už papírová, nebo na internetu (Google maps, Mapy.cz), kterou můžete projít a vyznačit si vrcholy, které vás zajímají.

Vybrali jste si vhodné místo? Tak pojďme na přípravu a říct si, na co nezapomenout. 

Kam na výlet | Megapixel
Autor: Milan Strachota

Co s sebou na fotografickou výpravu do hor a na co nezapomenout

V první řadě si naplánujte celou cestu. Ať už se chystáte navštívit českou nebo zahraniční horu, zjistěte si, kudy se k ní nejlépe dostanete, kde je možné zaparkovat auto, případně kde vám zastaví hromadná doprava a jak dlouhý výšlap vás čeká. 

Podle toho zvolte množství jídla a pití v batohu, zvažte také, zda je zapotřebí s sebou táhnout vše kvůli vyšší váze. Pokud zvolíte možnost výjezdu na vrchol lanovkou, ušetříte si kroky i čas, ale ne všude je otevírací doba tak brzy, abyste stihli východ slunce, nebo naopak netrvá tak dlouho, abyste mohli vyčkat na západ. Záleží však, s jakým záměrem na horu jdete. 

Českosaské Švýcarsko | Megapixel
Autor: Lucie Vořechová

Nezapomeňte, že během výšlapu se můžete zapotit, ale na samém konci vás čekají jiné podmínky. Nepodceňte tedy teplé oblečení. 

A samozřejmě s sebou mějte vše, co by neměl zapomenout žádný správný krajinář: 

Pokud s focením teprve začínáte a rádi byste se inspirovali konkrétními modely, mohu vám doporučit následující příslušenství.

Z paměťových karet raději volím ty, které mají velké uložiště a zároveň vysokou rychlost zápisu. Pro své účely si vystačím se SanDisk SDXC 128GB Extreme Pro. Pokud ovšem plánujete natáčet i videa, přizpůsobte tomu svou volbu.

Kompozice fotografie | Megapixel
Autor: Milan Strachota

Z fotografických filtrů u sebe vždy mívám polarizační, který zvyšuje kontrast oblohy proti mrakům, a protože se nerada zdržuji, volím magnetický, který nemusím šroubovat, ale jen rychle nasadit. Jedná se o Haida NanoPro Magnetic.

Objektiv vhodný pro krajinářské fotografie volte širokoúhlý, na který se vám vejde celá snímaná scéna. Není však na škodu mít u sebe i teleobjektiv, kterým si přiblížíte paprsky slunce prosvěcující korunami stromů nebo zvířata v dáli.

Teleobjektiv | Megapixel
Autor: Jan Schafhauser

Čistící sadu používám od značky Zeiss, ve které najdu vše důležité. Tedy mikrovláknovou utěrku, čistící kapalinu, štěteček a balónek.

U stativu je lepší se poradit s odborníkem. Můžete volit mezi dražšími modely, které jsou lehčí a stabilnější. Ale také ho možná vytáhnete jen dvakrát až třikrát do roku, a to vám stačí levnější varianta. Zastavte se u nás na pobočce v Praze, Brně nebo Ostravě a poraďte se s našimi specialisty. Stativy máme i vystavené, takže si je můžete osahat a vyzkoušet. 

Sluneční paprsky | Megapixel
Autor: Čeněk Gregor

To vše společně se svačinou a náhradní mikinou mějte organizovaně a bezpečně uložené ve fotobatohu vhodném na turistiku a do přírody. S výběrem takového batohu vám rádi pomohou naši kolegové na výše zmíněných pobočkách, případně se můžete inspirovat na našem kanálu YouTube, na kterém naleznete spoustu videorecenzí a tipů. 

Já na své cesty beru Tenba Axis v2 24L, který nabízí tři různé možnosti přístupu k fototechnice (shora, zespoda a z boku) a umožňuje si nastavit popruhy přesně tak, jak potřebuji.

Focení krajiny | Megapixel
Autor: Vladimír Hammer

Kromě výše zmíněného vám doporučuji i skvělou vychytávku od Peak Design Capture Camera Clip. Díky Capture budete mít volné ruce a fotoaparát přitom stále na dosah. Uleví vám od bolesti krku z popruhu a při vstupu do náročného terénu budete mít fotoaparát stabilní a pod dozorem. Na tuhle malou ale šikovnou věc nedám dopustit. 

A nad čím byste se před samotnou túrou měli určitě zastavit, je vhodná obuv. Sportovní tenisky jsou možná dobré na běhání nebo jako doplněk do města, ale v horách vám v nich snadno uklouzne noha. 

Focení polární záře v horách

Jestli se chystáte na lov polární záře v horách, určitě se inspirujte článkem Jak fotit polární záři. Vybavte se teplým oblečením a ujistěte se, že máte techniku vhodnou do nepříznivých podmínek. 

Polární záře | Megapixel
Autor: Milan Mogora

Jak se chovat v horách

Dovolím si sem vložit i malou vsuvku ohledně chování v horách. Věřím, že je pro vás samozřejmostí řídit se pravidly chování v přírodě, nezanechávat za sebou paseku, ale vše, co si do hor přinesete, si také odnesete. Nezapomeňte ale i na to, že v horách žijí zvířata a ta uvítají svůj klid a především, i hory mohou být ošemetné, pokud se do nich vydáte při nevhodném počasí.

  • Před túrou si zjistěte, zda vám vychází vhodné počasí. Jistě v kopcích nechcete narazit na sněhovou vánici, bouři nebo ustavičný déšť.
  • Držte se vyznačených tras. Často není bezpečné sejít z cesty a ani povolené. 
  • Neničte přírodu kvůli lepší kompozici, udělejte raději dva tři kroky do strany, než abyste lámali větve nebo ničili křoví.
  • Buďte ohleduplní i k ostatním fotografům. To, že jste na místo dorazili první, neznamená, že patří výhradně vám. Vyfoťte si potřebné snímky a dejte prostor i ostatním.

Co s sebou do hor | Megapixel
Autor: Roman *Grebson* Grebeníček

Nastavení fotoaparátu při focení krajiny

Každý máme svůj vlastní styl, odlišnou techniku a příslušenství. Nelze se tedy řídit jedním stanoveným pravidlem. Jako základ vám však mohou posloužit následující body: 

  • Volte nízké ISO
  • Clonu mějte v rozmezí f/6-f/13
  • Použijte stativ 
  • Při ostrém světle použijte fotografický filtr
  • Najděte si originální kompozici
  • Hrajte si se světlem za zády, protisvětlem a světlem z boku

Podrobnějšímu nastavení fotoaparátu při focení krajiny se zabývá náš článek Jak fotit krajinu - pár základních tipů.

Využití světla při focení | Megapixel
Autor: Adam Mojžíšek

Pokud tápete ve funkcích svého fotoaparátu a jednotlivém příslušenství, nemáte s ním zkušenost nebo si jen chcete ujasnit některá fakta, přečtěte si naše články v sérii Jak fotit digitální zrcadlovkou (DSLR) a bezzrcadlovkouDočtete se zde podrobné informace o nastavení fotoaparátu, fotografických filtrech, proč používat stativ a spoustu dalších šikovných věcí. 

Hodit by se vám také mohly důležité poznatky z článku Jak fotit v zimě, abyste při své výpravě v tomto ročním období nezapomněli na nic důležitého.

Jak fotit krajinu | Megapixel
Autor: Miroslav Konfál

Věříme, že pokud se poprvé chystáte s fotoaparátem do hor, byl pro vás článek přínosem. Jestli už jste se někam na vrchol dostali a vydařily se vám snímky, se kterými byste se s námi rádi podělili, nahrajte je do naší Galerie a buďte inspirací ostatním tvůrcům!

Autor úvodního snímku: Elo Végh

Komunita krajina | Megapixel

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.