Někteří z nás už za sebou mají bohatý seznam výprav do hor, někteří naopak začínají, ale pro všechny z nás je důležité vědět pár základních informací, než se vydáte fotit a vůbec - s jakou fototechnikou vyrazit, aby vám ten výšlap za to stál. Protože pozdě pak budete zjišťovat, co všechno se může pokazit nebo co vše nesmíte zapomenout - baterie se vybíjí v mrazech rychleji, světlo není ideální a vy s sebou nemáte externí blesk nebo nevíte do čeho veškerou tu fototechniku vůbec poskládat tak, aby vás po chvilce nezačaly bolet záda.
Nepodceňujte přípravu
Hory není dobré podceňovat. Ať už vyrážíte v menší či větší skupině lidí nebo dokonace sami, dbejte na to, že máte vše a napište si seznam. Na horách se počasí dokáže měnit velmi rychle, a tak myslete na to, že máte přibalené extra teplé oblečení, čelovku a dostatek jídla a pití. Nedejte na rady typu - nabalit se jak cibule, nefunguje to a akorát si koledujete o zápal plic. Do hor je lepší stoupat hlavně v lehčím oblečení, termo prádle, které vás udrží v teple, ale nepotíte se už po cestě. Po výšlapu pak naopak nasaďte to nejteplejší.
Fotovýbava na cestu
A teď jak a s čím fotit, abyste byli co nejvíce v teple a při focení vám nic nepřekáželo a zároveň nechybělo. Vydržet na jednom místě déle a počkat si tak třeba na perfektní horský východ slunce - k tomu budete potřebovat pořádné rukavice . ProTactic Photo Gloves udrží vaše ruce v teple a můžete odklopit palec i ukazováček pro lepší manipulaci s fotoaparátem. Pokud opravdu přituhne, zvolte dvouvrstvé Mujjo s možností ovládat i dotyková zařízení. K samotnému focení - k vaší základní výbavě do hor určitě nesmí chybět stativ. Dobrou volbou bude Benro Travel Angel FTA18CV0 + V0 kulová hlava nebo Gitzo Traveler, oba s nosností téměř 1,5 kg. Pokud hledáte něco menšího, co umístit na nerovný povrch, pak GorillaPod 3K s nosností 3 kg je tím nejlepším řešením.
Každý z nás máme nějakou svou oblíbenou značku fotoaparátů, které většinou zůstáváme věrni. Pokud o focení teprve uvažujete a chcete si pořídit přístroj, který zvládne dobře to, co od něj pak na vrcholu hor očekáváte, doporučujeme zrcadlovku Nikon D7200 nebo Canon EOS 77D, který je vhodný i pro začátečníky. Na cestách pak oceníte jeho menší váhu, ale skvělý výkon. Pro profíky radíme Canon EOS 7D Mark II. Pro snadnější manipulaci s fotoaparátem pořiďte Peak Design Capture Camera Clip Pro a snadno si ho tak můžete připevnit k opasku nebo k batohu, když se vám nechce celou fototechniku ukládat do batohu a víte, že jej za pár minut budete potřebovat znova. Objektiv volte dle vašeho zaměření nebo univerzálnější jako třeba Canon EF-S 18-200mm f/3,5-5,6 IS nebo cenově dostupnější Nikon 18-105mm. Focení krajiny můžete doladit polarizačním filtrem, díky kterému budou vaše barvy výraznější.
Otázkou zůstává, do čeho vše pobalit a poskládat, aby se vám tam vešlo veškeré vybavení a zůstalo alespoň trochu místa i na další osobní věci. Pokud cestujete třeba s rodinnou nebo sám, ale plánujete cestu na déle, tak je skvělý Lowepro Photo Sport 200AW II s fotokomorou a dostatkem místa pro jídlo, extra oblečení apod. Stejně tak i Manfrotto Off road Hiker 30L je ideálním společníkem na cesty do hor. Oba batohy mají rychlý boční přístup k fotoaparátu. Vybírat můžete i z menších modelů, které jsou ideální třeba na odpolední výšlap.
Teď už jen nezapomenout náhradní baterie do fotoaparátu nebo powerbanku a hurá na cesty!