Recenze Zeiss Batis 135mm f/2,8 AF pro Sony FE

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Zeiss Batis 135 mm f/2,8 AF pro Sony FE od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Zeiss Batis 135 mm f/2,8 AF pro Sony FE v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Zeiss Batis 135 mm f/2,8 AF pro Sony FE

Představení Zeiss Batis 135 mm f/2,8 AF pro Sony FE

Představení Zeiss Batis 135 mm f/2,8 AF pro Sony FE

Carl Zeiss Batis 135 mm f/2,8 je unikát v mnoha ohledech. Co se recenze týče, i nemá vlastně v bajonetu FE ekvivalent pro srovnání. Takže tuhle část můžeme vyloučit a v následujícím textu se věnovat rovnou ostatním vyjímečnostem tohoto skla.

Design, tělo a ergonomie

 

Objektiv Zeiss 135 mm je stejně jako celá řada Batis po designové stránce takový mazlík. Jednoduchá linie ve tvaru zvonu se ještě víc umocní při nasazení sluneční clony. Nikde nic nevyčnívá, vše ladně navazuj a tvoří jeden homogenní tvar. Tomu pomáhá i fakt, že objektiv nemá žádná přepínání a ovládací prvky. Tedy až na prstenec pro manuální ostření. Ten je pogumovaný a plně protáčivý. Vlastně slouží pouze pro sběr impulsu. Ruční ostření probíhá na základě elektroniky, ale je plynulé. Díky povrchu gumy je ostření jisté a dá se s ním vyhrát, což je vzhledem k určení objektivu důležité. Mám asi jedinou vítku, guma sice neprokluzuje pod prsty, ale přitahuje prach, který se na ni lepí (:.
Majitele, kteří mají rádi svou techniku naleštěnou, tedy Batis 135 dost zaměstná. Povrchová úprava celého objektivu je náchylná na otisky. Vstupní a kontaktní místa jsou utěsněná proti vnikání prachu a vody. Celý objektiv je kovový včetně clony. Jedinou výjimkou je displej.
Ten je v OLED provedení a uživatele informujel o vzdálenosti, kam právě ostří. Tomu jsem přišel poměrně brzy „na chuť”, při focení „od boku” nebo za horších světelných podmínek, kdy už bych na klasickém tištěném kroužku neviděl nic, tady stále svítí info o vzdálenosti. Nutno podotknout, že svítí příjemně, neruší. A i kdyby, displej se dá vypnout nebo nastavit dle potřeb. V našich končinách upřednostníme spíš nastavení v metrech před stopami. Osobně doporučuji verzi s velkým číslem vzdálenosti, kam objektiv ostří a doplňkovými malými čísly, kam objektiv prokreslí hloubku ostrosti. V takovém případě objektiv pěkně komunikuje s tělem a rovnou nám spočítá prokreslení (a to dokonce i podle použité velikosti snímače). Mimochodem hloubka ostrosti odpovídá skutečně třetinovému principu.

Optické vlastnosti


Jak už jsme si zvykli u poslední řady Batisů, výrobce se neobtěžuje zdůraznit ani v názvu, ani nikde jinde že objektiv disponuje optickou stabilizací. Tu jsem použitím bezpečného času odhadl na +3 EV.
U bajonetu FE svádí všechny objektivy jiných výrobců ke kritice rychlosti ostření, myslím, že neoprávněně. Pokud Batise srovnám s jinými soustavami od konkurenčních výrobců, vychází velmi dobře. Ostří velmi svižně. Jen kombinace Sony tělo a Sony objektiv je prostě trochu rychlejší.
Co se týče optických vad, ty se u Zeisse hledají velmi obtížně a to dokonce i v RAW formátu při vypnutí všech tří kompenzací objektivu. Tomuto hledání nepomáhá ani fakt, že jde o pevné ohnisko, které se vyskytuje přesně na opačném pólu, tam kde je teoreticky výskyt vad minimální. Zmínit se dá asi jen vinětace, ta je nepatrně zřejmá při vypnutí korekce na minimálním clonovém čísle f/2,8.
Výsledná fotka je krásně kontrastní a kresba je v plném poli od středu ke krajům. Těžko hledat měknutí. K aberaci se Zeiss vyjádřil vlastně už v názvu objektivu, právem uvádí na obrubě vstupního členu Apo Sonnar., Jedná se skutečně o apochromatický kousek. Když jde o práci s pozadím, je slušné se zmínit o dnes tak populárním bokehu. Osobně mi tento fenomén trochu uniká, ale musím uznat, že Batis 135 by měl být v bokehových čítankách. Kontura přechodu drží vzorně tvar a přitom je hrana příjemně měkká.

Shrnutí závěrem

Máme tu objektiv na celý život. Tomu neodpovídá jenom cenovka, ale hlavně kvalita a zpracování. V případě bajonetu Sony FE nemá nemá konkurenta. A v případě ostatních bajonetů je nechává kresbou a optickými kvalitami těsně za sebou. Fotíteli portréty nebo cokoli ve střední vzdálenosti, pak by vám neměl Zeiss Batis 135 mm f/2,8 chybět v brašně.

Megapixel videorecenze Zeiss Batis 135 mm f/2,8 AF pro Sony FE

Megapixel videorecenze Zeiss Batis 135 mm f/2,8 AF pro Sony FE

Hodnocení zákazníků (1)

Hodnocení zákazníků (1)

5

Špičkový objektiv

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Tomáš, Praha, 24.11.2018

5

Popis a parametry

Popis a parametry

Stejně jako ostatní objektivy řady Batis, i tento nejnovější přírůstek disponuje OLED displejem, který zobrazuje přesnou zaostřenou vzdálenost a hloubku ostrosti. Kovový plášť dodává objektivu jeho robustní a odolný charakter. Zatěsnění proti vodě a prachu zajišťuje, že fotografování ve špatných klimatických podmínkách, není pro objektivy ZEISS Batis žádný problém.

Zeis 135 | Megapixel

Obrazová kvalita splní veškerá vaše očekávání. „Do optického designu jsme dali hodně úsilí a také do korekce veškerých vad“, říká Pollmann. „ Například jsme experimentovali s různými druhy speciálních skel, abychom vyloučili co nejvíce optických nedokonalostí. U ZEISS Batis 2,8/135 jsme tak byli schopni vyloučit veškerou chromatickou aberaci a objektiv je tak prakticky bez viditelných vad“ Objektiv má 14 čoček v 11 skupinách. 

Batis 2 | Megapixel

Batis 2 | Megapixel

Batis 2 | Megapixel

Batis 2 | Megapixel

Batis 2 | Megapixel

O firmě ZEISS.

Společnost ZEISS je mezinárodním technologickým lídrem v oblasti optiky a optoelektroniky. Skupina ZEISS vyvíjí, vyrábí a prodává zařízení na výrobu polovodičů, měřicí techniku, mikroskopy, lékařskou techniku, brýlové čočky, fotografické a filmové objektivy, dalekohledy a technologie pro planetária. Díky svým řešením společnost neustále posouvá svět optiky kupředu a podílí se na technologickém vývoji. Skupina ZEISS má zastoupení ve více jak 40ti zemích a má přes 50 prodejních a servisních středisek, přes 30 výrobních zařízení a zhruba 25 výzkumných a vývojových center po celém světě. Ve fiskálním roce 2015/16 vygen erovala, se svými 25 000 zaměstnanci, obrat 4.9 miliardy EUR. Firma byla založena roku 1846 v Jeně a nyní má centrálu v Německém Oberkochenu. Strategický management holdingu Carl Zeiss AG řídí ZEISS Group. Společnost je plně vlastněna Carl Zeiss Stiftung ( Nadace Carl Zeiss ).

Obrazový snímač

Formát snímače 2/3

Objektiv

Typ bajonetu Sony E, Sony FE
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 135
Minimální ohnisková vzdálenost 135 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 135 mm
Světelnost objektivu (nejkratší ohnisko) 2,8
Světelnost objektivu (nejdelší ohnisko) 2,8
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 14 členů / 11 skupin
Stabilizátor obrazu Ano
Délka objektivu 120 mm
Vhodný pro žánr Portréty
Rozdělení podle ohniska Teleobjektiv
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Pevný

Ostření

Minimální zaostřovací vzdálenost 87 cm

Fyzikální specifikace

Průměr filtru 67 mm
Hmotnost 614 g
Odolnost Utesnění proti prachu a vlhkosti

Ostatní

Číslo produktu 2136-695
Značka Zeiss

Zobrazit popis a parametry