Recenze Asus ZenBook Pro Duo UX581GV-H2004R modrý

Zpět na detail

Jiří Kurt Strohschneider

Recenzoval:
Jiří Kurt Strohschneider Další recenze

Nahoru

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • Elegantní zpracování
 • Dva 4K dotykové displeje
 • OLED technologie u hlavního displeje
 • Výkonná grafická karta
 • Velmi rychlý procesor
 • Vysoká paměť
 • Objemné uložiště
 • Skvělý zvuk

Co se nám nelíbí

 • Absence ethernetového portu
 • „Pouze“ 15,6“ úhlopříčka displeje
 • Podložka pod ruce není připínatelná

Nahoru

Představení Asus ZenBook Pro Duo UX581GV-H2004R modrý

Tchajwanská společnost ASUS (celým názvem ASUSTeK Computer Inc.) je na trhu výpočetní techniky již tři dekády zavedeným hráčem, který má prvenství ve výrobě základových desek a v produkci kompletních počítačů je na pěkném pátém místě. Dnes se podíváme na hi-end novinku mezi jeho notebooky – ASUS ZenBook Pro Duo UX581G.

Pohled zvenčí

Ještě když je notebook v krabici, je vám jasné, že tohle rande nebude jen tak. Balení samo o sobě působí tuze masivně a při potěžkání se tento dojem nemění. Po jeho otevření na vás vykouknou další dvě krabice – v jedné, se skrytým magnetickým uzávěrem, se skrývá napájecí zdroj a ve druhé konečně samotný ZenBook. Už tyto schránky samotné jsou oku lahodící – v šedo-modré barvě vyvedené, s povrchovou voskovanou úpravou. Po otevření té větší, s bílou lištou uprostřed, se dvojité dno lehce nadzdvihne a notebook vám jde naproti do ruky. Zkrátka má styl. Kromě počítače samotného ještě obsahuje vloženou krabičku s příslušnou dokumentací, pod kterou se skrývá do ruky skvěle padnoucí stylus, a také přídavnou podložku pod ruce, s horní vrstvou z umělé kůže. Musím říct, že při samotném vybalování jsem měl pocit, že nejde o nástroj tvorby, ale už o výtvor samotný, ne cestu, ale cíl.

Povrch notebooku je z pevného hliníku, s kruhovým broušením, v celestial blue barvě (ano, ty krabice s ním samozřejmě ladí) a reflexními hranami a na první pohled dodává počítači punc luxusního zboží. Po otevření velmi pevného víka (zkoušel jsem ho ohnout, hodně jsem se bál, nicméně zbytečně, je to držák) se objeví ony důvody, pro které si tento stroj oblíbí nejeden grafik či fotograf. Ve velmi tenkém rámečku je usazen 15,6“ dotykový OLED displej, což by ještě nebylo až tak nevšední. Nicméně ve spodní části, v těle počítače, kde bychom běžně hledali klávesnici a pod ní touchpad, se nachází druhý displej!

 Oproti předchozímu modelu Pro 15 UX580, který snad jako první vůbec oplýval touto vychytávkou, jsme se posunuli zase dál. U ZenBooku UX580 byl tento tzv. ScreenPad umístěný pod klávesnicí, místo touchpadu, a kromě dalších možností de facto suploval právě jeho funkci. U stávajícího modelu, UX581, je ScreenPad umístěný naopak nad klávesnicí, ale navíc po celé šíři těla počítače, v úhlopříčce 14 palců, je tedy oproti svému předchůdci cca čtyřikrát větší. Stává se tím pádem druhým, plnohodnotným displejem. Stejně jako hlavní displej je samozřejmě dotykový a ve 4K rozlišení (jen tedy poměr stran není 16:9, ale 32:9). Zrovna jako u předchozího modelu můžete tento displej používat jako rozšířenou plochu, nebo na něm např. používat aplikace integrované přímo od výrobce. Tento ScreenPad je ideálním prostředím pro přiložený stylus. Ač jsou oba displeje dotykové, rozhodně mi bylo příjemnější psát perem na vodorovnou pevnou plochu než na otevírající se šikmo otevřené víko. Můžete si tak zcela přirozeným způsobem zapisovat poznámky, anebo také kreslit skici apod. Displej samozřejmě reaguje na různé úrovně tlaku, a tak jsou čáry silnější či slabší podle toho, jak moc nebo málo na stylus tlačíte.


Svoje využití si kombinace těchto dvou displejů najde nejen u grafiků, ale i například u hudebních producentů, herních streamerů, programátorů, animátorů a dalších, kteří pro svou práci potřebují nemalý prostor.

Já osobně jsem ScreenPad využíval nejvíc tím způsobem, že jsem na hlavní obrazovce editoval a na ScreenPadu mi běžely konkrétní nástroje, tudíž nepřekážely přímo v hlavním oknu a nebylo zapotřebí si kvůli takovému zobrazení připojovat další monitor. Kdyby byl hlavní displej ještě 17-ti palcový, už bych asi umřel blahem.

Kromě této variability jsou displeje skvělé i díky již zmiňovanému 4K rozlišení a OLED technologii (u hlavního displeje). Obraz je tedy naprosto detailní, díky velice jemnému rozlišení, a navíc kvalitativně převyšuje standardní LCD či LED displeje – jak rychlostí zobrazení (díky absenci podsvícení, kdy každá buňka displeje vyzařuje sama o sobě), tak věrností barev (černá je prostě černá) či velmi širokému pozorovacímu úhlu (178 stupňů je opravdu až až – to už koukáte skoro za roh…). Jako další plus vidím defaultní využití funkce Windows Hello, tedy přihlášení do uživatelského účtu pomocí verifikace vlastního obličeje. To funguje díky nad hlavním displejem zabudované infračervené kameře, a tak jsem s rozpoznáním neměl problém ani v noci v tmavé místnosti. Opět se jedná o drobný detail, který ovšem o další krok usnadňuje práci a přihrává body k dobru.

Vyjma ScreenPadu najdeme pod víkem bílým světlem podsvícenou klávesnici, která kromě standardních tlačítek má ještě další tři speciální, a sice jedno pro zapnutí/vypnutí druhého displeje, druhé pro okamžité prohození aplikací na displejích a třetí, Turbo Fan, pro zvýšení výkonu chlazení. Tato tři tlačítka se společně se čtvrtým, hlavním zapínáním/vypínáním PC, nacházejí v pravé části klávesnice a pod nimi je usazený touchpad. Na to než jsem si zvykl… Vše samozřejmě vyřeší připojení myši, ale samo o sobě je prostě velký nezvyk, že touchpad není uprostřed počítače. Ona i ta klávesnice, která končí až na samém spodním okraji těla notebooku, je dost změna, to ovšem hravě řeší přiložená opěrka na ruce. U té mi trochu chybí nějaký připojovací element – opěrka je k notebooku prostě položená a nijak k němu není přichycena. Je to asi jen můj osobní problém, ale čekal bych, že bude alespoň nacvakávací apod. Nicméně na funkci to vliv samozřejmě nemá, podložka nikam neutíká. Kromě povrchu z umělé kůže má navíc uprostřed asi pěticentimetrový průhledný hranol, kterým po přiložení opěrky ke klávesnici prosvítají barvy korespondující se ScreenPadem. Dekorativní detail, který potěší. Jak pravila paní Šebková: „…přitom taková blbost, co?“ Touchpad samotný lze stisknutím jeho pravého horního rohu přeměnit na numerickou klávesnici, stisknutím levého horního rohu lze nastavit míru její podsvícení a přejetím prstu z levého horního rohu na kteroukoliv stranu se zapne aplikace Kalkulačka.

Při pohledu z boků najdeme standardní porty, které dnes většina počítačů má. Konkrétně tu je napájecí vstup pro přiložený zdroj, dva USB-A 3.1 porty druhé generace pro běžné připojení většiny periferních zařízení, jeden HDMI port pro externí zobrazovací zařízení (monitor, projektor…), jeden kombinovaný audio port pro headset (tedy vstupní pro mikrofon i výstupní pro sluchátka) a jeden USB-C port s podporou nejnovější verze technologie Thunderbolt, který utáhne přenos o rychlosti až 40 Gbit/s a kromě dalších zobrazovacích zařízení či externích úložišť přes něj lze připojit i třeba dokovací stanici, či samostatně počítač nabíjet. Standardní ethernetový port pro připojení síťového kabelu byste hledali marně, dnes už zkrátka frčí wifi, které je mimochodem zajištěné zatím poslední generací, tedy Wi-Fi 6, které má datovou propustnost až 11 Gbit/s.

Pohled zevnitř

Ozvučení notebooku stejně jako u modelu UX580 opět zajišťují reproduktory značky Harman / Kardon, která v audio branži platí za jednoho z nejlepších výrobců už víc jak šedesát let. Na poměry notebooků hrají velmi hlasitě, ale zároveň nijak nezkreslují – výšky nesyčí, zvuk se ani v plné hlasitosti nebortí, basy jsou samozřejmě oproti samostatným reproduktorům slabší, ale opět, na notebook hrají nadstandardně. To je mimo jiné dáno i technologií inteligentního zesilovače, který se soustředí právě na vyladění poměru mezi hlasitostí a kvalitou přehrávání. Skvělý prostorový zvuk je zřejmě už samozřejmostí…

Baterie se z nuly na sto procent nabije za necelé dvě hodiny a vydrží v běžném provozu cca tři hodiny, což není zrovna mnoho, nicméně je to pochopitelné, vzhledem k využití dvou displejů.
Srdcem počítače je samozřejmě procesor a i zde nacházíme jeden z nejlepších možných uživatelských komponentů. ZenBook disponuje šestijádrovým Intel i7 9750H Coffee Lake deváté generace, který si díky technologiím HyperThreading a TurboBoost (zvýšení frekvence z 2.6 GHz až na 4.5 GHz) hravě poradí s leckterým složitým výpočtem i náročným 3D renderováním a na trhu platí za jeden z nejlepších ve své kategorii. V kombinaci s grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 2060 s 6GB GDDR6 VRAM pamětí je možné hrát v jakoukoliv dnešní hru na špičkové úrovni nebo zpracovávat i velmi složité grafické procesy. S tím také souvisí již zmiňované naprosto věrné a jemné zobrazení – barvy působí přirozeně a vyváženě, co vyfotíte nebo natočíte, to i uvidíte na displeji. Pro fotografy ideální stav. ASUS nepolevuje! Paměť počítače je ve standardní výbavě 16 GB DDR4 2666 MHz a úložiště 512 GB PCIe SSD. Lze ovšem zakoupit i variantu s 32 GB paměti, 1 TB diskem a osmijádrovým procesorem i9 deváté generace.

Závěrem

ASUS ZenBook Pro Duo UX581G je opravdu mimořádným strojem ve všech směrech – jak výkonem, tak zpracováním. Jeho na první pohled možná vysoká cena je naprosto akceptovatelná, hned jak s ním člověk začne pracovat. Pro profesionální grafiky či fotografy jasná volba.

Nahoru

Parametry

 
Ostatní
Značka: Asus
 
Hardware počítače
Rozměry: 35.9 x 24.6 x 2.30 ~ 2.40 cm
Hmotnost: 2500 kg
Hmotnostní kategorie: Klasický (2 kg až 3 kg)
Použití: Grafika a design, Video (profesionálové), Fotografie (profesionálové), Fotografie (nadšenci), Video (nadšenci)
Operační systém: Microsoft Windows 10 Pro
Uhlopříčka displeje: 15,6 "
Rozlišení displeje: 3840 × 2160 px (UHD 4K)
Typ displeje: IPS
Barevný rozsah displeje: 100% DCI-P3
Povrch displeje: Lesklý
Řada procesoru: Intel Core i7
Model procesoru: Intel Core i7-9750H
Generace procesoru: Coffee Lake
Počet jader procesoru: 6
Frekvence procesoru: 2600 MHz
Boost frekvence procesoru: 4500 MHz
Kapacita operační paměti: 16 GB
Typ úložiště: SSD
Kapacita SSD: 512 GB
Typ SSD: M.2 PCIe
Grafická karta: Dedikovaná
Model grafické karty: NVIDIA GeForce RTX 2060
Kapacita grafické paměti: 6 GB
Video výstupy: USB-C (DisplayPort), HDMI (verze 1.x)
Konektivita: 2 × USB 3.1 (3.1 Gen2), HDMI, Thunderbolt 3 (USB-C)
Výbava: Dotykový displej, Podsvícená klávesnice, Numerická klávesnice, Bluetooth
Optická mechanika: bez mechaniky
Kapacita akumulátoru: 71 Wh
Druh WiFi: 2,4 + 5 GHz
Jazyk klávesnice: český
Typ notebooku: Notebook

Kompletní parametry Sbalit parametry

Nahoru

Vybrané příslušenství

Vybrali jsme pro vás příslušenství, které by vám určitě nemělo chybět.

Všechno vybrané příslušenství
pro Asus ZenBook Pro Duo UX581GV-H2004R modrý

Nahoru

Přihlásit

Košík

Způsoby doručení

 • Denní doručení PPL 129 Kč
 • Kurýr od 249 Kč
 • Osobní odběr v Zásilkovně 99 Kč
 • Osobní odběr (Praha, Brno, Ostrava) Zdarma

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Kontakt

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím