Magazín

Fotoporadna

Živě do éteru: Jak streamovat a co vám k tomu pomůže

Tomáš KivaderAktualizováno: včera v 14:22 • Rubrika: Fotoporadna

Živě do éteru: Jak streamovat a co vám k tomu pomůže

Napadlo vás někdy, že byste chtěli se živými přenosy začít, ale děsí vás nepřeberné množství vybavení, které byste na to potřebovali? V tomto článku si ukážeme, že začít může být opravdu snadné a může s tím tak začít v podstatě kdokoliv a kdykoliv.

Obsah

Live streamovací služby jsou dnes snadno dostupné na široké škále zařízení, jako jsou chytré televize, počítače, tablety a smartphony. To umožňuje uživatelům sledovat obsah kdykoli a kdekoli. Zároveň nebylo nikdy jednodušší se streamováním začít i ze strany tvůrců.
 

Ať už chcete streamovat rozhovory formou podcastů, gaming, vzdělávací lekce, koncerty, sportovní události nebo třeba živý přenos záběrů lesní přírody, stačí vám na to jen pár základních pomůcek. Než se k nim ale dostaneme, rychle si shrňme, kde všude můžete streamovat. V dnešní internetové době si můžete vybrat z desítek, ne-li stovek, platforem, mezi ty nejznámější patří Twitch, Youtube nebo Facebook, na nichž se dá streamování i slušně zpeněžit. Dále existují modernější alternativy jako je Instagram a v dnešní době obrovský, ale zároveň kontroverzní TikTok.

Jednoduché produkty pro streamování

Nejdůležitější nástroj pro online streamování je kamera. Pro tyto účely můžete využít jednoduše telefon, který nosíte každý den v kapse, neboť v sobě kombinuje jak nahrávací zařízení, tak i počítač připojený k internetu, přes který můžete okamžitě streamovat. Pokud však chcete posunout obrazovou kvalitu o něco výše, můžete použít webkameru, nebo v nejlepším případě fotoaparát. Mnoho výrobců fotoaparátů dnes umožňuje jejich produkty připojit k počítači v podstatě jako velmi pokročilé webkamery, případně pro tyto účely můžete využít externí rekordéry. V takovém případě je již potřeba i počítač se stabilním připojením k internetu.
 

Rozhodně se neobejdete bez mikrofonu. Přestože některé vlogovací fotoaparáty mají poměrně slušné vestavěné mikrofony, obecně rozhodně doporučuji zainvestovat do externího mikrofonu. Pokud budete streamovat pouze z jednoho místa, můžete si pořídit ideálně studiové řešení, které nasadíte na rameno a připevníte ke stolu. Nebo si vyberte univerzálnější směrový mikrofon, který pak využijete kdekoliv. A pokud již máte vyřešený zvuk, nezapomeňte ani na světlo. Streameři si často pořizují kruhová světla, která můžete umístit kolem kamery, případně si vyberte světlo vybavené větší difuzní plochou (světelné panely, bodové světlo se softboxem), aby bylo světlo co nejměkčí.


Složitější řešení pro streamování

Pokud to se streamováním začnete myslet opravdu vážně, začnete se poohlížet po pokročilejších nástrojích pro živé přenosy, mezi které patří především produkty od výrobců jako je Blackmagic Design, který vyrábí mimo pokročilých studiových kamer i nejrůznější režijní pulty, přes které můžete přepínat mezi více obrazovými vstupy, rekordéry, náhledové monitory, nebo systémy pro klíčování zeleného pozadí v reálném čase. Mezi další značky, které stojí za zmínku, patří Yololiv a Atomos. Obě mají v nabídce zařízení kombinující náhledový monitor, rekordér a streamovací zařízení. V neposlední řadě bych uvedl 2 značky, které více souvisí s audiem, Hollyland, u níž pořídíte mnoho řešení pro bezdrátový přenos, ať už audia nebo i videa, a Rode, které se svou řadou X cílí primárně na hráče počítačových her.

Jak jsme si všechno vyzkoušeli 

My v Praze jsme si vyzkoušeli postavit složitější sestavu vybavenou více kamerami, bezdrátovým přenosem obrazu, režií a náhledovými monitory. Je potřeba dodat, že se jedná o poměrně složité řešení, pro které bylo potřeba nespočet propojovacích kabelů a ne vše je pro živé streamování na internet nezbytné. Na druhou stranu si na naši pražskou prodejnu můžete zajít a tuto sestavu si sami vyzkoušet a prohlédnout si jednotlivé součásti, které by se mohli hodit i vám.

Případně, pokud byste narazili na nějaký další problém, který by vám komplikoval váš živý přenos, nemusíte se bát na nás obrátit. Pokusíme se s vámi vymyslet to nejvhodnější řešení, aby vám co nejlépe sloužilo a bylo ideálně snadné na používání.

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.