Magazín

Blog

Znalosti jsou stejně důležité jako technika

Nikola UlrichováAktualizováno: 23. 12. 2021 v 11:30 • Rubrika: Blog

Znalosti jsou stejně důležité jako technika

Nejlepší snímek roku pořídíte nejen díky kvalitní technice. Vzdělávání je důležitým prvkem na cestě ke kvalitní fotce i videu. U nás najdete vše na jednom místě! Mrkněte proto na tipy, které se týkají nejen techniky, ale také nastavení fotoaparátu nebo postprodukce. A s nově získanými znalostmi nebo s novou technikou třeba vyhrajete poslední letošní kolo soutěže Roku s Megapixelem! Těšíme se na příspěvky v Galerii.

Obsah

Ideální fotoaparát pro každý den

Nejlepší technikou je ve výsledku ta, kterou máte u sebe v tu chvíli, kdy je potřeba zaznamenat moment, který už se nebude opakovat. Ty nejúžasnější fotky mohou být o skvělém načasování, světle, nápadu, barvách, atmosféře, jedinečnosti okamžiku atd. Ideálním společníkem kamkoliv je proto například kompaktní bezzrcadlovka Nikon Z fc, která vám nebude svou velikostí nikde překážet a navíc je díky svému retro designu skvělým doplňkem. Postará se samozřejmě o kvalitní fotky, zvládne selfie díky otočnému displeji a pro každodenní používání si získá třeba i vlogery. 

Nikon Z fc | Megapixel

Na tělo tohoto fotoaparátu můžete také přidat některý z historických objektivů, který ještě více umocní retro vzhled a fotky budou mít úplně jiné kouzlo! „Když jsem si domů přinesl Nikon Z fc, začal mě neuvěřitelně bavit. Mít v ruce tělo, které svým vzhledem vrací člověka zpět v čase, mělo za následek jediné, pořízení manuálních skel. Když retro, tak se vším, co k tomu patří," říká Daniel Krob, autor snímku níže z naší Galerie. 


Foto: Daniel Krob / Podvečerní něžnost / Nikon Z fc + 7artisans 35 mm f/0,95

Univerzální objektivy

Ne vždy musíte mít na každý žánr jeden objektiv. Stačí se poohlédnout po kvalitní univerzálním ohnisku, kterým je za nás Nikon Z 50 mm f/2,8. Ač je určený především pro makro snímky, určitě najde uplatnění v produktové, svatební, portrtétní, streetové, běžné rodinné a hobby fotografii. Zachytí jemné detaily i struktury a užívat si budete bezchybné automatické ostření. Ať už se pustíte do focení čehokoliv, vyvarujte se častých a přitom zbytečných chyb. Mnoho tipů na focení najdete v naší Fotoporadně. Doporučujeme si přečíst třeba tento článek, který pomůže všem portrétním fotografům: Ďábel se skrývá v detailu aneb Fotografování portrétů a chybné pózování končetin.

Pokud byste raději parťáka se zoomem, například pro výše zmíněný Nikon Z fc, koukněte na Nikon Z DX 18-140 mm f/3,5-6,3 VR. Za nás je naprosto perfektní na dovolené a výlety do přírody i do města, klasické rodinné momentky a poslouží vám i k zachycení detailnějších záběrů vzdálenějších objektů! Díky utěsnění proti kapající vodě a prachu se nezalekne ani mírného deště. Pro přesné a rychlé ostření je velmi oblíbený i mezi amatérskými videotvůrci. 

Nikon Z 50 mm | Megapixel

Jak na skvělé snímky

Občas máte pouze pár sekund na to, vyfotit okamžik, který už se nebude opakovat. Zvláště, pokud fotíte zvířata, děti, sport nebo třeba reportáže a pouliční fotky, jste si možná někdy řekli, že vám utekl zrovna ten nejzajímavější konec. Tomu už je konec. Využijte skvělou funkci vašeho fotoaparátu, kterou je sekvenční snímání a akčnější záběry foťte rychlostí několika snímků za sekundu. Vše, co o tomto postupu potřebujete vědět, najdete v jednom z dílů naší série Jak fotit digitální zrcadlovkou a bezzrcadlovkou

Dalším naším tipem je správně pracovat s hloubkou ostrosti. Z obyčejné fotky tím totiž můžete vykouzlit vytoužený Top snímek. Článek zaměřený přímo na toto téma také rozhodně stojí za vaši pozornost. A pokud rádi vyrážíte fotit či točit převážně architekturu, krajinu atd., zkuste vychytat modrou hodinku. Získáte dokonalý kontrast vytvořený teplým žlutým světlem z lamp i oken a studeného (modrého) světla oblohy. Zkusíte to? 


Foto: Luboš Vysoký / Modrá hodinka

Proč nezapomínat na stabilizaci

Samozřejmě i pouze s tělem fotoaparátu a objektivem se dají pořídit krásné fotky i videa, ale u některých žánrů se bez dalšího příslušenství občas neobejdete. Někdy vám podmínky nepřejí, není dobré světlo, chcete fotit na dlouhý čas pro efekt rozmazané tekoucí vody na nějaké krásném místě a přesně v těchto chvílích oceníte, že jste třeba stativ nenechali doma. Pokud toužíte po snímcích jako z časopisu, přečtěte si pár rad a tipů na téma, jak pracovat se stativem. Jeden pro vás máme ale hned.

Ne vždy je ideální vláčet s sebou na cesty a výlety mnoho věcí. Proto je tu třeba stativ Benro iFOTO FIF28A s kulovou hlavou IB2, u kterého myslel výrobce i na dobrodruhy. Potěší vás opravdu nízkou hmotností, malými rozměry a praktickým skládáním. Zamezí tak výmluvám, že se vám rozhodně nechce „tahat" s sebou stativ.

 

Chcete být ve focení i videotvorbě akčnější a focení ze stativu není pro vás? Řešením je tím pádem stablizátor DJI RSC 2 Pro Combo. Nabízí kreativní funkce jako Timelapse nebo Panorama a zajistí kvalitní video obsah odkudkoliv. Po složení je menší než formát A5, proto opět potěší ty, kteří chtějí cestovat „na lehko." Určitě se tak vejde do batohu Shimoda Explore V2 25 Starter Kit, který využijete každý den a techniku tak můžete mít u sebe, kdykoliv budete chtít. Ani tématu stabilizace obrazu jsme se nezapomněli věnovat ve fotoporadně.

Tak využijte třeba vánočního volna nebo nových předsevzetí v dalším roce a načerpejte další znalosti, které věříme, že budou na vaší tvorbě znát! Těšíme se na všechny fotky a videa v Galerii, které jsou pro vás Top 2021


Foto: Stanislav Judas / Mrazivý Ještěd

Úvodní foto: Lenka Zajíčková

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.