Magazín

Blog

Známe vítěze posledního kola i celé soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2022

Martin LukešAktualizováno: 25. 1. 2023 v 14:34 • Rubrika: Blog

Známe vítěze posledního kola i celé soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2022

Rok utekl jako voda a kromě vyhodnocení posledního prosincové kola soutěže nás čeká uzavření devátého ročníku projektu ROK S MEGAPIXELEM. Velmi nás těší, že je mezi členy Galerie stále chuť soutěžit a ještě větší radost máme z posunu, který je patrný jak na soutěžních záběrech, tak i v portfoliu jednotlivých autorů. Většina soutěžních témat je pro mnohé fotografy výzvou, díky které pilují a zdokonalují své fotografické dovednosti. A přesně o to nám v soutěži šlo. Nyní zbývá poslední krok a tím je představení nejlepších autorů prosincového kola i vítěze předchozího ročníku ROKU S MEGAPIXELEM 2022.

Obsah

Nejlepší fotografie soutěže Best of 2022

Černobílá fotografie | Jana Andělová, Architektura / Interiér | Megapixel
1. místo - Jana Andělová / Naděje
Naprosto úchvatný záběr, u kterého divák musí přemýšlet a jen hádat, jak je vytvořen. Obraz má úžasnou atmosféru a navíc je v něm skryta určitá symbolika a tajemství, které nenechávají pozorovatele klidného. Patrný je také odkaz na vlnu české fotografické avantgardy, která oslavila 100 let. Když jsme vyhlásili poslední, dvanácté kolo soutěže, byl jsem opravdu zvědav, jaké snímky se v soutěži objeví. Navíc nám bylo předem jasné, že bude velmi těžké vybrat vítěze, protože objektivně nelze rozhodnout, který snímek je lepší, když vedle sebe máte například špičkový portrét, skvělou fotografii krajiny a k tomu ještě třeba parádní reportáž. Autorka vítězného záběru nám to naštěstí velmi usnadnila, protože tohle je jednoznačně BEST OF 2022. A tak gratulujeme k jednoznačnému vítězství.

Fotografická koláž | Marek Čížek, Postproces | Megapixel
2. místo - Marek Čížek / Čas
Paradoxně i druhý snímek balancuje na pomezí, montáže/koláže a na první pohled jsou zřejmé grafické manipulace. Na místě tedy byla diskuze, co ještě je a co už není fotografie. A zda to autoři podobných snímků nemají moc lehké, oproti ostatním, kteří spoléhají pouze na fotoaparát, objektiv a správné nastavení expozičních hodnot. Pohled můj i poroty je v tomto směru jednoznačný. Nemají. Jednoznačně nejde čistě o fotografii. Na druhou stranu naše soutěž nezakazuje podobné úpravy a manipulace. Navíc podobné montáže a grafické zásahy dělali fotografové již před více než 100 lety, jen místo počítačových programů používali nůžky, lepidlo a retušovací tuš. A naopak když půjdeme do důsledku, tak v podobných záběrech je mnohem víc autorské invence, než když se někdo rozhodne vyfotit po bilionté Pražský hrad, byť by byl naexponován sebedokonaleji. Stále to bude jen řemeslně dobrá fotografie. V případě prvního a druhého místa se dá mluvit o skutečném umění.

Fotka s vesmírnými úkazy | Majo Chudý, Astro fotografie | Megapixel
3. místo - Majo Chudý / Perzeidy 2022
Do umělecké tvorby jde zařadit i záběr, který v prosincové soutěži obsadil třetí tedy bronzovou příčku. Zkombinovat krajinný motiv s vesmírnými úkazy na noční obloze a vše ještě okořenit figurálním prvkem, to chce nejen velkou dávku kreativity, ale také technických dovedností. Stejně jako precizní výběr lokace, promyšlenou kompozici a nesmí chybět ani špetka toho fotografického štěstíčka. Vymyslet si a zpracovat podobný motiv je totiž jedna věc, ale to, zda budou přesně takové podmínky, jak by si člověk přál, jsou věcí druhou. Na tomto snímku se potkalo vše, což je až neuvěřitelné a tak nezbývá než smeknout.

Focení v kostele | Pavol Žiak, Děti a rodinná fotografie | Megapixel
4. místo - Pavol Žiak / Rozhovor
Nádherná světelná atmosféra, kontrast teplých a studených tónu, dokonalá až geometricky přesná kompozice, naprosto ideální perspektiva a navíc určité napětí, emoce a symbolika. To všechno jsou výrazové prostředky, se kterými pracoval autor čtvrté nejlepší fotografie. Toto byl jeden z adeptů na vítězný snímek.

Fotka s celospolečenským přesahem | Martin Mareš, Akt | Megapixel
5. místo - Martin Mareš / Nena - 99 Luftballons
Vytvořit výtvarně zajímavou aranžovanou fotografii určitě není legrace. Pokud se ale do ní navíc podaří dostat nějaké poselství nebo odkázat na určité společenské nebo zdravotní téma, pak si autor zaslouží poklonu. Myslím, že po přečtení popisku fotografie, který naleznete v Galerii Megapixel, mi jistě dáte za pravdu, že žádného dalšího komentáře netřeba.

Černobílý akt | Lukáš Tycar, Akt | Megapixel
6. místo - Lukáš Tycar / Nude
V prosincovém kole soutěže se objevilo hned několik fotografií ze žánru akt. Snímek, který obsadil šesté místo soutěže, patřil jednoznačně k těm nejlepším. Má skvělou perspektivu i kompozici, rafinovaně pracuje se světlem a se stíny. Celkově jde o výtvarně velmi zdařilou fotografii. Je naprosto na místě, že si jej autor vybral právě do tohoto závěrečného kola soutěže.

Intimní portrét | Radek Venglář, Portréty | Megapixel
7. místo - Radek Venglář / Portréet vana
Neméně zdařilý je intimní portrét na sedmém místě. Zde autor pro změnu vsadil jednak na samotný výraz modelky a samozřejmě také na krásný kontrast teplých a studených barev. Světelná nálada dává fotografii look nějakého moderního divadelního představení nebo tanečního vystoupení. Opravdu velmi povedená fotografie.

Černobílý akt | Martin Podlas, Akt | Megapixel
8. místo - Martin Podlas / Nuda
Ač by se mohlo podle tří po sobě jdoucích fotografií, které oslavují ženskou krásu, zdát, že porota byla výhradně pánského složení, opak je pravdou. V porotě má pravidelně zastoupení i něžné pohlaví a tento snímek patří k dalším favoritům zástupců obou stran. Fotografie má skvělý tonální převod do černobíla, díky čemuž vystupuje tělo modelky z tmavého pozadí tekoucí řeky. Evidentní je také záměr autora vytvořit kontrast statického prvku, proti dynamice vodního živlu, což se povedlo opravdu velmi krásně.

Makro fotka pavouka | Stanislav Judas, Makro / Detail | Megapixel
9. místo - Stanislav Judas / Plexippus paykulli
V závěrečném kole soutěže samozřejmě nechyběly ani snímky z kategorie fauny. Předposlední místo z finální TOP TEN vybojoval makro záběr pavoučka, který má nejen skvělou technickou kvalitu, ale mimo to je naprosto dokonale nasvícený. Divákovi navíc nabízí nádhernou paletu barev, která skvěle dokresluje náladu tohoto parádního snímku.

Wild-life fotografie | Matěj Šmucr, Zvířata | Megapixel
10. místo - Matěj Šmucr / To je můj oběd
A v říši zvířat, tentokrát krvelačných predátorů, zůstaneme i na desátém místě soutěže, kam se probojovala wild-life fotografie, která má přívlastek divoký zcela zaslouženě. Snímek jakoby vypadl z National Geographic nebo jiného prestižního světového magazínu, který dokumentuje svět zvířat a přírody obecně. Nesmlouvavý výraz lva, hledícího přímo do objektivu dává fotografii velmi silnou autentičnost a z hlediska fotografa i pozorovatele jde o velmi krásný úlovek.


https://cdn.megapixel.cz/gallery/w1024h1024/7/630677.jpg?v=1673872355 | Zdenek Pachovský, Zvířata | Megapixel
Cena diváků - Zdenek Pachovský / Ledňáčci v toku

Nejlepší záběry soutěže HIGHLIGHT VIDEO 20221. místo - Stanislav Judas / Podzim na Moravě
 


2. místo - Lukáš Šimandl / Aikido - Street Story 3
 


3. místo - Michal BlahaOhlédnutí za rokem 2022

Partner prosincového kola - přední výrobce foto a video techniky CanonVýsledky soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2022

Nejlepší fotografové soutěže Rok s Megapixelem 2022

1. místo: Otakar Metlička  / 344 bodů
Nejvšestrannějším fotografem roku se po velkolepém comebacku stává již po několikáté Otakar Metlička, který navázal na svůj debut v naší soutěži, kdy v roce 2014 získal ocenění za první místo jak podle hodnocení poroty, tak podle hodnocení diváků. O rok později obhájil druhé místo, ale v hodnocení diváků zůstal stále jedničkou. Poté se na pár let odmlčel a ze soutěže oficiálně odstoupil, aby podle jeho slov dal příležitost ostatním. V devátém ročníku RsM 2022 se ale vrátil do soutěže v plné síle a byl to od prvních kol velmi silný tah na branku. V neuvěřitelných osmi kolech z dvanácti se jeho fotografie probojovaly do 5. místa, z čehož třikrát to bylo 1. místo, jedenkrát druhé a dvakrát 3. místo! Ota zazářil především v žánrech produktové fotografie, reportáže a velmi dobře si vedl také při fotografování mobilem.

Kromě prvního místa dle hodnocení poroty se v tomto ročníku soutěže probojoval také na stříbrnou pozici v podkategorii, o jejíchž výsledcích rozhodují ostatní soutěžící a členové Galerie Megapixel. To nás velmi potěšilo, protože se potvrdilo, že je nejenom velmi ostřílený fotograf, ale i to, že měla letos porota velmi dobré oko. Ostatně myslím, že neexistuje lepší zpečetění výsledků soutěže než latinské rčení  „Vox populi, vox Dei“.Cena za 1. místo - poukaz na nákup techniky Nikon v ceně 30 000 Kč


2. místo: Lukáš Tycar / 242 bodů

Cena za 2. místo - poukaz na nákup techniky Canon v hodnotě 15 000 Kč


3. místo: Martin Mareš / 185 bodů

Cena za 3. místo - batoh Shimoda Action X30

Následující pořadí nejlepších fotografů soutěže:

Cena diváků v kategorii foto: 


1. místo: Josef Ducháč / 245 bodů
Cenu diváků si v posledním ročníku soutěže odnáší Josef Ducháč, který přesto, že se zaměřuje především na fotografie ptactva a ostatních zvířat ve volné přírodě, dokázal ostatní členy Galerie zaujmout fotografiemi z mobilního telefonu, stejně jako reportáží, záběry pohybu nebo architektury.


Batoh Think Tank Shape Shifter 17 V2.0 v ceně 6 790 Kč

 

Nejlepší videomakeři soutěže Rok s Megapixelem 2022

1. místo: Lukáš Šimandl / 499 bodů.
S předstihem pouhých 45 bodů si cenu pro nejlepšího videotvůrce roku 2022 odnáší Lukáš Šimandl, který v průběhu celého roku prokazoval své zkušenosti ve všech dvanácti kolech. Během celého roku se umístil šestkrát na místě nejvyšším, dvakrát byl druhý a jedenkrát získal bronzovou pozici. K jeho nejsilnějším zbraním patřilo video z mobilu, sportovní reportáž, černobílé video a záznam zvířat.


Cena za 1. místo -  Poukaz na nákup techniky Sony v hodnotě 30 000 Kč


2. místo: Michal Blaha / 454 bodů

Cena za 2. místo - Poukaz na nákup techniky Canon v hodnotě 15 000 Kč


3. místo: Zdeněk Picpauer / 444 bodů

Cena za 3. místo - Batoh Tenba Axis Tactical 20L Backpack v ceně 3 990 Kč

Cena diváků v kategorii video:

1. místo: Zdeněk Picpauer / 504 bodů

Tecco Book GRAND Panorama DS275DUO Satin 25 listů 51,8 × 33,0 cm v ceně 3 990 Kč

Jak se zapojit do dalšího ročníku soutěže Rok s Megapixelem 2023

Chcete být příští rok také mezi oceněnými a odnést si jednu z hodnotných cen? Stačí se zaregistrovat v naší Galerii na webu Megapixel, nahrát soutěžní fotografii či video odpovídající danému měsíčnímu tématu a označit snímek jako soutěžní. Po uplynutí všech 12 měsíčních kol bude vyhlášený nejvšestrannější fotograf a videomaker Galerie Megapixel za rok 2023. Celoroční soutěž i jednotlivá měsíční kola mají dvě soutěžní linie. O vítězi té hlavní rozhoduje odborná porota a vítězem té druhé se stává autor fotografie a videa s nejvyšší dosaženou atraktivitou dle členů Galerie. Bližší podrobnosti naleznete ve všeobecných podmínkách soutěže a na stránkách jednotlivých kategorií – FOTO a VIDEO

Megapixel Galerie | Megapixel

Titulní ilustrace generována umělou inteligencí DALL·E 2

Sdílet na


Komentáře k článku

ZH

Gratuluji, prostě a krátce, krásné práce.💪👍👏👏

2

Zbyněk Hozák, 1. 2. 2023 |Reagovat

František Kolský

Gratulace všem. Ten Lukáš má dost Pech, že se vždycky zapojí buď Ota nebo Zdeněk. To se pak těžko vyhrává.

1

František, 26. 1. 2023 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.