Zoom faktor

Zoom faktor je údaj, který označuje rozsah zoomu.

Dá se velmi snadno spočítat podle minimální a maximální ohniskové vzdálenosti. Kolikrát se nejširší ohnisko vejde do nejdelšího, tolik je zoom faktor, například zoom o rozsahu 35-105mm je to dlouhé ohnisko105mm : 35mm široké ohnisko=zoom faktor 3. Stejné je to i u objektivu 100-300mm. Z toho tedy vyplývá, že zoom faktor neřekne nic o úhlech záběru daného objektivu.
Většinou platí, že čím menší má zoom rozsah (čím menší je zoom faktor) tím vyšší je dosažená optická kvalita. Není to ale pravidlem, existují i velmi kvalitní objektivy s vyšším rozsahlem.

Pokračujte na Objektivy a filtry

Komentáře

Luděk Bouška

Reaguje na 1 | Dobrý den, podívejte se na našem webu na stránku http://www.megapixel.cz/radime-s-technikou a přečtěte si pár článků, které by Vám s výběrem mohly pomoci.
2

Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 29. 8. 2011 |Reagovat

vk

mam Sony H1 jsem s nim spokojen.Fotim jen na automat.Chci si koupit nový rad by chtěl pěkne snimky z vyletu, kvalitní optiku,rad by nějakou radu jak vybrat.a co.děkuji vašek
1

václav kupka, 26. 8. 2011 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.