Zpracování obrazu (1): Jak vybrat foto monitor Fotoporadna

Zpracování obrazu (1): Jak vybrat foto monitor

Martin HájekVydáno: 27. 9. 2017 v 15:53 • Rubrika: Fotoporadna

V naší nové sérii si detailně rozebereme celý proces vzniku fotografie v moderním pojetí. Tedy, co se děje po stisku spouště až k vytištění fotky? Vše začíná výběrem monitoru. Jak na to jsem si povídal s Honzou Kaiserem.

Každému dobrému fotografovi by mělo jít v první řadě o kvalitní finální výstup. A tím rozhodně nemám na mysli fotografii v digitální podobě - jako nový post na sociální síti. Pouze fotografie na papíře je relevantním výstupem a zaslouženou odměnou našeho snažení. Na druhou stranu, cesta od stisku spouště až po vytištěný obrázek nebo fotoobraz, je relativně dlouhá a trnitá. Existuje zde mnoho překážek, záludností a mýtů, které nám mohou veškerou naši snahu dost znepříjemnit, někdy i zcela zničit. Proto se na celou věc podívejme zblízka a s tím nejlepším průvodcem.  

Zpracování fotografií

Je v současnosti velmi diskutovaným tématem. Zároveň však jde o dost široký pojem, který zahrnuje množství podtémat - od zobrazení dat, přes editaci, správu barev, kalibraci až po samotné zhmotnění neboli tisk. Rozhodli jsme se post-procesingu věnovat důkladně a hlavně: od A až do Z. Při té příležitosti jsem si do MEGAPIXELU pozval odborníka na slovo vzatého: Honzu Kaisera ze společnosti FOMEI. S Honzou jsme si povídali o výběru toho správného monitoru, přes jeho nastavení až po finální úpravy dat, předtiskovou přípravu a tisk. Nezapomněli jsme samozřejmě ani na problematiku správy barev (color management / CMS).   

Inspirativní povídání s Honzou Kaiserem (Fomei) na téma výběru toho pravého monitoru 

Jak vybrat monitor

Vše samozřejmě začíná výběrem správného monitoru a jeho korektním nastavením. Zapomeňte na marketingové žvásty a nepodstatné parametry, co se na vás hrnou z reklamních letáků. Na čem opravdu záleží:

  1. velikost a povrch panelu
  2. rozlišení
  3. barevný rozsah (gamut)
  4. konektivita
  5. možnosti nastavení     

Dále je to spíše jen o vašich osobních preferencích a zejména o tom, k jakým účelům budete monitor používat a pochopitelně i kolik do něj chcete a můžete investovat.

Více o tématu naleznete v článku: Jak vybrat fotografický monitor.

 

Správná kalibrace monitoru je klíčem k barevné shodě na vstupu (monitor) i výstupu (tiskárna). A o tom si povíme příště. 
 

Základy správy barev aneb fotokomora 21. století

MEGAPIXEL ve spolupráci s Honzou Kaiserem připravil speciální tématický workshop, na kterém se naučíte, co všechno je třeba, aby vám - zjednoduše řečeno: "lezlo z tiskárny to samé, co vidíte na monitoru". Není třeba se ničeho bát, nejsou v tom žádná kouzla a čáry (... no možná, že trochu přeci jen ano). Každopádně po absolvování kurzu už budete umět zkrotit jak monitor tak i tiskárnu.

Pokud vás téma zajímá, přihlaste se na kurz:

Základy správy barev aneb fotokomora 21. století

 

Základy správy barev aneb fotokomora 21. století

 

V dalších dílech se budeme věnovat tématům: 

 Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené produkty

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 10 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Dozvědět se víc.
Souhlasím