Zrcadlovka pro běžné použití

Digitální zrcadlovka, neboli DSLR, je tou pravou volbou pro všechny, kteří mají na fotografování a výsledné snímky větší nároky ať už se jedná o kvalitu fotografií, vybavení fotoaparátu funkcemi, možnost použití široké řady výměnných objektivů a nejrůznějšího příslušenství nebo také rychlost, se kterou je možné snímky zachytit.

Zrcadlovky určené pro běžné, neprofesionální použití mají většinou téměř shodné možnosti nastavení jednotlivých funkcí jako výkonnější nebo profesionální přístroje, ale od těch se liší především tím, že jsou daleko jednodušší. Přístup k jednotlivým nastavením a funkcím bývá přes menu (nebo funkční tlačítko), protože se nepředpokládá, že bude uživatel tato nastavení často měnit. To je velice praktické a na povrchu přístroje tak není zbytečně mnoho ovládacích prvků. Ovládání je pak daleko snadnější.

Dalším charakteristickým znakem a zároveň velkou výhodou zrcadlovek pro běžné použití jsou jejich menší rozměry a hmotnost, které jsou velmi důležité zejména pro dobrou mobilitu. Ke každé zrcadlovce je samozřejmě potřeba také vhodný objektiv. Pokud jich však používáte více, může celková hmotnost (a také rozměry) kompletní výbavy, kterou sebou nosíte, výrazně vzrůst. Jsou-li však zrcadlovka i objektivy relativně lehké a malé, bez problémů se vejdou do menší brašny, kterou můžete nosit na rameni bez známek únavy i dlouhé hodiny.

Typickými představiteli digitálních zrcadlovek pro běžné použití jsou například fotoaparáty Nikon D3100, který vyniká prvotřídní kvalitou obrazu, videem ve Full HD kvalitě a cenou na úrovni drahých kompaktů, nebo Canon EOS 600D, jenž disponuje snímačem s vysokým rozlišením 18 Mpx a jako ostatní také funkcí LiveView umožňující vidět na vyklápěcím displeji fotoaparátu výsledný snímek ještě před jeho vyfocením.

Zajímavé je rovněž přístroj Pentax K-r, které mají přímo ve svém těle zabudovaný stabilizátor obrazu a dobře vyřešené ovládání.

Za zmínku v neposlední řadě stojí také fotoaparát Nikon D5100, který si vás získá bohatou nabídkou funkcí včetně možnosti natáčení videa a jednoduchým ovládáním, stejně, jako o trochu výkonnější modely Nikon D7000, který kromě natáčení FullHD videosekvencí nabízí ještě lepší konstrukci těla a ještě propracovanější ovládání, a nebo Sony A65, který zaujme skvělým elektronickým hledáčkem (jedná se o naprosto novou konstrukci), vynikající obrazovou kvalitou (rozlišení 24 Mpx) a videosekvencemi ve FullHD kvalitě.

Až si vyberete svou zrcadlovku, naučíme vás s ní také bezvadně zacházet. Můžete využít fotografických kurzů v naší nabídce, které se věnují právě té vaší značce. Jedná se o Canon, Nikon, Sony, Pentax, nebo Olympus/Panasonic. Vybrat si můžete také z dalších fotografických kurzů.

Další informace na Megapixelu