Jak fotit panorama
Touha zachytit snímek s co nejširším úhlem záběru je téměř stejně stará jako vynález fotografie samotný. První dochované patenty na panoramatické kamery (starší výraz pro fotografické přístroje) sahají až do roku 1843. Tehdy se výsledný obraz skládal z několika naexponovaných velkoformátových desek. To bylo technicky velmi složité a především nákladné. V porovnání s těmito metodami jsou dnešní možnosti tvorby panoramatické fotky doslova hračkou. Základní princip panoramatické fotografie se ale za těch 170 let v podstatě nezměnil.
Nejlepší fotky z galerie
Kurzy a workshopy 2
Radíme s výběrem
Jak vybrat digitální fotoaparát
Důležité parametry pro výběr digitálního fotoaparátu
Jak se vyznat v názvech a zkratkách u objektivů
Vysvětlivky zkratek u objektivů Canon
Vysvětlivky zkratek u objektivů Nikon
Vysvětlivky zkratek u objektivů Sigma
Vysvětlivky zkratek u objektivů Tamron
Vysvětlivky zkratek u objektivů Tokina
Jak vybrat objektiv
Jak vybrat pouzdro, brašnu nebo batoh pro fotoaparát
Jak pečovat o akumulátory
Jak vybrat stativ
Užitečné nástroje
Poraďte se s experty
Poraďte se s experty
Touha zachytit snímek s co nejširším úhlem záběru je téměř stejně stará jako vynález fotografie samotný. První dochované patenty na panoramatické kamery (starší výraz pro fotografické přístroje) sahají až do roku 1843. Tehdy se výsledný obraz skládal z několika naexponovaných velkoformátových desek. To bylo technicky velmi složité a především nákladné. V porovnání s těmito metodami jsou dnešní možnosti tvorby panoramatické fotky doslova hračkou. Základní princip panoramatické fotografie se ale za těch 170 let v podstatě nezměnil.
Zeptejte se našich expertů v poradně
V pracovní dny odpovíme do několika hodin
Volejte
775 229 973
Jsme tady pro vás v po–pá 9–18 hod.
Něco vás pálí?
Poradíme vám hned
Jsme tady pro vás v po–pá 9–18 hod.
Doporučené články
Foto toulky Madeirou
Nejbližší hranice už se sice pomalu otevírají, ale na nějaké větší cestování po světě to o letošní dovolené zatím bohužel moc nevypadá. A tak nám zatím nezbývá než se kochat fotografiemi od těch,…
MARTIN LUKEŠ • 19. 6. 2020 v 10:59 • RUBRIKA: BLOG
Led a sníh - inspirace z Galerie Megapixelu
Led a sníh. Tak zní téma druhého kola celoroční soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2019. Když jsme vymýšleli zadání soutěže, ani ve snu nás nenapadlo, že půjde o tak atraktivní téma. Přesto že je únor…
MARTIN LUKEŠ • 27. 2. 2019 v 17:37 • RUBRIKA: FOTOPORADNA
Odstartovala únorová fotosoutěž na téma LED A SNÍH
Prvního února odstartovalo druhé kolo naší celoroční vzdělávací soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2019. Příroda tentokrát nešetří sněhovou nadílkou, a proto jsme se rozhodli zaměřit se tématicky na LED A…
MARTIN LUKEŠ • 4. 2. 2019 v 13:22 • RUBRIKA: KRÁTCE
Tahle fotka se mi hned na první pohled zaryla pod kůži, říká o vítězném snímku soutěže "Outdoorová cestovatelská fotografie" garantka Martina Gebarovská
Tak jako na závěr každého měsíce došlo i v červenci na vyhodnocování předešlého kola celoroční fotosoutěže ROK S MEGAPIXELEM 2018. Hlavní slovo při něm měla garantka Martina Gebarovská a po dlouhé…
MARTIN LUKEŠ • 31. 7. 2018 v 12:28 • RUBRIKA: BLOG
Komentáře
MK
Rada pro ostatní ohledně ostření na které se ptal Petr. Není třeba vypínat ostření, pak se na to zapomíná ho zapnout. Běžně se ostří namáčknutím spouště, ale jde snadno ho přemapovat na AF-ON a pak si naostříte, kam potřebujete a spoušť Ti to už nezmění. Ze začátku to bude nezvyk, ale časem budete ostřit automaticky palcem tak rychle, že si to ani neuvědomíte. Rozdíl mezi polovičním a rychlé úplným namáčknutím spouště je někdy opravdu zrádné, může dojít ke špatnému zaostření ve stresu nebo při horších světelných podmínkách. Už bych to nikdy nepřepnul zpět na spoušť. :)
Milan Kajnar, 24. 01. 2020 |Reagovat
Reaguje na (10) | Dobrý den, přiznám se, že nevím o žádném fotoaparátu, který by skládal panorama z RAWu. Jde o to, že nekomprimovaný formát má velký objem dat a když se nasčítají zdrojová data, tak na to leckdy nestačí procesor počítače natož procesor fotoaparátu. To stejné naopak. Když budete mít panorama RAWu, které bude čítat několik stovem Mb, tak ho v počítači nevyvoláte, protože na to nestačí procesor.
Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 10. 01. 2018 |Reagovat
SK
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda již existují nějaké zrcadlovky či bezzrcadlovky, které dokáží přes svou integrovanou funkci panorama fotit do RAW? Vím, že např. první generace Sony A7 umí pouze JPEG, co nová řada? Nebo případně Fuji či jiní výrobci?
Stanislav Kachyňa, 09. 01. 2018 |Reagovat
Reaguje na (8) | Přiznám se, že nejsem odborník na fotografování skládaných fotografií v noci a v tomto směru Vám asi moc neporadím. Vím že existují programy, které berou v potaz posun hvězd a máte pravdu že se to musí fotit na poměrně krátké časy, tedy i vyšší ISO a otevřenou clonu.
Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 02. 06. 2016 |Reagovat
Reaguje na (7) | Díky za vysvětlení. Ještě bych se rád zeptal na jednu oblast panoramatické fotografie, která nebyla zmíněna a to na noční panoramatické snímky. Jak se zpravidla postupuje v tomto případě? Zajímaly by mě zejména panoramatické fotografie s mléčnou dráhou/hvězdami jako body. Skládání musí být v tomto případě dost komplikované, když se hvězdy pohybují. Nebo to musí člověk hodně rychle vyfotit? :)
Erik Mikeska, 18. 05. 2016 |Reagovat
Reaguje na (6) | V takovém případě se musí nastavit expozice na střední hodnotu nejen v horizontální rovině, ale i v té vertikální. Problém je pokud má scéna větší dynamický rozsah, než je možnost fotoaparátu. Pak se to většinou řeší tak, že se vyfotí několik snímků s různou expozicí na každý záběr a vše se pak skládá jako HDR. Na to už je ale potřeba výkonný počítač a SW.
Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 18. 05. 2016 |Reagovat
Reaguje na (5) | Dobrý den, rád bych se zeptal na pár věci, které ve článku byly pouze lehce zmíněny. Jak nastavit správnou expozici pokud fotím více řad nad sebou? Ve článku jste psal, že je potřeba v horizontálním směru nastavit střední hodnotu expozice. Pokud budu mít 2 řady fotek nad sebou, kde nahoře bude nebe, může mi při špatném nastavení expozice docházet k přechodům mezi řadami nad sebou. Věděl byste, jak to řešit, abych dostal panorama bez přechodů mezi řadami?
Erik Mikeska, 18. 05. 2016 |Reagovat
Reaguje na (2) | Dobrý den,je to přesně jak popsal pan Zapletal. Zaostřil bych na jednu vzdálenost a pak vypnul ostření, aby se zaostřena rovina neměnila. Akorát bych neostřil na prostřední horizont, ale spíše na hyperfokální vzdálenost. Tedy spíše na bližší popředí. Viz článek JAK FOTIT KRAJINY.
Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 09. 11. 2015 |Reagovat
Reaguje na (2) | Reaguje na (3) | Omlouvám se, ale nějak jsme přehlédl tyto komentáře. U panorama, stejně jako u krajiny je dobré ostřit zhruba do jedné třetiny scény, přípdně na popředí. Na horizont se právě ostřit moc nedoporučuje, protože by popředí nemusel být ostré. Nejlepší je využít tzv hyperfocální vzdálenost, zaostřit na ní a pak vypnout ostření, jak píše Petr, aby nedošlo k přeostřování mezi jednotlivými snímky. Více o hyperfokállní vzdálenosti, naleznete v článku Jak fotit krajinu.
Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 29. 07. 2015 |Reagovat
PZ
Reaguje na (2) | Osobně bych zaostřil na jednu vzdálenost (v případě krajiny prakticky na horizont prostředního snímku) a přepnul na MF. Zvláště pokud scéna není úplně stejnorodá a navíc pokud bych ve fotce chtěl i nějaké popředí mimo hloubku ostrosti.
Petr Zapletal, 17. 07. 2015 |Reagovat
1 2
Předchozí Další
Zobrazit další