Magazín

Produktové aktuality

Je Rode VideoMic NTG nejlepší směrový mikrofon na trhu?

Tom KalousAktualizováno: 5. 12. 2020 v 9:30 • Rubrika: Produktové aktuality

Je Rode VideoMic NTG nejlepší směrový mikrofon na trhu?

Točíte video a rozhlížíte se po mikrofonu? V dnešním článku se podíváme na směrový mikrofon RODE VideoMic NTG, který integruje mnoho užitečných funkcí jako je automatické zapnutí a vypnutí, zvukový záznam do dvou stop nebo možnost ručního nastavení hlasitosti. Podrobně se na vše podíváme v tomto článku.

Obsah

1+1 = NTG

Rode VideoMic NTG je takovou kombinací velice dobře známých mikrofonů RODE VideoMic Pro+ a RODE NTG4 a 5. Oba mikrofony jsou kvalitativně na špičkové úrovni, ale jednomu chybí to, co druhý nabízí a naopak. Australská společnost RODE se rozhodla spojit tyto výhody do jednoho mikrofonu, přihodila k tomu nové funkce a voilá, máme tady ideální, úzce směrový, kondenzátorový mikrofon typu „shotgun“ s broadcastovou kvalitou zvuku, který je určený pro všestranné použití s fotoaparáty a mobilními telefony. Lze jej přidělat na boom pro snímání zvuku shora nebo je možné jej dokonce použít jako podcastový mikrofon připojený do vašeho PC.

Design a konstrukce

Jak jsme již zvyklí, mikrofon má minimalistický černý design s červeným držákem bránícím přenosu otřesů z fotoaparátu. Co se mi hodně líbí, je možnost posunutí mikrofonu směrem vpřed nebo vzad v patici mikrofonu. To se vám bude hodit třeba při vyvažování gimbalu nebo pokud chcete používat při natáčení hledáček, tak nebudete narážet čelem do mikrofonu.

Na patici také nejdeme drážky, do kterých lze uchytit kabel, takže už ho nemusíte omotávat kolem dokola, aby se vám při natáčení nepletl. Rode NTG nabízí klasický vstup na 3,5mm jack, který je automaticky přizpůsobivý a pozná, zda-li jste mikrofon připojili k fotoaparátu nebo mobilnímu zařízení a přizpůsobí tomu konektivitu. Tím vám odpadají složité kombinace při použití kabelových adaptéru TRS / TRRS.

Automatické zapínání

Rode VideoMic NTG nabízí pouze 2 tlačítka, se kterými lze ale nastavit dost užitečné funkce! Pojďme se podívat, co nám otevřou za možnosti. Prvním tlačítkem je klasické zapnutí a vypnutí mikrofonu. To lze udělat tzv. natvrdo a když takto mikrofon zapnete, zůstane zapnutý, dokud ho zase nevypnete. To se občas moc nehodí, jelikož se může stát, že po natáčení hodíte mikrofon do batohu a zapomenete ho vypnout.

Pak přijdete na další natáčení a zjistíte, že je baterka vybitá. Rode NTG má skvělou funkci, kterou již známe z VideoMic Pro+, a to je automatické zapínání. Pokud je foťák v vypnutý nebo v úsporném režimu, je tomu tak i u mikrofonu. Jakmile ale foťák nebo kameru zapneme, mikrofon dostane signál a ihned se sám také zapne a zaznamenává zvuk.

Funkce, která zachrání váš zvuk

Na mikrofonu je také dioda, která signalizuje klipující zvuk a vy tak můžete pohotově pomocí tlačítka přepnout hlasitost na -20 dB. Pokud jako já natáčíte koncerty, dokumenty nebo rozhovory, kde se může rychle měnit hlasitost, určitě se vám bude líbit tzv. záchranný režim. Ten když zapnete, tak mikrofon začne automaticky nahrávat zvuk do 2 stop. Jednu klasicky podle aktuálně nastaveného gainu do levého kanálu a druhou o -20 dB do pravého kanálu. Takže pokud třeba točíte mluvení na podiu a do toho začne kytarista nebo bubeník zvučit, máte 2 stopy, se kterými můžete pracovat a o nic nepřijdete.

High pass filtr a ruční nastavení hlasitosti

Jako druhé tlačítko, které budete používat, je tlačítko High-pass filter, kterým redukujete zvuky s nízkou frekvencí, takže vám nahraný zvuk nebude šumět nebo pískat. Mile mě překvapil otočný volič, na kterém si mohu ručně nastavit gain, takže kvůli tomu nemusím otevírat menu a zdlouhavě vše hledat a nastavovat. U RODE VideoMic NTG stačí otočit voličem a je to!

Konektivita a netradiční využití

Jak jsem již psal, mikrofon má vstup na 3,5mm jack. To se mi líbí, jelikož nejsem limitovaný jednou délkou kabelu, ale můžu používat i delší, dle potřeby. Na mikrofonu RODE VideoMic NTG je ale ještě jedna zajímavá vychytávka a tou je USB-C konektor! Ten slouží nejen k nabíjení, ale můžeme díky němu připojit mikrofon také k počítači a nainstalovat nové aktualizace. A také nám toto připojení umožní použít mikrofon pro videohovory nebo pro nahrávání voice overů či podcastů, stačí si koupit malý stativ, zvolit vhodný program jako je Audition nebo jiný takový a můžete začít. Pokud zvolíte nahrávání do počítače, 3,5mm vstup můžete použít pro sluchátka a rovnou uslyšíte, jestli máte správně nastavenou hlasitost. 

Má nějaké mouchy?

Rode NTGintegrovanou baterii a výrobce uvádí, že vydrží 30+ hodin nahrávání, což je o hoooodně víc, než většinou potřebujeme. Z 0 na 100 se baterie nabije za pouhé 2 hodiny, což je také uctyhodný výkon. A teď trochu mého negativního myšlení. Dle mého názoru je vestavěná baterie špatná a to ze 2 důvodů. Prvním důvodem je, že když se vybije, není možné ji vyměnit za novou a pokračovat v nahrávání. V tomto případě mě společnost RODE předčila a umožnila nabíjení pomocí USB-C kabelu, takže můžeme mikrofon připojit třeba k power bance a nabíjet zatím co natáčíme.

Někdy to půjde a jindy zase ne, záleží, co zrovna točíme. Druhý důvod je ztráty kapacity během pár let. Toto je věčný problém, běžně se s ním potýkáme například u chytrých telefonů, kde je to po 2 letech používání znát. Snad ale nebude ten úbytek tak drastický a bude možné za nějaký drobný poplatek baterii vyměnit. Možná také namítnete, že má přestřelenou cenovku. Pokud ano, přečtěte si tento článek znovu! Mikrofon je opravdu plný zajímavých funkcí, za které je dobré si připlatit.

Shrnutí

Možná pod stromeček dostanu nový mikrofon. RODE VideoMic NTG mně natolik zaujal svými funkcemi, že i přes lehce vyšší cenu a vestavěnou baterii do něho půjdu. Hodně mi usnadní a urychlí práci při natáčení a o tom to přeci je. Vždyť kvůli tomu pořád utrácíme za novou techniku a používáme nejnovější funkce autofokusu, jako je sledování lidského oka nebo rychlou sekvenci při focení.

Usnadňujeme si práci, abychom se mohli soustředit na důležité dění před kamerou nebo lepší komponování a zachycení toho správného momentu. Doufám, že vám tento článek usnadní rozhodování a pokud ano, napište mi vzkaz tady dolů do komentáře, rád si to později přečtu.

Chci RODE VideoMic NTG

Autor této a úvodní fotky: Mocup space, Praha

Videorecenze

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.