Jak fotit koncerty

Jak fotit koncerty

Luděk Bouška • 10. 02. 2013

Obsah

Fotografování koncertů se většinou vyznačuje tím, že se odehrává v obtížných světelných podmínkách. Na pódiu bývá mnoho různobarevných světelných efektů, zatímco mimo hlavní scénu bývá tma. Můžeme využívat právě velmi efektního nasvícení, které bývá i dostatečně intenzivní, takže okolní potemnělá atmosféra - pro fotografování jinak poměrně obtížná – nás nemusí nijak trápit.

Volba stanoviště

Jako u ostatních fotografických disciplín je i u focení koncertů dobré vědět, do čeho jdete. Když se s místem konání akce seznámíte předem, můžete si udělat jasnou představu o tom, odkud pořídíte ty nejlepší záběry, ale také si už předem můžete vyfotit pár zkušebních snímků kvůli vhodnému nastavení expozice. Ne vždy se ale můžeme k pódiu dostat dřív, než před samotným začátkem akce. Pokud nám to situace a pořadatelé dovolí, je ideální pohybovat se jednak hned pod pódiem a v ideálním případě i ze stran a nebo zezadu. Především ze zadní strany pak můžeme pořídit jedinečné záběry s jásajícím publikem  v pozadí.

DSC_0852

Technika

To hlavní, co budeme na koncertě potřebovat, je rychlé a spolehlivé ostření, které funguje přesně i v problematických světelných podmínkách. Ovšem stejně důležité jsou i dobré výsledky při nastavení vysokých citlivostí, aby naše snímky nebyly znehodnoceny šumem, pokud nebude světla zrovna hodně. Je tedy patrné, že při focení koncertů využijeme především rychlost a pohotovost digitálních zrcadlovek nebo kompaktů s výměnnými objektivy, stejně jako možnost zvolit ten nejvhodnější objektiv.

Právě vhodný objektiv dokáže nejlepším způsobem zprostředkovat dojem a atmosféru fotografované akce.  Hodně využijete širokoúhlé objektivy pro celkové záběry. I z velmi malé vzdálenosti tak můžete zachytit celou scénu a ze zadního pohledu můžete do záběru dostat i obecenstvo.

Na záběry z větší vzdálenosti pak samozřejmě využijete i teleobjektiv, ten se ale hodí i na záběry z blízka, pokud chceme zachytit nějaký detail, nebo například portrét.

Objektivy by měly mít co možná nejlepší světelnost, protože ne vždy je dost světla a zpravidla je důležité především použití relativně krátkého expozičního času kvůli zachycení pohybu muzikantů.

Určitě nebude potřeba blesk, který by svým světlem zničil atmosféru nasvícení pódia a vzhledem k nutnosti používání poměrně krátkých expozičních časů se obejdeme i bez stativu.

Expozice

Jak při špatném světle – ISO a jeho význam

Při focení koncertů zpravidla potřebujeme používat poměrně krátké expoziční časy kvůli ostrému zachycení pohybu hudebníků na scéně. Toho ovšem můžeme využít především při dobrém světle. Jestliže je světla málo, musíme v první řadě nastavit menší clonové číslo, aby objektivem procházelo co možná nejvíce světla. Pokud to ale nestačí pro nastavení požadovaného času ( měl by se pohybovat alespoň na 1/250s, jinak budou energicky hrající muzikanti rozmazaní), nezbývá nic jiného, než zvýšit citlivost ISO. To nám sice umožní nastavit krátký čas, ale zároveň se díky zvýšené citlivosti ve snímcích objeví šum. U snímků z koncertů to ale nebývá nijak velký problém, protože důraz je kladen především na zachycení toho pravého okamžiku a tedy použití krátkého expozičního času.

Expoziční režimy

V případě, že fotíme v často se měnících světelných podmínkách, můžeme využít poloautomatických režimů priority clony a času. Velmi pohodlně můžeme využít režim priority clony, protože nám umožní kontrolovat hloubku ostrosti a při tom využívat krátkých časů. Logika je velmi jednoduchá: Abychom mohli použít kratší čas, musíme na to mít dost světla. Pokud chceme na snímač dostat maximum světla které máme k dispozici, musíme otevřít clonu, tedy nastavit menší clonové číslo. Pokud to v režimu priority clony uděláme, automatika fotoaparátu nám sama automaticky nastaví nejkratší čas, který je v daných světelných podmínkách použitelný. No a pokud je to stále málo, stačí už jen zvýšit citlivost ISO na takovou hodnotu, při které automatika přístroje nastaví tak krátký čas, jaký potřebujeme.

Může se ale hodit i priorita čas, nastavením například 1/250s a odpovídající citlivosti ISO by nám měly vycházet střední hodnoty clonového čísla. Střední proto, aby s ním mohla automatika přístroje pohybovat oběma směry při změně světelných podmínek. Tím sice nebudeme mít kontrolu nad hloubkou ostrosti, ale zase získáme nadvládu nad zachycením pohybu.

Pokud se nasvícení scény nijak výrazně nemění, je optimální použití manuálního nastavení expozice. Mnozí fotografové s úspěchem používají k manuálnímu nastavení clony a času automatickou volbu citlivosti. To můžeme omezit na maximální možnou automaticky nastavitelnou hodnotu ISO, aby nás nezaskočil  rušivý šum.

Režimy měření expozice

U výrazně a kontrastně nasvícených scén může přijít vhod bodové měření expozice. Díky tomuto režimu si můžeme naměřit expozici z jednoho konkrétního místa (například z obličeje interpreta), takže zbytek scény nebude  měření expozice vůbec ovlivňovat. Výhodu tohoto režimu oceníte zejména tehdy, pokud se přímo v záběru vyskytnou zdroje světla, které by v ostatních režimech měření expozice výrazně ovlivnily (ztmavily) celý snímek.

Clona a hloubka ostrosti

Clona a hloubka ostrosti spolu úzce souvisí, čím menší nastavíte clonové číslo, tím menší bude hloubka ostrosti a tím rozmazanější tedy bude pozadí. Tohoto efektu se na koncertech může využívat poměrně často, pokud fotíme detailní záběry pomocí teleobjektivu.

Míru rozostření pozadí totiž do největší míry ovlivní  ohnisková vzdálenost zvoleného objektivu. Nejvíce rozostřené pozadí poskytují teleobjektivy, zatímco u širokoúhlých objektivů je hloubka ostrosti přirozeně velká, takže pozadí je zobrazeno také ostře (především při nastavení vyššího clonového čísla).

 Zaostřování

Volba ostřícího bodu

I když všechny zrcadlovky (samozřejmě i ostatní přístroje) nabízejí tzv. automatickou volbu ostřícího bodu, v naprosté většině případů to není vhodný režim pro fotografování koncertů. Většinou potřebujeme zaostřit na konkrétní místo a to můžeme udělat pouze tehdy, když vybereme pouze jeden ostřící bod, kterým na objekt našeho zájmu zamíříme. Autofokus tak zaostří přesně na to místo, na které míříme.


Režimy ostření

Na výběr máme většinou ze dvou základních režimů zaostřování: ostření na statický objekt (ONE SHOT, AF-S, SAF) a ostření na pohybující se objekt  - průběžné zaostřování (Ai SERVO, AF-C, CAF).  Pokud se fotografovaný objekt pohybuje směrem k nám a nebo od nás, je vhodné nastavit průběžné zaostřování. Při namáčknuté spoušti je autofokus stále aktivní a průběžně zaostřuje na místo, kam míříme ostřícím bodem a to i tehdy, když je daný objekt v pohybu.

 

Sériové snímání

Kdy použít jednosnímkové snímání a kdy sériové, to záleží na tom, jak dokážeme odhadnout klíčový okamžik.  To není u focení koncertů většinou nijak těžké, ale pokud máme dost velkou kartu, klidně můžeme použít i sériové snímání. Pak se vyplatí nafotit sérii fotek a z nich posléze vybrat tu nejlepší.

Nahoru

Galerie

  Další žánry

  • Jak fotit street foto Jak fotit street foto

   Martin LukešAktualizováno: 10. 2. 2013 v 19:19

   Tento žánr si v posledních letech získal ohromnou popularitu. Každou vteřinu se na ulicích po celém světě odehrávají miliardy příběhů, z nichž každý z může být odvyprávěn jedinou fotografií. Hlavní předpoklad je, že fotograf zmáčkne spoušť ve správný okamžik a rozehraje tak hru s fantazií diváka. Fotografie jako taková má v tomto směru jednu ohromnou výhodu. Hovoří k divákovi jazykem univerzálním a fotograf tak může odvyprávět svůj příběh lidem na celém světě, bez ohledu na jazykovou bariéru.

  • Jak fotit reklamu Jak fotit reklamu

   Martin LukešAktualizováno: 10. 2. 2013 v 23:54

   Za několik posledních desítek let se stala reklamní fotografie doslova fenoménem. Troufám si dokonce říci, že je to v současné době asi nejrozšířenější a zároveň nejlépe placený fotografický žánr vůbec. Reklamní fotografie na nás shlíží ze stránek novin a časopisů, z bilboardů a reklamních poutačů, vyskakuje na nás z všudypřítomného internetu a obklopuje nás v každodenním životě doslova na každém kroku. Princip reklamní fotografie spočívá v tom propagovat nějaký výrobek, službu nebo značku, oslovit potencionálního zákazníka, zarýt se mu do podvědomí a v neposlední řadě samozřejmě zvýšit prodej daného produktu a tím i zisk výrobce, nebo poskytovatele služeb. Za reklamní kampaně vydávají společnosti ročně miliony, možná dokonce miliardy korun a reklamní fotografie je jejich neodmyslitelnou součástí.

  • Jak fotit architekturu Jak fotit architekturu

   Martin LukešAktualizováno: 10. 2. 2013 v 19:12

   Potřeba vylepšovat, zkrášlovat, navrhovat a stavět budovy, navíc tak aby byly nejen funkční a účelové, ale také zároveň aby naplňovala potřeby estetické, se táhne s lidstvem od prvopočátku prvních civilizací. Někteří živočichové jsou možná stejně zdatnými architekty jako lidé, na druhou stranu asi neexistuje na zemi jiný tvor, u kterého by se umění architektury vyvíjelo a měnilo tak jako u člověka. Mravenci svá mraveniště, nebo ptáci hnízda staví stejně dnes jako před tisíci lety. S lidskou architekturou je to trochu složitější. Ta se mění nejenom s vývojem člověka a s vyspělostí použité techniky, ale je závislá také na společenské, kulturní, geografické a dokonce i politické situaci. A tomu je podřízen i fotografický záznam tohoto krásného žánru.

  Zobrazeny komentáře (7 - 1)

  • 7

   Lukeš

   Reaguje na (6) | Dobrý den, osobně bych na koncerty volil zrcadlovku. Focení přes optický hledáček mi v tomto případě přijde lepší.

   Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 09.11.2015 | Reagovat

  • 6

   Avatar

   Dobrý den, je fotoaparát Olympus E-PL7 vhodný na focení koncertů? Nevím, jestli si vzít na focení koncertu Olympus E-PL7 s objektivy Sigma 60 mm f2.8 a Tamron AF 14-150mm f/3.5-5.8 Di nebo raději Canon EOS700D s objektivem Sigma 18-200mm f/3.5-6.3 DC??

   Sabina, 30.09.2015 | Reagovat

  • 5

   Avatar

   Reaguje na (3) | Ahojky, jako amatér, který má už něco nafoceno, mám vyzkoušen objektiv Sigma Sigma 17-50mm f/2,8 a vynikající !!! Tamron SP 70-200mm f/2,8 Di VC USD , kterým fotím v hale hlavně sport. Koncert fotím na režim M - manuál a vyvážení bílé nechávám na automat, nikdy to "nebouchej" s bleskem, zkazíš celé foto (světelnou atmošku) :-) ať se Ti daří ! Martin

   M.Tobiška, 04.06.2015 | Reagovat

  • 4

   Lukeš

   Reaguje na (3) | Dobrý den, přiznám se, že fotografování koncerů jsem se věnoval poměrně hodně a vzhledem ke světelným podmínkám je tento žánr skutečně o světelných objektivech. Ten objektiv 50mm f/1,8 je určitě dobrý, ale není zoommovací, takže se musíte pohybovat Vy, aby fotky nebyly pořád ze stejného místa. Osobně používám na koncerty 20mm, 35mm. 50mm a zoomový 70-200mm. U takových objektivů je tp ale hodně o pěnězích. Začal bych tedy asi tou padesátkou.

   Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 06.11.2014 | Reagovat

  • 3

   Avatar

   Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat na názor mého fotografického vybavení, které používám k fotografování koncertů. Mám: Canon 400D, Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM, Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM. Popřípadě, co byste mi doporučil (vzhledem k cenové dostupnosti). Byl by vhodnější např. tento Canon EF 50mm f/1.8 II? Děkuji

   Monika, 30.10.2014 | Reagovat

  • 2

   Lukeš

   Reaguje na (1) | Barevný závoj je většinou tak silný, že v podsatě běžným nastavením WB, nejde odfiltrovat. Když ho tedy necháte na denní světlo, nebo i na automatiku, tak barvy na fotce zůstanou jako ve skutečnosti. Navíc jek ve formátu RAW tak i JPEG, jdou barvy pousnout jak to teplejších, nebo studenějších odstínů, tak i jejcih sytost a saturace.

   Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 11.11.2013 | Reagovat

  • 1

   Kulhavý

   Dobrý den. Děkuji za návodný článek. Chtěl bych se zeptat, jaké použít nastavení vyvážení bílé, chceme-li zachovat barevné nasvícení scény, např. interpreta. Viz titulní nebo třetí foto. Děkuji a zdravím

   Petr Kulhavý, 09.11.2013 | Reagovat

  Vložit nový komentář

  : *

  :

  : *


  Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

  Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


  Doporučené články

  Kurzy a workshopy

  Přihlásit

  Přihlásit pomocí Facebooku

  nebo e-mailem


  Košík

  Způsoby doručení

  Doprava zdarma od 5 000 Kč

  Nahrát

  Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech.
  Dozvědět se víc
  Rozumím