Recenze Shimoda Urban Explore 20 Boa

Megapixel Profesional

Megapixel Profesional • 01. 03. 2024

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Decentní a stylový vzhled
  • Vysoká kvalita zpracování
  • Špičkové materiály
  • Vysoká voděodolnost a pláštěnka v balení
  • Na městské batohy jsou skvěle pohodlné
  • Možnost nasazení na madlo kufru
  • Speciální popruh pro držáky fotoaparátů
  • Hrudní popruh s magnetickým uchycením
  • Skrytá kapsička pro lokátor
  • Skrytá kapsa pro doklady a peníze
  • Mnoho místa pro techniku, od 20l po 30l verzi

Co se nám nelíbí

  • Materiál je trochu náchylnější ke špinění
  • Omezenější možnosti pro každodenní použití s minimem fototechniky
  • Zadní kapsa pro notebook je trochu menší, než by se hodilo

Představení Shimoda Urban Explore 20

Představení Shimoda Urban Explore 20

Batohy Shimoda jsou jasnou volbou pro stále více uživatelů, hledajících praktičnost a odolnost do náročných podmínek. Městští fotografové a cestovatelé pochopitelně vyhledávají trochu jiné aspekty fotografického batohu než dobrodruzi. A tak se Shimoda rozhodla vyslyšet i jejich hlasy a přichází s novou řadou batohů Urban Explore.  Ta navazuje na předchozí úspěšné batohy především kvalitou materiálů, pohodlností, ale i hromadou vychytávek. Všechny tři se mi dostaly na záda, tak si je pojďme podrobně rozebrat.

Řada Urban Explore je určena pro všechny, kteří hledají decentnější a odlehčený batoh vhodný například do města, pro každodenní použití na cesty do práce a z práce, pro cestování a mnoho dalšího. Obsahuje celkem tři velikostí batohů: 20 l, 25 l a 30 l. Všechny disponují přístupem k technice přes záda, což oceníte zvlášť v případě, kdy potřebujete batoh položit například na mokrý / špinavý povrch. Boční přístup slouží pro pohotové „tasení“ foťáku s batohem přes rameno.


Materiály


Každá z velikostí je nabízena ve dvou barevných provedeních, černém a takovém zajímavém hnědo-zeleném, který mne osobně naživo zaujal. Zatímco černý má klasické gumové táhla zipů s elegantním logem Shimoda, hnědá verze nese stylovější kožená táhla, známá z batohů Explore V2.

Co nebývá u batohů Shimoda kompromisem, jsou použité materiály. Z dřívějších „akčnějších“ řad jsme zvyklí na špičkové a odolné materiály, které jednak odolají nezmarům přírody, ale také fyzickému namáhání. Nejinak tomu je u řady Urban Explore. Tím hlavním je látka Cordura Re/Cor. Jedná se o pevné nylonové plátno vyrobené z recyklovaných materiálů. To je ještě navíc potaženo odolnou vrstvou, díky které batohy lehce vydrží i v lehce silnějším dešti, aniž by technika uvnitř přišla k úhoně. Dostanete tedy jednak odolný materiál do všech možných podmínek, ale také je výroba batohů udržitelnější a šetrnější k přírodě. Samozřejmostí je i ripstop úprava proti protržení látky o ostré hrany, kameny atp.

Když už jsem zmínil odolnost proti vlivům počasí, tak tím hlavním je déšť. Osobně jsem s batohem Urban Explore 25 prošel několik kilometrů v lehce silnějším dešti, aniž bych jej jakkoliv zakrýval, s čímž si batoh poradil perfektně. Uvnitř nebyla ani kapka, technika je tedy chráněna velice dobře. Kromě látky samotné totiž voděodolnosti pomáhají také speciální zipy YKK.

Pokud byste se však dostali do nějakého silnějšího deště, tak i na to jsou batohy Urban Explore připraveny. Ve speciální vnitřní kapse na spodku batohu se ukrývá pláštěnka. Ta již není svítivě modrá, jako můžete znát ze všech předchozích řad, ale hezky decentní černá.

Vše výše zmíněné doplňují ještě nylonové popruhy speciálně upletené přímo pro batohy Shimoda Urban Explore, nebo hliníkové přezky.

Pohodlí


Obrovskou předností batohů Shimoda je, z mé zkušenosti, pohodlí, které člověk zažívá i při tahání se s hodně obsáhlou a těžkou výbavou. A stejně jako materiály, ani pohodlí není v tomhle případě kompromisem. Naopak musím říct, že i přesto, že Urban Explore nemají široké „technické“ popruhy jako řady Action X a Explore, tak na to, co dokážou pojmout, jsou velmi příjemné.

Jedním z klíčových prvků konstrukce batohů je totiž hliníkový rám, který velmi dobře rozkládá hmotnost po celých zádech. O tom svědčí i fakt, že když jsem do boční kapsy umístil stativ o hmotnosti 1,5 kg, téměř jsem jej necítil, že by byla taková zátěž na jedné straně batohu.

K pohodlnosti přispívá také prodyšný pěnový materiál použitý na zádech a ramenních popruzích. Kromě toho, že poskytuje dostatečné polstrování i při velké zátěži, tak propouští dostatek vzduchu na to, aby se nošení batohu nestalo nepříjemným.


Výbava a vychytávky


Boční kapsy určené pro stativ a například flašku s pitím asi u fotobatohu nijak nepřekvapí. Ty jsou vybaveny popruhy pro uchycení čehokoliv vyššího, aby v kapse pořádně drželo. Trochu mě překvapilo, že i u největší velikosti batohu se do dané kapsy můj stativ Benro Bat 15C vešel tak tak, a to není nijak větší, spíše takový normální cestovní stativ.

Obě strany batohu lze otevřít. Zatímco v jedné naleznete boční přístup k technice, v té druhé se nachází gumové poutka pro organizaci příslušenství typu kabely, čistící nástroje pro optiku atd. Větší kapsa je poté určena pro powerbanku, ze které můžete kabel protáhnout průchodkou do vnitřního prostoru batohu a bez problému si tak třeba nabíjet foťák. Velmi šikovná vychytávka a sám si vybavím několik situací, kdy bych takovou kapsu uvítal.


Vrchní a přední kapsa – pro menší věci, které ani nemusí souviset přímo s foto / video technikou, jsou k dispozici dvě kapsy. Ta hlavní, vrchní, může pojmout například nějakou svačinu či příslušenství. Pro drobné věci má uvnitř k dispozici ještě menší síťovanou kapsu se zipem.

Přední kapsa je plochá a vhodná pro nějaké kusy oblečení. I v ní však najdete ještě jednu menší kapsu, tentokrát voděodolnou. Ač to tak není oficiálně prezentováno, všechny tři velikosti batohů Urban Explore mají dvě kapsy vhodné pro notebook / tablet. Ta hlavní je přední. Notebook se do ní dá vložit přes vrchní kapsu. Aby bylo zařízení v této kapse chráněno, je celá přední strana batohů dodatečně polstrovaná. V případě 20l verze batohu se do kapsy vleze maximálně 14” zařízení, u obou větších je to poté 16”.

Já osobně preferuji druhou kapsu, která je tradičně zevnitř otevíratelných zad. Nutno však dodat, že v ní není tolik prostoru jako v případě přední. Například u 20l verze batohu se do ní pohodlně nevměstná ani 13” MacBook Pro.



Jako asi nejlepší vychytávku řady Urban Explore vidím samostatný tenký „popruh“ na levém ramenním popruhu. Říkáte si, k čemu taková věc je? Majitelé držáku fotoaparátu Peak Design Capture asi již tuší. Popruh je určen pro držáky techniky, tak aby nedeformovaly samotný ramenní popruh a aby vás třeba netlačily.



Hrudní popruh je něco, co určitě oceníte při větší hmotnosti naložené techniky. Pokud jste zvyklí na klasický se zacvakávací přezkou, tak budete možná potěšeni novinkou, čímž je magnetická přezka. Stačí oba její konce k sobě přiblížit, tím se zacvakne. Pro rozpojení ji stačí chytnout třemi prsty a oba konce lehce potlačit proti sobě.



Úchyt, kam se podíváš  – Pro lepší manipulaci s batohem, když jej zrovna nemáte na zádech, jsou k dispozici madla na vrchní, spodní a jedné boční straně. Ty nahoře a na boku jsou navíc samo-zatahovací, tudíž se vysunou více po chycení za ně a naopak stáhnou zpátky, pokud je pustíte. Velmi chytře vymyšleno.

Speciality pro časté cestovatele


Bojíte se, že by vám mohl být batoh s technikou odcizen? Určitým způsobem, jak si zvýšit šanci pro vypátrání, kde se batoh nachází, může být umístění sledovacího zařízení někam do batohu. Na to je speciálně určená malá kapsička uvnitř velké přední kapsy, do které můžete schovat zařízení typu Apple AirTag.

Rovněž bezpečnostní prvek je speciální kapsa v místě, kde se běžně nachází bederní popruh, a to ve spodní části zad. Dostanete se k ní z pravé strany a je zajištěna zipem. Není příliš velká, ale pohodlně do ní umístíte například pas, jiné doklady / karty, případně tenkou peněženku s hotovostí.

Aby bylo cestování s kufrem a zároveň batohem co nejjednodušší, jsou modely Urban Explore vybaveny pásem nacházejícím se zhruba v polovině zad. Pod ním můžete provléct madlo kufru a pohodlně tak batoh vézt na něm.

Nové moduly pro organizaci techniky


Jak jsem již zmínil, tak batohy se dělají ve třech velikostech. Na rozdíl od většiny předchozích batohů Shimoda jsou ty Urban Explore již vždy vybaveny svým Core Unitem (vnitřním organizačním modulem pro techniku). Ty jsou velikostně navrženy přímo pro ně a jste tak předurčeni k jejich používání, ale k tomuto se ještě dostanu v další kapitole.

Nové Core Unity používají i jiné materiály. Stěny jsou tlustší, použitý materiál uvnitř je lehce měkčí, ale zároveň vzdušný a tedy odlehčený, aby bylo u řady Urban Explore dosaženo nižší hmotnostní samotných batohů.

A kolik pojmou techniky? 20l verze je určena spíše pro kompaktnější, případně méně bohatou výbavu. Pořád jsem však do něj byl schopen vměstnat sestavu Nikon Z6 II včetně L-plate a s nasazenou Sigmou 35 Art přes FTZ adaptér, pevnou 85 f/1.8 a k tomu Nikon Z 14-30 mm f/4. Plus pouzdro se dvěma akumulátory, další s paměťovými kartami a Peak Design popruh. Na tak kompaktní batoh opravdu slušné možnosti. Problém je, že na ne-foto věci vám poté zbývá minimum prostoru. Než toto téma rozeberu více, tak se pojďme podívat ještě na další dvě velikosti.

25l verze je takový zlatý střed, který si dokážu představit asi jako nejčastější volbu. Z pohledu techniky jsem byl schopen přenést vše zmíněné u 20l verze a k tomu ještě menší brašničku s příslušenstvím. Lehce pojme třeba i bezzrcadlovku takové běžné velikosti (např. Sony A7 IV, Nikon Z6 II…) a k tomu svatou trojici objektivů (16-35, 24-70, 70-200 mm, vše se světelností f/2.8). Případně podobná alternativa ve video sestavě.

Nakonec největší 30l verze. Do té už s přehledem vměstnáte bohatší krajinářskou výbavu. V mém případě k tomu všemu, co jsem byl schopen umístit do 25l batohu, jsem přidal ještě Tamron 70-210 mm f/4 a nějaké drobnější příslušenství, například filtry.



Mé každodenní použití


A nyní se dostávám k části, kde jsem slíbil, že rozvedu téma přenášení techniky v nových batozích. Z fotografického pohledu, kdy jsem s batohy chodil po městě, fotil, a zkrátka dělal to, co každý „městský krajinář“, splnily má očekávání na jedničku. Mohu bez zaváhání říct, že se jedná o nejpohodlnější městské fotobatohy, jaké jsem kdy měl možnost zkusit, a že jich nebylo málo.

Na druhou stranu je tu takzvané každodenní používání, což u mě znamená přidat notebook, oběd v krabičce, a v případě potřeby do batohu přihodit i nějaké nástroje, které potřebuji k práci (nepracuji jako fotograf). A zde se přiznám, že jsem narazil na limity. Potíž je v tom, že Core Unity zabírají u všech verzí naprostou většinu batohu a pro další věci, které byste mohli dát do vrchní kapsy, toho místa již moc nezbývá.

Z mého pohledu byla úplně nejlepší kombinace batoh v 30l verzi a do něj vložit Core Unit z 25l verze ještě otočený o 90°, jelikož výška tohoto Core Unitu odpovídá šířce 30l batohu. Měl jsem stále dostatek prostoru pro techniku, kterou s sebou nosím každý den, a ještě i dostatek prostoru pro zbytek.

To mě přivedlo k myšlence toho, že by do budoucna mohl existovat aspoň jeden samostatný Core Unit ke koupi, čímž by mohl být právě ten z 25l verze, případně klidně obdoba Core Unitu Small DSLR. Uvidíme, necháme se překvapit.


Závěrem


Musím uznat, že v Shimodě opět odvedli skvělou práci a přivedli na trh batohy, které mají potenciál oslovit velkou část zákazníků hledajících kvalitní, pohodlný a decentní fotobatoh do města. Díky nabídce velikostí si vybere snad každý, barvy jsou také příjemné a můžete jít buď cestou klasické černé, nebo méně tradiční hnědé.

I s těžkou výbavou jsou batohy pohodlné, materiál odolný, jen by se snad mohl trochu méně špinit, typicky od prachu, a vlastně jim nemám co zásadního vytknout. Mé výše uvedené každodenní používání je pouze můj případ, každý je v tomhle individuální a vždy si musíte sami vyzkoušet, co vyhovuje právě vám. A to uděláte nejlépe na prodejnách Megapixelu!

Autor recenze: Adam Kahánek

 

Megapixel videorecenze Shimoda Urban Explore 20

Megapixel videorecenze Shimoda Urban Explore 20

Popis a parametry

Popis a parametry

Řada batohů Shimoda Urban Explore byla navržena pro moderní tvůrce, kterým nabízí funkčnost, pohodlnost a elegantní design. Batohy byly navrženy tak, aby pohodlně pojmuly potřebné vybavení všechno druhu, ať už jste fotograf, videomaker nebo jiný tvůrce obsahu. Batoh o objemu 20 litrů je nejmenší velikostí a je ideální pro uživatele, kteří s sebou chtějí vzít jen minimum vybavení a hledají menší padnoucí batoh pro každodenní využití, ať už ve městě nebo v přírodě. Batoh kromě fototechniky pojme 14" (35 cm) notebook a disponuje několika vnitřními kapsami pro uložení drobného příslušenství. Díky bočnímu a zadnímu přístupu se snadno a rychle dostanete k vašemu vybavení. Vše je zabaleno v recyklované skořepině Cordura, díky které je batoh odolný a připravení na jakékoliv dobrodružství. Batoh je dodáván s Core Unit vložkou odpovídající velikosti.

Bohatý úložný prostor

20litrová verze je nejmenší velikostí z řady Urban Explore a je ideální pro tvůrce, kteří hledají stylový a kompaktní batoh pro uložení toho nejnutnější množství fotografického vybavení. Batoh pojme tělo fotoaparátu se 3-4 objektivy do velikosti až 70-200 f/2,8 a 14" notebook. Několik vnitřních kapes lze využít pro uložení drobného příslušenství, jako jsou paměťové karty, akumulátory, nabíječky, kabely a další. 

Vysoce odolné materiály pro dlouhou životnost

Řada Urban Explore je vyrobena z vnějšího pláště Cordura Recor, což je 100% recyklovaný polyester vyrobený z vyřazených PET lahví a obalů. Cordura má vlákna s vysokou pevností v tahu, vydrží dlouhodobé nošení a je odolný vůči opotřebení. Materiál je vysoce oděruvzdorný a ve většině případů extrémně vodoodpudivý. Tento materiál navíc doplňuje speciální rib stop vzor společnosti Shimoda, který maximalizuje odolnost proti oděru. Skořepina Recor je také potažena několika vrstvami a ochranným polyuretanem. To vše jí dodává jemný vizuální charakter, který je vysoce voděodolný a pevný.

Nové a vylepšené funkce

Obě barevné varianty vynikají krásným designem a mnoha skvělými detaily a funkcemi, které z batohů dělají nezbytnost pro moderní tvůrce. Mezi nové funkce patří například vyhrazené poutko na ramenním popruhu pro Capture Clip, výsuvné boční a horní madlo, kapsa na láhev a tripod, popruhy pro zajištění tripodu, slot pro nabíječku a mnoho dalšího. Vylepšení se dočkaly i přepážky, které jsou nyní plyšové pro ještě větší ochranu vybavení.

Pohodlný a rychlý přístup k fototechnice

Batoh nabízí hned dva přístupy k fotografickému vybavení, a to boční a zadní. Boční je ideální pro rychlý přístup – batoh není třeba sundat úplně, ale pouze jej zhoupnete pod paži a fotoaparát rychle vyjmete. Zadní přístup je vhodný pro situace, kdy si s vytažením techniky můžete dát na čas nebo si potřebujete například přeuspořádat interiér batohu. 

Skrytá kapsa pro Apple AirTag a cestovní pas

Batoh Shimoda Urban Explore 20 obsahuje skrytou kapsou, do které perfektně pasuje AirTag nebo jiný geolokátor, takže v případě ztráty batohu jej vždy najdete. Novinkou je skrytá kapsa na cestovní pas, hotovost nebo kreditní kartu, která se nachází na zadní straně batohu a zavírá se na zip.

Fyzikální specifikace

Materiál Syntetické vlákno
Rozměry v mm 270 x 430 x 200
Hmotnost 1800 g
Uchycení na stativ Ano
Pláštěnka v balení Ano
Prostor pro tablet nebo notebook do velikosti 14 "
Vnitřní rozměry v mm 240 x 420 x 160
Velikost 20

Ostatní

Číslo produktu 520-181
Značka Shimoda

Pouzdro, brašna, batoh

Typ zapínání zip
Objem v litrech 20 L
Výškově nastavitelné ramenní popruhy Ano

Zobrazit popis a parametry