Magazín

Produktové aktuality

Byli jsme na představení Panasonic Lumix S9 a dalších novinek

Tomáš KivaderAktualizováno: 10. 6. 2024 v 14:25 • Rubrika: Produktové aktuality

Byli jsme na představení Panasonic Lumix S9 a dalších novinek

S kolegou Štěpánem jsme se zúčastnili eventu od Panasonicu, pořádaného uprostřed krásné slovenské přírody v obci Modra. Po příjezdu na nás čekal konferenční sál plný nové techniky. Kromě již dříve oznámeného Panasonicu Lumix DC-S9 s novým kompaktním objektivem Panasonic Lumix S 26 mm f/8, tu byla i jedna, v tu dobu ještě neodhalená novinka. 

Obsah 

Nejmenší fullframe tělo a objektiv z řady Lumix 

Po představení novinky v podobě S9 jsme měli možnost osahat si ji a krátce ozkoušet. Překvapilo nás, jak moc lehké toto zařízení je. Zvláště ve spojení s novou dvacetšestkou nebo setovým objektivem 20-60 mm. Události se účastnili i zástupci firmy Sigma, kteří s sebou přivezli nejen své novinky, ale také řadu objektivů l-series, které díky svým malým rozměrům, nové fullframové tělo S9 krásně doplňují. Mohli jsme si tak naživo zkusit i novou Sigmu 500 mm f/5,6 DG DN OS Sports, kterou sice na S9 asi nikdo nevyužije, ale pro uživatele fotoaparátů Lumix S5 II a S5 IIx je to skvělá volba nejen pro focení a natáčení sportů, ale také divokých zvířat. V neposlední řadě jsme si krátce otestovali i úplně čerstvou novinku – Sigmu 28-45 mm f/1,8 DG DN Art.Jak je z designu fotoaparátu Lumix S9 patrné, je zaměřený na mladé lidi, kteří nepotřebují všechny vymoženosti moderních bezzrcadlovek (jako je třeba elektronický hledáček) a jde jim i o estetiku produktu. I proto si můžete vybrat ze 4 barevných provedení - klasické neutrální černé (jet black), červené (crimson red), modré (night blue) a mého favorita, zelené (dark olive). Foťák je tedy určen pro někoho, kdo by rád posunul svou tvorbu na vyšší úroveň a v současnosti používá mobilní telefon nebo podobné zařízení s malým snímačem. Skok k fullframovému snímači, by tak pro něj byl významný posun. A právě pro takovéhoto uživatele je vhodný i nový objektiv, který je v době mého psaní dodáván jako dárek k tělu S9. Jedná se o (u bezzrcadlovek) netradiční ohnisko, 26 milimetrů, které je ale pro kohokoliv, kdo používá fotoaparát mobilního telefonu, důvěrně známé. Většina moderních chytrých zařízení totiž používá právě tuto ohniskovou vzdálenost u svých hlavních fotoaparátů. Tento objektiv je spíše takovou krytkou těla, plastová konstrukce a velmi nízká váha z něj dělají ideálního společníka pro každodenní nošení. Objektivem lze ostřit pouze manuálně, což ovšem k jediné možné cloně f/8 nepředstavuje velký problém, většinu času je téměř vše v rovině ostrosti. Zajímavostí je i to, že objektiv samotný již nemá žádnou další krytku.Panasonic prezentuje S9 jako velmi rychlé řešení pro tvůrce obsahu, ze kterého je možné za pár vteřin video nebo fotografii rovnou publikovat na sociální sítě. To i díky nové aplikaci, která s tímto tělem přichází - Lumix LAB


Kromě nové ergonomie v malém těle se fotoaparát podobá interně S5 II. Snímač a jeho stabilizace jsou zde totožné, zároveň je tu obdobný procesor, takže i ostření funguje velmi podobně. Fotoaparát je vybaven jedním UHS-II slotem na SD karty. Na horní straně těla najdeme sáňky, které nejsou vybaveny žádným konektorem a slouží tak pouze jako držák pro příslušenství jako jsou mikrofony nebo světla. Fotoaparát disponuje slotem pro 3,5mm jack mikrofonu, ale nemá možnost odposlechu pro sluchátka.


Micro 4/3 mají nový vlajkový model


Panasonic navíc na tomto eventu představil i nástupce legendární řady GH. Jedná se o Panasonic Lumix DC-GH7. Toto tělo vychází v mnohém ze svého úspěšného předchůdce GH6. Je však vybaveno  novým 25 Mpx snímačem, totožným jako je použit u G9 II. Jak jsem již zmínil, na těle fotoaparátu najdete jen málo odlišností od jeho předchůdce – zůstala zachována skvělá ergonomie, aktivní chlazení nebo stejné sloty na karty (jeden slot CFexpress typ B a jeden pro SD). 

V těle najdeme vylepšené ostření a výkonnou stabilizaci, stejně tak jako možnost neomezeně nahrávat video. GH7 vám umožní interně nahrávat až do kvality Apple ProRes RAW. Zároveň je kompatibilní s novým externím příslušenstvím - audio rozhraním DMW-XLR2, které vám dovolí až 32-bit float recording


Příjemné drobnosti


Kromě těchto velkých novinek oznámil Panasonic i několik dalších. Jako první nový firmware do nejprodávanějších modelů S5 II a S5 IIx. Ten vám mimo jiné umožní proxy nahrávání, díky kterému si můžete usnadnit práci v postprocesu s využitím dvou odlišně velkých nahrávek, pre-burst shooting, čili možnost zaznamenat snímky i před úplným domáčknutím spouště, a v neposlední řadě i vylepšené automatické ostření, které lze nyní i lépe konfigurovat.

Dále byl oznámen (zatím bez konkrétního data uvedení na trh) objektiv Panasonic Lumix S 18-40 mm f/4,5-6,3. Ten díky svým kompaktním rozměrům krásně doplní nové tělo Panasonic S9 a zároveň umožní pokrýt příjemný rozsah ohnisek.


V neposlední řadě je zde i nová aplikace pro používání fotoaparátů Lumix. Její název je LUMIX Lab. Díky rychlému připojení přes Wi-Fi vám dovolí okamžitě po zaznamenání dostat fotky či videa z fotoaparátu do telefonu, kde je může rovnou zveřejnit nebo dále upravit (například pomocí jedné z mnoha dostupných nastavení LUT, které jdou přes aplikaci i upravovat a vytvářet a následně si je uložit do přímo fotoaparátu). Aktuálně je aplikace kompatibilní pouze s tělem S9. V blízké době by však měla být aktualizována i pro práci s těly S5 II a S5 IIx. Dostupná je jak pro Android tak i iOS.

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.