Recenze Haida filtr NanoPro Magnetic Clear-Night 72 mm (bez adaptačního kroužku)

Lucie Drietomská

Lucie Drietomská • 03. 03. 2023

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Povrchová nano úprava
  • Práce v protisvětle
  • Snadné čištění
  • Úzký rámeček

Představení Haida filtr NanoPro Magnetic Clear-Night 72 mm (bez adaptačního kroužku)

Představení Haida filtr NanoPro Magnetic Clear-Night 72 mm (bez adaptačního kroužku)

UV a ochranné filtry 

Pro mechanickou ochranu předních členů objektivu slouží UV a Ochranné filtry. Hlavním rozdílem mezi klasickými ochrannými filtry a UV filtry je přidaná vrstva, která u UV filtru eliminuje UV záření. V dnešní době však tento efekt využíváme jen ve specifických situacích. Vzhledem k tomu že všechny digitální fotoaparáty disponují UV filtrem, tak jejich využití dává smysl pouze u kinofilmových fotoaparátů. Při využití ochranných a UV filtrů je tedy nejdůležitější antireflexní povrchová úprava. 

Haida filtr NanoPro Magnetic Clear-Night

Pokud žijete v oblasti s velkým světelným znečištěním, může být téměř nemožné pořídit pěkné fotografie noční oblohy. Světelné znečištění pochází ze světel měst a vesnic, které se odrážejí i od toho nejmenšího obláčku, čím osvětlují značnou část nočního prostoru. Tohle osvětlení propůjčuje atmosféře žlutý nádech, proto jsou všechny fotografie pořizované za tmy nažloutlé. Výjimku snad tvoří jen naprosto vylidněné oblasti, kde nikdo nesvítí a nemá jak dojít k výraznějšímu světelnému smogu. A právě tenhle filtr nám umožní zbavit se značné částí žlutého dobarvení, které nahradí studeně modrým, čímž ve výsledku dosáhneme přirozeně vypadající noční scenérie.
Speciální NanoPro povrchová úprava, podobně jako u ostatních filtrů, pomáhá odpuzovat prach a vodu, čímž znatelně usnadňuje čištění filtru. Pomáhá také eliminovat drobnější světelné vady, které se můžou vyskytnout zejména u focení v protisvětle. 
Filtr je obohacen o praktický a velice oblíbený magnetický úchyt. Na objektivu vám tak stačí nechat jeden magnetický adaptační kroužek a pomocí magnetu přichytíte jakýkoli filtr z tohoto systému, ať už se jedná o ochranný UV filtr, polarizační filtr nebo například různé intenzity ND filtrů. Není problém ani kombinování různých velikostí filtrů. Je možné si totiž zakoupit redukční kroužek s vlastním magnetickým systémem a nasadit tak na menší průměr objektivu větší filtr, který již můžete vlastnit.

Popis a parametry

Popis a parametry

Nová řada NanoPro Magnetic filtrů značky Haida vám usnadní a hlavně zrychlí práci díky možnosti okamžité výměny filtru bez nutnosti neustálého šroubování.

Clear-Night filtr blokuje specifické spektrum světla (575 nm až 600 nm), což je prakticky většina světelného znečištění na noční obloze. Použití clear-night filtru výrazně zlepší barvy nebe a prakticky všeho zasaženého světelným smogem převážně při astro fotografii.

K instalaci filtru je potřeba adaptační kroužek Haida Magnetic stejného průměru, který není součástí balení.

 

Fyzikální specifikace

Průměr filtru 72 mm

Ostatní

Číslo produktu HD4676
Značka Haida

Filtry

Typ filtru Speciální filtry
Slim Ano

Zobrazit popis a parametry