Foto

Filtry

Fotografické filtry ochrání objektiv, filtrují světlo nebo vytváří nějaký efekt. Slouží k vylepšení vašich fotek a mnohdy jim dodají úplně jiný význam a vzhled. Šroubují se přímo na objektiv fotoaparátu, nebo na redukční kroužek pokud objektiv není vybavení závitem. 


Jak vybrat fotografický filtr?

Liší se od sebe použitými materiály, způsobem uchycení, ale hlavně jejich využitím pro jednotlivé žánry. Při focení některých z nich se bez správného filtru fotografové neobejdou a ty pro stálé využití by měl mít ve výbavě každý fotograf. Nejčastěji se setkáte se značkami B+W, Haida, Hoya, Marumi a NISI. Přečttěte si podrobný návod, jak vybrat filtr v naší fotoporadně.

Průměr fotografického filtru

Je nutné, aby se průměr kruhového filtru shodoval s průměrem závitu předního optického členu objektivu (údaj zjistíte po sundání krytky na její vnitřní straně). 

Průměr fotografických filtrů | Megapixel | Megapixel

Druhy fotografických filtrů

Každý filtr má trochu jiný efekt a podle toho se hodí pro různé žánry. 

Ochranný filtr/UV filtry

Nejzákladnější filtr, také označovaný protektor. Chrání před poškozením (škrábanci či nárazy). U nechráněného objektivu se totiž mohou poškrábat cenné antireflexní vrstvy a zhorší se tak jeho vlastnosti. Lepší je tedy vyměnit filtr, než celý objektiv. UV filtry navíc eliminují ultrafialové záření a nijak neovlivňují výslednou podobu fotografie.


Polarizační filtry

"Polarizáky" jsou ideální pro krajináře a fotografy architektury, interiérů či produktové fotografie. Tento druh filtru dokáže vytáhnout kontrast v obloze a mraky i nebe působí zajímavěji. Eliminuje také odlesky na pleti, vodní hladině, podlahách a všeobecně lesklých plochách. A také oživuje barvy.

ND filtry

Šedí sklíčko ztlumí přebytek světla, proto je v oblibě u krajinářů a pro záběry architektury. nejčastěji se používají při hrátkách s dlouhým časem (tekoucí voda, mraky plující po obloze). Lze jej využít také při focení na ostrém slunci (svatby, portréty, fashion). 

Přechodové filtry

Vrchní část filtru je o něco tmavší než ta spodní, proto vám část filtru zltumí světlo na obloze, která nebude přepálená a spodní část snímku nebude příliš tmavá díky čiré části filtru. Fotka krajiny tak bude konečně expozičně vyvížená. 

Kreativní filtry

Pomohou vám dosáhnout mnoha efektů, které vám fotku ozvláštní - hvězdičky na osvětlených hranách, změkčení obrazu, znásobení obrazu atd. Bez filtru byste jich těžko dosáhli.

Podrobnosti o fotografických filtrech a ukázky jejich efektů na fotografiích najdete v článku
 

Pokračovat