Magazín

Fotoporadna

Jak fotit digitální zrcadlovkou (DSLR) a bezzrcadlovkou: 31. díl - FOTOGRAFICKÉ FILTRY (1/2)

Martin LukešAktualizováno: 9. 5. 2022 v 10:38 • Rubrika: Fotoporadna

Jak fotit digitální zrcadlovkou (DSLR) a bezzrcadlovkou: 31. díl - FOTOGRAFICKÉ FILTRY (1/2)

Když se dnes řekne FOTOGRAFICKÝ FILTR, tak si asi velká část laické veřejnosti představí nějakou aplikaci v mobilním telefonu, která automaticky upraví vzhled fotografie a dá jí nějakou „zajímavou náladu“. Tyto softwarové vychytávky ale nejsou filtry v pravém smyslu slova, protože nic nefiltrují. Ve skutečnosti jde o přednastavený preset, který upravuje jas, kontrast, barvy, případně uměle změkčuje fotografii. Pokročilejší fotografové těmto filtrům říkají spíše „prasítka“ nebo ještě hanlivěji, protože fotografii častěji ublíží.

Obsah

Skutečné fotografické filtry jsou úplně něco jiného. Většinou jde o nějaký optický prvek, který se nasazuje na objektiv a filtruje světlo, případně část jeho spektra nebo některé jeho barvy. Tím lze fotku skutečně vylepšit případně jí dát úplně jiný význam a vzhled. A právě o těchto filtrech bude řeč v dalším dílu našeho seriálu.

polarizační a přechodový filtr | Megapixel
foto: Milan Chudoba / Kombinace polarizačního a přechodového filtru

Co to je fotografický filtr

Skutečný fotografický optický filtr je obvykle skleněný prvek, který se připevňuje k objektivu z důvod jeho ochrany, případně pro kompenzaci hladiny světla, jeho části nebo pro vytvoření nějakého efektu. Existuje celá řada fotografických filtrů, které se liší použitými materiály, způsobem uchycení a především pak jejich určením. V určitých fotografických žánrech jsou filtry základní pomůckou, bez které se pokročilejší fotograf v podstatě neobejde.

Set fotografických filtrů | Megapixel
Fotografické filtry značky Hoya

Instalace filtru

První parametr, který byste měli zohlednit při výběru filtru, je možnost jeho uchycení. Jednotlivé objektivy se mohou lišit tím, jak se na ně filtr instaluje a existuje dokonce pár výjimek, na které nejde uchytit filtr žádným standardním způsobem.

Kruhové filtry se závitem

V současné době jsou nejrozšířenějšími fotografickými filtry ty kruhové, které se instalují na přední optický člen objektivu pomocí závitu. Tím je vybavena většina běžných objektivů a instalace je proto velmi jednoduchá. Stačí vyndat filtr z krabičky nebo ochranného pouzdra a našroubovat ho zepředu na objektiv. Nic víc není potřeba. Jen snad drobný tip – závit filtru neutahujte moc velkou silou. Často se pak stává, že se filtr kousne a jde sundat jen s velkými obtížemi.

Objektivy a polarizační filtr | Megapixel

Magnetické filtry

Dalším způsobem uchycení kruhových filtrů je magnet. Aby filtr držel na objektivu, umístí se do jeho závitu magnetický adaptér a k němu se následně přichycuje samotný filtr. Výhodou tohoto systému je rychlost výměny filtru, která trvá kratší dobu, než když šroubujete filtr do závitu. Tím se také snižuje riziko, že vám během instalace nebo sundavání filtr upadne, což se samozřejmě v terénu může stát.

Magnetické filtry | Megapixel
Magnetické filtry Haida

Zadní skleněné a gelové filtry

Některé objektivy s extrémně krátkým ohniskem ale nejsou vybaveny závitem. Důvodem je hodně vypouklý přední optický člen, který před sebou nemá obrubu se závitem. Ta by totiž stínila průchodu světla a objektiv by měl velmi silnou vinětaci, jakou známe z některých objektivů typu rybí oko (Fisheye). Na tyto objektivy tedy nejde přichytit běžný kruhový filtr se závitem. Řešením mohou být speciální adaptéry na filtry, které se připevňují přímo k objektivu nebo k jeho sluneční cloně.

Další možností, kterou nabízí pouze některé objektivy je možnost použití filtrů, které se neinstalují zepředu, ale na zadní optický člen, tedy mezi snímač a objektiv. Tyto filtry se instalují buď napřímo nebo pomocí speciálního adaptéru. Zadní filtry mohou být skleněné, stejně jako ty přední, případně gelové (želatinové). Ty jsou vyrobeny z velmi tenké fólie, kvůli snížení profilu filtru, pro který za objektivem obvykle moc místa není. Nevýhodou zadních filtrů je, že s nimi nelze manipulovat bez toho, aniž byste sundali objektiv. Proto se nabízí pouze v omezeném výběru a navíc jen pro některý typ účinku.

Zadní filtry | Megapixel
Zadní filtry Haida

Průměr filtru

Dalším z důležitých parametrů kruhových filtrů je průměr. Při výběru je nutné, aby se průměr filtru shodoval s průměrem závitu předního optického členu objektivu. V případě, že si nepamatujete tento parametr, stačí sundat krytku a podívat se na její vnitřní stranu. Na té je vyznačen její průměr a ten je shodný s průměrem předního optického členu objektivu. V případě, že by krytka označení neměla, nezbývá než změřit pravítkem nebo šuplerou průměr závitu. Ten je až na pár výjimek standardizován na celé milimetry.

Celý obsah článku mohou zobrazit pouze přihlášení uživatelé, kteří jsou členy zákaznického programu.

Přihlaste se nebo se zdarma zaregistrujte. Díky registraci můžete čerpat skvělé výhody.

Výhody programů

 
Možnost výměny zboží i z offline transakcí 14 dní 30 dní
Doprava zdarma Standard PPL + zásilkovna zdarma
Osobní asistent NE ANO
Sleva na čištění čipu 30 % 1 × zdarma, dále 30 %
Sleva na fotokurzy 10 % 20 %
Sleva na tiskové služby 10 % 15 %
Bonus při výkupu zboží na protiúčet 5 % 10 %
Profil v Galerii Megapixel Mega Mega + 
Sleva na pronájem ateliéru 10 % 30 %
Parkování zdarma při nákupu ANO ANO
Sleva v kavárně 30 % 100 %
Historie nákupů/účtenek ANO ANO
   

Sdílet na


Komentáře k článku

Martin Lukeš

Reaguje na (7) | Dobrý den, děkujeme za upozornění a omlouvám se za tento technický problém. Kolegové se na to podívají a snad problém obratem odstraní.

8

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 9. 5. 2022 |Reagovat

DS

stale se neda zobrazit cely clanek. Email se screenshoty jsem poslal

Daniel

6

Daniel Stanek, 27. 3. 2022 |Reagovat

TH

To isté,po prihlásení sa nedá čitat článok do konca.

5

Tibor Hrdlička, 19. 12. 2021 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (3) | Dobrý den pane Knotku, mohl byste mi prosím poslat do mailu otisk obrazovky monitoru, kde bude vidět jak se článek chová po přihlášení? Předem děkuji za ochotu (lukes@megapixel.cz)

4

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 15. 9. 2021 |Reagovat

RK

Dobrý den,po registraci i po přihlášení stejný problém.Není možné načíst článek do konce.

3

Radomil Knotek, 9. 9. 2021 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (1) | Dobrý den, to je opravdu zvláštní. Mohl bych Vás poprosit, jestli byste nám neposlal screenshot obrazovky, jak to vypadá, když jste přihlášen? Předem děkuji za ochotu (lukes@megapixel.cz)

2

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 3. 9. 2021 |Reagovat

ZD

Ani po přihlášení není možné načíst článek do konce.

1

Zdeněk Duda, 3. 9. 2021 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.