Magazín

Fotoporadna

Jak na převod videa do černobílé

Matyáš ČenskýAktualizováno: 26. 1. 2023 v 11:25 • Rubrika: Fotoporadna

Jak na převod videa do černobílé

Černobílá fotografie má svoji popularitu nejen v umělecké tvorbě, ale našla si oblíbenost i v reportážní fotografii, street focení nebo i u svatebních fotografů. Proč tomu tak je? Černobílá fotka je pro oko diváka určitým odpočinkem ze změti barev každodenního života. Diváka zaujme svou jednoduchostí a umožní mu soustředit se na kompozici a příběh. Je něčím tajemná, umělecká a přitažlivá. Jak je to ale u černobílého videa? Když se řekne černobílý film, většina lidí si spíše představí starou televizi u praprarodičů. Černobílé video může mít však stejný vliv na oko diváka jako černobílá fotografie. Proč a jak na to?

Obsah

Proč využít černobílé video?

Kde dnes můžeme vidět černobílé video? Když nebudeme brát v potaz dobu, kdy ještě technologie neumožňovala barevný obraz na našich televizorech, tak kromě klasického filmu noir se dnes mnohem častěji setkáváme s využitím černobílého videa, a to u žánrů jako je svatební video, dokumentární video nebo u hudebních videoklipů. Důvodů jeho využití je hned několik.

Stylizace

Asi nejčastějším důvodem použití černobílého videa v moderní digitální barevné době je odlišit styl. Typickým příkladem jsou například hudební klipy, ale často i svatební videa. Tady ale pozor. Video nemusí být vždy pouze černobílé, jak se na první pohled může zdát. Termíny monochromní a černobílý se často chybně zaměňují. Monochromní obraz je obraz, který využívá odstíny jedné barvy a nemusí být vždy černobílý, jak tomu u černobílého obrazu je. Monochromní styl nám tak dává mnohem více možností, jak vytvořit unikátní styl pro vaše video.   

Zpátky do minulosti

Kromě stylizace má však využití černobílého obrazu vliv i na vnímání příběhu. Oku diváka může černobílý obraz připadat zastaralý a my tvůrci mu tak můžeme připomenout, že se scéna odehrává v minulosti. Adaptace starého filmu a aplikace šumu je pak na místě pro věrohodnější sloučení s dobou minulou. 

Atmosféra

Další efekt, kterým černobílý obraz na diváka působí, je jeho dramatičnost ale i elegance. Černobílá scéna působí dramaticky, zejména v temném obrazu. Nemusí se ale jednat pouze o horor. Černobílá jednoduchost může působit elegantně, například pro představení nějakého luxusního produktu.  

Teď, když víme proč černobílé video použít, můžeme začít natáčet. 

Natáčení videa

Většina fotoaparátů nabízí možnost natáčet video rovnou do černobílé pomocí barevných stylů. Otázkou tedy je, zda natáčet rovnou do černobílé či nikoliv?
Podle mého názoru zní odpověď na tuto otázku: Ne, ale..

Vždy je dobré nechat si nějaká zadní vrátka a prostor pro kreativní rozhodnutí. Klient s vámi například před natáčením bude souhlasit, aby video bylo černobílé. Po natáčení však změní názor a video bude chtít nechat barevné. Natočené černobílé video už jen tak snadno nenabarvíte. 

Další důvod, proč nenatáčet rovnou do černobílé, a to i v případě, že na 100 % víme, že chceme finální výstup v černobílé, je více možností selekce podle barev v postprodukci. Můžeme například podle oranžové barvy vyselektovat pleť, a tu pak zvýraznit oproti zbytku obrazu.

Na druhou stranu doporučuji si natáčení v černobílé vyzkoušet. Začnete na svět koukat úplně jinak, uvidíte světlo z nového pohledu, zaměříte se více na kompozici a vaši tvorbu to posune o úroveň výš. Při natáčení nemusíte tolik řešit barevnou teplotu, což vám ulehčí práci. Můžete se zaměřit na kvalitu světla. Prozkoumejte rozdíly mezi ostrým a měkkým světlem nebo jejich kombinaci, hrajte si s kompozicí a vyzkoušejte přidání nějaké texturu do stínů, experimentujte a snažte se vést oko diváka do nejsvětlejšího bodu.

Jak natáčet do černobílé? Nastavením černobílého barevného stylu, bude váš fotoaparát natáčet rovnou do černobílé. Ideálním řešení je tedy aplikovat černobílý LUT na váš displej nebo externí monitor. Na monitoru uvidíte výsledný obraz a vaše kamera bude nahrávat obraz barevný. Tuto funkci nenabízí každý fotoaparát, ale je možné použít externí monitor s touto funkcí.

Jak je to s kvalitou obrazu u černobílého videa? Co se týče rozdílu kvality obrazu, u většiny digitálních fotoaparátů, nebude černobílý obraz nijak kvalitnější než ten barevný, protože fotoaparát tak jako tak barvy snímá, ale následně pak mění obraz na černobílý pomocí barevného profilu. Změníme-li tedy obraz na černobílý už v kameře nebo při postprodukci nehraje vzhledem ke kvalitě obrazu roli.  

Máme natočeno a jdeme na postprodukci. 

Postprodukce: Převod barevného videa do černobílé


Stejně jako u fotografie, převod barevného videa do černobílé není pouze o posunutí posuvníku saturace na nulu. Pokročilé funkce editačních programů nabízí mnohem více možností a užitečných pluginů. Já budu v tomto příkladu používat software DaVinci Resolve, ale pomocí stejného principu dosáhnete stejných výsledků i v jiných softwarech. 

Snadná cesta

Pojďme si nejprve ukázat tu nejjednodušší cestu a zkusit pouze stáhnout posuvník saturace na nulu.

Převod videa do černobílého | Megapixel

Převod videa za použití snížení saturace | Megapixel

Výsledek není špatný, máme černobílé video. Obraz je ale plochý, nezajímavý, nemyslíte? Samozřejmě by šlo zvednout kontrast a potahat úrovně, ale co když je tu lepší cesta? Pojďme se podívat na pokročilejší postup, který nám dává více možností. 

Převod pomocí kanálů

DaVinci Resolve nabízí nepřeberné množství funkcí, především co se barevných úprav týče. Jednou z těchto funkcí je převod videa na monochromní pomocí kanálů:

Převod barevného videa pomocí kanálů | Megapixel

Barevné hodnoty RGB kanálu nám dávají mnohem více možností k dosažení určitého stylu. Potažením hodnot RGB můžeme dosáhnout odlišných výsledků. Vzpomínáte, že černobílým filmem můžeme diváka vtáhnout zpátky do minulosti? Například pokud chceme imitovat starý film z dob, kdy byl používán ortochromatický film, který byl citlivý na modrou a zelenou, ale nedokázal zachytit červenou barvu, stačí stáhnout červený kanál. Zkuste experimentovat s hodnotami jednotlivých RGB kanálů a vytvořte si svůj unikátní černobílý styl. 

Převedení barevného videa | Megapixel

Vzhledem k tomu, že jsme si právě ukázali, že barevné kanály hrají roli v převodu obrazu videa do černobílé, co nám to napovídá? Vliv barev na převod do černobílé nám přináší jeden velký problém. Co může měnit hodnoty barev napříč záběry? Ano, vyvážení bílé. Proč by nás ale mělo něco takového zajímat, když bude video černobílé? 

Pojďme si to ukázat na příkladu. Vytvoříme si dvě barevné vrstvy. Na první zachováme barvu a na druhé převedeme video do černobílé pomocí kanálů. Upravíme hodnotu modrého kanálu na černobílé vrstvě. 

Převedení videa na černobílé | Megapixel

Když teď změníme hodnoty vyvážení bílé na první vrstvě, ovlivní to náš převod do černobílé? Ano samozřejmě, protože hodnoty modrého kanálu se mění. 

Úprava videa v DaVinci Resolve | Megapixel

Úprava barevného videa | Megapixel

Proč je tohle důležité? Pokud budeme mít kvůli odlišným hodnotám vyvážení bíle odlišné hodnoty barevných kanálů napříč záběry, pak převod do černobílé podle referenční barvy barevného kanálu bude na každém záběru jiný. Cílem je mít jednotný styl napříč všemi záběry. Platí zde tedy stejná zásada pro postup barvení, a tou je začít vždy barevnou korekcí a pak aplikovat grade. Což nás přivádí na 3. postup převodu videa do černobílé.

Barevná korekce a použití LUT

Máme-li hotovou barevnou korekci napříč všemi záběry, nabízí se nám další snadná cesta, a tou je použití černobílého LUTu. LUT neboli Lookup Table je soubor hodnot, který vypočítává hodnotu barev z kamery nebo videa po korekci a mění je na cílovou hodnotu.

Použití černobílého LUT | Megapixel

LUT v našem příkladu přepočítá hodnoty barev a převede je do černobílé. Nebojte se přidat ještě další vrstvu a LUT ještě dále upravit podle svých potřeb. Tuto vrstvu nezapomeňte zkopírovat spolu s vrstvou nesoucí LUT. 

Tak vidíte, není to nic složitého. K dispozici máme 3 způsoby, jak na převod videa do černobílé. Video máme převedené a co dál?

Tipy a triky pro edit videa

Selekce barev

Díky vrstvám a barevné korekci si necháváme možnost selektovat konkrétní barvy a upravit tak jejich hodnotu jasu. Konkrétně například můžeme selektovat barvu kůže, zesvětlit ji, zvýraznit tak postavu a separovat ji od pozadí. 

Selekce barev u videa | Megapixel

Černobílé video | Megapixel

Při selekci barev nezapomeňte používat masky a tracking, pokud se váš subjekt v záběru pohybuje nebo je v záběru ještě něco stejné barvy. 

Napadá vás, jak by se dala ještě funkce selekce barev použít jinak? 

Tento trend byl populární před několika lety a jedná se o efekt černobílého snímku s jednou barvou pro zvýraznění objektu. Proč ho ale nepoužít i dnes. 

Zvýraznění jedné barvy ve videu | Megapixel

Dokážu si tento efekt představit v nějakém detektivním dokumentu pro zvýraznění vražedné zbraně nebo ve fitness videu pro zvýraznění svalu, který zrovna používáme.

Barevný přechod

Jedná se o další efekt, který využijeme například u svatebního videa. Představte si scénu, kde se nevěsta chystá do svatebních šatů před velkým oknem. Hra světel a stínů přímo vybízí k černobílé eleganci. Nevěsta pak vychází ven do rozkvetlé zahrady, kde už netrpělivě čekají hosté a ženich. Výbuch emocí už volá po barvách. Jak to provedete? Střihnete video z černobílé do barevna? A co takhle použít pozvolný přechod v jednom záběru?

Stačí vytvořit dva identické záběry, jeden nechat barevný a druhý černobílý. Dát je přes sebe a pozvolna je prolnout.

Barevný přechod ve videu | Megapixel

Monochromní stylizace černobílé

Vzpomínáte, jak jsem na začátku zmiňoval, že monochromní a černobílá se často chybně zaměňují? Černobílou už v rukávu máme, ale vždy je dobré mít k dispozici více kreativních nástrojů. Co je tedy monochromní? Asi nejznámějším příkladem je sépiový filtr, který dodá fotce žlutý nádech. Pojďme tedy do černobílé přidat barvu a nemyslím teď vracet se zpátky k vybarvování, ale přidat barevný nádech. 

Pomocí primárních barevných koleček máme možnost přidávat odstín barvy do všech světelných úrovní: černá, stíny, světlá a bílá. Můžeme aplikovat barvu plošně na celou expozici nebo jednotlivě, a navíc můžeme barvy kombinovat. Možností se nám tak otevřelo nespočet. Čas experimentovat. 

Mnonochromní stylizace černobílé | Megapixel

Jak vidíte sami, převod videa do černobílé může být hračka nebo to může být docela věda. Tak jako tak to za pokus určitě stojí. Černobílý film už není jen otázkou zastaralé technologie, ale čím dál víc si nachází místo v moderním prostředí, a to i u moderních filmů. Troufáte si natočit celé video do černobílé nebo pro jistotu zůstanete u převodu v postprodukci?

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.