Magazín

Fotoporadna

Jak vybrat foto brašnu a foto batoh

Martin HájekAktualizováno: 15. 6. 2023 v 9:35 • Rubrika: Fotoporadna

Jak vybrat foto brašnu a foto batoh

Pořídili jste si digitální zrcadlovku či bezzrcadlovku (systémový kompakt)? K tomu nové objektivy, externí blesk atd. Jenže to vše musíte v něčem přepravovat a současně chránit před nárazy, deštěm a prachem. Potřebujete vhodný fotobatoh či fotobrašnu na digitální fotoaparát. Ač se to často podceňuje, správný výběr je zásadní. Fotobrašna či fotobatoh patří rozhodně k tomu nejzákladnějšímu, co každý fotograf potřebuje a bez čeho se jednoduše neobejdete.

Obsah

Fotobrašna či batoh jsou skvělými pomocníky vždy, když potřebujete svou fototechniku nějak přenést nebo ji bezpečně uložit. Nezáleží na tom, jestli se přesouváte po vlastní ose přes půlku světa nebo jen popojedete autem pár kilometrů. Myslete na svůj fotoaparát, na své objektivy, blesky a další příslušenství. Protože stejně jako vy – tedy fotograf – i technika potřebuje trochu toho pohodlí a bezpečí.

Nejenže vám poté déle vydrží plně funkční, ale také se bude vám samotným fotit zase o něco lépe. Díky vědomí, že je vše v pořádku a bezpečně na svém místě. Jsem si jist, že každý problematiky alespoň trochu znalý toto rád potvrdí. Takže jak a podle čeho vlastně vybrat ten správný fotobatoh / fotobrašnu?

Batohy Tenba | Megapixel

Proč vlastně potřebujeme foto brašnu či batoh

A co takhle použít standardní batoh? Ten přeci vyjde mimo jiné i výrazně levněji než batoh/brašna pro fototechniku!

Ano, to je jeden z běžných a vlastně i vcelku logických argumentů. Na to konto si ovšem vždy vzpomenu na vlastní (nemilou) zkušenost. Jednou jsem byl také „pohodlný" brát na akci fotobatoh – ačkoli jsem jej dávno měl. Přeci jen, „vždyť beru jen zrcadlovku s jedním objektivem a externí blesk,” říkal jsem si tehdy a vše jsem sebevědomě hodil do obyčejného batohu – ještě spolu s mikinou, pitím, blokem, propiskou, náhradními bateriemi a paměťovou kartou. Navíc, posilněn vědomím, že objektiv chrání krytka a blesk je ve svém vlastním futrálu, jsem vyrazil na akci.

Vše by dopadlo dobře, kdyby... Bohužel, v samotném závěru akce (šlo o foto reportáž z veletrhu), jsem při přesunu z jedné haly do druhé nevrátil blesk do futrálu a bylo vymalováno! V batohu došlo ke „kolizi” blesku se zadní stěnou DSLR a výsledek? Prasklé sklo chránící displej. A to to ještě skončilo dobře. Poučení: fotobatoh nebo brašna svůj smysl rozhodně má!

Velikost brašny nebo batohu

To je vcelku oříšek a nejspíš každý z nás alespoň jednou otázku velikosti řešil. Zde bych se vůbec nebál použít populární glosu, že na velikosti záleží. Je dobré ale také myslet trochu dopředu. Fotobatoh či brašnu si totiž většinou nekupujete jen tak, na sezónu. Pořizujete si ji na několik let, v případě kvalitního a drahého batohu klidně i napořád. Proto se vyplatí trochu přemýšlet, předvídat a počítat dopředu. Jak? Snadno! Vyskládejte si na stůl své kompletní fotovybavení a vynásobte to dvěma! Podle toho pak volte velikost svého zavazadla. Zdá se vám to přehnané? Nikoli! Časem se vaše výbava nejspíš rozroste, pořídíte si další objektiv (objektivy), další blesk, záložní tělo. Tu a tam přibalíte ke své fototechnice třeba notebook, externí disky, tablet atd. A to už nějaké místo zabere. Prázdné místo ve fotobatohu / brašně je vždycky lepší varianta než „ale kam to všechno dám?”.

Batohy Manfrotto | Megapixel

Fotobatoh nebo fotobrašnu

Další běžné dilema. Jsou fotografové preferující fotobrašny a jsou fotografové preferující fotobatohy (kam patřím například i já). Někteří – a není jich málo – obě možnosti kombinují. Proč? Kdy je moudřejší použít to a kdy ono? Je to prosté, přijde na to, co fotíte? Jak fotíte? Jakým způsobem cestujete?

Tak například, jste krajinářský fotograf, co se často přesouvá na lokace pěšky a tím pádem nosí – kromě fototechniky – i další věci jako jídlo, deku, oblečení atd. Pak je pro vás ideální fotobatoh, a to relativně velký, aby se vám do něj vše vešlo. Pokud naopak fotíte převážně svatby či reportáže a přesouváte se hlavně autem, pak bude praktičtější fotobrašna. Obecně tedy můžeme říci, že fotobatoh je skvělý pro pohodlnější a delší přesuny, zatímco foto brašna je vhodná pro častější obměny vaší techniky (typicky objektivů, blesků ap.). Pokud patříte někam mezi, pořiďte si oboje – batoh i brašnu – popřípadě nějaký kompromis. Na trhu máme i univerzální řešení, která lze modifikovat jako batoh i brašnu.

Batohy Shimoda Action X40 v2 | Megapixel

Vybavení, sekce a prostory

Při výběru brašny je určitě dobré všímat si i takových věcí, jako je počet jednotlivých sekcí, respektive flexibility úložných prostor fotobatohu/brašny. Zde často hrají prim právě fotobatohy, které lze mnohem lépe uzpůsobit konkrétnímu vybavení. Praktické je určitě i množství menších kapes – na baterie, paměťové karty, nabíječky atd. Dále, je k dispozici prostor pro notebook, tablet? Jak je řešeno otevírání foto batohu? Je přístup pouze klasicky z vrchu nebo se lze do batohu dostat například i bočním zipem (velice praktické, nemusíte pokaždé batoh sundávat ze zad).

V neposlední řadě lze například některé foto brašny transformovat na foto batohy a naopak – přehozením nebo přidáním popruhů pro nošení na zádech nebo přes rameno. Co se týče samotných materiálů, současné foto batohy a foto brašny jsou vyrobeny v drtivé většině z vysoce odolných a nepromokavých materiálů. Na druhou stranu je dnes již celkem běžné, že k batohu dostanete jako bonus současně i speciální pláštěnku na míru či další přídavné vaky a popruhy (na fotoaparát, stativ, objektiv atd.).

Batohy Lowepro | Megapixel

Závěrem

Při výběru foto brašny a foto batohu je samozřejmě neméně důležitým parametrem též cena. Ta se odvíjí jak od velikosti, tak příslušenství k batohu či brašně, přes použité materiály až po samotnou značku. Tak například jsou batohy a brašny z umělých vláken, ale také luxusní kožené, případně kombinace. Batohy a brašny vyloženě kapesní, až po batohy v podstatě „krosnového” typu. V cenách pohybujících se od pár set korun, až po mnoha tisícové částky. Mezi vysoce kvalitní a ověřené značky patří: Shimoda, TenbaPeakDesign, Lowepro, Vanguard, National Geographic nebo Manfrotto.

 

Pusťte si video

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.