Jak vybrat sluchátka

Pro kvalitní a hlavně nerušený poslech zvuku jsou sluchátka tou nejlepší volbou. Otázka je, jaké sluchátka máme vybrat? Je mnoho druhů sluchátek a vyznat se v nich není zrovna jednoduché - roli hraje mnoho faktorů, od samotné konstrukce sluchátek, přes množství parametrů až po design a funkce. Základem vždy je, ujasnit co, co vlastně od svých budoucích sluchátek očekáváme a pro jaký účel je hodláme používat.

Jak začít?

Klíčový je samozřejmě primární způsob využití sluchátek. Jiná sluchátka se hodí na domácí poslech hudby, jiná na cestování a jiná sluchátka zase využijete pro sportovní aktivity. Existují samozřejmě i univerzální sluchátka (viz dále) ale ty jsou vždy velkým kompromisem. Pokud chcete využívat sluchátka pro různé účely (na doma, na ven, na sport), doporučujeme pořídit více různých typů. Z dlouhodobého hlediska se to vyplatí. Druhou zásadní věcí jsou poté vaše nároky na kvalitu zvuku.

Domácí sluchátka

Zde je dobré rozlišovat mezi sluchátky k PC, k TV nebo k vaší hi-fi sestavě. K počítači jsou dobrá sluchátka již s integrovaným mikrofonem (hry, videokonference, skype, whatsapp ap.). Pro poslech hudby pěkně v klidu obývacího pokoje stačí sluchátka bez mikrofonu - zato s dobrým utlumením okolního ruchu. Pro TV platí v podstatě to samé ale zde doporučujeme sluchátka bezdrátová (bluetooth, wi-fi). Samozřejmě lze použít i TV sluchátka na kabel ale třeba brát v úvahu, že ten zde musí být dostatečně dlouhý (alespoň 3m). Skvělá jsou velká a pohodlná sluchátka. Vzhledem k tomu, že s nimi sedíte doma, větší rozměry zde nejsou na překážku. Hlavně aby sluchátka byla pohodlná a dobře vám seděla.   

Outdoorová sluchátka

Pokud budete sluchátka používat hlavně “na ven” (typicky pro cestování), vhod zde rozhodně přijdou menší a lehčí typy. Mezi takového klasického zástupce patří tzv. pecky neboli špunty (do uší). Mají tu výhodu, že téměř nepřekáží, nejsou skoro vidět a v případě, že je zrovna nepoužíváte, je dáte bez problémů pohodlně do kapsy. Nevýhodou je menší výkon, což je dáno miniaturními rozměry. Alternativou mohou být také lehčí skládací sluchátka přes hlavu - což je dobrý kompromis mezi sluchátky typu “špunty” a “traktory” (domácí velká sluchátka, viz kapitola výše).

Sluchátka pro chytré telefony

Představují tak trochu specifickou kategorii. Moderní sluchátka, určená pro použití se smartphony nebo tablety, jsou svým způsobem dost univerzální. Vlastně se v nich kloubí výhody domácích TV/hi-fi sluchátek, PC sluchátek a malých přenosných pecek. Jsou malá, relativně výkonná a již standardně jsou vybavena mikrofonem, takže s nimi můžete poslouchat hudbu ale současně i telefonovat nebo realizovat videokonference. Navíc existují už i verze bezdrátové - viz sluchátka pro populární iPhone. Je to dobré a minimalistické řešení na cesty. Nevýhodou je větší riziko poškození - především konektoru nebo kabelu; nebo ztráty - vzhledem k velice malým rozměrům a váze. Stejně jako klasické pecky, jsou malé a zasouvají se přímo do ucha. Dodávají se s výměnnými nástavci různých velikostí ale ne každému jsou pohodlné. Musíte si na ně zvyknout - a nebo také ne!  

Sportovní sluchátka

Jsou také specifická a současně zde jde o kategorii, kde je pohodlí a odolnost velice důležitá. Především v tomto případě musíte vybírat sluchátka vyloženě “na míru”. Sportovní sluchátka musí skvěle sedět, perfektně držet (zejména u sportu mají tendence často vypadávat z uší) a samozřejmě i něco vydržet. Pádům a nárazům se sluchátka prostě tu a tam nevyhnou. Větší rozměr a hmotnost je tu na překážku. Ideálním řešením jsou modely s klipy či jiným uchycením do ucha (za ucho) a nebo sluchátka do uší ale přes hlavu - což je vlastně kombinace domácích modelů a špuntů do uší.

Konstrukce a design

Další důležitý parametr. Sluchátka “otevřená” (s otevřenou konstrukcí) nabídnou věrnější reprodukci hudby i mluveného slova, nižší úroveň zkreslení a celkově brilantnější zvuk. Na druhou stranu ale také mají celkově větší propustnost zvuku. Jsou tedy slyšet více “ven”, do okolí a současně i méně tlumí okolní ruch. Uzavřená konstrukce sluchátek je přesným opakem - zvuk si více vychutnáte a současně minimálně budete rušit své okolí. Opět zde máme kompromis - polouzavřená konstrukce - kombinující  otevřenou a uzavřenou konstrukci sluchátek.

Kvalita zvuku

A na závěr to nejdůležitějši - samozřejmě za předpokladu, že vám jde především o co nejlepší zážitek z čistého a brilantního zvuku. Obecně se jako zvukově nejlepší uvádějí logicky sluchátka, určená pro hudbu, tedy zaměření na hi-fi. Ty nabízí jak špičkový zvuk, vysoký výkon, minimální zkreslení, šum ale také třeba vynikající dílenské zpracování. Na výsledném zvuku se však podílí hned několik důležitých parametrů. Jaké to jsou?   

  • Zvuková frekvence - Frekvenční rozsah, udávající schopnost věrné reprodukční charakteristiky sluchátek od - od. Udává se v Hz (Hertz), kde lidským uchem slyšitelné spektrum je od 16 Hz do 16 000 Hz. Teoreticky by se sice dalo říci, že čím větší rozsah tím lépe, v praxi to ale tak docela neplatí. Důležitý je také útlum, při nímž jsou sluchátka testována. Ten se ale často vůbec neuvádí (běžný je +/- 10 dB, správně by měl být ještě nižší). Při velké rozsahu sice sluchátka hrají v rámci celého spektra ale vlastně jen průměrně (reps. některé frekvence jsou příliš nahlas, jiné zase velmi potichu). Pakliže totiž chcete výrazné basy, jsou lepší sluchátka s důrazem na nižší frekvence a naopak. Nejlepší je, si sluchátka vyzkoušet na vlastní uši.

  • Impedance / odpor - ovlivňuje hlasitost a celkově “attack” sluchátek. Opět obecně platí, že čím vyšší impedance, tím je třeba silnější zdrojový signál (potažmo zesilovač). Malá přenosná zařízení (fotomobily, iPad, MP3) produkují relativně vysokou hlasitost a impedance se u nich pohybuje do hodnoty cca 100 Ohm. Větší a dražší, kvalitní sluchátka mají impedanci vyšší a subjektivně se mohou zdát zvukově slabšími. To je ale jen zdání, opak je pravdou - pouze tyto sluchátka potřebují silnější signál. Proto například také typicky hi-fi stereo sluchátka nejsou úplně vhodná například v kombinaci s mobilními zařízeními.

  • Citlivost / akustický výkon sluchátek v dB. Čím vyšší, tím lepší. Sluchátka s vyšším akustickým tlakem jsou také více konkrétní a jednotlivé frekvence snáze rozpoznáte.

  • Konektivita - kabel nebo bezdrátově: kabel je jistota, současně sluchátka přes kabel budou hrát vždy lépe - ve srovnání s bezdrátovými alternativami. Ale zase jste kabelem omezeni v pohybu. Připojení je buďto 3.5mm jack konektor (menší sluchátka) nebo 6.3mm jack konektor (větší sluchátka, určená pro hi-fi).

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím