Magazín

Fotoporadna

Hudba, jak ji neznáte. Jak Apple AirPods a HomePod posouvají hranice poslechu

Martin MüllerAktualizováno: 4. 3. 2019 v 15:50 • Rubrika: Fotoporadna

Hudba, jak ji neznáte. Jak Apple AirPods a HomePod posouvají hranice poslechu

Apple a hudba k sobě patří jako mladé Chardonnay a sýr. Skvěle se doplňují a jedno s druhým v kombinaci chutnají nejlépe. Pokud si myslíte, že narážíme na iTunes, pletete se. Dnes bude řeč o dvou malých zázracích Applu na poli houslových a basových klíčů, sluchátkách AirPods a domácím reproduktoru HomePod.

Obsah

Určitě už jste je v ulicích zahlédli. Bílé kolíčky trčící z uší spokojených posluchačů. Apple AirPods jsou hitem trhu s bezdrátovými sluchátky a jejich uživatelé na ně nedají dopustit. Jsou smart, jsou relativně nové, jsou sexy. Pokud je nevlastníte, asi se ptáte, co je na nich vlastně tak speciálního.

AirPods nemají ve svém názvu „vzduch“ jen tak pro nic za nic. Jejich ústřední myšlenkou je posunout poslech hudby zase o kousek dál. Jsou tak lehké, pohodlné a univerzální, že byste o nich při nošení vůbec neměli vědět a hudba by k vám měla pronikat jaksi samovolně, bez překážek. Jako by visela ve vzduchu všude kolem vás.

Určitě si pamatujete na ten poprask, když Apple v roce 2016 oznámil konec podpory jackových konektorů v iPhonech. Tehdy si téměř všichni ťukali na čelo a leckdo považovalo krok vizionářů z Cupertina za jasnou sebevraždu. Čas ale ukázal, že zkrátka jen předběhli svou dobu.

Zpočátku to trochu drhlo. Recenzenti se posmívali jejich tvaru a skutečnosti, že bez jakéhokoli kabelu se dají velmi snadno upustit na zem nebo ztratit. Stejné argumenty mimochodem zaznívaly i při nástupu moderních mobilů. Určitě jste to už slyšeli: „Dělají je tak malé schválně, abychom je ztratili a museli si koupit nové.“

Apple šel těmto obavám naproti s aplikací Find My AirPods, navazující na svou předchůdkyni Find My iPhone, která vám umožní ztracený AirPod lokalizovat. Obavy z ulic topících se v záplavě vypadlých sluchátek se však nakonec nepotvrdily. AirPod vám samozřejmě vypadnout z ucha může, stejně jako kterékoli jiné sluchátko. Pravděpodobně si toho ale okamžitě všimnete a nasadíte si ho zase zpátky.

Budoucnost poslechu

Apple zkrátka jen dělá to, co umí nejlépe: posouvá hranice.

Jednoduché totiž není AirPods jen nosit, ale i párovat se zařízeními. To je podstatně intuitivnější než u jiných bezdrátových sluchátek, založených na Bluetooth technologii. Stačí jenom otevřít krabičku se sluchátky a vaše Apple zařízení je automaticky detekuje.

Pak už jen stačí spárování potvrdit na obrazovce iPhonu nebo iPadu. Zároveň s tím se vám zobrazí i zbývající stav baterie. To všechno díky zabudovanému pokročilému čipu W1. Jen v případě zařízení s Androidem je musíte spárovat tak, jako byste to udělali s kterýmikoli jinými sluchátky.

Sluchátka mají také automatickou detekci polohy. Pokud se nachází ve vašem uchu, budou přehrávat hudbu. Pokud vám ale sluchátka vypadnou nebo si je vyndáte, přehrávání se automaticky zastaví. No a pokud se vám taková funkce nelíbí, prostě ji vypněte přes iPhone v nastavení.

Přímo v AirPodech je zabudovaná hlasová asistentka Siri, kterou vyvoláte jednoduchým poklepáním na sluchátko. Stejným způsobem i přijmete hovor. Hudba se sama zastaví a nebude vás během něj obtěžovat. Jedinou nevýhodou tohoto systému je to, že pokud chcete snížit hlasitost, musíte o to požádat Siri.

Někomu bude možná nepříjemné povídat si s imaginární osobou uprostřed narvané tramvaje nebo metra. Na druhou stranu je to v podstatě to samé jako s někým na ulici telefonovat. A navíc nemusíte lovit ovládání hlasitosti na telefonu. Zkrátka vyšší komfort, jen si na něj budeme muset chvíli zvykat.

Poklepání na sluchátko ale nemusí vyvolat jen Siri. Stačí v iPhonu najít příslušné nastavení a můžete si zvolit, co se má stát při poklepání. A to na každém sluchátku zvlášť. Klepnutí na pravé tak může třeba začít přehrávat další skladbu, zatímco na levé vyvolá Siri nebo přehrávání ukončí.

A nabíjení? Prostě strčte sluchátka do krabičky, která slouží jako nabíječka. Samozřejmě také bezdrátová a opravdu malá, taková powerbanka na cesty. Sluchátka v ní navíc perfektně drží díky zabudovanému magnetu. V tom to celé spočívá. Plynulost, jednoduchost a co nejmenší obtěžování uživatele. AirPods nejsou jen lepší sluchátka. Jsou prostě jiná, o pár kroků dál.

Pokud se strachujete o kvalitu zvuku, ta sice ještě nedosahuje kvalit klasických „dráťáků“, ale jestli nemáte v plánu poslouchat bezztrátovou nahrávku symfonie v podání stohlavého orchestru, budou vám AirPods bohatě stačit.

HomePod a hudba v zajetí magie

Chytrý domácí reproduktor HomePod je sice samozřejmě o něčem jiném, základní myšlenka ale zůstává stejná. Hudba ne na dosah ruky, ale myšlenky, respektive slova. Stačí totiž vyslovit ono magické „Hej Siri“ a ponořit se do hlubin tónů.

Podobně jako AirPody se i HomePod páruje jedna radost a Apple zařízení ho detekují automaticky. Při prvním spuštění se vás zařízení rovnou zeptá, v jaké místnosti bude umístěno. To aby mohlo přizpůsobit hlasitost, ozvěnu, basy a další nastavení podle dané místnosti. Pokud ho vypojíte a někam přenesete, sám se o tom díky zabudovanému akcelerometru dozví a po opětovném zapojení začne hudbu přizpůsobovat novému prostoru.

Pokud ho například postavíte před zeď, bude vysílat výrazné zvuky (jako vokály nebo výraznější nástroje) přímo vpřed do místnosti, zatímco ambientní tóny na pozadí vyšle dozadu proti stěně, aby je do místnosti pozvolněji rozptýlila. Když ho umístíte doprostřed místnosti, spustí 360° zvuk, který se bude šířit do všech stran stejnoměrně. Zní vám to jako kouzla a čáry?

V tom totiž spočívá skutečná síla HomePodu. Kvalita zvuku je díky kombinaci výkonného audio hardwaru a smart technologií bezkonkurenční. Sedm malých reproduktorů zabudovaných do těla doplňuje výkonný subwoofer, s takovým kombem doplněným o applácký čip A8 ozvučíte téměř jakoukoli místnost do posledního rožku. Hudba visící ve vzduchu, opět jsme u toho.

No a pokud by vám tohle všechno nestačilo, můžete si doma zařídit opravdové hudební kombo a spárovat dva HomePody dohromady. Takové smart stereo vám bude závidět každá návštěva. Každý z HomePodů může samozřejmě přehrávat i jinou hudbu o jiné hlasitosti, třeba když se pohádáte s partnerem/partnerkou a chcete si na uklidnění každý pustit jinou písničku. Z obýváku bude hrát metal, z ložnice reggae a za chvíli se určitě udobříte.

Siri, co bude dnes k obědu?

Kromě hudby vám tahle malá designová zakulacená krabička může sloužit jako neocenitelný pomocník, třeba když budete právě zrovna rozhádaní a rozezlený partner bude okupovat místnost s počítačem. Potřebujete zjistit, jaké bude počasí nebo jestli nepadá kurz dolaru? Stačí se v angličtině zeptat Siri.

Ta vám ostatně ráda pomůže s opravdu rozmanitými otázkami, jako třeba:

  • Hej Siri, bude zítra pršet?

  • Hej Siri, za kolik jsou akcie Tesly?

  • Hej Siri, jak se řekne španělsky sendvič?

  • Hej Siri, jak se správně píše permanentka?

  • Hej Siri, dej mi vědět za 5 minut, že mám vypnout troubu.

  • Hej Siri, připomeň mi, že mám koupit květiny na usmířenou.

… a tak dále.

Siri za vás také může ovládat aplikace, třeba posílat zprávy přátelům přes WhatsApp nebo zapisovat poznámky do Evernote. Jen pozor, její umělá inteligence zatím ještě neumí rozpoznávat hlasy, takže pokud se vám někdo vloupe domů, může vaším jménem posílat kamarádům jakékoli zprávy se mu zachce.

A na závěr ještě jedno varování. Ačkoli je HomePod opravdová designová jednohubka, nechává na některých lakovaných površích nepříjemné bílé otlačeniny. Řešením může být přeolejování povrchu nebo postavení na kus látky a podobně. Drobný škraloup na jinak skvělém zařízení. 

Apple je tam, kde hudba

Všechno záleží na tom, jestli věříte Applu jako značce.

Pro jednoho jsou výše popsané zbytečné technické hračky, které za pár let zapadnou jako jiné módní výstřelky. Pro jiného je to směr, kterým se bude ubírat budoucnost poslechu hudby a obecně vzato lidské komunikace jako celku.

AirPods a HomePod mění náš přístup k hudbě tak, jak to máme rádi: pomaličku, citlivě, po krůčcích. Nejde o žádnou obrovskou revoluci, tu bychom asi ani nechtěli. Jde o postupné vylepšování, usnadňování a zpříjemňování již existujícího.

Budoucnost je tady a záleží jen na vás, jestli ten krok vpřed uděláte.

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.