Magazín

Produktové aktuality

Broncolor - nově v našem portfoliu

Kryštof KorčVydáno: 10. 11. 2015 v 10:20 • Rubrika: Produktové aktuality

Broncolor - nově v našem portfoliu

Když se v naší Holešovické prodejně objevil obchodní zástupce Broncoloru, sdrce mi zaplesalo štěstím. Nestává se často, že sníte o tom být kosmonautem a zničeho nic vám někdo k domu přistaví raktetoplán v nadstandardní výbavě s čalouněním z RollsRoyce. Samozřejmě přeháním, ale velmi rád. K dnešku totiž zalistováváme značku, která je jako jediná z fotografických výrobců dodnes vlastněná původními majiteli a není součástí žádného koncernu, prakticky vytvořila svůj obor a dodnes je v něm světovou špičkou.

Obsah

Broncolor je švýcarská firma vzniklá kolem unikátního projektu roku 1953 v Basileji, kde dodnes sídlí. V té době bylo studiové osvětlení odkázáno pouze na zdroje trvalého světla a filmové materiály ještě stále příliš málo citlivé, aby bylo fotografování za umělého osvětlení pohodlné, efektivní a přesné. Tehdy ve společnosti Bron & Co. vytvořili první fotografický zábleskový generátor. Za dnes běžně používanou výbojkovou technologii připojenou ke kondenzátorům tak vděčíme právě jim.

Tehdejší přístroje měly úctyhodný výkon 10.000 Ws, a jen skříně s kondenzátory a elektorikou byly obrovské a těžké, designem připomínající spíše futuristické hrací automaty. Pozdější vývoj pokračuje samozřejmou miniaturizací, ale firma si stále na trhu uchovává post technologické špičky. Jako první například přichází s technologií zkrácení hoření výbojky, která je na trhu už roku 1988 a dovoluje mnohem snadnější snímání rychle se pohybujích objektů. Dodnes je v tomto ohledu unikátní a podobnou vlastnost najdeme jen u jednoho konkurenčního výrobce. Dost ale o historii.

Čím jsou světla Broncolor stále tak unikátní a zajímavá?

Stejně jako u profesionálních fotografických přístrojů je na prvním místě špičkový výkon ve všech směrech a obrovská trvanlivost celého kompletu zařízení. Není výjimkou najít v současných studiích 20 let stará generátorová světla Broncolor, která jsou stále funkční. Nejhezčí navíc je, že veškeré příslušenství, nebo i světla a generátory jsou dodnes kompatibilní. Firma tedy ani jednou za své poslední třicetileté fungování nezměnila bajonet, konektory ani jiná rozhraní. Všichni ti kteří si tak před lety domněle připlatili dnes mohou svůj nákup vnímat jako skvělou investici, protože pro aktualizaci svého systému nemusí nakupovat celé nové sety, ale jen ty stávající doplnit o potřebné části.

Broncolor obecně také vyniká stabilitou barevné teploty, která je na daný optimální čas hoření garantována na všech výkonech. Což je věc naprosto nevídaná u mnoha světel ba i vyšších cenových kategorií. V neposlední řadě také doba hoření výbojky, která je plně regulovatelná a dosahuje extrémně krátkých časů. Zkrátka stejně jako u fotoaparátů i u světel lze stále najít vysoký standard ovladatelnosti, který jako jeden z velmi mála poskytne maximální versatilitu. Pro fotografa pak odpadá potřeba nekonečné postprodukce, anebo potřeby přizpůsobování se technice, ta je mu naopak plně k službám a nebude jej žádným způsobem brzdit, doslova do 1/6000s. V neposlední řadě je potřeba zmínit i kvalitu zpracování. Ta je na špičkové úrovni a veškerý vývoj, výroba a montáž probíhá pod střechou Broncoloru pro zajištění maximální přesnoti výroby i výstupních testů. Jejich zařízení jsou tak schopná fungovat nesrovnatelně déle a spolehlivěji oproti svým konkurentům.

Pojďme se podívat na jednotlivé produktové řady. Začnu u nejzákladnější:

  • Broncolor Siros. Vyrábí se ve dvou variantách o výkonech 400 a 800 Ws. I přes to, že se jedná o spodní cenovou hranici, jsou to záblesky přimo z dílen Broncolor bez jakéhokoli outsourcingu. Disponují Wi-Fi konektivitou pro snadné ovládání na dálku a s Bron RFS systémem velmi rychlými synchronizačními časy dostatečnými i pro centrální závěrky. Odpalovače jsou samozřejmě integrovány uvnitř světel.

  • U Broncolor Move začíná generátorová konstrukce, tedy odděleného světla a skříně s kondenzátory. Od tohoto modelu výše jde o systém plně kompatibilní se starými modely. Každý jejich okruh je plně asymetrický a schopný samostatného nastavení. U Move světel už lze plně ovládat dobu hoření výbojky a disponují systémem pro co nejkratší zábleskový čas a stabilitu barevné teploty. Jsou napájeny baterií a základní výkon je 1200 Ws. Rádiový přijímač je samozřejmě také integrován.

  • Nejvyšší řadou je impozantní Broncolor Scoro, také zpětně kompatibilní a zaměnitelný se světly z řady Move. Jedná se o síťové studiové generátory obsahující všechny dříve zmíněné vlastnosti. K jednomu z nich jsou připojitelné tři zábleskové hlavy a je možné je pořídit až do výkonu 3200 Ws. U nejvyšší řady je možné dosáhnout vůbec nejkratších časů hoření výbojky na všech intenzitách záblesku a naprosté stálosti teploty chromatičnosti. Tyto generátory patří mezi špičku ve studiové technice a nelze najít nic, co by je v daných parametrech překonalo.

Jsem hrdý na to, že se naší společnosti podařilo zařadit do portfolia nejlepšího dostupného výrobce fotografických světel. Pokud vás bude zajímat jakákoli podrobnost, nebo objevíte potřebu vyzkoušet či vybrat kterákoli zařízení z těchto klenotů moderní fotografie, neváhejte se na mě obrátit.

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.